| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Do czwartku na rynkach powinno być spokojnie

Do czwartku na rynkach powinno być spokojnie

Wczorajszy dzień na rynku dał dobitnie do zrozumienie europejskiemu nadzorowi, że wyniki stress testów banków z naszego kontynentu w opinii inwestorów nie są aż tak optymistyczne. Za przeceną przemawia nierozwiązana sprawa zadłużenia w strefie euro i Stanach Zjednoczonych.

Beneficjentami sytuacji rynkowej pozostają aktywa bezpieczne, takie jak frank szwajcarski, który notuje rekordowe poziomy względem euro i dolara, czy wybijające się ponad 1600 dolarów za uncję złoto. W poniedziałek oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji Włoch i Hiszpanii wzrosło do ponad 6 proc., w reakcji na wyniki testów krajowych banków. To już niebezpiecznie blisko rentowności na poziomie 7 proc., powyżej której zarządzanie długiem państwowym staje się niewykonalne bez zewnętrznej pomocy.

Ucieczka w bezpieczne aktywa nie była jednak nadmierna, co raczej świadczy o tym, że inwestorzy z mocniejszymi ruchami wolą poczekać na rozstrzygnięcia tego tygodnia, czyli przede wszystkim rezultaty czwartkowego szczytu Eurolandu. Liderzy państw strefy euro mają podjąć decyzje, dotyczące drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji. Ustalenia powinny mieć kluczowe znaczenie dla stabilizacji sytuacji rynkowej i powstrzymania rozprzestrzeniania się kryzysu budżetowego.

Dowiedz się także: Czym są produkty strukturyzowane?

Z kolei do piątku prezydent Barack Obama wyznaczył czas na porozumienie się partii w kwestii podwyższenia maksymalnego limitu zadłużenia. Zakończenie negocjacji do tego terminu da czas na uchwalenie stosownych przepisów przed drugim sierpnia, kiedy rządowi amerykańskiemu mogą skończyć się pieniądze na spłatę zobowiązań. Choć minorowe nastoje, panujące na rynku, świadczą o tym, że oczekiwania co do europejskiego szczytu oraz rozmów w Białym Domu nie są zbyt wygórowane, to przy braku negatywnych impulsów można spodziewać się, że do czwartku rynek pozostanie we względnym zawieszeniu.

Polecamy serwis: Lokaty

Odpoczywając od problemów budżetowych po obu stronach Atlantyku, dziś większą uwagę mogą przyciągnąć publikacje makroekonomiczne. O 11.00 z Niemiec poznamy odczyt indeksu instytutu ZEW, który mierzy nastroje wśród niemieckich analityków i inwestorów. Po południu (14.30) z USA napłyną dane z rynku mieszkaniowego - czerwcowe odczyty wydanych pozwoleń na budowę domów i rozpoczętych nowych budów. Inwestorzy będą także śledzić publikacje wyników kwartalnych amerykańskich spółek. W ciągu dnia poznamy wyniki Bank of America, Goldman Sachs, Coca-Cola czy Johnson & Johnson.

Wtorek na rynku finansowym, w związku z oczekiwaniem drugiej części tygodnia, powinien upłynąć w spokojnej atmosferze. Większej zmienności można się spodziewać w okolicach wspomnianych wcześniej publikacji. Dla złotego sytuacja jednak nie ulegnie większej zmianie i podtrzymany zostaje przedział zmian 4,00-4,05. Bez wpływu na notowania krajowej waluty będą dzisiejsze publikacje GUS, dotyczące czerwcowej dynamiki produkcji przemysłowej oraz cen produkcji sprzedanej przemysłu.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji Włoch i Hiszpanii wzrośnie do 7 proc., kraje te staną się niewypłacalne bez pomocy z zewnątrz.
Jeżeli oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji Włoch i Hiszpanii wzrośnie do 7 proc., kraje te staną się niewypłacalne bez pomocy z zewnątrz.

Kodeks pracy 2019. Zmiany od 7 września 2019 r.129.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »