| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Stopy procentowe podniesione

Stopy procentowe podniesione

Ze względu na to, że środa rozpoczęła się w duchu oczekiwań na podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, kurs EUR/PLN podlegał zwiększonym wahaniom. W pierwszej połowie dnia zaliczył lekką zwyżkę, co należy wiązać z bliskością istotnego wsparcia na poziomie 3,8550, które znajduje się w dolnym ograniczeniu długoterminowego kanału spadkowego.

Notowania wyżej wymienionej pary walutowej znalazły się w rejonie 3,8900. Następnie nastąpiło odreagowanie i spadek w okolice z otwarcia sesji. Zniżkę EUR/PLN wsparła wspomniana decyzja Rady Polityki Pieniężnej – RPP zdecydowała się, zgodnie z oczekiwaniami, na podwyżkę stóp procentowych o 25 pb.

Publikacja komunikatu do decyzji wywołała jednak ponowną zwyżkę wartości euro w okolice 3,8900 zł. Po podniesieniu stóp inwestorzy oczekiwali najprawdopodobniej wyraźnej sugestii, wskazującej na możliwe podwyżki w kolejnych miesiącach. Tego typu informacja nie została jednak zawarta. W komunikacie stwierdzono, iż stopy zostały podniesione, by ograniczyć ryzyko utrzymania się inflacji powyżej celu w średnim terminie. RPP oczekuje, iż inflacja w kolejnych miesiącach może pozostawać na wysokim poziomie za sprawą wzrostu cen żywności oraz paliw, a także podniesienia większości stawek VAT. Na wzrost presji inflacyjnej będzie miał również wpływ przyspieszający wzrost gospodarczy, poprawa sytuacji na rynku pracy i związane z nią zwiększenie się presji płacowej.

Dowiedz się także: Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?

Kolejne minuty po publikacji komunikatu przyniosły ponowne, lekkie odreagowanie kursu EUR/PLN w dół. Nastąpiło ono miejsce po wypowiedzi prezesa NBP, M. Belki, który stwierdził, iż dzisiejsza decyzja nie miała charakteru jednorazowego dostosowania, a w razie potrzeby Rada będzie podejmować konieczne działania.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dzisiaj eurodolar systematycznie zwyżkował, dochodząc pod wartość 1,3540, do poziomu nie obserwowanego od listopada ubiegłego roku. Kurs w dalszym ciągu zmaga się z oporem na poziomie 1,3500. Z USA napłynęły dziś mieszane dane z rynku nieruchomości. W grudniu liczba rozpoczętych inwestycji budowlanych wyniosła 529 tys. i była mniejsza od oczekiwanych 550 tys. Natomiast liczba pozwoleń na budowę wzrosła w ubiegłym miesiącu do 635 tys., przy prognozie sięgającej 560 tys.

Czytaj także

Ekspert:

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W komunikacie RPP nie było sugestii, dotyczących ewentualnych podwyżek stóp procentowych w przyszłości.
W komunikacie RPP nie było sugestii, dotyczących ewentualnych podwyżek stóp procentowych w przyszłości.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »