REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest skimming i jak firma może się przed nim bronić?

Czym jest skimming i jak firma może się przed nim bronić?
Czym jest skimming i jak firma może się przed nim bronić?

REKLAMA

REKLAMA

Dokonywanie transakcji przy pomocy kart płatniczych jest bardzo wygodne. Należy jednak pamiętać, że - podobnie jak na pieniądze w postaci gotówki, tak i na środki zgromadzone na koncie bankowym czyhają przestępcy.

Na czym polega skimming?

Najprościej mówiąc – istotą skimmingu jest skopiowanie karty płatniczej bez wiedzy właściciela.  

REKLAMA

Wyróżniamy dwa rodzaje tego przestępstwa:

  •  skimming bankomatowy – polega na założeniu na bankomat urządzenia, które kopiuje pasek magnetyczny karty, oraz kamery, bądź innego urządzenia, za pomocą którego przestępca może odczytać kod PIN
  • skimming w placówce handlowej – to skopiowanie karty przez kasjera lub osobę obsługującą transakcję płatniczą. Najczęściej sytuacja taka dotyczy nieuważnych klientów. Proceder ten może łączyć się także z zapisaniem kodu PIN – głównie jednak wiąże się z  kartami nieautoryzowanymi tym kodem.   

Polecamy: Jak zastrzec tajemnicę przedsiębiorstwa?

Skimming a odpowiedzialność karna

W polskim prawie skimming podlega regulacji artykułu 310 par.1 Kodeksu Karnego. Zgodnie  z tym przepisem za podrobienie lub przerobienie środka płatniczego, bądź dokumentu uprawniającego do otrzymania pewnej sumy pieniężnej (czyli między innymi karty bankomatowej, badź kredytowej), grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Ochrona przed skimmingiem

Przede wszystkim nie wolno udostępniać swojego kodu PIN, ani innych kodów zabezpieczających transakcje bankowe innym osobom – nawet,  jeśli podają się za pracowników banku. W placówce handlowej należy zachować szczególną ostrożność podając kartę pracownikowi – ważne jest, aby karta została włożona jedynie do terminalu przy kasie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed wypłatą z bankomatu należy uważnie obejrzeć bankomat. Warto zwrócić uwagę na:

  • klawiaturę – powinna znajdować się na tym samym poziomie co powierzchnia bankomatu, lub być lekko wklęsła albo gładka
  • czytnik kart – najlepiej, gdy wystaje ponad powierzchnię obudowy
  • obudowę – nie może mieć dodatkowych elementów (listwy, nakładki, itp.)
  • obiektyw kamery, która mogła zostać umieszczona w bankomacie. Nawet, jeśli samo urządzenie zostało dobrze ukryte – obiektywu, by spełniał swoją funkcję, nie da się zasłonić.

REKLAMA

W razie nabrania jakichkolwiek podejrzeń, ważne jest aby odejść od bankomatu w naturalny sposób (bankomaty objęte skimmingiem znajdują się bowiem często pod obserwacją przestępców), a następnie zawiadomić placówkę banku bądź policję. Aby zidentyfikowanie elementów prawdopodobnie służących do skimmingu było łatwiejsze, należy w miarę możliwości korzystać zawsze z tych samych, znanych bankomatów.

Przy wprowadzaniu kodu PIN należy zasłonić klawiaturę drugą ręką. Warto opanować bezwzrokowe wprowadzanie kodu - jeżeli bowiem klawiaturę widzi osoba wprowadzająca kod, istnieje prawdopodobieństwo, że spostrzeże ją także przestępca.

Należy często sprawdzać stan swojego konta, aby jak najszybciej zauważyć każdą zmianę, której się nie dokonywało samodzielnie. Szybkie zgłoszenie skopiowania karty chroni bowiem przed kolejnymi, nielegalnymi wypłatami.

Dobrym sposobem ochrony naszych pieniędzy na koncie jest ich ubezpieczenie. Niektóre banki – dbając o środki finansowe swoich klientów przed skutkami nieuprawnionego użycia ich kart płatniczych, wprowadziły oferty różnych polis.  Dzięki temu całość, albo określona część straty może zostać zrekompensowana.

Polecamy: Jak banki traktują małego przedsiębiorcę?

Dla bezpieczeństwa konta bankowego, warto także zwrócić uwagę na poprawne logowanie się do konta internetowego, zgodne z procedurami bezpieczeństwa danego banku.  

Nie pomagajmy ani nie ułatwiajmy sprawy złodziejom – zachowanie elementarnych środków ostrożności może uchronić nas przed stratami finansowymi i stresem, jaki się z nimi wiąże.

autor: Katarzyna Wójcik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA