REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyliczyć wskaźnik Okresu Bezpieczeństwa Gotówkowego

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Jak wyliczyć wskaźnik Okresu Bezpieczeństwa Gotówkowego
Jak wyliczyć wskaźnik Okresu Bezpieczeństwa Gotówkowego

REKLAMA

REKLAMA

Na ogół wszyscy doskonale wiedzą jak ważny dla funkcjonowania przedsiębiorstwa jest dodatni wynik finansowy (zysk). Nikt też nie zaprzeczy, że dobrze jest mieć środki na regulowanie bieżących zobowiązań firmy. Warto posłuchać zwolenników tezy, że można śmiało postawić znak równości pomiędzy zyskiem i płynnością finansową, jeśli rozpatrywać ważność tych miar funkcjonowania przedsiębiorstwa z uwagi na jego istnienie. Mogę zaryzykować jeszcze bardziej śmiałą tezę, że rację mają ci, którzy płynności finansowej dają pierwszeństwo nad zyskiem. Dlaczego?

REKLAMA

Bo firma generująca zyski, tracąc płynność finansową (zdolność do regulowania zobowiązań) np. z powodu nie spływania należności, natychmiast może zostać postawiona w stan upadłości. Z kolei, firma generująca straty, przy zachowaniu płynności finansowej, jeszcze długo może funkcjonować na rynku, stopniowo zmniejszając swój potencjał. W ten sposób może dotrwać do czasu, aż koniunktura się odwróci i dalszy rozwój stanie się możliwy.

REKLAMA

Wskaźnik Okresu Bezpieczeństwa Gotówkowego (DIR) to jeden z ważniejszych wskaźników płynności finansowej przedsiębiorstwa, informujący o zdolności firmy do obsługi bieżących zobowiązań. W poprzednich artykułach poświęconych wskaźnikom ekonomicznym i ich wykorzystaniu w bieżącej działalności, zwracam uwagę na potrzebę periodycznej analizy wskaźników - najlepiej w układzie miesięcznym. W tym przypadku, wydaje się, że zastosowanie okresów kwartalnych całkowicie wyczerpuje wartości poznawcze tej miary i częstsze jej wykorzystywanie, choć możliwe, wydaje się nie być konieczne.

Przeczytaj również: Jak od nowego roku rozliczymy samochody ciężarowe

REKLAMA

Ogromną zaletą DIR, dla mniej znających teorię finansów, jest fakt, że wskaźnik ten wyliczany jest w dniach. Przez to jest on bardzo sugestywny. Wyliczony dla danej firmy DIR informuje przez ile dni przedsiębiorstwo może funkcjonować dzięki już posiadanym płynnym aktywom, bez potrzeby dopływu środków z kolejnego okresu. Zarząd, znając aktualną wartość DIR i zarysowujący się trend oraz mając własne preferencje, co do oczekiwanej jego wartości, jest w komfortowej sytuacji, mogąc, na tej podstawie, podejmować działania, aby ustabilizować DIR na właściwym (oczekiwanym) poziomie.

Firma na dzień 31 grudnia, posiada 75 564 pln gotówki (w kasie i na rachunkach bankowych, w tym lokaty), zbywalne papiery wartościowe (obligacje państwowe, w których ulokowała część nadwyżek finansowych) o wartości 81 548 pln i należności w kwocie 153 756 pln. Szacuje się, że planowane wydatki roczne będą na poziomie nie większym niż 1 830 000 pln, a koszty niegotówkowe to 215 000 pln. Te dane wystarczą do wyliczenia wskaźnika:

Gdzie:
Ap – aktywa płynne, na które składa się gotówka; zbywalne papiery wartościowe i należności;
Dw – szacowane wydatki dziennie w skali roku (360 dni), na które składa się koszt własny sprzedaży; koszty eksploatacyjne i pozostałe wydatki gotówkowe.
Kn – Koszty niegotówkowe - przykładem odpisy amortyzacyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawiając podane w przykładzie wartości otrzymamy:

69 dni. Nieco ponad dwa miesiące, teoretycznie, firma może funkcjonować bez dopływu kolejnych środków gotówkowych. Trudno oceniać czy to wynik dobry czy zły. Żeby taka ocena stała się możliwa potrzebujemy więcej informacji. Po pierwsze, jak już napisano wyżej, dobrze jest znać trend wskaźnika z wyliczeń za wcześniejsze okresy. Po drugie, zarząd powinien mieć własne oczekiwania w tym zakresie i odnieść je do aktualnych wyliczeń. Po trzecie wreszcie, świetnie by było znać szacunkowe wartości DIR dla branży, w jakiej firma się specjalizuje, na obszarze swojego oddziaływania.

Polecamy serwis Finanse

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA