| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Indeks największych spółek nie w formie

Indeks największych spółek nie w formie

W środę WIG20 był królem parkietu, dzisiaj zdecydowanie tracił na wartości. Wczoraj pok koniec sesji giełdowej notowania indeksów poszły w dół, co można było odczuć dzisiaj rano, kiedy to fixing pogarszał się, mimo że sytuacja na zagranicznych rynkach nie była zła.

WIG20 zniżkował na otwarciu 0,5 proc. i do południa poruszał się w bardzo wąskim przedziale 2770-2780 punktów. Pozostałe indeksy także nie grzeszyły ani siłą, ani dynamiką zmian. Po godz. 12.00 sytuacja zdecydowanie zaczęła pogarszać się. Po dwóch godzinach indeks największych spółek zniżkował już o ponad 1 proc. Spadek został powstrzymany w okolicach 2755 punktów.

Największym ciężarem dla indeksu były mocno tracące na wartości akcje KGHM. W najgorszym momencie zniżkowały o 3,3 proc. Do niedawnego lidera wzrostów szybko dołączyły też walory Telekomunikacji Polskiej. Wczesnym popołudniem były one przeceniane o 3 proc. Nie najlepiej zachowywały się papiery PKO, które szły w dół o ponad 1,5 proc. Po około 1 proc. zniżkowały akcje PGNiG i PKN Orlen. Do nielicznych zwyżkujących należały akcje Lotosu, PGE i Cyfrowego Polsatu, zyskujące po ponad 1 proc.

Dowiedz się także: Czy pierwszy tydzień grudnia sprzyjał stabilizacji notowań złotego?

Na głównych, europejskich giełdach dzień rozpoczął się od niewielkich spadków, które nie przekraczały 0,1 proc. Niemal przez cały dzień sytuacja nie ulegała większym zmianom. Nastroje na moment poprawiły dane o nieco wyższej od oczekiwań wartości wskaźnika aktywności gospodarczej w przemyśle strefy euro. Zresztą dla usług jego odczyt był o wiele mniej optymistyczny. W dalszej części handlu indeksy przebywały nieznacznie pod kreską.

Także na parkietach naszego regionu oraz państw borykających się z finansowymi kłopotami było wyjątkowo spokojnie. W Madrycie wskaźnik tracił 0,6 proc. Ponad półtoraprocentową zniżkę zaliczał jedynie turecki ISE100.

Po publikacji serii danych makroekonomicznych zza oceanu nie nastąpiła żadna reakcja inwestorów. Liczba rozpoczętych budów domów wyniosła w listopadzie 555 tys. i była nieznacznie wyższa, niż się spodziewano. Z kolei ilość wydanych zezwoleń na budowę spadła z 552 do 530 tys., nieco rozczarowując. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, sięgająca 420 tys., okazała się zgodna z oczekiwaniami i nieznacznie niższa niż w poprzednim tygodniu. W pierwszych minutach handlu indeksy na Wall Street zyskiwały po 0,1-0,2 proc.

Polecamy serwis: Lokaty

Nasz parkiet do końca dnia wykazywał wyjątkową odporność na wszelkie informacje i wpływy zewnętrzne. Podobnie jak w trakcie kilku poprzednich sesji aktywność inwestorów była nieduża i koncentrowała się jedynie na kilku największych spółkach.

Ostatecznie WIG20 zniżkował o 1,1 proc., WIG spadł o 0,79 proc. a mWIG40 o 0,24 proc. W końcówce na plus udało się wyjść wskaźnikowi małych firm, który zyskał 0,22 proc. Obroty wyniosły 1,9 mld zł.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »