REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaskakująca decyzja władz monetarnych Chin

Joanna Pluta
analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers
W okresie świątecznym aktywność inwestorów była niewielka, toteż rynek nie ma dużej płynności finansowej.
W okresie świątecznym aktywność inwestorów była niewielka, toteż rynek nie ma dużej płynności finansowej.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszy dzień na giełdzie po Świętach Bożego Narodzenia upłynął w spokojnych nastrojach.Wartość złotego nieznacznie wzrastała. Kurs EUR/PLN znalazł się w rejonie 3,9650 i udało mu się znacząco przebić 200-sesyjną średnią, która od początku grudnia chroniła notowania przed większym spadkiem.

Biorąc pod uwagę niewielką płynność rynku, wynikającą z małej aktywności inwestorów w okresie świątecznym, nie należy traktować tego przebicia jako zdecydowanego sygnału do zajmowania krótkich pozycji w EUR/PLN. W obecnym momencie dość prawdopodobna wydaje się konsolidacja poniżejœśredniej. Silniejszym poziomom złotego mogą sprzyjać spekulacje rynkowe o sprzedaży euro za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego przez Ministerstwo Finansów. MF może przed końcem roku zdecydować się na wymianę części z posiadanych 5,5 mld euro, by przy zmniejszonej płynności umocnić polską walutę i tym samym poprawić na koniec roku relację długu publicznego do PKB.

REKLAMA

Dziśœ na rynek napłynęły komentarze ministra finansów J. Rostowskiego, pośrednio dotyczące przystąpienia Polski do Eurolandu. Jego zdaniem przystąpienie do mechanizmu kursowego ERM 2 byłoby możliwe w 2013 r. W takim wypadku przyjęcie euro przez nasz kraj miałoby miejsce w 2015 r.

Dowiedz się także: Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?

REKLAMA

Dzisiaj poznaliśmy także stanowisko jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej, A. Glapińskiego, odnośnie kolejnych kroków, jakie powinna podjąć RPP w nadchodzących miesiącach. Według niego Rada może zacząć cykl podwyżek stóp po 25 pb w pierwszej połowie 2011 r. Jego zdaniem złoty powinien systematycznie zyskiwać na wartości w przyszłym roku, a wzrost gospodarczy ma szansę kształtować się na poziomie 4,00–4,50 proc.

Początek bieżącego tygodnia przyniósł lekki wzrost eurodolara i wybicie z kilkudniowego kanału wahań z górnym ograniczeniem w okolicach 1,3140. Silniejszą zwyżkę jednak powinien zatrzymać już poziom 1,3200.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Inwestorów, zarówno na rynku walutowym, jak i giełdowym, zaskoczyła decyzja chińskiego banku centralnego, który zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych o 25 pb. Władze monetarne Chin od początku 2010 r. sześciokrotnie podniosły stopę rezerw bankowych, jednak do ostatniego weekendu podwyżka głównej stawki miała miejsce tylko raz. Jakkolwiek powrót bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej w Chinach był oczekiwany przez inwestorów, jednak nie spodziewano się podwyżki stóp jeszcze przed końcem roku. Bank zdecydował się na ten krok po ostatnich danych o inflacji konsumentów, która wzrosła w listopadzie do 5,1 proc.

Dziś nie napłyną żadne istotne dane makro. Rynek w Londynie pozostaje zamknięty, co powinno dodatkowo ograniczać zmienność w czasie europejskiej sesji. Kolejne dni również nie dostarczą wielu wydarzeń makroekonomicznych, a kalendarz publikacji w rozpoczynającym się tygodniu będzie wyjątkowo ubogi. Do końca roku nie powinniśmy obserwować większej zmienności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

REKLAMA

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA