REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest skimming i jak firma może się przed nim bronić?

Subskrybuj nas na Youtube
Czym jest skimming i jak firma może się przed nim bronić?
Czym jest skimming i jak firma może się przed nim bronić?

REKLAMA

REKLAMA

Dokonywanie transakcji przy pomocy kart płatniczych jest bardzo wygodne. Należy jednak pamiętać, że - podobnie jak na pieniądze w postaci gotówki, tak i na środki zgromadzone na koncie bankowym czyhają przestępcy.

Na czym polega skimming?

Najprościej mówiąc – istotą skimmingu jest skopiowanie karty płatniczej bez wiedzy właściciela.  

REKLAMA

Wyróżniamy dwa rodzaje tego przestępstwa:

  •  skimming bankomatowy – polega na założeniu na bankomat urządzenia, które kopiuje pasek magnetyczny karty, oraz kamery, bądź innego urządzenia, za pomocą którego przestępca może odczytać kod PIN
  • skimming w placówce handlowej – to skopiowanie karty przez kasjera lub osobę obsługującą transakcję płatniczą. Najczęściej sytuacja taka dotyczy nieuważnych klientów. Proceder ten może łączyć się także z zapisaniem kodu PIN – głównie jednak wiąże się z  kartami nieautoryzowanymi tym kodem.   

Polecamy: Jak zastrzec tajemnicę przedsiębiorstwa?

Skimming a odpowiedzialność karna

W polskim prawie skimming podlega regulacji artykułu 310 par.1 Kodeksu Karnego. Zgodnie  z tym przepisem za podrobienie lub przerobienie środka płatniczego, bądź dokumentu uprawniającego do otrzymania pewnej sumy pieniężnej (czyli między innymi karty bankomatowej, badź kredytowej), grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Ochrona przed skimmingiem

Przede wszystkim nie wolno udostępniać swojego kodu PIN, ani innych kodów zabezpieczających transakcje bankowe innym osobom – nawet,  jeśli podają się za pracowników banku. W placówce handlowej należy zachować szczególną ostrożność podając kartę pracownikowi – ważne jest, aby karta została włożona jedynie do terminalu przy kasie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed wypłatą z bankomatu należy uważnie obejrzeć bankomat. Warto zwrócić uwagę na:

  • klawiaturę – powinna znajdować się na tym samym poziomie co powierzchnia bankomatu, lub być lekko wklęsła albo gładka
  • czytnik kart – najlepiej, gdy wystaje ponad powierzchnię obudowy
  • obudowę – nie może mieć dodatkowych elementów (listwy, nakładki, itp.)
  • obiektyw kamery, która mogła zostać umieszczona w bankomacie. Nawet, jeśli samo urządzenie zostało dobrze ukryte – obiektywu, by spełniał swoją funkcję, nie da się zasłonić.

REKLAMA

W razie nabrania jakichkolwiek podejrzeń, ważne jest aby odejść od bankomatu w naturalny sposób (bankomaty objęte skimmingiem znajdują się bowiem często pod obserwacją przestępców), a następnie zawiadomić placówkę banku bądź policję. Aby zidentyfikowanie elementów prawdopodobnie służących do skimmingu było łatwiejsze, należy w miarę możliwości korzystać zawsze z tych samych, znanych bankomatów.

Przy wprowadzaniu kodu PIN należy zasłonić klawiaturę drugą ręką. Warto opanować bezwzrokowe wprowadzanie kodu - jeżeli bowiem klawiaturę widzi osoba wprowadzająca kod, istnieje prawdopodobieństwo, że spostrzeże ją także przestępca.

Należy często sprawdzać stan swojego konta, aby jak najszybciej zauważyć każdą zmianę, której się nie dokonywało samodzielnie. Szybkie zgłoszenie skopiowania karty chroni bowiem przed kolejnymi, nielegalnymi wypłatami.

Dobrym sposobem ochrony naszych pieniędzy na koncie jest ich ubezpieczenie. Niektóre banki – dbając o środki finansowe swoich klientów przed skutkami nieuprawnionego użycia ich kart płatniczych, wprowadziły oferty różnych polis.  Dzięki temu całość, albo określona część straty może zostać zrekompensowana.

Polecamy: Jak banki traktują małego przedsiębiorcę?

Dla bezpieczeństwa konta bankowego, warto także zwrócić uwagę na poprawne logowanie się do konta internetowego, zgodne z procedurami bezpieczeństwa danego banku.  

Nie pomagajmy ani nie ułatwiajmy sprawy złodziejom – zachowanie elementarnych środków ostrożności może uchronić nas przed stratami finansowymi i stresem, jaki się z nimi wiąże.

autor: Katarzyna Wójcik

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

REKLAMA

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

Każdy ma jakiś talent – jak go rozpoznać u siebie i pracowników?

Ludzie i ich talenty są jak elementy puzzli, dopiero gdy zostaną umieszczone we właściwym miejscu, ujawnia się pełny obraz potencjału jednostki i zespołu. W organizacji kluczową rolą menedżera jest identyfikacja i rozwój tych wyjątkowych predyspozycji, co wymaga zarówno obserwacji, jak i metodologicznego podejścia.

REKLAMA