REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy traktują po macoszemu rynki wschodzące

Na GPW odczuwalne są negatywne nastawienie do rynków wschodzących i pozytywny stosunek do surowców.
Na GPW odczuwalne są negatywne nastawienie do rynków wschodzących i pozytywny stosunek do surowców.

REKLAMA

REKLAMA

Na przełomie stycznia i lutego fundusze inwestycyjne lokujące na rynkach wschodzących poniosły największe od trzech lat straty. Odpłynęło z nich ponad 7 mld USD. Inaczej przedstawia się sytuacja z lokatami w regionie EMEA, czyli na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, do których należy również Polska – 20. tydzień z rzędu wzbogacały się one o nowe środki.

REKLAMA

Ta statystyka bardzo dobitnie pokazuje układ sił na światowych rynkach finansowych. Największym wzięciem cieszą aktywa powiązane z rynkiem surowców, natomiast unika się tych, które są wrażliwe na zwyżki cen towarów. Dlatego słabo zachowują się giełdy azjatyckie, a mocno – Rosja czy rynki rozwinięte, na których inflacja nie stanowi obecnie zagrożenia. Globalne przepływy kapitału coraz bardziej umacniają obserwowaną od początków października tendencję rosnącej siły rynków dojrzałych względem emerging markets.

REKLAMA

Zachowanie warszawskiego parkietu jest wypadkową tych zjawisk. Duże znaczenie spółek surowcowych na naszym parkiecie umacnia nas względem rynków wschodzących, a jednocześnie przynależność do emerging markets powoduje, że wypadamy słabiej od giełd dojrzałych. Wszystko wskazuje na to, że przez najbliższy czas te trendy będą utrzymywać się. Szans na większy zarobek należałoby szukać przede wszystkim na rozwiniętych parkietach. Nie zmienia to jednak nadal pomyślnych perspektyw dla naszej giełdy. WIG jest na dobrej drodze, żeby sięgnąć okolic 50 tys. pkt. Na obecnym poziomie daje mu to jeszcze około 4-proc. potencjał wzrostowy.

Dowiedz się także: O ile wzrosło oprocentowanie obligacji detalicznych?

Rynek nieruchomości w Irlandii

W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy sytuacja na irlandzkim rynku nieruchomości nie powinna poprawić się. W zeszłym roku ceny mieszkań w Irlandii obniżyły się o 0,6%, do 830 euro. Jednocześnie znalazły się 27% poniżej szczytu z 2007 r. Dla porównania w 2009 r. spadek czynszów sięgnął 15%. Stawki w Dublinie są znacznie wyższe niż średnio w Irlandii i wynoszą 1080 euro. Specjaliści nie spodziewają się jednak, że wyhamowanie spadku czynszów zapowiada odwrócenie tendencji. W dalszym ciągu problem stanowi duża nadpodaż mieszkań. Ta sytuacja nie zmieni się szybko, więc presja zarówno na ceny domów, jak i czynsze, będzie utrzymywać się, utrudniając ostateczne wyjście z kryzysu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Lokaty

Presja inflacyjna w Rosji

W ślady Chin oraz Turcji poszła Rosja, podnosząc stopę rezerwy obowiązkowej dla banków. Ma to ograniczyć ilość pieniądza w gospodarce i w efekcie powstrzymać presję inflacyjną. Dynamika wzrostu cen w Rosji osiągnęła najwyższy poziom od 15 miesięcy. Specjaliści zwracają uwagę na to, że przy dalszym narastaniu presji inflacyjnej odsuwanie podwyżek stóp procentowych może skutkować bardziej intensywnym podnoszeniem ich w przyszłości.

Zespół Analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA