REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akcje, Stopy procentowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Złoty coraz słabszy

Dziś rano Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej nie szczędził słów krytyki polskiemu rządowi. Ekonomista wyraził swoje obawy, związane z brakiem potrzebnych reform w sektorze finansów publicznych i wysoką rentownością 10-letnich obligacji, która wzrosła już do 6,5 proc., zbliżając się niebezpiecznie do kluczowych 7 proc. – tak wysoka rentowność uchodzi za problematyczną dla wielu krajów. Niewykluczone, że ta wypowiedź zaszkodziła złotemu.

Stopy procentowe w Chinach ponownie podniesione

Inwestorzy kompletnie nie byli przygotowani na podwyżkę stóp procentowych przez Ludowy Bank Chin. Chińczycy są jeszcze zaabsorbowani obchodami Nowego Roku Księżycowego. Chińska giełda zacznie pracować dopiero w środę, dlatego reakcję na decyzję PBoC możemy poznać z pewnym opóźnieniem.

Jakie wydarzenia odgrywały największą rolę na rynkach finansowych na początku lutego?

Dane, które poznaliśmy w pierwszym tygodniu lutego, po raz kolejny zapowiadają poprawę koniunktury gospodarczej. Globalny wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług, obliczony przez JPMorgan, osiągnął najwyższy poziom od czerwca 2007 roku. Indeks PMI obejmuje 30 państw, z których pochodzi 80% globalnego PKB.

Dalsza poprawa notowań S&P500

Mało prawdopodobne jest, aby pobite podczas amerykańskiej sesji rekordy miały jednorazowy charakter. Notowania S&P500 i innych indeksów idą w górę, a inicjatywa zdecydowanie należy do byków. Mniej jednoznaczna sytuacja panuje na GPW, chociaż i w tym przypadku trudno mówić o niskich wartościach indeksów.

REKLAMA

Jakie były wyniki funduszy akcji i obligacji w styczniu 2011?

Po miesiącach rozczarowań fundusze z grupy akcji polskich małych i średnich spółek przyniosły zadowalające wyniki i trafiły do czołówki najlepszych grup. Największą stopę zwrotu w tej kategorii przyniósł KBC Akcji Małych Spółek SFIO (+2,8%). Czy znasz styczniowy ranking TFI? Sprawdź, które Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych miało najlepsze wyniki według ekspertów z Expandera i Dziennika Gazety Prawnej.

Inwestorzy traktują po macoszemu rynki wschodzące

Na przełomie stycznia i lutego fundusze inwestycyjne lokujące na rynkach wschodzących poniosły największe od trzech lat straty. Odpłynęło z nich ponad 7 mld USD. Inaczej przedstawia się sytuacja z lokatami w regionie EMEA, czyli na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, do których należy również Polska – 20. tydzień z rzędu wzbogacały się one o nowe środki.

Tydzień spekulacji na rynkach

Mijający tydzień obfitował w wiele mocnych wrażeń. W każdym aspekcie życia na rynku powtarzał się ten sam schemat: najpierw inwestorów szykowano na dobre wieści ze świata ekonomii i polityki, po czym okazywało się, że ich nastawienie było zbyt optymistyczne.

Zmienność kursu eurodolara w mijającym tygodniu

W tym tygodniu dolara cechowała duża zmienność. Pierwsze dwie sesje zaowocowały 2 proc. wzrostem tej pary walutowej, co pozwoliło odrobić straty, związane ze zwiększoną awersją do ryzyka, uwarunkowaną sytuacją polityczną w Egipcie. Szczyt z tego tygodnia uplasował się na poziomie 1,3860.

REKLAMA

Wystąpienie Bernanke osłodą dla inwestorów

W czwartek dużo się działo, dlatego trudno określić, co wywołało nastroje, panujące na giełdzie. Jedno jest pewne: notowania większości indeksów pogorszyły się. Sytuację na Wall Street uzdrowił nieco Bernanke. Pytanie tylko, w jaki sposób?

Jak zachowywał się rynek finansowy pod koniec stycznia?

Zgodnie z prognozami PKB w Polsce wzrosło. Natomiast wzrost gospodarki USA nie sprostał oczekiwaniom i był niższy niż się spodziewano. Czy jednak dane ze Stanów Zjednoczonych dały powód do rozczarowania? Eksperci zbadali, jakie są rokowania na najbliższe miesiące.

Euro poszybowało w dół

J.C. Trichet podał do wiadomości publicznej decyzję ECB odnośnie stóp procentowych. Pozostawiono je na poziomie 1,0 proc. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef ECB stwierdził, że presja inflacyjna jest krótkoterminowa i nie stanowi zagrożenia dla stabilności cen w średnim terminie. Winą za występowanie inflacji obarczył zmiany cen energii i surowców.

Czwartek należał do niedźwiedzi

Dziś na światowych giełdach nastąpiła seria spadków. Nawet dobre dane, dotyczące amerykańskiej gospodarki, nie zdołały im zapobiec. W tym kontekście warszawska GPW może wydawać się ostatnim bastionem byków.

Żywność w Indiach droższa o przeszło 17%

Po analizie rynku opcji można dojść do wniosku, że zniżki na giełdzie wydają się coraz mniej prawdopodobne amerykańskim inwestorom. Pod koniec stycznia o 0,55 zmieniła się relacja liczby otwartych pozycji, zakładających spadek zmienności, do pozycji prognozujących wzrost. Jeszcze 21 stycznia wynosiła ona 0,45, wyznaczając 9-miesięczne minimum.

Co działo się na rynkach wymiany walut w ostatnim tygodniu stycznia?

Ostatni tydzień stycznia wiązał się w dużej mierze ze stabilizacją złotego. Para EUR/PLN krążyła wokół wartości 3,8700. Dlaczego dopiero w czwartek nastąpiła kontynuowana w piątek, bardziej zdecydowana zwyżka w notowaniach euro i złotego?

W poniedziałek amerykańskie byki przejęły ster

Wydaje się, że nadszedł dobry czas dla byków. Egipski dyktator jest bliski rezygnacji ze stanowiska prezydenta, aktywność gospodarcza poszczególnych krajów przeważnie wzrasta, na giełdzie pobijane są coraz to nowe rekordy, a ceny surowców pozostają czułe na zmiany. Gdzie tkwi haczyk?

Coraz mniejsze perspektywy na umocnienie dolara

Wczoraj odbyły się spektakularne demonstracje w Egipcie, ale reżim nie został obalony. Hosni Mubarak obiecał zrezygnować z władzy we wrześniu, na kiedy to przewidziano wybory. Dlatego też prawdopodobnie przyjdzie nam czekać do jesieni, aby przekonać się, czy prezydent ustąpi dobrowolnie. Jego deklaracje nie pomogły załagodzić sytuacji w kraju, również państwa sąsiadujące z Egiptem czujnie obserwują Kair.

Pokłady ropy coraz bliżej

Pierwszy dzień lutego na giełdzie był dużo spokojniejszy od poniedziałku. Sytuacja w Egipcie nadal jest zaogniona, ale przestała oddziaływać na rynki. Dzisiaj rano podaż bezskutecznie usiłowała zepchnąć WIG20 do poziomu zamknięcia. Popyt pokrzyżował jej plany na fali kolejnych danych makro.

Eurodolar ma potencjał do przebicia zeszłotygodniowych szczytów

W poniedziałek eurodolar praktycznie zdołał odrobić straty z ubiegłego tygodnia. Dziś rano szedł w górę, osiągając wartość 1,3758, która została ustanowiona przez szczyty pod koniec stycznia. To właśnie ten poziom powinien stać się istotną barierą w krótkim okresie czasu, blokującą kurs EUR/USD i uniemożliwiającą dalszą zwyżkę.

Inflacja jakiej nie było od dwóch lat

W 2010 r., jak również w roku bieżącym, efekt stycznia był mało widoczny na warszawskiej giełdzie. Rynek zachowywał się dość nerwowo i ostatecznie skończył ubiegły miesiąc ze zniżką, która wyniosła blisko 0,7%. Małe spółki odnotowały zdecydowanie korzystniejsze wyniki niż blue chips. sWIG80 wzrósł o 2,5%, podczas gdy WIG20 był 1,4% na minusie.

O ile spadnie zdolność kredytowa i w jaki sposób kredytobiorcy ucierpią z powodu nowej rekomendacji S?

Znamy już treść nowelizacji Rekomendacji S. Rata kredytu walutowego nie będzie mogła przekraczać 42 proc. przychodów, a zdolność kredytowa będzie obliczana przy założeniu, że kredyt będzie spłacany przez 25 lat. To i tak korzystniejsza zmiana od tej, której się obawiano.

Rynek pod wrażeniem wydarzeń w Egipcie

Po raz kolejny determinacja inwestorów, aby kierować się w swoim postępowaniu faktami, a nie obawami, została wystawiona na próbę. To właśnie publikowane w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy dane rzutowały na ich decyzje inwestycyjne i powstrzymywały przed bardziej widoczną korektą na rynkach akcji.

Korekta wskutek wydarzeń w Egipcie

Przyzwyczailiśmy się do tego, że z wyjątkiem tych dni, kiedy Departament Pracy USA podaje do wiadomości dane o zatrudnieniu, w piątki na rynkach finansowych trudno zaobserwować istotniejsze ruchy. Tym razem było jednak inaczej. Impulsem do wydarzeń okazały się zamieszki w Egipcie, związane z próbą obalenia dyktatury Mubaraka.

Dane o PKB w Polsce opublikowane

Podczas wczorajszej sesji złoty nieznacznie stracił na wartości. Agencja ratingowa Standard&Poor’s obniżyła rating Japonii. Na wieść o tym wzrosła awersja do ryzyka.  Wczoraj kurs EUR/PLN zwyżkował w okolice 3,9100, a dzisiaj jeszcze dalej – do obszaru 3,9200. Nie utrzymał się jednak długo na tym poziomie i szybko wrócił pod 3,9100.

Jeszcze za wcześnie na silną korektę akcji

Od jakiegoś czasu panuje przekonanie, że nastąpi przesilenie na rynkach akcji. Wciąż jednak utrzymuje się niepewność, ponieważ na razie trudno jest znaleźć jednoznaczne argumenty, które przemawiałyby za takim scenariuszem. Nawet seria publikacji z wynikami amerykańskich spółek za IV kwartał nie przekonała inwestorów do realizacji zysków.

Kiedy można dokonać podwyższenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej? - poradnik

Jakie wymagania są stawiane, aby podwyższenie kapitału w spółce akcyjnej było skuteczne? Co zrobić, kiedy uchwała o podwyższeniu kapitału nie doszła do skutku z powodu braku wymaganego kworum? Jakie są sposoby podwyższenia kapitału zakładowego? Na te i inne pytanie związane z  podwyższeniem kapitału zakładowego w spółce akcyjnej odpowiadamy w dalszej części porady.

KGHM w świetnej formie

W czwartek rano na rynek napłynęły zaskakujące wieści, związane z obniżeniem raitingu Japonii przez agencję Standard&Poors. Póki co rating zmienił się o pojedynczą jednostkę, ale inwestorzy już dali odczuć, że wysokie ceny największych gospodarek nie muszą utrzymywać się wiecznie.

Jakie są prognozy zysków dla firm wchodzących w skład indeksu S&P 500?

Wydaje się, że akcje firm wchodzących w skład indeksu S&P 500 mają duży potencjał wzrostowy, który wynosi blisko 30%. Analiza średnich prognoz zysków z tych walorów wypadła obiecująco. Dobrej myśli można być również po zapoznaniu się z modelem Fed.

Stopy procentowe w USA bez zmian

Wczoraj wieczorem rynek czekał na komunikat Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, która – jak się okazało – postanowiła nie zmieniać dotychczasowego poziomu stóp procentowych. Automatycznie zaszkodziło to dolarowi. W wyniku osłabienia amerykańskiej waluty wzrosły ceny na rynku towarowym.

Zaskakująca obniżka ratingu Japonii

W środę notowania polskiej waluty pozostawały w miarę stabilne. Od początku tygodnia wahania kursu EUR/PLN wynoszą nie więcej niż 2-3 grosze. Dzisiaj obszar zmian może znaleźć się nieco wyżej, jednak nie powinien przekroczyć granic 3,89-3,90 złotego za euro.

Nadzieja na poprawę sytuacji na giełdzie

Przez kilka ostatnich dni inwestorom nie dopisywał dobry humor, sądząc po zachowaniu poszczególnych walorów. Środowa sesja rozpaliła na nowo nadzieje na zyski. Jednak to dopiero pod koniec tygodnia rynek będzie musiał udowodnić, na co go stać.

Mniejsza wartość dolara przed komunikatem FED

Wczoraj w późnych godzinach wieczornych i dzisiaj rano eurodolar osiągnął dwa nowe maksima, odpowiednio 1,3703 i 1,3706. USD traciło na wartości w stosunku do innych walut, w tym brytyjskiego funta, który doznał wczoraj uszczerbku wskutek nadspodziewanie słabych wyników dynamiki wzrostu PKB za IV kwartał. Ten ostatni zdołał w niewielkim stopniu odreagować wczorajszy spadek.

Dlaczego większa opłata za zarządzanie oznacza mniejsze zyski z funduszy inwestycyjnych?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na zyski z funduszy inwestycyjnych ma opłata za zarządzanie funduszem, pobierana przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Przy obliczaniu procentowego zwrotu z inwestycji może ona okazać się dużo bardziej istotna niż prowizja, naliczana od poszczególnych operacji.

Słabe PKB zaszkodziło brytyjskiemu funtowi

Eurodolar stracił dziś na wartości, spadając do poziomu 1,3570. Nie poddał się jednak i w godzinach popołudniowych znów zwyżkował, tym razem do poziomu 1,3700. Publikacja indeksu nastrojów konsumentów Conference Board nie zrobiła na nim najmniejszego wrażenia.

WIG20 na minusie

Początek wtorku na parkiecie nie wskazywał zdecydowanie na to, w którą stronę pójdzie rynek, ale już wkrótce WIG20 ujawnił swoją słabość i zniżkował o 0,5 proc. Nie najlepsze dane makroekonomiczne ze Starego Kontynentu spowodowały pogłębienie przeceny. Podaż wyhamowała dopiero po zderzeniu z poziomem 2700 pkt.

Inwestorzy potrzebują impulsu do działania

Poniedziałek okazał się mało udanym dniem na europejskich parkietach. Nadzieję na poprawę sytuacji budzi amerykańska Wall Street, która wczoraj na zakończenie miała całkiem niezły wynik. Tak naprawdę jednak o sytuacji na rynkach zadecydują dane makroekonomiczne, które poznamy w dniu dzisiejszym.

Skuteczna bariera – wartość 1,3538

Nie na marne 19 stycznia br. wyznaczona została bariera 1,3538. Kurs EUR/USD nie dał rady jej pokonać i po godz. 15.00 notowania tej pary walutowej wycofały się do poziomu 1,36. Ponadto zbliżający się termin spotkania członków FED oraz pozytywne nastroje na światowych rynkach sprzyjają inwestycjom we wspólną walutę w krótkim okresie czasu.

Wiele powodów do optymizmu

W zeszłym tygodniu na rynek napłynęło wiele danych makroekonomicznych, które stanowią zachętę do prezentowania pozytywnych postaw. Nie oznacza to jednak, że ryzyko zostało zniwelowane.

Dlaczego podwyżka stóp nie wpłynęła na koniunkturę giełdową?

W najbliższym czasie zarówno ostatnia podwyżka stóp procentowych, jak i ewentualne kolejne podwyżki w następnych kilku miesiącach, nie powinny niekorzystnie wpłynąć na wyniki finansowe polskich firm. Jednocześnie za wcześnie jest, aby wyrokować, co bardziej opłaca się inwestować: w portfele inwestycyjne czy obligacje.

Na których rynkach finansowych nastąpi najbardziej dynamiczny rozwój w roku 2011?

W roku 2011 można oczekiwać przyśpieszenia gospodarek rozwiniętych. Na amerykańskim rynku powinien zadziałać mechanizm „samonapędzającej” się gospodarki, głównie dzięki wzrostowi konsumpcji prywatnej, który jest następstwem lepszej sytuacji na rynku pracy.

Dlaczego nastąpiło umocnienie eurodolara?

Zeszły tydzień w Polsce mijał w duchu oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych. Początkowo kurs EUR/PLN spadł do poziomu 3,8550, jednak w dalszej części tygodnia przekroczył poziom 3,9000 wskutek odreagowania i osiągnął lokalne maksimum na poziomie 3,9150.

Koniec tygodnia bez istotnych zmian

W ciągu kilku pierwszych godzin piątkowej sesji popyt usiłował obrócić na swoją korzyść ostatnie spadki i doprowadzić do zakupu przecenionych akcji, zwłaszcza tych z sektora surowców. W efekcie tych zabiegów WIG20 wyszedł na plus, zyskując 1 proc., po czym ogarnęła go stagnacja.

Dobra passa eurodolara

W dniu dzisiejszym eurodolar odnotował następne wzrosty. Przed południem kurs EUR/USD sforsował istotną barierę na poziomie 1,3500, co pozwoliło mu przystąpić do dalszej zwyżki. Kolejny opór, wyznaczony przez 50-procentowe zniesienie fali spadkowej z okresu od listopada do stycznia, stanowiła wartość 1,3570.

Większe nadzieje na sprzedaż hipotek

Polskie banki z coraz większą nadzieją patrzą w przyszłość, jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe. Jak wynika z najnowszej ankiety Pengab, 61% placówek spodziewa się wzrostu popytu na tego rodzaju kredyty, a tylko 8% – spadku. Saldo prognozy uplasowało na poziomie 53 pkt proc. wobec 38 pkt proc. na koniec 2010 r.

Globalny apetyt na ryzyko

W czwartek na azjatyckim rynku, wśród surowców i na giełdzie nastąpiła krótka i gwałtowna korekta. Już dziś inwestorzy odzyskali zapał do mniej pewnych transakcji, co uwidacznia chociażby 1,4 proc. wzrost indeksu giełdy w Szanghaju. Sądząc po wykresach, rodzi się potencjał do odbicia w górę. W dość dobrym położenia znajduje się euro.

Kurs EUR/PLN powyżej wartości 3,9000

Podczas dzisiejszej sesji eurodolar konsolidował się w przedziale 1,3420 – 1,3520. Pod koniec dnia para ta zaliczyła zniżkę do 1,3400 USD za EUR. Niepokojem napawają ujawnione dzisiaj dane na temat Grecji.

Byki nie w formie

W czwartek parkiet zachowywał się bardzo podobnie jak w środę. Indeks przez wiele godzin czaił się w rejonie z poprzedniego zamknięcia, aby skończyć dzień nerwowo. Ostatnie odbicie nastąpiło głównie dzięki surowcom, tymczasem dane z amerykańskiego rynku nie napawają optymizmem, notowania miedzi i ropy poszły w dół, a walory KGHMu, ORLENu, LOTOSU i całego WIG20 nie miały zbyt wielu powodów do zwyżek.

Publikacje wyników spółek w USA nie w pełni zadowalające

Niewielkie rozczarowanie wywołały publikacje wyników finansowych amerykańskich spółek za IV kwartał 2010 r., mimo że wcześniejsze niespodzianki były pozytywne. Odchylenie od prognoz okazało się jednak minimalne. Goldman Sachs nie zdołał przewyższyć szacunków, zysk z jednej akcji Wells Fargo był zaledwie o 2 centy niższy od oczekiwanego i wyniósł 61 centów, podobne różnice odnotowano w przypadku Bank of New York Mellon, przy założeniach 56 centów zarobionych na akcji.

Zagraniczne rynki finansowe osłabiły złotego

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Marek Belka zrobił aluzję do tego, że można spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych, a RPP podejmie dalsze kroki w tej kwestii, ale nie umocniło to złotego. Rodzima waluta pozostała obojętna na słowa szefa NBP, który podkreślił, że złoty ma potencjał do aprecjacji. Nowością w informacji prasowej było zaakcentowanie faktu, że narasta presja płacowa.

Stopy procentowe podniesione

Ze względu na to, że środa rozpoczęła się w duchu oczekiwań na podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, kurs EUR/PLN podlegał zwiększonym wahaniom. W pierwszej połowie dnia zaliczył lekką zwyżkę, co należy wiązać z bliskością istotnego wsparcia na poziomie 3,8550, które znajduje się w dolnym ograniczeniu długoterminowego kanału spadkowego.

Dlaczego polskie akcje są stosunkowo tanie?

Od niemal dwóch lat indeksy giełdowe na GPW idą w górę. Niemniej za wcześnie jest na to, aby dojść do wniosku, że nasz rynek został przewartościowany. Świadczą o tym wskaźniki ceny do zysku i ceny do wartości księgowej.

REKLAMA