REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja jakiej nie było od dwóch lat

Od dwóch lat inflacja w strefie euro nie była tak wysoka jak obecnie, toteż warto zastanowić się nad przyszłą polityką ECB.
Od dwóch lat inflacja w strefie euro nie była tak wysoka jak obecnie, toteż warto zastanowić się nad przyszłą polityką ECB.

REKLAMA

REKLAMA

W 2010 r., jak również w roku bieżącym, efekt stycznia był mało widoczny na warszawskiej giełdzie. Rynek zachowywał się dość nerwowo i ostatecznie skończył ubiegły miesiąc ze zniżką, która wyniosła blisko 0,7%. Małe spółki odnotowały zdecydowanie korzystniejsze wyniki niż blue chips. sWIG80 wzrósł o 2,5%, podczas gdy WIG20 był 1,4% na minusie.

Podobnie, jak rok wcześniej, trudno było zaobserwować efekt stycznia na warszawskim parkiecie. Po nerwowym miesiącu jego bilans ostatecznie zamknął się zniżką sięgającą 0,7%. Tym razem wyraźnie lepiej od blue chips wypadły małe spółki.

REKLAMA

Przez dużą część minionego roku to przedsiębiorstwa pozwalały lepiej zarobić. Styczeń miał bohaterów w postaci spółek chemicznych. Ich notowania podskoczyły o blisko jedną czwartą. Słabo natomiast zachowywali się deweloperzy oraz spółki budowlane. WIG-Deweloperzy, głównie za sprawą GTC, stracili blisko jedną dziesiątą. WIG-Budownictwo zniżkował o 4,5%. Oba te sektory pozostają pod presją, przede wszystkim z uwagi na obawy o marże spółek. Nastawienie do nich jest na tyle złe, a wyceny ich akcji na tyle atrakcyjne, że wydają się one coraz ciekawszym wyborem na kolejne miesiące.

Dowiedz się także: Dlaczego polski rynek reaguje na wiadomości z Egiptu?

Jak można było przypuszczać, emocje związane z zaostrzeniem konfliktu w Egipcie nie są dobrym miernikiem obecnych nastrojów na rynkach akcji. Dni Mubaraka są raczej policzone, co skłania bardziej do oczekiwania na uspokojenie atmosfery niż eskalacji obaw. Klimat i skłonność do ryzyka będą w większym stopniu zależeć od kolejnych wiadomości gospodarczych, a nie doniesień z Egiptu. Zarówno grudniowe wydatki konsumentów w USA, jak i styczniowy Chicago PMI okazały się lepsze od przewidywań, co pomogło amerykańskim parkietom odrobić część piątkowych strat. To powinno wystarczyć do ustalenia klimatu, sprzyjającego wtorkowym notowaniom na Starym Kontynencie.

Zachowanie rynków finansowych w poniedziałek dowodzi tego, że wydarzenia w Egipcie bardziej działają na emocje niż zdrowy rozsądek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynek nieruchomości w strefie euro

Inflacji w strefie euro zwiększyła się do 2,4%, najwyższego poziomu od 2 lat. Patrząc z perspektywy rynków nieruchomości na Starym Kontynencie to zdecydowanie ważniejsza informacja niż bieżące doniesienia o ich kondycji. Coraz bardziej uzasadniona staje się dyskusja na temat przyszłej polityki Europejskiego Banku Centralnego, który będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie o trwałość presji inflacyjnej. Jednocześnie wiemy, że z nadmierną inflacją boryka się od miesięcy Wielka Brytania. Tym samym temat zaostrzenia kursu w polityce pieniężnej na Starym Kontynencie staje się jak najbardziej aktualny. Dla próbujących okrzepnąć europejskich rynków nieruchomości stanowiłoby to poważne wyzwanie.

Rynek nieruchomości w USA

Dziś poznamy grudniowe wydatki budowlane w Stanach Zjednoczonych. Mają one utrzymać się na poziomie z poprzedniego miesiąca. Istotna będzie przede wszystkim ich struktura oraz to, jak wyglądają w sektorze prywatnym i publicznym. Dotychczas poprawa była efektem wzrostu w tym drugim segmencie.

Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA