REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym

 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym
Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym

REKLAMA

REKLAMA

Jest szansa na odnowę zdegradowanych obszarów miejskich. Szansę taką dają środki unijne, dzięki którym będzie można poprawić estetykę aglomeracji miejskich. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się konkursy o dotacje unijne, związane z dofinansowaniem rewitalizacji miast.

Co to jest rewitalizacja?

REKLAMA

Rewitalizacja to działanie skupione na ożywieniu zdegradowanych obszarów miast i znalezieniu dla nich nowego zastosowania. Jest to pojęcie najczęściej stosowane w odniesieniu do części miasta lub zespołu budynków, które w wyniku przemian gospodarczych czy społecznych, utraciły swoją początkową funkcję i zastosowanie. W tym kontekście rewitalizację można określić jako zakres działań z dziedziny budownictwa, planowania przestrzennego, polityki społecznej i ekonomicznej miasta, mających na celu doprowadzenie do ożywienia i poprawy funkcjonalności i estetyki kompleksu rewitalizowanego.

REKLAMA

Obecnie w Polsce rewitalizacja obejmuje kilka podstawowych problemów, w tym ożywienie opustoszałych śródmieść, poprawę jakości życia w “blokowiskach”, zagospodarowanie terenów poprzemysłowych.Rozwiązywaniem tych problemów oraz uzgadnianiem miejsc, które mają podlegać rewitalizacji, zajmują się władze lokalne. Opracowują one tak zwane lokalne programy rewitalizacji. Do miast, które opracowały już takie programy należą między innymi: Wrocław, Poznań, Gdańsk, Warszawa, Radom. 

Istotne jest w trakcie opracowywania lokalnych programów rewitalizacji, pozyskanie partnerów społecznych - organizacji pozarządowych realizujących działania należące do sfery społecznej procesu rewitalizacji. Partnerzy tacy poszukiwani są przez podmioty realizujące proces wśród organizacji już istniejących. W najbliższym czasie na terenie Polski rusza kilka konkursów związanych z dofinansowaniem działań rewitalizacyjnych. Poniżej przedstawiam opisy kilku konkursów związanych z rewitalizacją w ramach poszczególnych programów operacyjnych.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Działanie 4.1.1 Poprawa warunków technicznych budynków zrealizowanych w technologii wielkiej płyty

Konkurs ten ma na celu poprawę warunków technicznych blokowisk dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania oraz poprawy atrakcyjności zamieszkania. Projekty podlegające dofinansowaniu polegać będą na modernizacji i remoncie wspólnych części budynków wielorodzinnych zrealizowanych w przestarzałych technologiach przemysłowych. Do głównych beneficjentów konkursu zalicza się wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Przeczytaj również: Jak wypromować swoje produkty za granicą dzięki funduszom unijnym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego, Działanie 6.2 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych

REKLAMA

W ramach tego działania funkcjonują dwa konkursy – poddziałanie 6.2.1 dotyczące dużych miast oraz poddziałanie 6.2.2 dotyczące małych miast. Celem poddziałania 6.2.1 jest wsparcie dla obszarów zdegradowanych, przede wszystkim powstałych na skutek przemian rynkowych terenów poprzemysłowych, powojskowych, popegeerowskich oraz niszczących i tracących atrakcyjność centrów i dzielnic miast na terenie miast powyżej 50 tys. mieszkańców. W przypadku poddziałania 6.2.2 rewitalizacji podlegać mogą obszary zdegradowane znajdujące się w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich do 50 tysięcy mieszkańców. Rewitalizacja ma przyczynić się do nadania nowych funkcji gospodarczych, edukacyjnych, turystycznych i rekreacyjnych obiektom i terenom zdegradowanym. Dla projektów nie noszących znamion pomocy publicznej wsparcie możliwe jest do poziomi 85% kosztów kwalifikowanych. Do grona głównych beneficjentów konkursu zaliczyć można jednostki samorządu terytorialnego.

Obecnie, od 17 maja, trwa konkurs w ramach poddziałania 6.2.1 – dotyczący rewitalizacji na obszarze miast powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Konkurs potrwa do 17 sierpnia bieżącego roku. Dwa dni później, 19 sierpnia, rozpocznie się z kolei konkurs w ramach drugiego poddziałania 6.2.2 i potrwa do 19 listopada.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego, Działanie 4.5 Rekultywacja obszarów zdegradowanych

Celem tego działania jest poprawa jakości środowiska naturalnego przez rekultywacje obszarów zdegradowanych ( przede wszystkim poprzemysłowych i powojskowych ), polegającą na zagospodarowaniu tych terenów na cele przyrodnicze, rekreacyjno-wypoczynkowe oraz gospodarki proekologicznej. W województwie dolnośląskim istnieje duży odsetek terenów zdegradowanych i zdewastowanych. Są to w głównej mierze tereny po działalności wydobywczej i przemysłowej. W ramach działania kładziony będzie duży nacisk na likwidację składowisk odpadów niebezpiecznych, a wsparciem objęte zostaną również przedsięwzięcia z zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej w celu zapewnienia wymiany dobrych praktyk i doświadczeń, które przyczynią się do realizacji nowych inwestycji w obszarze rekultywacji obszarów zdegradowanych. Do grona beneficjentów konkursu należą jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalny poziom dofinansowania to 85% . Ponadto w ramach konkursu realizowane będą przedsięwzięcia o całkowitej kwocie wydatków kwalifikowanych od 500 tysięcy złotych do 20 milionów złotych. Ograniczenia te nie dotyczą jedynie projektów z zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

Rewitalizacja stanowi więc szanse na rozwój gospodarczy miast oraz poprawę warunków życia mieszkańców. Konkursy związane z dofinansowaniem przez Unię Europejską odnowy obszarów miast, są opracowane w niemal każdym regionalnym programie operacyjnym. Warto więc korzystać z takiej szansy, zwłaszcza, że z rewitalizacją mogą wiązać się liczne korzyści, przykładem może być chociażby rewitalizacja dawnej fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi, dzięki której powstało Centrum Manufaktura- jedno z największych centrów handlowo-rozrywkowo-usługowych w Polsce j jedno z największych w Europie Środkowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA