Inflacja jakiej nie było od dwóch lat
REKLAMA
REKLAMA
Podobnie, jak rok wcześniej, trudno było zaobserwować efekt stycznia na warszawskim parkiecie. Po nerwowym miesiącu jego bilans ostatecznie zamknął się zniżką sięgającą 0,7%. Tym razem wyraźnie lepiej od blue chips wypadły małe spółki.
REKLAMA
Przez dużą część minionego roku to przedsiębiorstwa pozwalały lepiej zarobić. Styczeń miał bohaterów w postaci spółek chemicznych. Ich notowania podskoczyły o blisko jedną czwartą. Słabo natomiast zachowywali się deweloperzy oraz spółki budowlane. WIG-Deweloperzy, głównie za sprawą GTC, stracili blisko jedną dziesiątą. WIG-Budownictwo zniżkował o 4,5%. Oba te sektory pozostają pod presją, przede wszystkim z uwagi na obawy o marże spółek. Nastawienie do nich jest na tyle złe, a wyceny ich akcji na tyle atrakcyjne, że wydają się one coraz ciekawszym wyborem na kolejne miesiące.
Dowiedz się także: Dlaczego polski rynek reaguje na wiadomości z Egiptu?
Jak można było przypuszczać, emocje związane z zaostrzeniem konfliktu w Egipcie nie są dobrym miernikiem obecnych nastrojów na rynkach akcji. Dni Mubaraka są raczej policzone, co skłania bardziej do oczekiwania na uspokojenie atmosfery niż eskalacji obaw. Klimat i skłonność do ryzyka będą w większym stopniu zależeć od kolejnych wiadomości gospodarczych, a nie doniesień z Egiptu. Zarówno grudniowe wydatki konsumentów w USA, jak i styczniowy Chicago PMI okazały się lepsze od przewidywań, co pomogło amerykańskim parkietom odrobić część piątkowych strat. To powinno wystarczyć do ustalenia klimatu, sprzyjającego wtorkowym notowaniom na Starym Kontynencie.
Zachowanie rynków finansowych w poniedziałek dowodzi tego, że wydarzenia w Egipcie bardziej działają na emocje niż zdrowy rozsądek.
Polecamy serwis: Kursy walut
Rynek nieruchomości w strefie euro
Inflacji w strefie euro zwiększyła się do 2,4%, najwyższego poziomu od 2 lat. Patrząc z perspektywy rynków nieruchomości na Starym Kontynencie to zdecydowanie ważniejsza informacja niż bieżące doniesienia o ich kondycji. Coraz bardziej uzasadniona staje się dyskusja na temat przyszłej polityki Europejskiego Banku Centralnego, który będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie o trwałość presji inflacyjnej. Jednocześnie wiemy, że z nadmierną inflacją boryka się od miesięcy Wielka Brytania. Tym samym temat zaostrzenia kursu w polityce pieniężnej na Starym Kontynencie staje się jak najbardziej aktualny. Dla próbujących okrzepnąć europejskich rynków nieruchomości stanowiłoby to poważne wyzwanie.
Rynek nieruchomości w USA
Dziś poznamy grudniowe wydatki budowlane w Stanach Zjednoczonych. Mają one utrzymać się na poziomie z poprzedniego miesiąca. Istotna będzie przede wszystkim ich struktura oraz to, jak wyglądają w sektorze prywatnym i publicznym. Dotychczas poprawa była efektem wzrostu w tym drugim segmencie.
Zespół Analiz Home Broker
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.