REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po niemiecko-francuskim spotkaniu

Opodatkowanie europejskich banków komercyjnych to najbezpieczniejsze rozwiązanie problemów Grecji.
Opodatkowanie europejskich banków komercyjnych to najbezpieczniejsze rozwiązanie problemów Grecji.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś o godz. 13.00 zostanie zainaugurowane spotkanie tygodnia – szczyt przywódców państw strefy euro w Brukseli. Inwestorzy pokładają w tym zjeździe duże nadzieje. Celem przedsięwzięcia jest dopracowanie detali, dotyczących drugiego pakietu pomocowego dla Grecji.

Pakiet pomocowy ma być wart 110 mld euro, na co składać się mają pożyczki ze strony rządów strefy euro i MFW oraz zestaw dodatkowych środków, angażujących sektor prywatny, który budzi najwięcej kontrowersji. Obecnie na stole leżą cztery pomysły udziału sektora prywatnego: rolowanie greckich obligacji w chwili ich zapadania, zamiana obligacji na papiery o dłuższym terminie zapadalności, wykup greckiego długu za ułamek wartości nominalnej oraz nałożenie podatku na europejskie banki i przeznaczenie dochodów na pomoc Grecji. Pierwsze trzy rozwiązania niosą ze sobą ryzyko ogłoszenia przez agencje ratingowe bankructwa Grecji, co może mieć katastrofalne skutki dla całego sektora finansowego w Europie. Pomysł podatku z kolei nie podoba się samym bankom komercyjnym. Wydaje się jednak, że któreś rozwiązanie ma dziś szansę zostać wybrane.

REKLAMA

Przeczytaj również: Czy Grecja powinna wyjść ze strefy euro?

W nocy francuskie i niemieckie źródła rządowe podały, że po siedmiu godzinach rozmów prezydenta Sarkozy’ego z kanclerz Merkel (z częściowym udziałem prezesa EBC) strony osiągnęły wspólne stanowisko przed dzisiejszym szczytem. Wcześniej liderzy opowiadali się za różnym zaangażowaniem sektora prywatnego. Berlin chciał zamiany obligacji, Paryż był się za rolowaniem długu lub podatkiem. Teraz, gdy dwa największe państwa europejskie będą forsować jedno rozwiązanie (nie ujawniono, jakie), zdecydowanie wzrosło prawdopodobieństwo pomyślnego wyniku dzisiejszego szczytu.

Polecamy serwis: Kredyty

Rynek zaczyna powoli wyprzedzać fakty, co prezentują poranne notowania euro. Unijna waluta wspięła się do 1,4270 względem dolara, a w relacji do franka kurs wybił się ponad poziom 1,17. Wygląda na to, że to nie jest jeszcze koniec wzrostów, jeśli spekulacje znajdą potwierdzenie dziś po południu. Wyraźna poprawa sentymentu rynkowego korzystnie odbija się także na notowaniach złotego. Rosnący apetyt na ryzyko przekłada się na popyt na polską walutę, która systematycznie zyskuje na wartości. Zamknięcie środowych notowań eurozłotego poniżej 4,0 oznacza, że teraz ta bariera będzie stanowić opór dla wzrostów kursu, a złoty może dalej zyskiwać w kierunku 3,95.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA