REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym
Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym

REKLAMA

REKLAMA

Jest szansa na odnowę zdegradowanych obszarów miejskich. Szansę taką dają środki unijne, dzięki którym będzie można poprawić estetykę aglomeracji miejskich. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się konkursy o dotacje unijne, związane z dofinansowaniem rewitalizacji miast.

Co to jest rewitalizacja?

REKLAMA

Rewitalizacja to działanie skupione na ożywieniu zdegradowanych obszarów miast i znalezieniu dla nich nowego zastosowania. Jest to pojęcie najczęściej stosowane w odniesieniu do części miasta lub zespołu budynków, które w wyniku przemian gospodarczych czy społecznych, utraciły swoją początkową funkcję i zastosowanie. W tym kontekście rewitalizację można określić jako zakres działań z dziedziny budownictwa, planowania przestrzennego, polityki społecznej i ekonomicznej miasta, mających na celu doprowadzenie do ożywienia i poprawy funkcjonalności i estetyki kompleksu rewitalizowanego.

REKLAMA

Obecnie w Polsce rewitalizacja obejmuje kilka podstawowych problemów, w tym ożywienie opustoszałych śródmieść, poprawę jakości życia w “blokowiskach”, zagospodarowanie terenów poprzemysłowych.Rozwiązywaniem tych problemów oraz uzgadnianiem miejsc, które mają podlegać rewitalizacji, zajmują się władze lokalne. Opracowują one tak zwane lokalne programy rewitalizacji. Do miast, które opracowały już takie programy należą między innymi: Wrocław, Poznań, Gdańsk, Warszawa, Radom. 

Istotne jest w trakcie opracowywania lokalnych programów rewitalizacji, pozyskanie partnerów społecznych - organizacji pozarządowych realizujących działania należące do sfery społecznej procesu rewitalizacji. Partnerzy tacy poszukiwani są przez podmioty realizujące proces wśród organizacji już istniejących. W najbliższym czasie na terenie Polski rusza kilka konkursów związanych z dofinansowaniem działań rewitalizacyjnych. Poniżej przedstawiam opisy kilku konkursów związanych z rewitalizacją w ramach poszczególnych programów operacyjnych.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Działanie 4.1.1 Poprawa warunków technicznych budynków zrealizowanych w technologii wielkiej płyty

Konkurs ten ma na celu poprawę warunków technicznych blokowisk dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania oraz poprawy atrakcyjności zamieszkania. Projekty podlegające dofinansowaniu polegać będą na modernizacji i remoncie wspólnych części budynków wielorodzinnych zrealizowanych w przestarzałych technologiach przemysłowych. Do głównych beneficjentów konkursu zalicza się wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Przeczytaj również: Jak wypromować swoje produkty za granicą dzięki funduszom unijnym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego, Działanie 6.2 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych

REKLAMA

W ramach tego działania funkcjonują dwa konkursy – poddziałanie 6.2.1 dotyczące dużych miast oraz poddziałanie 6.2.2 dotyczące małych miast. Celem poddziałania 6.2.1 jest wsparcie dla obszarów zdegradowanych, przede wszystkim powstałych na skutek przemian rynkowych terenów poprzemysłowych, powojskowych, popegeerowskich oraz niszczących i tracących atrakcyjność centrów i dzielnic miast na terenie miast powyżej 50 tys. mieszkańców. W przypadku poddziałania 6.2.2 rewitalizacji podlegać mogą obszary zdegradowane znajdujące się w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich do 50 tysięcy mieszkańców. Rewitalizacja ma przyczynić się do nadania nowych funkcji gospodarczych, edukacyjnych, turystycznych i rekreacyjnych obiektom i terenom zdegradowanym. Dla projektów nie noszących znamion pomocy publicznej wsparcie możliwe jest do poziomi 85% kosztów kwalifikowanych. Do grona głównych beneficjentów konkursu zaliczyć można jednostki samorządu terytorialnego.

Obecnie, od 17 maja, trwa konkurs w ramach poddziałania 6.2.1 – dotyczący rewitalizacji na obszarze miast powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Konkurs potrwa do 17 sierpnia bieżącego roku. Dwa dni później, 19 sierpnia, rozpocznie się z kolei konkurs w ramach drugiego poddziałania 6.2.2 i potrwa do 19 listopada.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego, Działanie 4.5 Rekultywacja obszarów zdegradowanych

Celem tego działania jest poprawa jakości środowiska naturalnego przez rekultywacje obszarów zdegradowanych ( przede wszystkim poprzemysłowych i powojskowych ), polegającą na zagospodarowaniu tych terenów na cele przyrodnicze, rekreacyjno-wypoczynkowe oraz gospodarki proekologicznej. W województwie dolnośląskim istnieje duży odsetek terenów zdegradowanych i zdewastowanych. Są to w głównej mierze tereny po działalności wydobywczej i przemysłowej. W ramach działania kładziony będzie duży nacisk na likwidację składowisk odpadów niebezpiecznych, a wsparciem objęte zostaną również przedsięwzięcia z zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej w celu zapewnienia wymiany dobrych praktyk i doświadczeń, które przyczynią się do realizacji nowych inwestycji w obszarze rekultywacji obszarów zdegradowanych. Do grona beneficjentów konkursu należą jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalny poziom dofinansowania to 85% . Ponadto w ramach konkursu realizowane będą przedsięwzięcia o całkowitej kwocie wydatków kwalifikowanych od 500 tysięcy złotych do 20 milionów złotych. Ograniczenia te nie dotyczą jedynie projektów z zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

Rewitalizacja stanowi więc szanse na rozwój gospodarczy miast oraz poprawę warunków życia mieszkańców. Konkursy związane z dofinansowaniem przez Unię Europejską odnowy obszarów miast, są opracowane w niemal każdym regionalnym programie operacyjnym. Warto więc korzystać z takiej szansy, zwłaszcza, że z rewitalizacją mogą wiązać się liczne korzyści, przykładem może być chociażby rewitalizacja dawnej fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi, dzięki której powstało Centrum Manufaktura- jedno z największych centrów handlowo-rozrywkowo-usługowych w Polsce j jedno z największych w Europie Środkowej.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA