Wahania kursu EUR/PLN w okolicach 4,0000
REKLAMA
REKLAMA
W krótkim okresie czasu złoty ma szansę na konsolidację w górnej części trójkąta. W jego połowie przebiega bowiem wspominana już 200-sesyjna średnia krocząca, która w obecnym momencie stanowi istotne wsparcie. Notowania EUR/PLN mogą zatem w kolejnych dniach poruszać się w przedziale 3,9800 – 4,0400. Pokonanie średniej dałoby impuls do zniżki w okolice 3,9000 zł za euro – w pobliże dolnego ograniczenia trójkąta.
REKLAMA
Dziś napłynęły dane o produkcji przemysłowej na Węgrzech oraz w Czechach w październiku. Obydwie publikacje rozczarowały inwestorów. Węgierski odczyt dynamiki produkcji wyniósł 8,3 proc. r/r, przy prognozach wzrostu o 9,7 proc. W Czechach natomiast wskaźnik ten kształtował się na poziomie 6,9 proc. r/r, podczas kiedy oczekiwano zwyżki o 10 proc. Słabiej od przewidywań wypadła również czeska sprzedaż detaliczna. Natomiast bardzo pozytywnie zaskoczył październikowy odczyt salda na rachunku handlu zagranicznego.
Dowiedz się także: Jak poradzić sobie ze światowym kryzysem?
Eurodolar zwyżkował dziś w okolice poziomu 1,3400, kontynuując rozpoczęte pod koniec minionego tygodnia odreagowanie. Póki co, jego notowania pozostają stabilne, a inwestorzy czekają na dzisiejsze głosowanie nad przyszłorocznym budżetem Irlandii.
Polecamy serwis: Lokaty
Sytuacja w Irlandii
Od tego, czy zostanie on zaakceptowany przez tamtejszy Parlament, będzie zależała przyszłość obecnej ekipy rządzącej. Ewentualna dymisja rządu wywołałaby kryzys polityczny i uniemożliwiła szybkie przeprowadzanie koniecznych reform strukturalnych. To z kolei mogłoby spowodować ponowny spadek zaufania do strefy euro. Irlandia musi w przyszłym roku dokonać cięć w budżecie na łączną kwotę 6 mld euro, a najpóźniej do 2015 r. – zaoszczędzić 15 mld i sprowadzić deficyt finansów publicznych do 3 proc. PKB. Jest to warunek koniczny do otrzymania pomocy finansowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Unii Europejskiej. Zasady udzielania wsparcia dla Irlandii należą do najbardziej restrykcyjnych wśród krajów, które jak dotąd otrzymały pomoc. Największe partie kraju zapowiedziały, iż będą negocjować w sprawie złagodzenia reguł, jednak szanse na ustępstwa ze strony pożyczkodawców są niewielkie. Wielu ekonomistów podkreśla, iż tak drastyczne ograniczenia budżetowe mogą doprowadzić do pogłębienia się kryzysu gospodarczego w Irlandii, co z kolei przełożyłoby się na problemy ze spełnieniem wymogów budżetowych, nawet w przypadku wprowadzenia restrykcyjnej polityki w tym zakresie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.