REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?

Tomasz Regulski
analityk DM TMS Brokers
Złoty poruszał się w ostatnich dniach w rejonie 200-sesyjnej średniej ruchomej.
Złoty poruszał się w ostatnich dniach w rejonie 200-sesyjnej średniej ruchomej.

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio złoty zachowywał się ambiwalentnie w stosunku do innych walut. Nastąpiła konsolidacja pary EUR/PLN poniżej wartości 4,00, kurs USD/PLN nieznacznie poszedł w górę, zaś notowania CHF/PLN zdecydowanie poszły w dół, aż do nowego, tegorocznego maksimum w rejonie 3,20.

Notowania franka szwajcarskiego

REKLAMA

REKLAMA

Znaczne osłabienie złotego względem franka szwajcarskiego wynikało z silnej zniżki kursu EUR/CHF, który przebił dotychczasowe, ustanowione we wrześniu tegoroczne minimum, po czym spadł jeszcze o ponad 2,5 proc. Dopiero czwartek przyniósł odreagowanie. W rezultacie notowania EUR/CHF wzrosły o ponad 1,2570, a para CHF/PLN odbiła się od psychologicznej bariery 3,20 i spadła pod 3,17. W przyszłym tygodniu opór 3,20 powinien w dalszym ciągu hamować osłabienie złotego względem franka.

Wcześniejszy spadek kursu EUR/CHF wynikał ze wzrostu obaw inwestorów, związanych z sytuacją w mniej rozwiniętych krajach strefy euro. W połowie bieżącego tygodnia wzrost rentowności obligacji skarbowych tych państw wyhamował, co rodzi nadzieję na stabilizację notowań euro względem franka w ciągu najbliższych dni. Niewykluczone nawet, iż będą one kontynuować czwartkowe odreagowanie. W takiej sytuacji do końca roku nie powinniśmy już obserwować dalszego wzrostu kursu CHF/PLN.

Dowiedz się także: Jakie były notowania złotego w listopadzie?

Notowania euro

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kurs EUR/PLN przez większą część ostatnich sesji pozostawał pomiędzy 200-sesyjną średnią ruchomą, która obecnie kształtuje się nieco powyżej 3,9850, a psychologiczną barierę 4,00. Wskazana średnia była już wielokrotnie naruszana, jednak o jej skutecznym pokonaniu na razie nie może być mowy. Do trwałego przebicia dojdzie dopiero w momencie, gdy kurs oddali się od niej o kilka groszy, na co wskazuje zachowanie notowań EUR/PLN w ostatnich miesiącach. Z próbą takiego ruchu możemy mieć do czynienia w najbliższych dniach. Na rynku bowiem spekuluje się, iż Ministerstwo Finansów będzie chciało pod koniec roku obniżyć kurs EUR/PLN, aby zmniejszyć wartość długu zagranicznego naszego kraju. Wierząc we wskazany scenariusz, w najbliższych dniach inwestorzy mogą przystąpić do zakupów złotego, co doprowadzi do umocnienia polskiej waluty nawet, jeśli MF nie podejmie oczekiwanych działań. Ruch ten nie powinien jednak mieć trwałego charakteru.

Stopy procentowe w Polsce

W ostatnich dniach poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami koszt pieniądza pozostał na dotychczasowym poziomie. Z wypowiedzi prezesa NBP po posiedzeniu RPP wynika, iż Rada nieco zaostrzyła swoje nastawienie do polityki monetarnej, co dodatkowo zwiększa i tak już wysokie, prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w I kw. br. Ewentualne podniesienie kosztu pieniądza powinno wesprzeć trochę złotego.

Sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia w listopadzie

W czwartek przed Świętami Bożego Narodzenia zostały przedstawione dane z Polski na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia w listopadzie. Pierwszy z wymienionych wskaźników okazał się niższy od prognoz, natomiast drugi – zgodny z nimi. Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej, mimo że nieco zawiodło inwestorów, utrzymało się na stosunkowo wysokim poziomie 8,3 proc (r/r), co wciąż dobrze świadczy o dynamice rozwoju naszego kraju.

Sytuacja w strefie euro

REKLAMA

W ostatnich dniach obawy, związane z sytuacją w mniej rozwiniętych gospodarkach strefy euro, wpływały bezpośrednio jedynie na notowania EUR/CHF. Wrażliwa zwykle na te obawy, główna para walutowa – EUR/USD, tym razem nie reagowała zbyt silnie na wieści z krajów mniej rozwiniętych. Na przestrzeni ostatnich dni odnotowała ona stosunkowo niewielką zniżkę, nie przekraczającą 1 proc., pozostając przez większość czasu w konsolidacji.

Odporne były również światowe giełdy. Inwestorzy, chcąc pochwalić się wysokimi rocznymi wynikami, utrzymywali główne, światowe indeksy giełdowe na tegorocznych szczytach. Takie zachowanie rynku będziemy prawdopodobnie również obserwować w przyszłym tygodniu.

Po Nowym Roku notowania aktywów mogą zacząć podążać w kierunku wskazanym w ostatnich dniach przez kurs EUR/CHF. Niewykluczone bowiem, że notowania tej pary walutowej wyprzedziły swoim spadkiem inne rynki, które już wkrótce zaczną dyskontować kolejną falę wzrostu obaw o kondycję mniej rozwiniętych krajów Eurolandu, przede wszystkim Hiszpanii. Oddziaływanie tego czynnika, podobnie jak w poprzednich miesiącach, powinno jednak być ograniczone w czasie. W dłuższej perspektywie, dzięki ciągłemu dostępowi do taniego pieniądza, wartość ryzykowniejszych aktywów prawdopodobnie będzie kontynuować wzrost.

Polecamy serwis: Lokaty

Rynek w ujęciu makroekonomicznym

W ciągu minionych dni kalendarz makroekonomiczny był dość ubogi we wskaźniki. Te nieliczne, które przedstawiono, nie były w stanie istotnie wpłynąć na rynek walutowy. Silniejszą reakcję obserwowaliśmy jedynie w notowaniach funta – najpierw po publikacji danych o wyższym od oczekiwań deficycie budżetowym, później – po nieznacznej rewizji w dół danych o PKB Wielkiej Brytanii za III kw. Oprócz tych szacunków, napłynęło jeszcze nieco istotniejszych danych z USA. M.in. poznaliśmy finalny odczyt PKB, sprzedaż domów na rynku wtórnym oraz zamówienia na dobra trwałego użytku. Mimo że w większości wypadły one słabiej od prognoz, na światowych giełdach utrzymywały się dobre nastroje.

W przyszłym tygodniu kalendarz makroekonomiczny będzie jeszcze uboższy niż w ostatnich dniach. Warto zwrócić uwagę jedynie na wskaźniki z USA: indeks zaufania konsumentów Conference Board, indeks Chicago PMI z USA oraz na dane z Chin w postaci szacunków indeksu PMI dla tamtejszego przemysłu. Aktywność inwestorów jest wciąż obniżona, toteż nowe dane nie powinny wywołać przesadzonych reakcji. Powrotu wyższej zmienności należy spodziewać się dopiero po Nowym Roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA