REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akcje, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak sporządzić remanent?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów obowiązani są do sporządzenia remanentu (spisu z natury) wraz z nadejściem ostatnich dni roku podatkowego. Po sporządzeniu spisu podatnicy powinni dokonać wycenę remanentu w terminie 14 dni.

Co to jest e-pełnomocnictwo i dlaczego jest takie ważne dla przedsiębiorców?

Przeglądając witrynę internetową Ministerstwa Gospodarki, możemy się dowiedzieć, że misją Ministerstwa jest „stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej”. Znając polskie realia, można i należy przypuszczać, że jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie, nim ten szczytny cel zostanie zrealizowany, niemniej jednak warto odnotować kroki, które mają nas do tego celu przybliżyć. Jednym z nich jest wprowadzenie elektronicznego rejestru przedsiębiorstw.

Niejednoznaczne dane na temat produkcji budowlano-montażowej

W listopadzie produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 10,9% w skali roku, biorąc pod uwagę czynniki sezonowe. Jednocześnie był to pierwszy w tym roku dwucyfrowy wzrost. W październiku wyniósł on 9,7%.

Jak traktować prognozy analityków i ekonomistów? Cz. II

Wszyscy oczekują od prognostyków nieomylności, zwłaszcza media i bezpośredni odbiorcy prognoz. Dopiero wówczas, gdy przewidywania dotyczące kursów walut czy akcji sprawdzałyby się z dokładnością co do jednego grosza, inwestorzy byliby zadowoleni.

REKLAMA

Jak zima wpływa na usługi assistance?

Jak co roku, grudzień wita kierowców firmowych opadami śniegu i zmianą warunków drogowych na utrudnione. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, oznaczało to  wzrost zapotrzebowania na usługi assistance. W pierwszym tygodniu grudnia br. roku według danych Inter Partner Assistance wyniósł on aż 84 procent. W drugim tygodniu utrzymywał się na poziomie 40 proc. względem listopada.

Jak założyć w Warszawie firmę przez interne?t - krok po kroku

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy daje jej mieszkańcom możliwość założenia własnej działalności gospodarczej bez opuszczania domu. Urzędnicy wychodzą naprzeciw potencjalnym pracodawcom i ułatwiają im załatwianie formalności.

Indeks największych spółek nie w formie

W środę WIG20 był królem parkietu, dzisiaj zdecydowanie tracił na wartości. Wczoraj pok koniec sesji giełdowej notowania indeksów poszły w dół, co można było odczuć dzisiaj rano, kiedy to fixing pogarszał się, mimo że sytuacja na zagranicznych rynkach nie była zła.

Jak traktować prognozy analityków i ekonomistów? Cz. I

Wiele osób popełnia błąd, oczekując do od analityków i ekonomistów jednoznacznych odpowiedzi, podczas kiedy prognozowanie bazuje jedynie na prawdopodobieństwie wystąpienia danego zjawiska. Powinni o tym pamiętać inwestorzy. Ślepe podążanie za danymi, podawanymi przez specjalistów, może okazać się dla nich zgubne.

REKLAMA

Co z VAT-em przy leasingu?

Jak rozliczany jest VAT przy leasingu samochodów osobowych oraz ciężarowych "z kratką"? Ekspert wyjaśnia jakie zasady rządzą rozliczaniem VAT-u przy autach osobowych i "z kratką".

Jak wyliczyć wskaźnik Okresu Bezpieczeństwa Gotówkowego

Na ogół wszyscy doskonale wiedzą jak ważny dla funkcjonowania przedsiębiorstwa jest dodatni wynik finansowy (zysk). Nikt też nie zaprzeczy, że dobrze jest mieć środki na regulowanie bieżących zobowiązań firmy. Warto posłuchać zwolenników tezy, że można śmiało postawić znak równości pomiędzy zyskiem i płynnością finansową, jeśli rozpatrywać ważność tych miar funkcjonowania przedsiębiorstwa z uwagi na jego istnienie. Mogę zaryzykować jeszcze bardziej śmiałą tezę, że rację mają ci, którzy płynności finansowej dają pierwszeństwo nad zyskiem. Dlaczego?

Jak wybrać system finansowo-księgowy?

Wybór systemu finansowo-księgowego jest istotny, ponieważ dotyczy bardzo ważnej sfery prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli w księgach coś się nie zgadza może się to wiązać ze sporymi kosztami inwestycyjnymi (pieniądze, czas przeznaczony na opanowanie poruszania się po systemie).

Co zrobić, gdy firma popadnie w długi?

Rosnące zobowiązania i malejące przychody to problem, który dotyka wiele firm. Okres kryzysu na stałe odcisnął piętno na budżetach małych i średnich przedsiębiorstw. Jak sobie poradzić z długami, aby wyprowadzić biznes na prostą drogę?

Czy można uzyskać kredyt od fiskusa?

Przedsiębiorcy mogą uzyskać tzw. kredyt podatkowy. Skorzystanie z niego uzależnione jest od umiejętnego wyboru metody wpłacania zaliczek na podatek dochodowy i płatności podatku VAT.

Czy można amortyzować mieszkanie?

Ustalenie wartości początkowej mieszkania, a także wprowadzenie go do środków trwałych otwiera drogę do jego amortyzowania. Podatnicy mogą wybrać jedynie metodę liniową. Stosować mogą zaś stawkę z wykazu stawek amortyzacyjnych bądź określoną indywidualnie.

Które branże dały inwestorom najwięcej zarobić w 2010 roku?

W tym roku najbardziej dochodowe okazały się akcje spółek z branży handlu detalicznego, finansów i spożywczego. Po kryzysie w 2008 r. oraz gwałtownym odreagowaniu w 2009 r., rok bieżący charakteryzuje się normalizowaniem sytuacji na rynku.

Jak oznaczyć cenę sprzedawanych towarów lub usług?

W praktyce wiele osób prowadzących działalność gospodarczą nieświadomie łamie przepisy o ustalaniu cen. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że w wielu branżach przedsiębiorcy oferują swoje usługi zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom rozliczającym podatek od towarów i usług, dla których istotniejsze mogą być ceny netto.

Czy pozwalać klientom na negocjowanie zawieranych umów

W obrocie gospodarczym, zwłaszcza z udziałem konsumentów, do zawierania umów powszechnie wykorzystuje się tzw. wzorce umowne. Najprościej mówiąc, umowy te charakteryzują się tym, że ich postanowienia są opracowywane przez jedną ze stron i narzucane drugiej, która nie może wpłynąć na ich treść. Czy takie rozwiązania są korzystne dla przedsiębiorcy? Czy warto przychylać się do rozwiązań zgłaszanych przez klientów?

Jak powinien wyglądać wniosek o udzielenie zabezpieczenia?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może spotkać się z sytuacją, w której nieuczciwy kontrahent zawrze z nim umowę, a następnie nie spełni swojego zobowiązania. W takich wypadkach, gdy pomimo wezwań, kontrahent nie wykazuje żadnych chęci roszczenia, przedsiębiorca może wystąpić do sądu. Jeżeli dodatkowo obawia się, że dłużnik wykonuje czynności, które mają na celu ukrycie majątku lub wykazanie, że nie jest w stanie spełnić świadczenia, może domagać się zabezpieczenia roszczenia.

Miedziany poniedziałek

Poniedziałkowa sesja, pozbawiona wydarzeń makro, aktywności i kapitału, nie dostarczyła inwestorom zbyt wielu rozrywek. Owszem, WIG20 powędrował w pobliże niedawnych maksimów, ale spadł w ciągu niespełna godziny do poziomu z piątkowego zamknięcia, gdzie pozostał przez kolejne sześć godzin.

Jakie stopy zwrotu przyniosły fundusze hedgingowe w listopadzie 2010?

W listopadzie fundusze hedgingowe nie przyniosły zbyt dużych zysków. Inwestowanie na na giełdach papierów wartościowych było jeszcze mniej rentowne. Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w listopadzie 2010 roku benczmark światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index – wzrósł o 0,1 proc. wobec 2,2 proc. w październiku.

Które debiuty na GPW były najbardziej udane w 2010 r.?

Posiadacze akcji, kupionych miesiąc temu w ofercie pierwotnej, mogą cieszyć się 18 proc. zyskiem. Należą oni do debiutantów, którym w tym roku dopisało najwięcej szczęścia. Jednak ci, którzy sprzedali swoje papiery podczas pierwszej sesji, zarobili najwięcej.

Czy firmy czują potrzebę korzystania z usług prawnika?

Rynek usług prawnych w sektorze przedsiębiorstw i urzędów publicznych jest jednym z filarów polskiego doradztwa prawnego. Jak przedstawia się współpraca przedsiębiorców z prawnikami i co stanie się z rynkiem usług prawniczych w sektorze przedsiębiorstw w najbliższym czasie?

Jak funkcjonuje sukcesja ochrony wynikająca z interpretacji indywidualnej?

Regulacje Ordynacji podatkowej przewidują, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Jak sąd rozpoznaje wniosek o zabezpieczeniu roszczenia?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może znaleźć się w sytuacji, w której kontrahent, zobowiązany do określonego świadczenia w ramach zawartej umowy, nie wykona swojego obowiązku. Przedsiębiorca może wówczas zwrócić się o pomoc do sądu, który rozpatrzy sprawę, a jeżeli uzna roszczenie za zasadne, nakaże dłużnikowi je wykonać. Jeżeli w trakcie postępowania, a nawet przed jego rozpoczęciem zaistnieją okoliczności, z których będzie wynikać, że dłużnik wykonuje czynności zmierzające do niewykonania zobowiązania, powód może domagać się zabezpieczenia.

Czym jest postępowanie zabezpieczające?

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z ewentualnością zaistnienia sytuacji, w której konieczne będzie wystąpienie do sądu lub sądu polubownego. Przepisy dają przedsiębiorcy w takich wypadkach możliwość ubiegania się o zabezpieczenie jego roszczeń.

Jak nie dać się oszukać - "kupię firmę z długami"

„Kupię firmę z długami” – do niedawna jedno z najpopularniejszych ogłoszeń w Internecie, a zarazem jedno z największych oszustw wykorzystujących niewiedzę i panikę zadłużonych przedsiębiorców. Schemat tego zjawiska jest bardzo prosty i w głównej mierze opiera się na trudnej sytuacji ekonomicznej potencjalnych ofiar i nieznajomości prawa.

Jak kształtują się koszty przy postępowaniu zabezpieczającym?

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem zaistnienia problemów z płynnością finansową i niemożnością uregulowania swoich wymagalnych zobowiązań. Przedsiębiorca powinien liczyć się z możliwością wystąpienia kontrahenta do sądu w celu ochrony swoich roszczeń. Kontrahent ma również możliwość wnioskowania o zabezpieczenie swoich roszczeń, jeżeli ma wątpliwości, czy zasądzone roszczenie zostanie wykonane.

Jakie są rodzaje obligacji Skarbu Państwa?

Obligacje skarbowe to najbezpieczniejszy sposób na ulokowanie swojego kapitału. Od wielu lat cieszą się one popularnością zarówno wśród klientów detalicznych jaki i spółek nieposiadających osobowości prawnej, oprócz instytucji finansowych, spółek z o.o. i spółek akcyjnych.

Hipoteka kaucyjna jako forma zabezpieczenia wykonania umowy

Prowadzenie działalności gospodarczej, co do zasady wiąże się z funkcjonowaniem w obrocie i zawieraniem umów z kontrahentami. Jeżeli zawierane umowy opiewają na wysoką wartość może mieć miejsce sytuacja, w której kontrahent będzie obawiał się o możliwości finansowe przedsiębiorcy, a tym samym możliwości realizacji umowy. W takim wypadku najlepszym sposobem będzie ustanowienie hipoteki kaucyjnej.

Zastój na GPW i światowych giełdach

Od kilku dni na giełdzie panuje marazm, a inwestorom brakuje nowych impulsów do działania. Niewiele potrzebowały WIG i WIG20, aby pobić nowe rekordy na otwarciu czwartkowej sesji – wystarczył wzrost 0,7 proc.

Jak zwiększyć koszty uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu rosną, więc podstawa opodatkowania jest niższa - zasada dobrze znana zarówno podatnikom jak i fiskusowi. Wraz ze zmniejszeniem podstawy maleją zobowiązania przedsiębiorcy. Rozwiązaniem pozwalającym zwiększyć koszty uzyskania przychodów jest optymalizacja sposobu amortyzacji.

Umowa niezgodna z prawem? Jak i do kogo wnieść pozew?

Jeżeli w ocenie przedsiębiorcy, kontrahent używa w swoim wzorcu umowy postanowień, które są sprzeczne z prawem czy dobrymi obyczajami, może zwrócić się do sądu o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolony. Gdzie i jak wnieść pozew w tej sprawie? Kto może wystąpić z żądaniem? Czy możliwe jest zawarcie ugody przed sądem w tych sprawach

Jak obliczyć koszty i zyski - krok po kroku

Pomysł na własny biznes to nie wszystko. Konieczne jest również jego wykonanie i przeprowadzenie skrupulatnej analizy pozwalającej na ocenę kosztów i zysków.

Jak zmiana wartości pieniądza wpływa na finanse firmy?

Prowadzenie firmy ukierunkowane jest na zysk. Czy gromadzoną gotówkę należy inwestować? Jak robić to najskuteczniej? Przeczytaj porady ekspertów.

Jak obliczyć opłacalność firmy?

Policzyliśmy jak dużo musimy pracować, aby zrównoważyć koszty stałe naszej działalności, ale w dalszym ciągu nie wiemy jak dużo musimy sprzedać, by osiągnąć satysfakcjonujący nas zysk. Jak już wiemy na potrzeby rozwoju firmy oraz własną konsumpcję możemy przeznaczyć tylko zysk netto.

Jak przygotować podstawowe dokumenty analizy finansowej firmy?

Zebranie doświadczenia podczas prowadzenia działalności gospodarczej pozwala na rozwijanie firmy. Warto jednak, aby przedsiębiorca przed stawianiem odważnych kroków zawsze odpowiedział sobie na podstawowe pytania: co robić i czy będzie to opłacalne. Jeżeli wiadomo „co i po co”, należy zastanowić się „jak”.

Jak obliczyć wrażliwość firmy na zawirowania rynkowe?

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest procesem toczącym się w próżni. Nasza firma będzie odczuwać zmiany jakie pojawiają się dookoła niej. Jak ustalić stopień odporności przedsiębiorstwa na zawirowania rynkowe?

Co z ochroną konkurencji i konsumentów w sądzie?

W niektórych sytuacjach przedsiębiorca będzie zmuszony dochodzić swoich praw z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów w sądzie. Jak pokrótce wygląda postępowanie? W jakich sprawach jest właściwy Sąd Okręgowy w Warszawie? Jak i gdzie skutecznie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie?

Co to jest prawo poboru?

Prawo poboru to inaczej prawo pierwszeństwa w objęciu nowych akcji w stosunku odpowiadającym liczbie posiadanych akcji. Czy wiesz co składa się na prawo poboru w spółce akcyjnej? Komu ono przysługuje? Kiedy można skorzystać z tego prawa? Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Jakie obowiązki spoczywają na osobach bądź organach w związku z przysługującym akcjonariuszowi prawie poboru?

Prawo głosu w spółce akcyjnej - porada

Akcja uprawnia do jednego głosu na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Prawo głosu powstaje od chwili pełnego pokrycia akcji, chyba że statut spółki przewiduje w tym zakresie inne rozwiązanie. Jakie ograniczenia prawa głosu mogą być przewidziane? Jaka procedura obowiązuje w zakresie liczenia głosów? Czy można głosować w inny sposób, niż osobiście?

Przymusowe odkupienie akcji w spółce akcyjnej

Czy wiesz co składa się na prawo do żądania przymusowego odkupienia akcji w spółce akcyjnej? Kto może wystąpić w z takim żądaniem? Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Czego trzeba dopilnować aby uchwała o przymusowym odkupie była skuteczna? Czy trzeba dopilnować terminów?

Niewielki ruch na GPW

Dzisiejszy dzień na warszawskim parkiecie upłynął spokojnie. Do końca dnia indeksy znajdowały się pod kreską. Dopiero wówczas WIG20 odrobił straty, zaś obraz rynku uległ zmianie.

Jak przeprowadzić analizę finansową firmy?

Masz już pomysł na swoją firmę. Dokonałeś analizy marketingowej planowanego przedsięwzięcia. Oszacowałeś cenę sprzedaży produktu, ale uważaj. Do myśli, że Twój pomysł jest dobry łatwo się przyzwyczaić. Powinieneś przeliczyć, czy Twój pomysł jest opłacalny.

Czy warto rejestrować znak towarowy?

Jedną z decyzji, jaką podejmujesz rozpoczynając swój biznes jest wybór oznaczenia, które będzie Cię identyfikować na rynku. Takim oznaczeniem może być np. słowo, grafika, czy połączenie tych elementów. Przy wyborze oznaczenia często kierujesz się tym, aby wywoływało ono u potencjalnego klienta odpowiednie skojarzenia z do towarami lub usługami oferowanymi przez Twoją firmę. Musisz jednak wiedzieć, że wybrane oznaczenie może być znakiem towarowym, zaś posługując się nim możesz w pewnych okolicznościach skorzystać z ochrony praw do tego znaku. Jakie korzyści zyskasz z rejestracji znaku towarowego?

Kiedy wydatki na mieszkanie są kosztem firmy?

Prowadząc firmę wydatki związane z bieżącą eksploatacją mieszkania, w którym prowadzisz działalność gospodarczą zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. Jakie konkretnie wydatki zalicza się do kosztów bieżących? A co w sytuacji, kiedy w mieszkaniu w którym prowadzisz działalność jednocześnie mieszkasz?

Magia surowców

Wczoraj rynek zupełnie zbagatelizował wzrost fiksingu. Popyt przewyższył podaż. Zakupiono na tyle dużo walorów, że WIG20 zdołał poprawić swoje wyniki i przewyższyć o kilka punktów listopadowe maksima. Nie zdołał jednak osiągnąć pułapu 2800 pkt., ponieważ swój sukces zawdzięczał wyłącznie sektorowi surowców.

Czy przedsiębiorca może współpracować z wolontariuszem

Podmioty prawne, wśród których przodują stowarzyszenia i fundacje, mogą korzystać z darmowej pomocy jaką jest współpraca z wolontariuszami, czyli osobami fizycznymi ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonującymi świadczenia (art. 2 pkt. 3 ustawy z 23 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego o wolontariacie). Jest to sposób na obniżenie kosztów funkcjonowania. Czy przedsiębiorca również może skorzystać z darmowej pracy takich osób?

Jakie perspektywy mają fundusze akcji zagranicznych?

Listopadowe, wyrażone w złotym stopy zwrotu z funduszy akcji zagranicznych pozostawiły wiele do życzenia z powodu deprecjacji złotego. W zeszłym miesiącu złoty stracił na wartości w stosunku do tych walut, które mają istotne znaczenie dla rynku finansowego.

Wahania kursu EUR/PLN w okolicach 4,0000

Na początku dnia notowania EUR/PLN oscylowały wokół poziomu 4,0000. Analizując wykres dzienny tej pary walutowej, można wyodrębnić formację trójkąta. Jej górna granica przebiega wzdłuż linii, utworzonej w październiku 2009 r. i hamującej silniejsze wzrosty EUR/PLN, dolną granicę wytyczyły dołki z kwietnia i listopada br.

Zwyżka na rynkach finansowych a surowce

Widoczna na rynkach finansowych hossa jest coraz ściślej związana z rynkiem surowców. Ostatnio obserwujemy podwyżki cen towarów, co pozwoliło na niemalże całkowite odrobienie strat, poniesionych w II dekadzie listopada. Rynek surowców nadal ma przed sobą możliwość wzrostu.

REKLAMA