reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

Działalność statutowa funduszy sekurytyzacyjnych polega na inwestowaniu w wierzytelności. Ekspert tłumaczy, czy egzekucja należności od dłużników jest ryzykowną działalnością i na jakich zasadach się odbywa. Ile można zarobić na tego rodzaju inwestycjach?

Sekurytyzacja to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku finansowego na świecie. Jest stosowana przez firmy, funkcjonujące w różnych sektorach gospodarki, takich jak handel, bankowość, ubezpieczenia, usługi leasingowe czy telekomunikacja. Sekurytyzacji mogą być poddawane wierzytelności, wynikające z transakcji handlowych, kredytów i pożyczek bankowych, kart kredytowych, rat leasingowych i innych należności. Sekurytyzowane są również należności przyszłe.

Sekurytyzacja pozwala na pozyskanie finansowania w drodze zamiany wyselekcjonowanej części aktywów na gotówkę – daje możliwość otrzymania środków finansowych bez wzrostu ryzyka kredytowego (np. kredyt bankowy) czy rozwodnienia kapitału (emisja akcji). W wyniku sekurytyzacji następuje uwolnienie zamrożonej gotówki w należnościach, co skutkuje udrożnieniem przepływów finansowych i pozwala na swobodne prowadzenie działalności gospodarczej lub realizację inwestycji. Dzięki sekurytyzacji przedsiębiorstwo, posiadające portfel złych należności, może „złapać oddech”, jak również uniknąć bankructwa.

Sekurytyzacja może być przeprowadzona przez fundusz sekurytyzacyjny lub spółkę o specjalnym przeznaczeniu. W Polsce fundusze sekurytyzacyjne działają na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych i mogą być tworzone tylko przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego. Zalicza się je do funduszy inwestycyjnych zamkniętych, które dokonują emisji certyfikatów inwestycyjnych w celu pozyskania środków na nabycie wierzytelności lub nabywają prawa do świadczeń z tytułu określonych wierzytelności. Certyfikaty inwestycyjne są udziałowymi papierami wartościowymi i mogą być notowane na giełdzie.

Celem działalności funduszy sekurytyzacyjnych jest inwestowanie środków w określone pule wierzytelności, które są wyodrębnionymi przez inicjatora sekurytyzacji (wierzyciela) zestawieniami jednolitych rodzajowo wierzytelności, przynoszących regularne strumienie pieniężne. Szczegółowe kryteria, jakie muszą spełniać wierzytelności, nabywane przez fundusz, są zawarte w jego statucie.

Przeczytaj również: Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?

W ustawie o funduszach inwestycyjnych określono dwie formy funduszy strukturyzowanych:

  • standaryzowany fundusz sekurytyzacyjny,
  • niestandaryzowany fundusz sekurytyzacyjny.

Standaryzowany fundusz sekurytyzacyjny jest funduszem parasolowym z wydzielonymi subfunduszami. W portfelu każdego z subfunduszy winno znajdować się co najmniej 75 proc. jednej puli wierzytelności lub praw do wszystkich świadczeń, otrzymywanych przez inicjatora sekurytyzacji z tytułu tej puli. Nabywcami certyfikatów funduszu standaryzowanego mogą być osoby prawne, jednostki organizacyjne, nieposiadające osobowości prawnej, a także osoby fizyczne.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarządzający funduszami sekurytyzacyjnymi nabywają z odpowiednim dyskontem wierzytelności, zaś zyski czerpią z windykacji.
Zarządzający funduszami sekurytyzacyjnymi nabywają z odpowiednim dyskontem wierzytelności, zaś zyski czerpią z windykacji.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama