| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Euro poszybowało w dół

Euro poszybowało w dół

J.C. Trichet podał do wiadomości publicznej decyzję ECB odnośnie stóp procentowych. Pozostawiono je na poziomie 1,0 proc. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef ECB stwierdził, że presja inflacyjna jest krótkoterminowa i nie stanowi zagrożenia dla stabilności cen w średnim terminie. Winą za występowanie inflacji obarczył zmiany cen energii i surowców.

Trichet dodał, że oczekiwania inflacyjne są mocno zakotwiczone, chociaż wskazane jest bardzo uważne monitorowanie inflacji, która w najbliższym roku najprawdopodobniej utrzyma się powyżej celu banku centralnego. Jego dzisiejsze słowa są zatem „gołębie” i nie wskazują, jakoby bank centralny brał pod uwagę podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Tym samym znikł czynnik, który w ostatnich kilkunastu dniach był jednym z głównych determinantów wzrostów wspólnej waluty na światowych rynkach. Euro zaszkodziły też informacje o różnicach opinii pomiędzy Berlinem a Paryżem w kwestii proponowanych reform w Eurolandzie. Temat ten najpewniej zostanie poruszony podczas jutrzejszego szczytu Unii Europejskiej.

Z kolei dolara wzmocniły po południu publikacje danych makroekonomicznych z USA. Cotygodniowe bezrobocie spadło do 415 tys. z 457 tys. po korekcie przed tygodniem, a wskaźnik ISM dla usług wzrósł w styczniu do 59,4 pkt. z 57,1 pkt. w grudniu, osiągając największy nominalny wzrost od sierpnia 2005 r. Oczekiwano, że odczyt wyniesie 57,0 pkt. Warto wspomnieć, że opublikowane dwa dni temu dane dla przemysłu również przekroczyły oczekiwania rynku. Agencje podkreślają, że dolara może wspierać nadal napięta sytuacja polityczna w Egipcie, chociaż nie wydaje się, aby był to kluczowy czynnik.

Dowiedz się także: Jak kształtował się krajowy rynek walutowy w grudniu 2010?

Dzisiaj na godz. 18.30 zaplanowane zostało wystąpienie szefa FED. Jeżeli Ben Bernanke podtrzyma dotychczasowe założenia w sferze makropolityki, dolar może nieco stracić na wartości po silnym wzroście z ostatnich godzin. Niemniej mocne sygnały techniczne, które świadczyłyby o tym, że amerykańska waluta będzie się umacniać na przestrzeni kilku najbliższych tygodni, właśnie padły.

Jak na tym tle zachowywał się dzisiaj złoty? Euro nieco potaniało – do 3,90 zł, ale dolar i frank poszły w górę – odpowiednio do 2,86 zł i 3,0220 zł. W przypadku tej pierwszej waluty uwagę zwraca przełamanie istotnego poziomu technicznego na poziomie 2,85 zł.

Polecamy serwis: Lokaty

Mocny spadek ewidentnie znamionuje zakończenie impulsu wzrostowego, rozpoczętego 10 stycznia br. Jednocześnie pojawiły się pierwsze sygnały formacji 2B – spadek poniżej 1,3758. Silne wsparcie stanowi teraz rejon 1,3567-80, w którym znajdują się minima z 28 i 31 stycznia br. Trudno ocenić, czy przetestujemy je jeszcze dzisiaj. W przypadku korekcyjnego odbicia w górę strefą „nie do przejścia” może okazać się 1,3721-58. Jeżeli z kolei wpierw zejdziemy do 1,3567-80, a w kolejnych dniach zobaczymy ruch w górę do 1,3721-58, to można będzie mówić o dużym ryzyku zaistnienia spadkowej formacji głowy i ramion, z jej wpływem na notowania w kolejnych tygodniach.

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Euro zareagowało silnymi spadkami na słowa szefa Europejskiego Banku Centralnego.
Euro zareagowało silnymi spadkami na słowa szefa Europejskiego Banku Centralnego.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »