REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W poniedziałek amerykańskie byki przejęły ster

Poniedziałek na Wall Street zdecydowanie należał do byków.
Poniedziałek na Wall Street zdecydowanie należał do byków.

REKLAMA

REKLAMA

Wydaje się, że nadszedł dobry czas dla byków. Egipski dyktator jest bliski rezygnacji ze stanowiska prezydenta, aktywność gospodarcza poszczególnych krajów przeważnie wzrasta, na giełdzie pobijane są coraz to nowe rekordy, a ceny surowców pozostają czułe na zmiany. Gdzie tkwi haczyk?

REKLAMA

Wtorkowe zachowanie naszego rynku nie wskazuje na wielką siłę byków. Przez większą część dnia WIG20 był wyraźnie słabszy niż większość pozostałych wskaźników w Europie. Resztki fasonu zachował głównie dzięki akcjom KGHM. Gdyby nie ich wzrost, ledwie utrzymałby się nad kreską. Dopiero w końcówce dał się ponieść doskonałym nastrojom na świecie, ale na fixingu znów się cofnął. Zwiększyły się obroty, co w połączeniu z brakiem wigoru może rodzić podejrzenie o dystrybucję akcji. Pytanie, kto je kupował? Znaleźli się nawet chętni na papiery Petrolinvestu, po cenie o 90 proc. wyższej niż dzień wcześniej.

REKLAMA

Za to, patrząc na Wall Street, nie ma żadnych wątpliwości. Byki rządziły od początku do końca sesji bez żadnych wahań. Rekordy pękały jak zapałki. Dow Jones przeskoczył 12 tys. punktów, rosnąc o prawie 1,3 proc., S&P500 zostawił w tyle 1300 punktów, idąc w górę o 1,7 proc. Coraz częściej mówiło się o korekcie, która musi kiedyś nadejść, ale nikt na nią nie czeka. Dane makroekonomiczne stają się coraz lepsze, wszelkie strachy pochowały się po kątach. Hossa bez granic na horyzoncie. Takie nagromadzenie czynników, przemawiających za wzrostem, wydaje się podejrzane. Tak naprawdę problemy, które mocno niepokoiły inwestorów jeszcze w ubiegły piątek, wcale nie zostały rozwiązane. Nic się nie zmieniło. Oprócz nastrojów inwestorów i sposobu interpretowania przez nich rzeczywistości.

Dowiedz się także: Dlaczego polski rynek reaguje na wiadomości z Egiptu?

Optymizmem zaraziły się dziś azjatyckie giełdy, gdzie nastał powszechny, a miejscami całkiem spory, entuzjazm. Nikkei poszedł w górę o 1,8 proc. W Hong Kongu indeks zyskał także 1,8 proc., na Filipinach wzrost wyniósł 1,6 proc. Mieszkańcy Szanghaju świętują nowy rok i będą się bawić aż do wtorku. Przynajmniej stóp nie podniosą.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrakty na amerykańskie indeksy dziś rano trochę marudzą, trzymając się około zera, ale po wczorajszej euforii należy im się krótka drzemka. Tym bardziej, że mają na co czekać. Dziś poznamy raporty ADP i Challengera, obrazujące sytuację na amerykańskim rynku pracy. Te dane z pewnością dostarczą giełdom nowych impulsów do działania.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA