REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ceny, Bankowość i finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile można wynegocjować przy zakupie mieszkania z ogłoszenia?

Jaką cenę za metr kwadratowy mieszkania można wynegocjować, w porównaniu z kwotą, podaną w ogłoszeniu? W których miastach różnica między ceną ofertową i transakcyjną jest największa? Ekspert przyjrzał się zmianom na rynku nieruchomości, które miały miejsce od początku maja do końca lipca.

Pakiet antykryzysowy zahamuje bezrobocie

Pakiet antykryzysowy może zapobiec spowolnieniu gospodarczemu spodziewanemu na jesieni. Polska gospodarka nie pozostaje obojętna na skutki turbulencji gospodarki światowej.

Spekulacje na temat decyzji FED

We wtorek dolar stracił na wartości w stosunku do innych walut. Rano rynek zaliczył co prawda spadki, ale szybko przystąpił do odrabiania strat. Złoto pobiło nowy rekord – 1780 USD, po czym jego kurs osunął się w dół.

Jakie są ceny mieszkań do sprzedaży i wynajęcia w poszczególnych miastach?

W lipcu sytuacja na polskim rynku nieruchomości zdeterminowana była przez zapowiedź zmian programu Rodzina na Swoim. Eksperci zauważyli, że ceny ofertowe mieszkań tylko nieznacznie wystrzeliły w górę tam, gdzie jest największy popyt. Jak zmieniła się wartość mieszkań w ciągu roku? Ile kosztuje wynajem w poszczególnych miejscowościach?

REKLAMA

Czy fala wzrostów złota oparta jest na spekulacji?

Złoto osiągnęło już cenę 1700 dolarów za uncję i prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie drożeć. Czy mamy do czynienia z bańką spekulacyjną? Eksperci uważają, że aby mówić o spekulacji, powinniśmy poczekać na dalsze wzrosty.

Czy złoto będzie nadal drożeć?

9 sierpnia do ceny 2000 dolarów za uncję złotu brakowało 13 procent. Eksperci podkreślają, że pnącym się w górę notowaniom tego kruszcu sprzyjają: pogłębiający się kryzys dłużny, wzrost awersji do ryzyka na rynkach i bliskość bankructwa wybranych gospodarek. Dlaczego wartość złota rośnie?

Czym jest skimming i jak firma może się przed nim bronić?

Dokonywanie transakcji przy pomocy kart płatniczych jest bardzo wygodne. Należy jednak pamiętać, że - podobnie jak na pieniądze w postaci gotówki, tak i na środki zgromadzone na koncie bankowym czyhają przestępcy.

W oczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej

Obniżka ratingu Stanów Zjednoczonych zachwiała rynkiem ryzykownych aktywów. Notowania akcji surowców i obligacji z rynków wschodzących zaliczyły gwałtownie spadki. Decyzja agencji S&P negatywnie odbiła się na papierach korporacyjnych, wysokiego ryzyka i walutach z emerging markets.

REKLAMA

Niepokojący stan niemieckiego budownictwa

Okazuje się, że wielu inwestorów słusznie obawiało się obniżki ratingu Stanów Zjednoczonych. Cięcia dokonała agencja S&P. Inwestorzy martwili się, że przez tego typu posunięcie rynek finansowy stanie na głowie.

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

Dlaczego warto odnowić nieruchomość przed wystawieniem jej do sprzedaży? Eksperci są zdania, że odmalowanie ścian, drobne naprawy czy stworzenie miłego nastroju mogą podnieść cenę transakcyjną lokalu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dlaczego w czerwcu ubyło złych kredytów?

W czerwcu pula nieuregulowanych na czas kredytów, zaciągniętych przez firmy i gospodarstwa domowe, zmalała o 643 mln zł – jak podał NBP. Eksperci zauważyli, że w ciągu roku dynamika przyrostu złych kredytów zmniejszyła się o 7 proc. Czyja jest to zasługa?

Stany tracą w oczach wierzycieli

Przez 70 lat agencja S&P uważała USA za kraj, który nie może zbankrutować. Od 1917 roku Stany Zjednoczone uchodziły za najbardziej wiarygodnego dłużnika. W piątek szczęście odwróciło się jednak od Ameryki. Rating USA został obniżony.

Strach w oczy kole inwestorów

Inwestorzy cały czas zadają sobie pytanie, czy nastroje mogą pogorszyć się jeszcze bardziej? Sytuacja w USA i Szwajcarii wskazuje na to, że mamy do czynienia z trwalszym trendem spadkowym ryzykownych aktywów. Skala wyprzedaży jest jednak większa niż się spodziewano.

Hipoteka dla firm może być tańsza

Kredyty hipoteczne dla firm na zakup nieruchomości komercyjnej są bardziej kosztowne niż klasyczna hipoteka dla klientów indywidualnych. Ekspert podpowiada, co zrobić, aby hipoteka dla firm była tańsza.

Czy konta oszczędnościowe zamrażają firmowe pieniądze?

Konto oszczędnościowe dla firm, które umożliwia wypłacanie środków bez utraty odsetek to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Eksperci podpowiadają jak skutecznie wybrać firmowe konto oszczędnościowe.

Wystąpienie prezesa EBC nie przyniosło poprawy nastrojów

Czwartkowe wystąpienie Jean-Claude’a Tricheta nie uspokoiło inwestorów. Nadal pozbywają się oni ryzykownych aktywów. Prezes Europejskiego Banku Centralnego przekonywał, że presja inflacyjna nie jest na tyle silna, aby podnieść stopy procentowe.

Jak bank oblicza koszt ubezpieczenia i co obejmuje ochrona ubezpieczeniowa?

Podpisanie umowy kredytowej zawsze wiąże się z ryzykiem, nawet jeżeli kwota, o którą wnioskowaliśmy, nie jest duża. Czy warto wykupić pakiet ubezpieczeniowy w banku? Eksperci wyjaśniają, jak obliczany jest koszt ubezpieczenia i co oferują nam instytucje finansowe.

Jaki procent pensji stanowią rachunki za prąd w Polsce, Niemczech i Wlk. Brytanii?

Kto najwięcej płaci za prąd? – Polacy, Brytyjczycy czy Niemcy? Nasi rodacy lubią narzekać na wysokie rachunki, ale nie zawsze zastanawiają się nad tym, jak je obniżyć. Ceny energii prawdopodobnie w dalszym ciągu będą rosnąć, dlatego warto już teraz pomyśleć o wyborze dystrybutora i sprzedawcy.

Kulminacja złych nastrojów na giełdzie

W środę nie tylko na warszawskiej giełdzie, ale również na zagranicznych parkietach, miała miejsce znaczna przecena. Spowolnienie gospodarcze staje się coraz bardziej odczuwalne, ponadto inwestorom daje się we znaki kryzys finansów publicznych, który wymusza oszczędności, nie sprzyjające koniunkturze.

Kiedy zostaną wprowadzone błyskawiczne przelewy międzybankowe?

Ile trzeba czekać na realizację przelewu? Czy to możliwe, aby pieniądze błyskawicznie znalazły się na pożądanym rachunku? Odpowiedź ekspertów jest twierdząca. Polska jako drugi kraj w Europie wprowadzi transakcje natychmiastowe.

Czy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Osoby, które spłacają kilka kredytów naraz, mogą zastanowić się nad konsolidacją zadłużenia. Eksperci przypominają, że dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie zmniejszyć koszt kredytu. Kiedy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

Jakie promocje deweloperzy przygotowali na lato?

Deweloperzy prześcigają się w pomysłach na to, jak przyciągnąć klienta do swojej oferty. Eksperci są zdania, że rynek wymusił na nich spadek cen. Konkurencja jest coraz większa, a chętnych na zakupy mimo to brakuje. Co można zyskać, kupując nowe mieszkanie?

Co mogłoby uchronić USA przed bankructwem?

Eksperci są zdania, że nawet, jeżeli Demokraci i Republikanie nie znaleźliby kompromisowego rozwiązania, Stanom Zjednoczonym nie groziło bankructwo. Jakie „asy w rękawie” ukrywają Amerykanie?

Rosną oczekiwania inflacyjne Polaków

Ekonomiści przewidują, że pod koniec roku inflacja nadal będzie znajdowała się powyżej celu inflacyjnego – jej wartość w tym czasie szacują na 4-4,1 proc. W lipcu do 4,7 proc. wzrosły oczekiwania inflacyjne osób prywatnych, podczas kiedy miesiąc wcześniej znajdowały się na poziomie 4,2 proc., jak wynika z danych NBP.

Czy deweloperzy budują mieszkania w odpowiednich miejscach?

Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań, dzięki czemu nieruchomości tanieją. Eksperci obawiają się jednak o stabilność finansową firm deweloperskich. Czy nowe projekty są realizowane w odpowiednich miejscach?

Jakie są rodzaje kart zbliżeniowych?

Eksperci szacują, że w chwili obecnej Polacy są posiadaczami 6,5 mln kart zbliżeniowych. 90 proc. tych nowoczesnych plastików pochodzi z pięciu banków. Które instytucje planują w najbliższym czasie wprowadzić bezstykowe karty?

Czy sytuacja na rynku mieszkaniowym poprawi się?

W lipcu prawdopodobnie trzeci raz z rzędu spadną ceny mieszkań w perspektywie kolejnych 12 miesięcy. Zdaniem ekspertów obserwowane na rynku ożywienie miało charakter sezonowy i było związane z kupnem nieruchomości dla studentów. Czy podaż na rynku pierwotnym osiągnie rekordowo wysoki poziom?

Dlaczego tylko 5% nabywców kupiłoby mieszkanie bez balkonu?

Eksperci policzyli, że mieszkanie bez balkonu kosztuje przeciętnie o 6% mniej. Taki zakup może więc stanowić sporą oszczędność. Dlaczego jednak 19 nabywców na 20 nie zdecydowałoby się na kupno mieszkania bez balkonu, loggii lub tarasu?

Amerykańscy konsumenci mają mocne nerwy

Amerykańska gospodarka nie dostała jeszcze mata, ale na ostateczne rozstrzygnięcie jej losów przyjdzie nam trochę poczekać. Uczestnicy rynku wierzą co prawda w sukces negocjacji między Demokratami i Republikanami, ale nie kwapią się do inwestowania większego kapitału. W tym należy upatrywać przyczyny powolnych spadków giełdowych indeksów.

Amerykanie trzymają inwestorów w niepewności

Uczestnicy rynku zastanawiają się, kiedy zapadnie decyzja w kwestii podniesienia limitu zadłużenia USA i jakie warunki zostaną przyjęte. Analitycy finansowi rozważają możliwość ogłoszenia pierwszego prowizorium tuż przed 2 sierpnia i wprowadzenia drugiej prowizorki na pół roku, ewentualnie do końca 2012 r., kiedy to wypadają wybory prezydenckie.

Co sprawdzić przed wzięciem pożyczki w banku?

Wiele osób, które szukają dogodnej dla siebie pożyczki, odstręcza czytanie „gwiazdek” i „drobnych druczków”. Czy porównanie dostępnych na rynku ofert na prawdę jest takie trudne? Eksperci radzą, jak powinni postępować przyszli pożyczkobiorcy.

Ceny domów w USA na równi pochyłej

Po poniedziałkowej sesji sytuacja, panująca na rynku ryzykownych aktywów, nie uległa większym zmianom. Inwestorzy nie obawiają się czarnego scenariusza, przewidującego brak porozumienia w sprawie zwiększenia limitu zadłużenia w USA, na tyle, aby radykalnie zmienić swoje zachowanie.

Wzrasta popyt na złoto

Inwestorzy po raz kolejny zwrócili się w kierunku bezpiecznej przystani, która pozwoliłaby zabezpieczyć kapitał przed efektami ubocznymi kryzysu dłużnego krajów strefy euro i problemów, z jakimi boryka się amerykańska gospodarka. W efekcie ceny złota i srebra idą w górę.

Czy opłaca się zainwestować we własny pokój w hotelu?

Osób, wyjeżdżających na urlopy, nie zraża zła pogoda. Eksperci policzyli, że w ciągu dwóch miesięcy hotele są w stanie zarobić 25 – 31 tys. na wynajmie dwuosobowego pokoju w takich miejscowościach jak Jastarnia, Kołobrzeg czy Zakopane. Czy opłaca się kupić pokój w hotelu lub część nieruchomości na wynajem?

EFSF „Europejskim Funduszem Walutowym”?

Państwa Eurolandu, razem z sektorem prywatnym, przyznały Grecji 159 mld euro pomocy finansowej. Decyzja, która zapadła podczas czwartkowego spotkania na szczycie, powinna pomóc zaradzić na jakiś czas kłopotom Aten.

W którym banku zaciągnąć kredyt gotówkowy?

W lipcu na rynku pożyczek kredytów gotówkowych zaszły duże zmiany, w porównaniu z poprzednim miesiącem. Eksperci szczególnie zachęcają do porównaniu ofert promocyjnych. Gdzie dostaniemy pieniądze „od ręki” na najlepszych warunkach?

Po niemiecko-francuskim spotkaniu

Dziś o godz. 13.00 zostanie zainaugurowane spotkanie tygodnia – szczyt przywódców państw strefy euro w Brukseli. Inwestorzy pokładają w tym zjeździe duże nadzieje. Celem przedsięwzięcia jest dopracowanie detali, dotyczących drugiego pakietu pomocowego dla Grecji.

Frankfurt i Nowy Jork czekają na dalszy bieg wydarzeń

W środę optymizm dopisywał uczestnikom rynku podczas sesji w krajach PIIGS. Niewielki wzrost DAX-a w sklali dnia i słabe notowania na Wall Street można z kolei wytłumaczyć ostrożnością, związaną z sytuacją w USA i Grecji.

Konsumpcja może przyhamować

Inflacja bazowa w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie. Po wyłączeniu cen żywności i paliw wskaźnik inflacji osiągnął 2,4 proc. w ujęciu rocznym, jak wynika z danych NBP. Wniosek z tego płynie prosty: prowadzona przez RPP polityka pieniężna nie przyniosła zamierzonych skutków.

Co wybrać: niską prowizję, obniżoną marżę czy redukcję innych kosztów?

Jeżeli nie interesuje nas cross-selling, musimy liczyć się z tym, że będziemy płacić wyższą o 0,2 pp. marżę. Jakie jeszcze czynniki wpływają na koszt obsługi długu? Eksperci podkreślają, że duże znaczenie ma opłata, pobierana za wcześniejszą spłatę zadłużenia.

W którym banku założyć lokatę? – ranking z lipca 2011

Prognozy ekspertów ziściły się – banki zmieniły oprocentowanie lokat. Trzy instytucje na cztery przygotowały nowe oferty. Który depozyt wybrać?

Dla kogo frankowy kredyt jest najbardziej uciążliwy?

Raty kredytów we frankach niejednokrotnie przewyższają wysokość miesięcznych zobowiązań w rodzimej walucie. Eksperci przypominają, że jeszcze jakiś czas temu nie wiadomo było, czy ten czarny scenariusz ziści się. Czy 700 tysięcy Polaków, borykających się ze spłatą zadłużenia w CHF, zyska w dłuższej perspektywie czasu?

Do czwartku na rynkach powinno być spokojnie

Wczorajszy dzień na rynku dał dobitnie do zrozumienie europejskiemu nadzorowi, że wyniki stress testów banków z naszego kontynentu w opinii inwestorów nie są aż tak optymistyczne. Za przeceną przemawia nierozwiązana sprawa zadłużenia w strefie euro i Stanach Zjednoczonych.

Bezpieczne aktywa są w cenie

W poniedziałek spadki w Budapeszcie były bliskie 4 proc. Do tego dochodzi przeszło 2,5 proc. zniżka w Warszawie, sięgający 2 proc. spadek w Paryżu i niewiele ustępująca mu zniżka w Londynie.

Czym są produkty strukturyzowane?

Produkty strukturyzowane uważa się na nowoczesne instrumenty na rynku finansowym, które wymykają się jednoznacznym klasyfikacjom. Każdy produkt posiada własną specyfikę. Ekspert pomaga usystematyzować wiedzę na temat produktów strukturyzowanych.

Najgorsza tegoroczna sesja

W dniu dzisiejszym miała miejsce przecena, która dosięgła również polski parkiet. Nie trudno jest o jej wytłumaczenie: rynki w dalszym ciągu borykają się z takimi problemami, jak traktowanie z dużą rezerwą wyników stress-testów europejskich banków, kwestia limitu zadłużenia USA i spadająca wartość hiszpańskich obligacji – Madryt to kolejny kraj, który znalazł się na liście pretendentów do bankructwa.

Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie?

Każda firma, zarówno duży zakład produkcyjny, jak i małe biuro, boryka się z tym samym problemem: wysokimi kosztami zużycia energii elektrycznej. Na szczęście można w prosty sposób obniżyć rachunki. Specjaliści radzą, jak zaoszczędzić na prądzie.

Wyniki stress testów są rynkom obojętne

W piątek po południu na rynek napłynęły wyniki stress testów europejskich banków. Na 91 instytucji finansowych, które wzięły udział w badaniu, zaledwie 8 nie spełniło stawianych przed nimi wymagań. Pomogłoby im dokapitalizowanie kwotą 2,5 mld euro.

Kiedy metr mieszkania w mieście jest najtańszy?

Eksperci policzyli, że gdybyśmy chcieli przeznaczyć na zakup mieszkania roczną pensję, pieniędzy starczyłoby przeciętnie na kilka metrów. Duńczyka, Niemca czy Belga byłoby stać nawet na czterokrotnie większą powierzchnię. Są jednak wyjątki od tej reguły. Gdzie można dostać mieszkanie, które kosztuje poniżej 1 tys. zł za metr?

Czy zagraniczny przelew może być tańszy od krajowego?

Eksperci zauważyli, że wykonanie europejskiego przelewu może kosztować mniej niż przesłanie pieniędzy z jednego konta na drugie w Polsce. Wpłata środków na zagraniczne konto wcale nie musimy być droga. Które banki przygotowały najkorzystniejsze oferty?

REKLAMA