REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak nie dać się oszukać - "kupię firmę z długami"

epieniadz.blox.pl
Ogłoszenie upadłości to jedyne zgodne z prawem rozwiązanie dla przedsiębiorcy na skraju bankructwa.
Ogłoszenie upadłości to jedyne zgodne z prawem rozwiązanie dla przedsiębiorcy na skraju bankructwa.

REKLAMA

REKLAMA

„Kupię firmę z długami” – do niedawna jedno z najpopularniejszych ogłoszeń w Internecie, a zarazem jedno z największych oszustw wykorzystujących niewiedzę i panikę zadłużonych przedsiębiorców. Schemat tego zjawiska jest bardzo prosty i w głównej mierze opiera się na trudnej sytuacji ekonomicznej potencjalnych ofiar i nieznajomości prawa.

Pomimo tego, że Polska jest w ścisłej czołówce państw, które potrafiły sobie poradzić z globalnym załamaniem rynku nie oznacza, to że zjawisko kryzysu nie było tu w ogóle odczuwalne.W rzeczywistości wiele prywatnych firm, zwłaszcza tych w początkowym stadium rozwoju stanęło na granicy bankructwa, bądź po prostu nie wytrzymało i zakończyło swoją działalność. I tu właśnie zrodził się pomysł „ratowania” zadłużonych firm.

REKLAMA

Kupimy szybko

REKLAMA

Przedsiębiorca, który nie widział już żadnego wyjścia z sytuacji natrafiał w Internecie na ogłoszenie dające cień nadziei na rozwiązanie wszystkich dotychczasowych problemów. Wysokość prowizji za jaką można było sprzedać spółkę w zależności od stopnia zadłużenia oscylowała w granicach 15 – 30 tys. zł. Tego typu transfer miał stanowić nie tylko gwarancję pozbycia się spółki, ale także całkowite uwolnienie się od jej długów i tym samym od komornika.

Dodatkową zaletą był wyjątkowo krótki czas oczekiwania, w większości przypadków spotkanie u notariusza odbywało się już na drugi dzień od momentu pierwszej rozmowy. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zdecydowało się na sprzedaż swojej firmy. Niestety, jak się później okazało nie tylko im to nie pomogło, ale dodatkowo przysporzyło kolejnych kłopotów.

Polecamy: Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w związku z likwidacją działalności gospodarczej

Kryzys wykorzystamy

Jak wcześniej wspomniałem oszuści korzystali przede wszystkim na niekorzystnej sytuacji rynkowej oraz braku znajomości prawa zadłużonych przedsiębiorców. A prawo mówi wyraźnie, że w przypadku utraty płynności przez spółkę jej sprzedaż nic nie pomoże, a na pewno nie uwolni dotychczasowego prezesa od długów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedyne, co może spowodować, to narażenie sprzedającego na naruszenie prawa upadłościowego, co skutkuje możliwością pozbawienia wolności do roku.

Bardzo częstym przypadkiem towarzyszącym sprzedaży było wyprzedawanie, bądź przepisywanie na inne osoby wartościowego majątku spółki.

Także w tym przypadku wiele osób łamało prawo, ponieważ jest to naruszenie art. 300 kodeksu karnego, które grozi karą pozbawienia wolności nawet do ośmiu lat.

Co w takim razie zrobić, jeżeli stoimy na skraju bankructwa? Jedynym wyjściem nie skutkującym złamania przepisów prawa jest ogłoszenie upadłości firmy. Równocześnie pamiętajmy, że nie należy przesadnie wierzyć w dobre chęci nieznajomych osób oraz uświadommy sobie wreszcie, że nieznajomość prawa szkodzi. 

Polecamy: serwis Leasing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

REKLAMA

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA