| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Dalsza poprawa notowań S&P500

Dalsza poprawa notowań S&P500

Mało prawdopodobne jest, aby pobite podczas amerykańskiej sesji rekordy miały jednorazowy charakter. Notowania S&P500 i innych indeksów idą w górę, a inicjatywa zdecydowanie należy do byków. Mniej jednoznaczna sytuacja panuje na GPW, chociaż i w tym przypadku trudno mówić o niskich wartościach indeksów.

Poniedziałkowa sesja była szóstą z rzędu, gdy WIG20 wyraźnie tracił siły w końcówce notowań. W miniony piątek na zamykającym handel fixingu zdołał się obronić przed spadkiem, poniedziałek przyniósł porażkę byków. Symboliczną co prawda, bo spadek wyniósł zaledwie 0,04 proc. Ale symptomatyczną, bo przypieczętowującą całodzienną słabość indeksu. Ta niewielka zniżka postawiła WIG20 do kąta, pospołu ze stojącymi tam już Atenami, Stambułem, Bratysławą i Sofią. Po raz drugi z rzędu utrata sił w ostatnich minutach sesji kontrastowała z dobrym lub bardzo dobrym, jak na obecne warunki, zachowaniem indeksów na Wall Street. W poniedziałek odstawała ona zresztą od większości giełd. Inwestorzy chyba trochę zapomnieli o naszym parkiecie, o czym świadczą też bardzo niskie obroty. Wczoraj wyniosły one co prawda prawie 950 mln zł, ale wynik podciągnął wzmożony handel akcjami BZ WBK po ogłoszeniu wezwania na nie przez Santandera. Wyskok indeksu średnich spółek też można złożyć na karb wydarzeń jednorazowych, głównie 9 proc. zwyżki walorów Millennium w reakcji na pogłoski, że portugalski BCP, posiadacz 65,5 proc. pakietu papierów banku, chce pozbyć się jego akcji.

Przeczytaj również: Jak zachowywał się rynek finansowy pod koniec stycznia?

Wzrosty i kolejne rekordy na amerykańskim parkiecie z pewnością nie mają charakteru jednorazowego, lecz zdecydowanie ciągły. S&P500 i jego koledzy nie przejmują się już niczym i idą w górę nie dając niedźwiedziom dojść do głosu ani na chwilę. Czekanie na korektę, by kupić akcje nieco taniej, jest zajęciem coraz bardziej frustrującym. W poniedziałek S&P500 pokonał 1320 punktów bez żadnego zewnętrznego powodu. Co prawda końcówkę też miał nieco słabszą, ale piątkowy rekord powiększył o kolejne 0,6 proc. w całkiem dobrym stylu.

Polecamy serwis: Lokaty

We wtorek też nie będą mu przeszkadzały żadne informacje makroekonomiczne. Te nadejdą dopiero w czwartek. W środę przemówi szef Fed. I po kilkudniowym świętowaniu do gry wrócą Chińczycy. Dziś na większości azjatyckich parkietów indeksy traciły na wartości. Jednym z nielicznych wyjątków był Nikkei, który zyskał 0,4 proc. Wypada liczyć na to, że w Warszawie byki będą chciały choć częściowo zatrzeć kiepskie wrażenie z kilku ostatnich sesji.

Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »