reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Kiedy zostaną wprowadzone błyskawiczne przelewy międzybankowe?

Kiedy zostaną wprowadzone błyskawiczne przelewy międzybankowe?

Ile trzeba czekać na realizację przelewu? Czy to możliwe, aby pieniądze błyskawicznie znalazły się na pożądanym rachunku? Odpowiedź ekspertów jest twierdząca. Polska jako drugi kraj w Europie wprowadzi transakcje natychmiastowe.

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. zdecydowała się na wdrożenie systemu rozliczeń płatności natychmiastowych. Platforma stanowi realizację nowatorskiego pomysłu, który pozwoli na dokonywanie płatności pomiędzy klientami banków w czasie rzeczywistym. Dzięki temu rozwiązaniu przekazywanie środków pomiędzy rachunkami klientów, prowadzonymi w różnych instytucjach, będzie mogło odbywać się natychmiastowo przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu i 365 dni w ciągu roku. Platformę do realizacji płatności natychmiastowych KIR S.A. zaproponuje bankom w trybie pilotażowym już na początku 2012 roku.

Platforma płatności natychmiastowych zostanie opracowana w ścisłej współpracy ze specjalistami z Capgemini. Oprogramowanie na potrzeby tego projektu zostanie przygotowane przez zespół inżynierów i konsultantów z Wrocławia. Zobowiązali się oni wdrożyć system rozliczeń płatności natychmiastowych oraz zapewnić wsparcie produkcyjne przez kolejne 5 lat.

Dowiedz się także: Co wybrać: kantor czy bankomat?

„Realizując tak innowacyjny projekt mamy szansę wytyczyć nowe kierunki na rynku płatności elektronicznych w Europie i umocnić naszą pozycję biznesowego i technologicznego partnera dla wiodących firm rynku usług finansowych” – powiedział Frank Wagenbauer, Członek Zarządu
i Dyrektor Zarządzający Application Services Capgemini Polska.

Tak innowacyjne rozwiązanie na rynku płatności, jakim jest system płatności natychmiastowych, Polska wdroży jako pierwsza w Europie środkowo-wschodniej. Dotychczas system płatności natychmiastowych na starym kontynencie oferuje tylko brytyjska izba rozliczeniowa VocaLink. Rodzime rozwiązanie zapewni funkcjonalność w obszarze wymiany komunikatów płatniczych w czasie rzeczywistym podobną do brytyjskiego systemu Faster Payments, lecz opierać się będzie na innych technologiach.

Polecamy serwis: Kredyty

„Wdrożenie nowego, innowacyjnego systemu rozliczeń płatności natychmiastowych pozwoli KIR S.A. zaoferować klientom banków, korzystających z bankowości internetowej, wysyłanie i otrzymywanie pilnych płatności w czasie rzeczywistym. Zwiększanie szybkości rozliczeń międzybankowych wydaje się obecnie naturalnym kierunkiem rozwoju systemów płatności, dlatego udostępnienie nowego systemu - podobnie jak uruchomienie w 1994 r. pierwszego elektronicznego systemu rozliczeń międzybankowych ELIXIR® - będzie istotną zmianą w polskim systemie płatniczym” - powiedział Zygmunt Szafrański, Wiceprezes Zarządu KIR S.A.

Docelowo, system będzie mógł być wykorzystywany m.in. jako podstawa realizacji płatności mobilnych. Płatności natychmiastowe znajdą się w ofercie banków i zostaną udostępnione za pośrednictwem kanału bankowości elektronicznej. Zainteresowanie usługą wyraziło już kilka największych banków .

Ekspert Capgemini

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polska będzie drugim po Wielkiej Brytanii krajem, który udostępni system transakcji natychmiastowych.
Polska będzie drugim po Wielkiej Brytanii krajem, który udostępni system transakcji natychmiastowych.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama