reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Czy fala wzrostów złota oparta jest na spekulacji?

Czy fala wzrostów złota oparta jest na spekulacji?

Złoto osiągnęło już cenę 1700 dolarów za uncję i prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie drożeć. Czy mamy do czynienia z bańką spekulacyjną? Eksperci uważają, że aby mówić o spekulacji, powinniśmy poczekać na dalsze wzrosty.

Cena złota na koniec 2005 roku wynosiła 516 dolarów za uncję. Ponad trzykrotny wzrost notowań przez niecałe sześć lat to 22,83% zwrotu rokrocznie. Należy jednak mieć na uwadze to, że złoto jest uważane za dobrą lokatę kapitału na trudne czasy. Przy ogólnoświatowym kryzysie 2007-2009, kryzysie zadłużenia w strefie euro 2010-?, problemach z podniesieniem limitu zadłużenia w USA oraz obecnymi obawami o recesję w USA i zarażenie się kolejnych państw wirusem greckim, trzykrotny wzrost cen złotego kruszcu nie wskazuje na przegrzanie rynku. Raczej na wzrost niepewności.

Złoto jest silnie skorelowane z inflacją i stopami procentowymi, ale to nie jedyne czynniki wpływu, ważne dla tego metalu szlachetnego. Odzwierciedlając niepewność inwestorów, złoto jest powiązane również z trendami na rynku walutowym Forex (jego cena najczęściej wyrażona zostaje w dolarach) czy popytem ze strony przemysłu jubilerskiego.

Źródło: Treasurydirect.gov, Mig Bank Trading Station

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Ciekawą zależność pokazuje również powyższy wykres. Wzrost zadłużenia USA z 5 do 14 bilionów dolarów w ciągu 15 lat oznacza również wzrost ryzyka niezdolności do jego spłaty lub monetyzacji długu (pokrywania zobowiązań dodrukowanymi pieniędzmi, co zwiększałoby bazę monetarną, napędzając inflację). Ameryka wciąż nie ma planu na rozwiązanie problemu nadmiernego zadłużenia. Ostatnia obniżka ratingu USA przez agencję S&P była również poprzedzona wezwaniem do redukcji długu o co najmniej 4 biliony dolarów. Ponieważ przyjęty przez amerykański Kongres plan zmniejszenia długu był znacznie mniej ambitny, można oczekiwać dalszych kłopotów USA i kontynuacji życia na kredyt.

W związku z tym obecny kurs złota nie jest jeszcze bańką, a raczej odzwierciedleniem racjonalnych oczekiwań inwestorów. Jako ostatnią fazę wzrostów często wskazuje się moment, gdy ceny przejdą ze wzrostów liniowych do ruchu parabolicznego. Być może początkiem ostatniej, opartej już na spekulacji fali wzrostów jest właśnie sygnał wybicia z kanału trendu wzrostowego, jaki dokonuje się w sierpniu na złocie.

Źródło: Eurostat

Polecamy serwis: Kursy walut

Wsparciem dla dalszych zwyżek będzie wzrost awersji do ryzyka. Sygnał może nadejść ze strony stref euro. Jak donosi gazeta der Spiegel, Włochy są zbyt duże, by Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej mógł je uratować. Italia musi więc skupić się na dalszym zaciskaniu pasa. Tym trudniejszym, że ma jeden z najniższych wskaźników dynamiki PKB w Europie i na świecie.

Analiza Fibonacciego najbliższy opór pokazuje na 1901,74-1941,94. Wydaje się jednak, że to dopiero przystanek w dalszej drodze złota. Tym, co mogłoby doprowadzić do korekty przy tym poziomie, byłoby zwiększenie wymagań kapitałowych do inwestowania na tym rynku – sytuacja analogiczna do tej, jaka miała miejsce na rynku srebra w maju br. Na dzień dzisiejszy wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama