REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadzieja na poprawę sytuacji na giełdzie

Subskrybuj nas na Youtube
Na polskich i europejskich giełdach zapanował optymizm.
Na polskich i europejskich giełdach zapanował optymizm.

REKLAMA

REKLAMA

Przez kilka ostatnich dni inwestorom nie dopisywał dobry humor, sądząc po zachowaniu poszczególnych walorów. Środowa sesja rozpaliła na nowo nadzieje na zyski. Jednak to dopiero pod koniec tygodnia rynek będzie musiał udowodnić, na co go stać.

W środę warszawski parkiet poruszał się według schematu odmiennego od tego, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić w ciągu poprzednich sesji. Indeks największych spółek zaczął dzień od wzrostu o 0,3 proc. Zamiast tradycyjnie ruszyć w dół, w pierwszych trzech godzinach handlu trzykrotnie podejmował próbę wyjścia w górę. Za trzecim razem sztuka się udała. Tuż po południu skoczył w okolice 2735 punktów, zyskując 1,4 proc. Taka śmiałość byków musiała spotkać się z reakcją ich przeciwników. Kolejne godziny upływały pod znakiem przewagi podaży. Niewiele brakowało, by tuż przed 16.00 niedźwiedziom udało się sprowadzić WIG20 pod kreskę.

REKLAMA

Od pierwszych minut handlu siłę demonstrowały nasze spółki surowcowe. Tym razem pierwsze skrzypce grały rafinerie. Akcje Lotosu tuż po otwarciu zyskiwały 2 proc., walory PKN Orlen rosły o 1,6 proc., a akcje PGNiG o 1,7 proc. KGHM, mimo informacji o tym, że prawdopodobnie ubiegły rok zamknie rekordowo wysokim zyskiem, szły w górę jedynie o 0,9 proc. Około południa paliwowe szaleństwo sięgnęło zenitu. Akcje Lotosu zyskiwały 3,75 proc. a walory Orlenu szły w górę o 4 proc. Spółka poinformowała, że jej zysk operacyjny w 2010 roku był niemal dwukrotnie wyższy niż w poprzednim roku. Przy okazji skorzystały także papiery Lotosu. Po południu skala wzrostu walorów obu firm wyraźnie zmniejszyła się. Trzeci dzień z rzędu w górę idą akcje Telekomunikacji Polskiej. Dziś zyskiwały około 1 proc., jednak były momenty, gdy rosły o 2,8 proc. Do grona liderów pretendowały też akcje BRE, zwyżkujące o 3 proc. Papiery pozostałych, dużych banków zachowywały się bardziej kapryśnie. Akcje Pekao traciły chwilami nawet 1 proc., walory PKO rosły w najlepszym momencie o 1,6 proc. Liderami spadków okazały się akcje Cyfrowego Polsatu, zniżkujące o 1,8 proc., GTC, spadające o ponad 1 proc. i TVN, tracące 0,6 proc.

Dowiedz się także: Dlaczego większa opłata za zarządzanie oznacza mniejsze zyski z funduszy inwestycyjnych?

Na giełdach europejskich także panował optymizm. W Paryżu i Frankfurcie sesja zaczęła się od wzrostu indeksów po 0,5-0,6 proc. Skala wzrostów szybko zwiększała się. Około południa DAX zyskiwał już 1,4 proc. Zarówno zakres, jak i harmonogram zmian nie pozostawiają wątpliwości co do tego, skąd warszawscy inwestorzy czerpali natchnienie. Liderem wzrostów był wskaźnik giełdy ateńskiej, zyskujący 1,9 proc. Nieznacznie ustępował mu węgierski BUX, idący w górę o 1,8 proc. RTS zyskiwał 0,6 proc. Indeksy w Paryżu, Londynie i Frankfurcie przez większą część dnia rosły po około 1 proc.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane, napływające zza oceanu, nie były jednoznaczne. Aż o 8,7 proc. zmniejszyła się liczba nowych wniosków o kredyt hipoteczny. Podania o reinwestowanie kredytu spadły o 15,3 proc. To, w połączeniu z wtorkowymi informacjami o spadku cen domów i nieruchomości, tworzy dość kiepski obraz amerykańskiego rynku nieruchomości. Iskierkę optymizmu wniosła informacja o bardzo wysokiej, sięgającej 17,5 proc., dynamice grudniowej sprzedaży nowych domów w Stanach Zjednoczonych.

Ostatecznie WIG20 wzrósł o 0,73 proc. WIG o 0,56 proc., a mWIG40 o 0,27 proc. Indeks najmniejszych spółek stracił na wartości 0,07 proc. Obroty wyniosły 977 mln zł.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"

REKLAMA

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

REKLAMA