REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrasta popyt na złoto

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
Deprecjacja dolara sprzyja rosnącym notowaniom złota.
Deprecjacja dolara sprzyja rosnącym notowaniom złota.

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy po raz kolejny zwrócili się w kierunku bezpiecznej przystani, która pozwoliłaby zabezpieczyć kapitał przed efektami ubocznymi kryzysu dłużnego krajów strefy euro i problemów, z jakimi boryka się amerykańska gospodarka. W efekcie ceny złota i srebra idą w górę.

Złoto bije kolejne rekordy – w poniedziałek w godzinach porannych jego cena przekroczyła 1624 dolarów za uncję. W ciągu roku metal ten podrożał o 438 dolarów, czyli o 37 proc. Osiągnięcie poziomu 1650 dolarów wydaje się już wysoce realne. Zainteresowanie złotem potwierdza wzrost indeksu, odzwierciedlającego sentyment do złota - Hulbert Gold Newsletter Sentiment Index (HGNSI), który jest prezentowany przez Hulbert Financial Digest. Obecnie wskaźnik ten wynosi 67 proc. i niewiele brakuje, aby osiągnął najwyższy od wielu lat poziom z kwietnia br., stanowiący 73,7 proc.

REKLAMA

Wraz ze złotem rosną notowania jego bliskiego „kuzyna”, jak określa się srebro. Dziś cena szarego metalu osiągnęła poziom 41 dolarów. Warto było zainwestować w srebro rok temu, bowiem do dnia dzisiejszego jego cena wzrosła o 125 proc., licząc w dolarach, oraz o 100 proc. przy wycenie w złotych.

Przeczytaj również: Dlaczego warto kupować srebrne monety?

Powodów ucieczki do bezpiecznych aktywów nie brakuje – w problemach tonie Europa. Agencja Moody’s obniżyła rating Grecji z Caa1 do Ca. Nie wydaje się, aby doraźna pomoc, jaką w ubiegłym tygodniu zadeklarowały kraje strefy euro, mogła uchronić upadającą Helladę. Na pewno przez kilkanaście miesięcy Angela Merkel i Nicolas Sarkozy będą mieli trochę spokoju, lecz później przyjdzie czas na ocenę podjętych decyzji.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei za Oceanem rośnie poziom zadłużenia Stanów Zjednoczonych. Rynki obawiają się, że Republikanom i Demokratom może nie udać się osiągnąć porozumienia w sprawie dalszego zadłużania kraju, a to oznaczałoby konieczność ogłoszenia niewypłacalności USA. Dodatkowo, ewentualne uruchomienie trzeciego etapu procedury luzowania ilościowego przyczyniłoby się do dalszego wzrostu inflacji. W konsekwencji dolar może stać się niewiele wartą walutą - a im gorzej dla „zielonego”, tym lepiej dla złota.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA