REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj rynek zupełnie zbagatelizował wzrost fiksingu. Popyt przewyższył podaż. Zakupiono na tyle dużo walorów, że WIG20 zdołał poprawić swoje wyniki i przewyższyć o kilka punktów listopadowe maksima. Nie zdołał jednak osiągnąć pułapu 2800 pkt., ponieważ swój sukces zawdzięczał wyłącznie sektorowi surowców.

REKLAMA

Podobnej skali wzrosty jak na GPW można było zaobserwować na pozostałych, europejskich parkietach. Optymizm przeważył, ponieważ nie nikt nie znał danych, które mogłyby go ograniczać. Jedyne oficjalne informacje na dziś to zamówienia przemysłowe w Niemczech, które w październiku wzrosły o 1,6 proc. Co prawda rynek oczekiwał aż 1,8 proc., ale nie było to na tyle mocne odchylenie, by generować jakiekolwiek problemy.

REKLAMA

W zasadzie dziś europejscy inwestorzy żyli wydarzeniami około rynkowymi: uchwalaniem irlandzkiego budżetu, który jest niezbędny do przyznania międzynarodowej pomocy oraz przedłużeniem przez amerykański Kongres programu ulg podatkowych w celu dalszej stymulacji gospodarki. Pierwszy czynnik jest dość niepewny, ale nawet, gdyby Irlandia nie miała budżetu, to problem włącznie na jedną – dwie sesję. Ważniejsze są amerykańskie, więcej niż pewne ulgi. Szacuje się, że dzięki nim co najmniej 850 mld dolarów zostanie w kieszeniach konsumentów, czyli prawie tyle, ile niedawno zdecydował się dodrukować FED.

Dowiedz się także: Czy pożyczka dla Irlandii jest panaceum na problemy w strefie euro

Mając w perspektywie kolejne fale kapitału, najbardziej „cieszyły” się z tego surowce. Ropa osiągnęła najwyższy poziom w tym roku i przekroczyła 90 dolarów, a miedź kosztuje już więcej niż podczas surowcowej bańki w 2008 roku. Uzasadnienie tych wzrostów jest banalne. Gracze wiedzą, że jeżeli ożywienie gospodarcze utrzyma się, to surowce będą drożeć, a popyt na nie będzie większy. Jeżeli ożywienia nie będzie, powódź dolarów sprawi, że kapitał ucieknie do anty-inflacyjnych aktywów, czyli… będzie popyt na surowce. Tak czy inaczej – obecnie dominuje pogląd, że surowce są dobrą inwestycją.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właśnie na fali wzrostów cen miedzi i ropy akcje KGHM, Orlen i Lotosu drugi dzień z rzędu cieszyły się gigantycznym zainteresowaniem. Wzrosty tych trzech spółek zapewniły przebicie ostatnich szczytów, ale trzeba zauważyć, że taki stan rzeczy nie utrzyma się długo. Udało się zyskać tak dużo w tak krótkim czasie, a zatem korekta jest nieunikniona. Pytanie o dalsze wzrosty sprowadza się więc do tego, czy w ciągu najbliższych dni do zwyżek dołączy sektor finansowy lub energetyczny. Po zamknięciu drażliwych kwestii, z Irlandią na czele, europejski rynek długu powinien uspokoić się. Wtedy bycze rogi pokażą banki i ubezpieczyciele.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA