Kulminacja złych nastrojów na giełdzie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rynki akcji oraz ryzykowne aktywa stały się mało atrakcyjne dla uczestników rynku. Praktyczne wszystkie pojawiające się wiadomości w ostatnim czasie potwierdzają taką diagnozę. Kolejnymi były odczyty wskaźników wyprzedzających dla sektora usług na świecie. Nie osłabia się on tak bardzo, jak przemysł, ale nie ma wątpliwości, że podlega spadkowej tendencji. Trudno być też zadowolonym z raportu ADP na temat nowych miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym czy rosnącej liczby planowanych zwolnień w firmach w USA, na co wskazał raport Challengera.
REKLAMA
Zaniepokojenie perspektywami gospodarczymi coraz bardziej widać na rynku towarów, który w ostatnich tygodniach pozostawał bardzo silny. Wczoraj, mimo spadku dolara, który teoretycznie powinien sprzyjać wzrostowi cen towarów, doszło do obniżki ich notowań. To może sugerować, że również w ich przypadku nastąpił nawrót słabości, z jaką mieliśmy do czynienia w czerwcu. Wyraźnej tendencji zniżkowej na rynku towarów brakuje do tego, by jeszcze bardziej zdecydowanie obwieścić średnioterminowy trend zniżkowy na rynkach ryzykownych aktywów.
Tempo rozwoju brytyjskiego budownictwa, mimo tendencji wzrostowej, nadal nie zdołało przekroczyć historycznych średnich.
Przeczytaj również: Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?
Rynek nieruchomości w USA
Podobnie jak na londyńskim rynku, tak i w USA w tym roku zwiększa się odsetek transakcji luksusowymi nieruchomościami mieszkaniowymi, w których kupującymi są obcokrajowcy. Szacuje się, że w tym roku jest to jedna czwarta. Chodzi o nieruchomości warte przeszło 20 mln USD. Dwie trzecie z oferowanych do sprzedaży rezydencji znajduje się w Nowym Jorku, Kalifornii i na Florydzie. Jedną z najbardziej spektakularnych transakcji była posiadłość, nabyta przez Rosjanina, Roustama Tariko, w Miami Beach za 25,5 mln USD.
Polecamy serwis: Budżet domowy
Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii
W lipcu nieznacznie obniżyła się aktywność na brytyjskim rynku budowlanym. Wskaźnik PMI dla tej części gospodarki obniżył się do 53,5 pkt. z 53,6 pkt. w czerwcu. Branża rozwijała się, ale wciąż było to tempo poniżej historycznej średniej. Najlepsza sytuacja była w budownictwie infrastrukturalnym. Rozwijał się też segment komercyjny. Natomiast część mieszkaniowa odnotowała niewielki regres drugi miesiąc z rzędu. Firmy z tego sektora spodziewają się poprawy sytuacji w ciągu 12 miesięcy.
Zespół analiz
Home Broker
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.