REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czwartek należał do niedźwiedzi

Dziś na większości parkietów dało się zaobserwować wyraźną tendencję spadkową.
Dziś na większości parkietów dało się zaobserwować wyraźną tendencję spadkową.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś na światowych giełdach nastąpiła seria spadków. Nawet dobre dane, dotyczące amerykańskiej gospodarki, nie zdołały im zapobiec. W tym kontekście warszawska GPW może wydawać się ostatnim bastionem byków.

REKLAMA

Nasz rynek poruszał się dziś w rytm zmian sytuacji na giełdzie we Frankfurcie i Londynie, z tą różnicą, że WIG20 przez cały dzień trzymał się na plusie. A sytuacja zmieniała się dziś mniej więcej co godzinę. Indeksy w Warszawie zaczęły dzień od zwyżki o około 0,4 proc. W ciągu pierwszej godziny niedźwiedzie usiłowały sprowadzić je pod kreskę. W okolicach 2725 punktów popyt stał się bardziej agresywny i w południe doprowadził WIG20 do 2750 punktów. Od tego czasu przez większą część dnia wskaźnik osuwał się, tracąc wcześniejsze zdobycze. Publikacja dobrych danych, dotyczących amerykańskiego rynku pracy, nie skłoniła byków do ataku. Jednak na tle dość powszechnego na europejskich parkietach pesymizmu trzymaliśmy się całkiem przyzwoicie. Nasze indeksy, za wyjątkiem wskaźnika najmniejszych spółek, zyskiwały po około 0,3 proc.

REKLAMA

W gronie największych firm sytuacja była niezbyt zróżnicowana. Na minusie znajdowało się tylko kilka z nich. Liderem spadków zostały akcje Polimexu, tracące 2,5-4 proc. O 1 proc. w dół szły papiery Pekao. Niewielkie zniżki notowały walory KGHM, Tauronu i Cyfrowego Polsatu. WIG20 podtrzymywały rosnące po około 1-1,5 proc. papiery Telekomunikacji Polskiej, PZU, PGNiG, PGE i BRE. Chwilami walory Lotosu i PKN Orlen zyskiwały po ponad 2 proc., jednak z czasem skala zwyżki stopniała.

Przeczytaj również: Dlaczego polski rynek reaguje na wiadomości z Egiptu?

Trwa korygowanie niedawnej euforii na walorach Petrolinwestu. W najgorszym momencie zniżkowały one o prawie 17 proc., jednak pod koniec dnia przecena sięgała już tylko 10 proc. Wciąż utrzymywały się spore obroty.

Nastroje na głównych giełdach europejskich nie były dziś najlepsze. Nieoczekiwany spadek sprzedaży detalicznej o 0,6 proc. przeważył nad nieco lepszymi od oczekiwań wskaźnikami aktywności gospodarczej w usługach strefy euro. Przy sporej zmienności, przez większą część dnia indeksy pozostawały na niewielkim minusie. Najgorzej radził sobie paryski CAC40, który tracił momentami nawet 1 proc. W Londynie FTSE wyrwał się nad kreskę już około południa i zyskiwał 0,3-0,4 proc. DAX najwyraźniej miał kłopoty, by na dłużej utrzymać się powyżej środowego zamknięcia. Najmocniej tracącymi na wartości indeksami były turecki ISE100 i hiszpański IBEX. Po południu zniżkowały one po ponad 2 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Dziś inwestorzy nie zwracali większej uwagi na dobre dane makroekonomiczne zza oceanu. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 415 tys. i okazała się nieco lepsza od oczekiwań. Indeks ISM dla usług wzrósł do 59,4 punktu, podczas gdy spodziewano się, że wyniesie 57 punktów. Zamówienia na dobra trwałego użytku spadły mniej niż się obawiano, zaś po wyłączeniu środków transportu, zanotowały wzrost o 0,8 proc., wyższy od oczekiwań. Miłą niespodziankę sprawiła także dynamika zamówień w przemyśle. To wszystko nie zadowoliło jednak inwestorów. Indeksy na Wall Street traciły w pierwszych godzinach handlu po 0,3-0,5 proc.

WIG20 obronił się przed spadkiem dzięki udanemu finiszowi, w trakcie którego akcje PZU zyskały prawie 3 proc. Indeks największych spółek był ostatecznie 0,32 proc. na plusie. O tyle samo wzrósł WIG. mWIG40 zwiększył swoją wartość o 0,15 proc., a sWIG80 – o 0,53 proc. Obroty wyniosły 960 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

REKLAMA

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA