| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Wiele powodów do optymizmu

Wiele powodów do optymizmu

W zeszłym tygodniu na rynek napłynęło wiele danych makroekonomicznych, które stanowią zachętę do prezentowania pozytywnych postaw. Nie oznacza to jednak, że ryzyko zostało zniwelowane.

Monachijski instytut Ifo opublikował styczniową wartość wskaźnika nastrojów w niemieckim biznesie Business Climate Index, który wyniósł 110,3 pkt. Jest to najwyższy poziom tego indeksu od czasów zjednoczenia Niemiec. Wzrósł też styczniowy indeks instytutu ZEW, dotyczący nastrojów dla niemieckiej gospodarki. Informacje z Niemiec są bardzo istotne, gdyż kraj ten jest lokomotywą gospodarczą naszego Kontynentu.

Optymistyczna wieść nadeszła z Hiszpanii – rząd w Madrycie zakomunikował, że posiada plan wsparcia kapitałowego dla krajowych banków (cajas). Istnieje więc szansa na uniknięcie katastrofy w naszej strefie euro. Dziś dowiedzieliśmy się, że wskaźnik PMI, dotyczący usług na obszarze, gdzie obowiązuje wspólna waluta, odnotował niewielki wzrost. Niestety spadł bliźniaczy wskaźnik dla przemysłu. Analogiczne zmiany PMI zanotowano dla Niemiec i Francji. Dobrym symptomem jest wyższy niż oczekiwano wzrost nowych zamówień w listopadzie dla przemysłu Eurolandu (licząc rok do roku). Zawiodły nieco oczekiwania na zmiany w skali miesiąca.

Dowiedz się także: Na których rynkach finansowych nastąpi najbardziej dynamiczny rozwój w roku 2011?

W Stanach Zjednoczonych w tygodniu kończącym się 15 stycznia liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła o 37 tys., osiągając poziom 404 tys. – poinformował Departament Pracy w komunikacie prasowym.

Do 635 tys. wzrosła w grudniu liczba pozwoleń na budowę, poprawiła się też sytuacja na rynku wtórnym nieruchomości, gdzie sprzedano 5,28 mln domów. W obydwu przypadkach wyniki były znacząco lepsze od prognoz.

Polecamy serwis: Kursy walut

Wzrósł indeks produkcyjny dla regionu Nowego Jorku, lepiej od oczekiwań wypadł indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board, a kwota kapitałów długoterminowych, jaka napłynęła w listopadzie do USA, przekroczyła oczekiwania nawet największych optymistów i wyniosła 85,1 mld dolarów. Nie pomogło to jednak dolarowi, który w bilansie tygodniowym stracił zarówno w stosunku do euro, jak również koszyka najważniejszych walut.

Nie należy spodziewać się, że na najbliższym posiedzeniu FOMC zostanie podjęta decyzja o podwyżce stóp procentowych. Jednak oświadczenie szefa tego gremium może być istotne dla rozwoju sytuacji na rynkach finansowych. Niskie nominalne stopy procentowe i de facto ujemne realne stopy procentowe, będą sprzyjać inwestycjom na rynkach metali szlachetnych, szczególnie złota i srebra, dających solidne zabezpieczenie przed inflacją oraz alternatywę inwestycyjną w niepewnych czasach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »