REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zastój na GPW i światowych giełdach

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku dni na giełdzie panuje marazm, a inwestorom brakuje nowych impulsów do działania. Niewiele potrzebowały WIG i WIG20, aby pobić nowe rekordy na otwarciu czwartkowej sesji – wystarczył wzrost 0,7 proc.

I na tym wydarzeniu emocje się skończyły. Po dwóch godzinach handlu indeks największych spółek tracił 0,4 proc., potwierdzając, że niedźwiedzie nie śpią i są gotowe do działania. Jednak obie strony rynku nie przejawiały zbyt dużej aktywności.

REKLAMA

WIG20 zmieniał swoją wartość zaledwie o kilkanaście punktów, przez większą część dnia pozostając nieznacznie pod kreską. Dopiero publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy, nieco lepszych niż się spodziewano, pozwoliła mu ponownie wyjść na plus. Okazało się, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 421 tys., a nie 426 tys. Była też o kilkanaście tysięcy niższa, niż w poprzednim tygodniu. Nie wywarło to większego wrażenia. WIG20 zyskiwał wczesnym popołudniem 0,3 proc.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

REKLAMA

Po niedawnym rajdzie akcje KGHM wyraźnie osłabły. Dziś jedynie w pierwszych minutach handlu zyskiwały ponad 1 proc., resztę dnia spędzając na minusie. Obroty wciąż jednak były bardzo wysokie. Bohaterem sesji zostały walory Lotosu, zwyżkujące do 6 proc. Starał mu się sekundować PKN Orlen, jednak w przypadku tej spółki skala wzrostu była o połowę mniejsza. Środową, mocną przecenę, odrabiały papiery Telekomunikacji Polskiej, zyskując ponad 2 proc. Słabo radziły sobie akcje Pekao i PKO.

Główne giełdy europejskie przerabiały scenariusz podobny do naszego. Po niezłym początku, gdy indeksy zyskiwały po około 0,7 proc., następowało niewielkie osłabienie i stabilizacja. DAX już po przeszło godzinie znalazł się pod kreską. Nieco lepiej radził sobie londyński FTSE, ale i w jego przypadku skala zwyżki uległa wyraźnej redukcji. Od kilku dni trochę lepiej zachowuje się paryski CAC40. Ale on, w przeciwieństwie do kolegów, nawet nie zbliżył się do rekordu z pierwszej dekady listopada. Europejskich inwestorów także nic nie było w stanie zmusić do większej aktywności. Nie reagowali ani na obniżenie przez agencję Fitch ratingu Irlandii, ani na dane o zasiłkach za oceanem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kursy walut

Nieco większe zmiany miały miejsce jedynie w Atenach i Madrycie, gdzie indeksy zyskiwały nieco ponad 1 proc. oraz Istambule, gdzie wskaźnik tracił 3 proc. W Dublinie zwyżka sięgała niemal 1 proc. Na pozostałych parkietach zmiany indeksów na ogół nie przekraczały kilku dziesiątych procenta. W pierwszych minutach handlu na Wall Street indeksy zyskiwały po 0,3–0,4 proc.

Próba podciągnięcia indeksów w Warszawie, podjęta przed końcem sesji, okazała się nieudana. Dziś w fixingu cudów nie było. WIG20 zniżkował o 0,25 proc., WIG stracił 0,19 proc., a wskaźnik średnich spółek – zaledwie 0,05 proc. Nad kreskę udało się wyjść indeksowi najmniejszych firm. Zwiększył on swoją wartość o 0,11 proc. Obroty na rynku akcji były dziś bardzo wysokie i nieznacznie przekroczyły 2,7 mld zł.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA