| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Eurodolar ma potencjał do przebicia zeszłotygodniowych szczytów

Eurodolar ma potencjał do przebicia zeszłotygodniowych szczytów

W poniedziałek eurodolar praktycznie zdołał odrobić straty z ubiegłego tygodnia. Dziś rano szedł w górę, osiągając wartość 1,3758, która została ustanowiona przez szczyty pod koniec stycznia. To właśnie ten poziom powinien stać się istotną barierą w krótkim okresie czasu, blokującą kurs EUR/USD i uniemożliwiającą dalszą zwyżkę.

Na początek nowego dnia handlowego w Europie eurodolar odbił się od wspomnianego oporu, schodząc w okolice 1,3700. Wciąż jednak główna para walutowa zachowuje potencjał do przebicia zeszłotygodniowych szczytów i wzrostu w kierunku kolejnego ważnego oporu, czyli poziomu 1,3945, wyznaczonego przez 76,4 procent zniesienia fali spadkowej z okresu listopad 2010 – styczeń 2011.

Najprawdopodobniej zawirowania polityczne w Egipcie nie przełożą się na bardziej trwałe pogorszenie nastrojów na rynku. Po jedno sesyjnym wzroście awersji do ryzyka rynki szybko przeszły do porządku dziennego nad wydarzeniami w północnej Afryce. Kluczowym wydarzeniem wczorajszej sesji okazała się publikacja danych na temat tempa wzrostu cen w strefie euro. Wskaźnik inflacji konsumentów wzrósł w styczniu do poziomu 2,4 proc. r/r, podczas gdy cel inflacyjny ECB wynosi 2 proc. Rodzi to coraz większe oczekiwania na wcześniejsze niż oczekiwano kroki w zakresie zacieśniania polityki pieniężnej. O dyskontowaniu przez rynek takiego scenariusza świadczy wzrost krótkoterminowych stóp procentowych na europejskim rynku pieniężnym. Trzymiesięczna stawka EURIBOR wzrosła od połowy stycznia o blisko 8 procent, do poziomu 1,074 proc., czyli wartości najwyższej od lipca 2009 roku. Z tego względu inwestorzy będą bacznie obserwować posunięcia ECB, związane z zaplanowaną na czwartek decyzją w sprawie stóp procentowych, a w szczególności komentarz ze strony prezesa ECB.

Dowiedz się także: Dlaczego polski rynek reaguje na wiadomości z Egiptu?

Dziś rano opublikowane zostały wskaźniki PMI dla przemysłu gospodarek strefy euro. W styczniu PMI dla przemysłu w Szwajcarki wyniósł 60,5 pkt., oczekiwano zaś 59,4 pkt. W Niemczech również wyniósł on 60,5 pkt., natomiast oczekiwano 60,2 pkt. Z kolei dla całego Eurolandu PMI dla przemysłu uplasował się na poziomie 57,3 pkt., podczas kiedy oczekiwano 56,9 pkt. Wyniki lepsze od prognoz nie przełożyły się w istotny sposób na notowania głównej pary walutowej.

Polecamy serwis: Lokaty

Z kolei na krajowym rynku złoty kontynuuje odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. Obecna sytuacja pary EUR/PLN sugeruje, że osłabienie krajowej waluty, jakie miało miejsce w drugiej połowie stycznia, najprawdopodobniej dobiegło końca. Dziś w godzinach porannych złoty umocnił się względem euro o 0,7 proc., dochodząc do poziomu 3,9100. W najbliższym czasie istotnym wsparciem, które może ograniczać umocnienie złotego względem euro, jest poziom 3,9000. Przełamanie tej bariery otworzyłoby drogę do dalszej aprecjacji krajowej waluty.

O godzinie 9.00 miał miejsce odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu, który wyniósł w styczniu 55,6 pkt. Oczekiwano 56,2 pkt. Rezultat gorszy od prognoz nie miał przełożenia na istotną reakcję rynku. W tym tygodniu nie poznamy już żadnych, istotnych publikacji makroekonomicznych z kraju, z tego też względu złoty powinien przede wszystkim pozostawać pod wpływem sytuacji na rynkach zagranicznych. Poprawa nastrojów na światowych rynkach, w tym wzrostowy początek notowań na europejskich giełdach, prawdopodobnie będzie stanowić wsparcie dla krajowej waluty.

Michał Fronc, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »