reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Ochrona prawa do firmy

Ochrona prawa do firmy

W warunkach wolnego rynku, mnogości różnorakich firm trudno od podstaw budować sieć klientów. Dlatego część przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie renomy konkurentów i przyjmuje łudząco podobne nazwy, logo itp.

Ustawa mówi, że czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości. Chodzi tu o używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa. Przepis dotyczy działania, które ma na celu budowanie wizerunku firmy na cudzym sukcesie.

Czym jest oznaczenie?

Oznaczenie korzystające z ochrony musi posiadać jakąś cechę, pozwalającą je odróżnić od konkurencji.

Zatem nie dotyczy to pojęcia ogólnie określającego dane miejsce np. kancelaria prawna, zakład hydrauliczny, pralnia, naprawa pralek.Natomiast jak najbardziej może obejmować godło lub symbol, logo, skrót literowy, może być to także skrót przedsiębiorcy, szeroko znany w kręgu jego klientów.

Nie zachodzi możliwość wprowadzenia w błąd jeśli:

  •  Przedsiębiorcy działają na dwóch różnych rynkach geograficznych;
  •  Przedsiębiorcy działają na dwóch różnych rynkach asortymentowych.

Jednak w żadnym wypadku nie może zachodzić prawdopodobieństwo, by interesy, zakres działania i klientela dwóch przedsiębiorców się na siebie nałożyły. Poprzez takie regulacje chroni się nie tylko aktualną pozycję na rynku przedsiębiorcy, ale także jego przyszłą sytuacje i możliwość ekspansji na inne rynki. Podmiotem chronionym są też odbiorcy danego przedsiębiorcy – bez wątpienia chroni się ich zaufanie do konkretnej firmy / marki.

Użycie nazwiska

Sytuacja może się skomplikować, jeśli do oznaczenia firmy chcemy użyć własnego nazwiska, a takie samo zostało już wcześniej użyte. Nazwisko, mimo, że jest elementem prywatności i podlega ochronie prawnej, nie jest kwestią indywidualną.

W mieście X od dziesięciu lat działa firma zajmująca się produkcją mebli o nazwie „Kowalczyk” – od nazwiska założyciela. Po tym czasie osoba o takim samym nazwisku zakłada zakład stolarski, sygnowany swoim nazwiskiem, specjalizujący się w wyrobie stołów i krzeseł. Oczywiste jest, że w takiej sytuacji większość klientów „starszej” firmy stwierdzi, że zakład rozszerzył swoją działalność. 

Jeżeli oznaczenie przedsiębiorstwa nazwiskiem przedsiębiorcy może wprowadzić klientów w błąd, na żądanie zainteresowanego przedsiębiorcy sąd wydaje orzeczenie nakazujące przedsiębiorcy, który później zaczął używać tego oznaczenia, podjęcie stosownych środków zapobiegających. Polegają one w szczególności na wprowadzeniu zmian w oznaczeniu przedsiębiorstwa, ograniczeniu zakresu terytorialnego używania oznaczenia lub jego używaniu w określony sposób.

Przeczytaj także: Jak chronić dobra osobiste

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama