REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Który fundusz parasolowy wybrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
Godna uwagi jest oferta parasolowa funduszy BZ WBK TFI i KBC TFI.
Godna uwagi jest oferta parasolowa funduszy BZ WBK TFI i KBC TFI.

REKLAMA

REKLAMA

Pod parasolem można schronić się przed fiskusem. Ekspert wyjaśnia, na jakich zasadach działają fundusze parasolowe i doradza, który fundusz wybrać?

REKLAMA

Arka BZ WBK FIO i KBC FIO to zwycięzcy aktualnej, piątej już edycji rankingu funduszy parasolowych. Obydwa uzyskały po 12,5 punktu. Parasol KBC był też liderem poprzedniego zestawienia, przygotowanego w lutym br. Z kolei Arka BZ WBK FIO oceniany jest po raz pierwszy, bo choć poszczególne, wchodzące obecnie w jego skład subfundusze mogą pochwalić się wieloletnią historią, to pod jednym parasolem skupione zostały dopiero przed kilkoma miesiącami, wcześniej działając jako odrębne fundusze. To przekształcenie było długo oczekiwane, bo BZ WBK TFI zdecydowało się na to bardzo późno, jako jedne z ostatnich towarzystw, choć pod względem wielkości zarządzanych aktywów (blisko 10 mld zł na koniec czerwca br.) jest jednym z pięciu największych graczy na tym rynku. Dla klientów jest to niewątpliwie zmiana na plus.

REKLAMA

Głównymi atutami zwycięzców są dobre wyniki inwestycyjne (nieco lepiej pod tym względem wypadł KBC FIO) oraz bardzo do siebie zbliżone niskie koszty, zarówno te wynikające z opłat związanych z wynagrodzeniem za zarządzanie funduszem, jak i prowizje, naliczane przy zakupie jednostek uczestnictwa. Trzeba podkreślić, że na potrzeby rankingu zastosowano średnią maksymalnych (wynikających z tabeli opłat i prowizji) opłat manipulacyjnych, pobieranych przy zakupie jednostek uczestnictwa, czyli na wejściu, bo zdecydowana większość funduszy nalicza je właśnie w ten sposób. Arka jest tu wyjątkiem, bo każe sobie płacić także przy umarzeniu jednostek, jednak tylko w sytuacji, gdy od ich zakupu upłynęło mniej niż 12 miesięcy. Później tej opłaty nie pobiera.

Przewaga obydwu liderów zestawienia nad resztą konkurentów z czołówki nie była duża. Drugie miejsce, z 12 punktami, zajął Opera SFIO. Na trzecim miejscu, zdobywając 11,5 punktu, uplasowały się ex aequo aż cztery fundusze parasolowe: Amplico Światowy FIO, BPH FIO Parasolowy, ING SFIO i PZU FIO Parasolowy. Z kolei wśród najsłabszych znalazły się Alior SFIO (4 pkt.), PZU Globalne Inwestycje SFIO (6,5 pkt.) i Noble Funds FIO (7 pkt.).


Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Jaka strategia inwestycyjna sprawdza się w przypadku funduszy?

REKLAMA

Jednym z ważniejszych kryteriów, które wzięto pod uwagę przy ocenie funduszy parasolowych, są koszty. Przy czym większy nacisk położono na opłaty, związane z wynagrodzeniem za zarządzanie funduszem, bo pobierana jest ona stale, w przeciwieństwie do prowizji przy zakupie jednostek, płaconej jednorazowo. Skalę wynagrodzenia za zarządzanie przedstawiono jako średnią arytmetyczną wskaźników kosztów całkowitych (TER – total expense ratio) wszystkich subfunduszy, skupionych w ramach danego funduszu parasolowego. Wynik na poziomie poniżej 2,5 proc. należy uznać za bardzo dobry, a z przedziału od 2,5 do 3 proc za dobry.

Równie istotnym kryterium są też wyniki inwestycyjne. Większość funduszy o najwyższych ocenach regularnie notuje wyniki wyższe od median w swoich kategoriach. Obliczona przez ekspertów częstotliwość występowania takiego zjawiska wynosi w ich przypadku zazwyczaj przeszło 60-70 proc. Oceniając wyniki poszczególnych subfunduszy, pod uwagę wzięto stopy zwrotu kilku okresów: 1, 3, 6, 12, 24 i 36 miesięcy.

Polecamy serwis: Kredyty

Spory udział w ostatecznej ocenie ma także liczba subfunduszy, jakim może pochwalić się dany fundusz parasolowy – im jest ich więcej, tym lepiej. Inwestor ma do wyboru szersze spektrum strategii inwestycyjnych, a zyski cały czas są chronione przed fiskusem.

Za ważne uznano też obecność pod parasolem subfunduszu rynku pieniężnego lub choćby ochronę kapitału, co premiowano jednym dodatkowym punktem. Taki subfundusz jest swojego rodzaju bezpieczną przystanią na wypadek niekorzystnej koniunktury, dotykającej pozostałe, bardziej ryzykowne subfundusze. Pozwala zająć bezpieczną pozycję przy zachowaniu odroczenia podatkowego.

Fundusze parasolowe, skupiające tzw. subfundusze, których liczba może być dowolna, a każdy z nich ma prawo charakteryzować się odmienną strategią inwestycyjną i poziomem ryzyka, umożliwiają inwestorom odroczenie podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki). Fundusze te realizowanych są w przypadku konwersji, czyli zamiany środków pomiędzy subfunduszami. Wspomniane odroczenie może trwać dowolnie długo, pod warunkiem, że kapitał cały czas pozostaje w cieniu parasola. Ponieważ wybór funduszu parasolowego może być dokonywany na dłuższy czas, warto dobrze się nad nim zastanowić.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

REKLAMA