| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Czy złoto będzie nadal drożeć?

Czy złoto będzie nadal drożeć?

9 sierpnia do ceny 2000 dolarów za uncję złotu brakowało 13 procent. Eksperci podkreślają, że pnącym się w górę notowaniom tego kruszcu sprzyjają: pogłębiający się kryzys dłużny, wzrost awersji do ryzyka na rynkach i bliskość bankructwa wybranych gospodarek. Dlaczego wartość złota rośnie?

Agencja ratingowa Standard&Poor’s zabrała Stanom Zjednoczonym jedno "A" i zapewne na tym nie poprzestanie. Nie wykluczone, że analogiczne decyzje podejmą następne dwie czołowe agencje, a to wywoła kolejne szoki na rynkach finansowych. Redukcja wydatków budżetowych w USA nie rozpocznie się teraz, lecz za kilkanaście miesięcy, a to oznacza dalsze zadłużanie kraju. Ponadto, należy spodziewać się uruchomienia kolejnego programu luzowania ilościowego. Za kilka miesięcy w obiegu pojawi się znów wiele miliardów dolarów. Spowoduje to dalszy spadek wartości amerykańskiej waluty i zaufania do dolara oraz da silny impuls popytowy na aktywa, nie podlegające erozji nieskutecznej polityki finansowej USA. Do takich zalicza się bezspornie złoto.

Chiny martwią się o przyszłość swoich ogromnych rezerw walutowych, których znacząca część może stać się wkrótce tylko zapisem księgowym. Rozsądnym wyjściem jest dokupywanie złota do państwowego skarbca. Udział tego surowca w chińskich rezerwach na poziomie 1,7 proc. jest nadzwyczaj niski i zwiększenie go nawet o jeden procent odbiłoby się na rynku tego kruszcu, bowiem rezerwy walutowe Państwa Środka są warte dziś ponad 3 bln dolarów.

Przeczytaj również: Który fundusz parasolowy wybrać?

Europa odsunęła w czasie bankructwo Grecji. Trudniej będzie natomiast uratować Italię, której przydałoby się z 400 mld euro. Takich pieniędzy ani EBC, ani MFW już nie wyłożą. Jest jeszcze kilku powszechnie znanych kandydatów na bankrutów. Spełnienie czarnego scenariusza oznaczałoby koniec strefy euro.

Polecamy serwis: Kursy walut

Na początku drugiego tygodnia sierpnia na rynkach finansowych utrzymywała się panika. Giełdy traciły dziennie po kilka procent. Rosną obawy o powtórkę z 2008 roku. W tej sytuacji bezpieczną przystanią jest rynek złota. 8 sierpnia cena złota śmiało przebiła poziom 1700 dolarów za uncję, a sierpnia rano poszybowała do 1772 dolarów. W ciągu roku złoto podrożało o 46 proc. Biorąc pod uwagę, że przed nami jesień, która sprzyja wysokiemu popytowi na złoto, osiągnięcie jeszcze w tym roku ceny 1900-2000 dolarów staje się coraz bardziej realne.

Na wzrostach cen złota zyskują fundusze, lokujące aktywa oparte na tym kruszcu, np. Investor Gold FIZ zarobił w lipcu 11,55 proc., a w ciągu roku – 54 proc.

Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »