REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ochrona prawa do firmy

Martyna Wosion
Ochrona prawa do firmy
Ochrona prawa do firmy

REKLAMA

REKLAMA

W warunkach wolnego rynku, mnogości różnorakich firm trudno od podstaw budować sieć klientów. Dlatego część przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie renomy konkurentów i przyjmuje łudząco podobne nazwy, logo itp.

Ustawa mówi, że czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości. Chodzi tu o używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa. Przepis dotyczy działania, które ma na celu budowanie wizerunku firmy na cudzym sukcesie.

REKLAMA

Czym jest oznaczenie?

Oznaczenie korzystające z ochrony musi posiadać jakąś cechę, pozwalającą je odróżnić od konkurencji.

Zatem nie dotyczy to pojęcia ogólnie określającego dane miejsce np. kancelaria prawna, zakład hydrauliczny, pralnia, naprawa pralek.Natomiast jak najbardziej może obejmować godło lub symbol, logo, skrót literowy, może być to także skrót przedsiębiorcy, szeroko znany w kręgu jego klientów.

Nie zachodzi możliwość wprowadzenia w błąd jeśli:

  •  Przedsiębiorcy działają na dwóch różnych rynkach geograficznych;
  •  Przedsiębiorcy działają na dwóch różnych rynkach asortymentowych.

Jednak w żadnym wypadku nie może zachodzić prawdopodobieństwo, by interesy, zakres działania i klientela dwóch przedsiębiorców się na siebie nałożyły. Poprzez takie regulacje chroni się nie tylko aktualną pozycję na rynku przedsiębiorcy, ale także jego przyszłą sytuacje i możliwość ekspansji na inne rynki. Podmiotem chronionym są też odbiorcy danego przedsiębiorcy – bez wątpienia chroni się ich zaufanie do konkretnej firmy / marki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Użycie nazwiska

REKLAMA

Sytuacja może się skomplikować, jeśli do oznaczenia firmy chcemy użyć własnego nazwiska, a takie samo zostało już wcześniej użyte. Nazwisko, mimo, że jest elementem prywatności i podlega ochronie prawnej, nie jest kwestią indywidualną.

W mieście X od dziesięciu lat działa firma zajmująca się produkcją mebli o nazwie „Kowalczyk” – od nazwiska założyciela. Po tym czasie osoba o takim samym nazwisku zakłada zakład stolarski, sygnowany swoim nazwiskiem, specjalizujący się w wyrobie stołów i krzeseł. Oczywiste jest, że w takiej sytuacji większość klientów „starszej” firmy stwierdzi, że zakład rozszerzył swoją działalność. 

Jeżeli oznaczenie przedsiębiorstwa nazwiskiem przedsiębiorcy może wprowadzić klientów w błąd, na żądanie zainteresowanego przedsiębiorcy sąd wydaje orzeczenie nakazujące przedsiębiorcy, który później zaczął używać tego oznaczenia, podjęcie stosownych środków zapobiegających. Polegają one w szczególności na wprowadzeniu zmian w oznaczeniu przedsiębiorstwa, ograniczeniu zakresu terytorialnego używania oznaczenia lub jego używaniu w określony sposób.

Przeczytaj także: Jak chronić dobra osobiste

Likwidacja

REKLAMA

Jeżeli wskutek likwidacji, podziału lub przekształcenia przedsiębiorstwa powstanie wątpliwość, który z przedsiębiorców ma prawo używać oznaczenia przedsiębiorstwa zlikwidowanego, podzielonego lub przekształconego, należy ustalić takie oznaczenia, które zapobiegną wprowadzeniu w błąd osób trzecich.

W tym przypadku również sąd może, na żądanie przedsiębiorcy, ustalić oznaczenia przedsiębiorstw. Oczywiście w takim sporze bierze pod uwagę interesy stron oraz inne okoliczności sprawy.

Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie

 W sytuacji, gdy nazwa została „porzucona”, ale nadal trwa w świadomości odbiorców – nadal korzysta ona z ochrony prawnej.

Jak orzeka sąd?

Sąd uwzględnia zarówno pierwszeństwo na rynku krajowym, jak i w środowisku lokalnym. Oba te czynniki są ważne i należy je rozpatrywać łącznie. Nie jest zatem decydujące, kto był absolutnie pierwszy na rynku krajowym, ale istotne jest kto był pierwszy na terenie obejmującym wspólnych, aktualnych i potencjalnych klientów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA