REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest skimming i jak firma może się przed nim bronić?

Czym jest skimming i jak firma może się przed nim bronić?
Czym jest skimming i jak firma może się przed nim bronić?

REKLAMA

REKLAMA

Dokonywanie transakcji przy pomocy kart płatniczych jest bardzo wygodne. Należy jednak pamiętać, że - podobnie jak na pieniądze w postaci gotówki, tak i na środki zgromadzone na koncie bankowym czyhają przestępcy.

Na czym polega skimming?

Najprościej mówiąc – istotą skimmingu jest skopiowanie karty płatniczej bez wiedzy właściciela.  

REKLAMA

Wyróżniamy dwa rodzaje tego przestępstwa:

  •  skimming bankomatowy – polega na założeniu na bankomat urządzenia, które kopiuje pasek magnetyczny karty, oraz kamery, bądź innego urządzenia, za pomocą którego przestępca może odczytać kod PIN
  • skimming w placówce handlowej – to skopiowanie karty przez kasjera lub osobę obsługującą transakcję płatniczą. Najczęściej sytuacja taka dotyczy nieuważnych klientów. Proceder ten może łączyć się także z zapisaniem kodu PIN – głównie jednak wiąże się z  kartami nieautoryzowanymi tym kodem.   

Polecamy: Jak zastrzec tajemnicę przedsiębiorstwa?

Skimming a odpowiedzialność karna

W polskim prawie skimming podlega regulacji artykułu 310 par.1 Kodeksu Karnego. Zgodnie  z tym przepisem za podrobienie lub przerobienie środka płatniczego, bądź dokumentu uprawniającego do otrzymania pewnej sumy pieniężnej (czyli między innymi karty bankomatowej, badź kredytowej), grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Ochrona przed skimmingiem

Przede wszystkim nie wolno udostępniać swojego kodu PIN, ani innych kodów zabezpieczających transakcje bankowe innym osobom – nawet,  jeśli podają się za pracowników banku. W placówce handlowej należy zachować szczególną ostrożność podając kartę pracownikowi – ważne jest, aby karta została włożona jedynie do terminalu przy kasie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed wypłatą z bankomatu należy uważnie obejrzeć bankomat. Warto zwrócić uwagę na:

  • klawiaturę – powinna znajdować się na tym samym poziomie co powierzchnia bankomatu, lub być lekko wklęsła albo gładka
  • czytnik kart – najlepiej, gdy wystaje ponad powierzchnię obudowy
  • obudowę – nie może mieć dodatkowych elementów (listwy, nakładki, itp.)
  • obiektyw kamery, która mogła zostać umieszczona w bankomacie. Nawet, jeśli samo urządzenie zostało dobrze ukryte – obiektywu, by spełniał swoją funkcję, nie da się zasłonić.

REKLAMA

W razie nabrania jakichkolwiek podejrzeń, ważne jest aby odejść od bankomatu w naturalny sposób (bankomaty objęte skimmingiem znajdują się bowiem często pod obserwacją przestępców), a następnie zawiadomić placówkę banku bądź policję. Aby zidentyfikowanie elementów prawdopodobnie służących do skimmingu było łatwiejsze, należy w miarę możliwości korzystać zawsze z tych samych, znanych bankomatów.

Przy wprowadzaniu kodu PIN należy zasłonić klawiaturę drugą ręką. Warto opanować bezwzrokowe wprowadzanie kodu - jeżeli bowiem klawiaturę widzi osoba wprowadzająca kod, istnieje prawdopodobieństwo, że spostrzeże ją także przestępca.

Należy często sprawdzać stan swojego konta, aby jak najszybciej zauważyć każdą zmianę, której się nie dokonywało samodzielnie. Szybkie zgłoszenie skopiowania karty chroni bowiem przed kolejnymi, nielegalnymi wypłatami.

Dobrym sposobem ochrony naszych pieniędzy na koncie jest ich ubezpieczenie. Niektóre banki – dbając o środki finansowe swoich klientów przed skutkami nieuprawnionego użycia ich kart płatniczych, wprowadziły oferty różnych polis.  Dzięki temu całość, albo określona część straty może zostać zrekompensowana.

Polecamy: Jak banki traktują małego przedsiębiorcę?

Dla bezpieczeństwa konta bankowego, warto także zwrócić uwagę na poprawne logowanie się do konta internetowego, zgodne z procedurami bezpieczeństwa danego banku.  

Nie pomagajmy ani nie ułatwiajmy sprawy złodziejom – zachowanie elementarnych środków ostrożności może uchronić nas przed stratami finansowymi i stresem, jaki się z nimi wiąże.

autor: Katarzyna Wójcik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA