REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pod wrażeniem wydarzeń w Egipcie

Wydarzenia w Egipcie mogą rzutować na decyzje inwestorów, ale nie powinny wywołać skutków w skali globalnej.
Wydarzenia w Egipcie mogą rzutować na decyzje inwestorów, ale nie powinny wywołać skutków w skali globalnej.

REKLAMA

REKLAMA

Po raz kolejny determinacja inwestorów, aby kierować się w swoim postępowaniu faktami, a nie obawami, została wystawiona na próbę. To właśnie publikowane w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy dane rzutowały na ich decyzje inwestycyjne i powstrzymywały przed bardziej widoczną korektą na rynkach akcji.

Po raz kolejny determinacja inwestorów, aby kierować się w swoim postępowaniu faktami, a nie obawami, została wystawiona na próbę. To właśnie publikowane w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy dane rzutowały na ich decyzje inwestycyjne i powstrzymywały przed bardziej widoczną korektą na rynkach akcji.

REKLAMA

REKLAMA

Na przełomie roku 2010 i 2011 impulsem do podejmowania decyzji były obawy, związane z refinansowaniem długów przez Hiszpanię i Portugalię. Teraz w Egipcie utrzymują się inne niepokoje. Znaczenie tego kraju dla gospodarczej mapy świata nie jest duże, więc teoretycznie sprawa ma lokalny wydźwięk. Natomiast Egipt jest ważniejszy w geopolitycznym wymiarze i z tego punktu widzenia obawy są uzasadnione.

Na wydarzenia podobne do tych, które mają miejsce w Egipcie, najlepiej patrzeć przez pryzmat tego, jak reagują na nie inwestorzy, a nie zakładać, że zostaną odebrane w dany sposób. Najczęściej są one ignorowane i mogą jedynie krótkoterminowo prowokować przesilenie. Jeśli jednak rynki „dojrzewają” do silniejszej korekty, często taki powód jest wystarczający, aby dać jej początek.

Dowiedz się także: W co najbardziej opłaca się inwestować w 2011 roku?

Przyczyn dzisiejszego pogorszenia nastrojów na rynkach akcji upatruje się właśnie w eskalacji nastrojów w Egipcie, ale tak naprawdę równie dobrze jako powód można wskazać słabą sesję w Stanach Zjednoczonych. W tym sensie kluczowym pytaniem jest to, czy piątkowe notowania rozpoczynają w USA trwalszy okres słabej koniunktury, czy są jedynie nic nie znaczącym osłabieniem po wielotygodniowym ruchu w górę. Na razie lepiej zakładać ten drugi wariant. Koniunktura na giełdzie uzależniona jest od tego, czy piątkowa przecena w USA utrzyma się dłużej, czy też okaże się jednorazowym zjawiskiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Seria niekorzystnych doniesień z rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii, jakiej byliśmy świadkami w pierwszych tygodniach 2011 r., oddziałuje na wyobraźnię Brytyjczyków. W najnowszej ankiecie Rightmove, największego serwisu nieruchomościowego w Internecie, 24% badanych spodziewa się wzrostu cen mieszkań w ciągu najbliższego roku. Trzy miesiące temu było to 27%, a rok wcześniej – 53%. Nastawienie konsumentów względem cen jest istotne z uwagi na przyszły popyt. Skoro nie widzą oni presji cenowej, nie mają powodów, aby spieszyć się z decyzjami o zakupie mieszkań, tym bardziej jeśli transakcja miałby mieć spekulacyjny charakter.

Rynek nieruchomości w Nowej Zelandii

Do najniższego od 23 miesięcy poziomu spadła liczba przyznanych pozwoleń na budowę w Nowej Zelandii. W listopadzie wyniosła ona 1018, najmniej od stycznia 2009 r. To oznacza, że ponowne ożywienie w tym rejonie odsuwa się w czasie. Rynek w Nowej Zelandii jest kolejnym, po australijskim i brytyjskim, który po mocnym ożywieniu w 2009 r. i 2010 r., zaczął wyraźnie schładzać się i teraz nie może odzyskać wigoru.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA