| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Czy złoto będzie nadal drożeć?

Czy złoto będzie nadal drożeć?

9 sierpnia do ceny 2000 dolarów za uncję złotu brakowało 13 procent. Eksperci podkreślają, że pnącym się w górę notowaniom tego kruszcu sprzyjają: pogłębiający się kryzys dłużny, wzrost awersji do ryzyka na rynkach i bliskość bankructwa wybranych gospodarek. Dlaczego wartość złota rośnie?

Agencja ratingowa Standard&Poor’s zabrała Stanom Zjednoczonym jedno "A" i zapewne na tym nie poprzestanie. Nie wykluczone, że analogiczne decyzje podejmą następne dwie czołowe agencje, a to wywoła kolejne szoki na rynkach finansowych. Redukcja wydatków budżetowych w USA nie rozpocznie się teraz, lecz za kilkanaście miesięcy, a to oznacza dalsze zadłużanie kraju. Ponadto, należy spodziewać się uruchomienia kolejnego programu luzowania ilościowego. Za kilka miesięcy w obiegu pojawi się znów wiele miliardów dolarów. Spowoduje to dalszy spadek wartości amerykańskiej waluty i zaufania do dolara oraz da silny impuls popytowy na aktywa, nie podlegające erozji nieskutecznej polityki finansowej USA. Do takich zalicza się bezspornie złoto.

Chiny martwią się o przyszłość swoich ogromnych rezerw walutowych, których znacząca część może stać się wkrótce tylko zapisem księgowym. Rozsądnym wyjściem jest dokupywanie złota do państwowego skarbca. Udział tego surowca w chińskich rezerwach na poziomie 1,7 proc. jest nadzwyczaj niski i zwiększenie go nawet o jeden procent odbiłoby się na rynku tego kruszcu, bowiem rezerwy walutowe Państwa Środka są warte dziś ponad 3 bln dolarów.

Przeczytaj również: Który fundusz parasolowy wybrać?

Europa odsunęła w czasie bankructwo Grecji. Trudniej będzie natomiast uratować Italię, której przydałoby się z 400 mld euro. Takich pieniędzy ani EBC, ani MFW już nie wyłożą. Jest jeszcze kilku powszechnie znanych kandydatów na bankrutów. Spełnienie czarnego scenariusza oznaczałoby koniec strefy euro.

Polecamy serwis: Kursy walut

Na początku drugiego tygodnia sierpnia na rynkach finansowych utrzymywała się panika. Giełdy traciły dziennie po kilka procent. Rosną obawy o powtórkę z 2008 roku. W tej sytuacji bezpieczną przystanią jest rynek złota. 8 sierpnia cena złota śmiało przebiła poziom 1700 dolarów za uncję, a sierpnia rano poszybowała do 1772 dolarów. W ciągu roku złoto podrożało o 46 proc. Biorąc pod uwagę, że przed nami jesień, która sprzyja wysokiemu popytowi na złoto, osiągnięcie jeszcze w tym roku ceny 1900-2000 dolarów staje się coraz bardziej realne.

Na wzrostach cen złota zyskują fundusze, lokujące aktywa oparte na tym kruszcu, np. Investor Gold FIZ zarobił w lipcu 11,55 proc., a w ciągu roku – 54 proc.

Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »