REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czwartek należał do niedźwiedzi

Subskrybuj nas na Youtube
Dziś na większości parkietów dało się zaobserwować wyraźną tendencję spadkową.
Dziś na większości parkietów dało się zaobserwować wyraźną tendencję spadkową.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś na światowych giełdach nastąpiła seria spadków. Nawet dobre dane, dotyczące amerykańskiej gospodarki, nie zdołały im zapobiec. W tym kontekście warszawska GPW może wydawać się ostatnim bastionem byków.

REKLAMA

Nasz rynek poruszał się dziś w rytm zmian sytuacji na giełdzie we Frankfurcie i Londynie, z tą różnicą, że WIG20 przez cały dzień trzymał się na plusie. A sytuacja zmieniała się dziś mniej więcej co godzinę. Indeksy w Warszawie zaczęły dzień od zwyżki o około 0,4 proc. W ciągu pierwszej godziny niedźwiedzie usiłowały sprowadzić je pod kreskę. W okolicach 2725 punktów popyt stał się bardziej agresywny i w południe doprowadził WIG20 do 2750 punktów. Od tego czasu przez większą część dnia wskaźnik osuwał się, tracąc wcześniejsze zdobycze. Publikacja dobrych danych, dotyczących amerykańskiego rynku pracy, nie skłoniła byków do ataku. Jednak na tle dość powszechnego na europejskich parkietach pesymizmu trzymaliśmy się całkiem przyzwoicie. Nasze indeksy, za wyjątkiem wskaźnika najmniejszych spółek, zyskiwały po około 0,3 proc.

REKLAMA

W gronie największych firm sytuacja była niezbyt zróżnicowana. Na minusie znajdowało się tylko kilka z nich. Liderem spadków zostały akcje Polimexu, tracące 2,5-4 proc. O 1 proc. w dół szły papiery Pekao. Niewielkie zniżki notowały walory KGHM, Tauronu i Cyfrowego Polsatu. WIG20 podtrzymywały rosnące po około 1-1,5 proc. papiery Telekomunikacji Polskiej, PZU, PGNiG, PGE i BRE. Chwilami walory Lotosu i PKN Orlen zyskiwały po ponad 2 proc., jednak z czasem skala zwyżki stopniała.

Przeczytaj również: Dlaczego polski rynek reaguje na wiadomości z Egiptu?

Trwa korygowanie niedawnej euforii na walorach Petrolinwestu. W najgorszym momencie zniżkowały one o prawie 17 proc., jednak pod koniec dnia przecena sięgała już tylko 10 proc. Wciąż utrzymywały się spore obroty.

Nastroje na głównych giełdach europejskich nie były dziś najlepsze. Nieoczekiwany spadek sprzedaży detalicznej o 0,6 proc. przeważył nad nieco lepszymi od oczekiwań wskaźnikami aktywności gospodarczej w usługach strefy euro. Przy sporej zmienności, przez większą część dnia indeksy pozostawały na niewielkim minusie. Najgorzej radził sobie paryski CAC40, który tracił momentami nawet 1 proc. W Londynie FTSE wyrwał się nad kreskę już około południa i zyskiwał 0,3-0,4 proc. DAX najwyraźniej miał kłopoty, by na dłużej utrzymać się powyżej środowego zamknięcia. Najmocniej tracącymi na wartości indeksami były turecki ISE100 i hiszpański IBEX. Po południu zniżkowały one po ponad 2 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Dziś inwestorzy nie zwracali większej uwagi na dobre dane makroekonomiczne zza oceanu. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 415 tys. i okazała się nieco lepsza od oczekiwań. Indeks ISM dla usług wzrósł do 59,4 punktu, podczas gdy spodziewano się, że wyniesie 57 punktów. Zamówienia na dobra trwałego użytku spadły mniej niż się obawiano, zaś po wyłączeniu środków transportu, zanotowały wzrost o 0,8 proc., wyższy od oczekiwań. Miłą niespodziankę sprawiła także dynamika zamówień w przemyśle. To wszystko nie zadowoliło jednak inwestorów. Indeksy na Wall Street traciły w pierwszych godzinach handlu po 0,3-0,5 proc.

WIG20 obronił się przed spadkiem dzięki udanemu finiszowi, w trakcie którego akcje PZU zyskały prawie 3 proc. Indeks największych spółek był ostatecznie 0,32 proc. na plusie. O tyle samo wzrósł WIG. mWIG40 zwiększył swoją wartość o 0,15 proc., a sWIG80 – o 0,53 proc. Obroty wyniosły 960 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA