reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Kulminacja złych nastrojów na giełdzie

Kulminacja złych nastrojów na giełdzie

W środę nie tylko na warszawskiej giełdzie, ale również na zagranicznych parkietach, miała miejsce znaczna przecena. Spowolnienie gospodarcze staje się coraz bardziej odczuwalne, ponadto inwestorom daje się we znaki kryzys finansów publicznych, który wymusza oszczędności, nie sprzyjające koniunkturze.

Rynki akcji oraz ryzykowne aktywa stały się mało atrakcyjne dla uczestników rynku. Praktyczne wszystkie pojawiające się wiadomości w ostatnim czasie potwierdzają taką diagnozę. Kolejnymi były odczyty wskaźników wyprzedzających dla sektora usług na świecie. Nie osłabia się on tak bardzo, jak przemysł, ale nie ma wątpliwości, że podlega spadkowej tendencji. Trudno być też zadowolonym z raportu ADP na temat nowych miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym czy rosnącej liczby planowanych zwolnień w firmach w USA, na co wskazał raport Challengera.

Zaniepokojenie perspektywami gospodarczymi coraz bardziej widać na rynku towarów, który w ostatnich tygodniach pozostawał bardzo silny. Wczoraj, mimo spadku dolara, który teoretycznie powinien sprzyjać wzrostowi cen towarów, doszło do obniżki ich notowań. To może sugerować, że również w ich przypadku nastąpił nawrót słabości, z jaką mieliśmy do czynienia w czerwcu. Wyraźnej tendencji zniżkowej na rynku towarów brakuje do tego, by jeszcze bardziej zdecydowanie obwieścić średnioterminowy trend zniżkowy na rynkach ryzykownych aktywów.

Tempo rozwoju brytyjskiego budownictwa, mimo tendencji wzrostowej, nadal nie zdołało przekroczyć historycznych średnich.

Przeczytaj również: Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?

Podobnie jak na londyńskim rynku, tak i w USA w tym roku zwiększa się odsetek transakcji luksusowymi nieruchomościami mieszkaniowymi, w których kupującymi są obcokrajowcy. Szacuje się, że w tym roku jest to jedna czwarta. Chodzi o nieruchomości warte przeszło 20 mln USD. Dwie trzecie z oferowanych do sprzedaży rezydencji znajduje się w Nowym Jorku, Kalifornii i na Florydzie. Jedną z najbardziej spektakularnych transakcji była posiadłość, nabyta przez Rosjanina, Roustama Tariko, w Miami Beach za 25,5 mln USD.

Polecamy serwis: Budżet domowy

W lipcu nieznacznie obniżyła się aktywność na brytyjskim rynku budowlanym. Wskaźnik PMI dla tej części gospodarki obniżył się do 53,5 pkt. z 53,6 pkt. w czerwcu. Branża rozwijała się, ale wciąż było to tempo poniżej historycznej średniej. Najlepsza sytuacja była w budownictwie infrastrukturalnym. Rozwijał się też segment komercyjny. Natomiast część mieszkaniowa odnotowała niewielki regres drugi miesiąc z rzędu. Firmy z tego sektora spodziewają się poprawy sytuacji w ciągu 12 miesięcy.

Zespół analiz
Home Broker

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Utrzymująca się przecena surowców potwierdziłaby średnioterminowy trend spadkowy na rynkach ryzykownych aktywów.
Utrzymująca się przecena surowców potwierdziłaby średnioterminowy trend spadkowy na rynkach ryzykownych aktywów.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama