reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > KGHM w świetnej formie

KGHM w świetnej formie

W czwartek rano na rynek napłynęły zaskakujące wieści, związane z obniżeniem raitingu Japonii przez agencję Standard&Poors. Póki co rating zmienił się o pojedynczą jednostkę, ale inwestorzy już dali odczuć, że wysokie ceny największych gospodarek nie muszą utrzymywać się wiecznie.

Po tej pierwszej od 9 lat zmianie oceny Japonia jest „porównywalna” pod względem ryzyka do Chin. Reakcja rynków na komunikat o ocenie dla była prawie żadna, ponieważ większość zadłużenia Kraju Kwitnącej Wiśni przypada na obywateli, którzy nie zamierzają sprzedawać swoich obligacji. Na otwarciu nie poświęcano też uwagi komunikatowi po środowym posiedzeniu FED, podczas którego sytuacja nie zmieniła się nawet o jotę. Wszystkie stwierdzenia Bena Bernanke już od kilku miesięcy zalicza się do utartych schematów.

W Europie początek notowań wypadł neutralnie i nikt nie przejmował się sytuacją w Egipcie, gdzie tylko dziś rynek stracił 10,5 proc. To największy spadek od dwóch lat, ale na tyle egzotyczny i mało znaczący, że trudno oczekiwać reakcji. WIG20 do południa bez problemu odrobił wszystkie poranne straty, jednak osiągnąwszy kilkanaście punktów powyżej granicy 2700 pkt., popyt zaczął zachowywać wstrzemięźliwość. Naszego parkietu nie pobudziły do działania ani nowe, rekordowe poziomy niemieckiego DAX, ani amerykańskiego S&P500. Bez emocji i zmienności dryfowaliśmy w bok.

Przeczytaj również: Jakie są prognozy zysków dla firm wchodzących w skład indeksu S&P 500?

Dzień wypełniały raporty amerykańskich spółek, ale przeważająca większość z nich była całkowicie zgodna z prognozami. Natomiast część makro nie wypadła już tak dobrze. Po pierwsze tygodniowy odczyt ilości nowych bezrobotnych w USA ujawnił wzrost ich liczby do 454 tysięcy, podczas gdy oczekiwano zaledwie 405 tysięcy. Po drugie dane o ilości zamówień na dobra trwałego użytku w USA okazały się słabe. W ujęciu miesięcznym nastąpił spadek o 2,5 proc., a w istotniejszej części, po wyłączeniu środków transportu, nieznacznie powiększył się o 0,5 proc. Nie są to informacje, które mogłyby doprowadzić do przeceny, ponieważ dotyczą grudnia, a miesiąc wcześniej zamówienia wzrosły o 4,5 proc. Firmy nadal trzymają niesprzedane, świąteczne zapasy i krótkoterminowo składają mniejsze zamówienia.

Polecamy serwis: Lokaty

Nasz rynek zakończył dzień wzrostem na fiksingu, który sprawia, że ponownie znajdujemy się w punkcie z końca poprzedniego tygodnia. Jedyny wniosek, jaki płynie z czwartkowej sesji, jest taki, że poziom 2700 pkt. po raz n-ty sprawdził się jako twarde dno, chociaż już przed południem znalazł się w małych opałach. To, w połączeniu z solidnymi obrotami, sugeruje, że podaż powinna mieć kłopoty w przejęciu inicjatywy. Martwi jednak fakt, że cały rynek trzyma się na jednym filarze, jakim jest KGHM, który zakończył dzień na ponad 4 proc. plusie. Takich rekordów nie da się pobić, więc albo byki zainteresują się innymi walorami i ustanowią inne rekordy albo teatr jednego aktora szybko się skończy. Rozstrzygnięcie w następnym tygodniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obniżenie ratingu Japonii zostało zbagatelizowane przez inwestorów.
Obniżenie ratingu Japonii zostało zbagatelizowane przez inwestorów.

Ulga na złe długi w VAT i podatkach dochodowych59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama