REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ochrona prawa do firmy

Martyna Wosion
Ochrona prawa do firmy
Ochrona prawa do firmy

REKLAMA

REKLAMA

W warunkach wolnego rynku, mnogości różnorakich firm trudno od podstaw budować sieć klientów. Dlatego część przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie renomy konkurentów i przyjmuje łudząco podobne nazwy, logo itp.

Ustawa mówi, że czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości. Chodzi tu o używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa. Przepis dotyczy działania, które ma na celu budowanie wizerunku firmy na cudzym sukcesie.

REKLAMA

Czym jest oznaczenie?

Oznaczenie korzystające z ochrony musi posiadać jakąś cechę, pozwalającą je odróżnić od konkurencji.

Zatem nie dotyczy to pojęcia ogólnie określającego dane miejsce np. kancelaria prawna, zakład hydrauliczny, pralnia, naprawa pralek.Natomiast jak najbardziej może obejmować godło lub symbol, logo, skrót literowy, może być to także skrót przedsiębiorcy, szeroko znany w kręgu jego klientów.

Nie zachodzi możliwość wprowadzenia w błąd jeśli:

  •  Przedsiębiorcy działają na dwóch różnych rynkach geograficznych;
  •  Przedsiębiorcy działają na dwóch różnych rynkach asortymentowych.

Jednak w żadnym wypadku nie może zachodzić prawdopodobieństwo, by interesy, zakres działania i klientela dwóch przedsiębiorców się na siebie nałożyły. Poprzez takie regulacje chroni się nie tylko aktualną pozycję na rynku przedsiębiorcy, ale także jego przyszłą sytuacje i możliwość ekspansji na inne rynki. Podmiotem chronionym są też odbiorcy danego przedsiębiorcy – bez wątpienia chroni się ich zaufanie do konkretnej firmy / marki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Użycie nazwiska

REKLAMA

Sytuacja może się skomplikować, jeśli do oznaczenia firmy chcemy użyć własnego nazwiska, a takie samo zostało już wcześniej użyte. Nazwisko, mimo, że jest elementem prywatności i podlega ochronie prawnej, nie jest kwestią indywidualną.

W mieście X od dziesięciu lat działa firma zajmująca się produkcją mebli o nazwie „Kowalczyk” – od nazwiska założyciela. Po tym czasie osoba o takim samym nazwisku zakłada zakład stolarski, sygnowany swoim nazwiskiem, specjalizujący się w wyrobie stołów i krzeseł. Oczywiste jest, że w takiej sytuacji większość klientów „starszej” firmy stwierdzi, że zakład rozszerzył swoją działalność. 

Jeżeli oznaczenie przedsiębiorstwa nazwiskiem przedsiębiorcy może wprowadzić klientów w błąd, na żądanie zainteresowanego przedsiębiorcy sąd wydaje orzeczenie nakazujące przedsiębiorcy, który później zaczął używać tego oznaczenia, podjęcie stosownych środków zapobiegających. Polegają one w szczególności na wprowadzeniu zmian w oznaczeniu przedsiębiorstwa, ograniczeniu zakresu terytorialnego używania oznaczenia lub jego używaniu w określony sposób.

Przeczytaj także: Jak chronić dobra osobiste

Likwidacja

REKLAMA

Jeżeli wskutek likwidacji, podziału lub przekształcenia przedsiębiorstwa powstanie wątpliwość, który z przedsiębiorców ma prawo używać oznaczenia przedsiębiorstwa zlikwidowanego, podzielonego lub przekształconego, należy ustalić takie oznaczenia, które zapobiegną wprowadzeniu w błąd osób trzecich.

W tym przypadku również sąd może, na żądanie przedsiębiorcy, ustalić oznaczenia przedsiębiorstw. Oczywiście w takim sporze bierze pod uwagę interesy stron oraz inne okoliczności sprawy.

Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie

 W sytuacji, gdy nazwa została „porzucona”, ale nadal trwa w świadomości odbiorców – nadal korzysta ona z ochrony prawnej.

Jak orzeka sąd?

Sąd uwzględnia zarówno pierwszeństwo na rynku krajowym, jak i w środowisku lokalnym. Oba te czynniki są ważne i należy je rozpatrywać łącznie. Nie jest zatem decydujące, kto był absolutnie pierwszy na rynku krajowym, ale istotne jest kto był pierwszy na terenie obejmującym wspólnych, aktualnych i potencjalnych klientów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA