REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyliczyć wskaźnik Okresu Bezpieczeństwa Gotówkowego

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Jak wyliczyć wskaźnik Okresu Bezpieczeństwa Gotówkowego
Jak wyliczyć wskaźnik Okresu Bezpieczeństwa Gotówkowego

REKLAMA

REKLAMA

Na ogół wszyscy doskonale wiedzą jak ważny dla funkcjonowania przedsiębiorstwa jest dodatni wynik finansowy (zysk). Nikt też nie zaprzeczy, że dobrze jest mieć środki na regulowanie bieżących zobowiązań firmy. Warto posłuchać zwolenników tezy, że można śmiało postawić znak równości pomiędzy zyskiem i płynnością finansową, jeśli rozpatrywać ważność tych miar funkcjonowania przedsiębiorstwa z uwagi na jego istnienie. Mogę zaryzykować jeszcze bardziej śmiałą tezę, że rację mają ci, którzy płynności finansowej dają pierwszeństwo nad zyskiem. Dlaczego?

REKLAMA

Bo firma generująca zyski, tracąc płynność finansową (zdolność do regulowania zobowiązań) np. z powodu nie spływania należności, natychmiast może zostać postawiona w stan upadłości. Z kolei, firma generująca straty, przy zachowaniu płynności finansowej, jeszcze długo może funkcjonować na rynku, stopniowo zmniejszając swój potencjał. W ten sposób może dotrwać do czasu, aż koniunktura się odwróci i dalszy rozwój stanie się możliwy.

REKLAMA

Wskaźnik Okresu Bezpieczeństwa Gotówkowego (DIR) to jeden z ważniejszych wskaźników płynności finansowej przedsiębiorstwa, informujący o zdolności firmy do obsługi bieżących zobowiązań. W poprzednich artykułach poświęconych wskaźnikom ekonomicznym i ich wykorzystaniu w bieżącej działalności, zwracam uwagę na potrzebę periodycznej analizy wskaźników - najlepiej w układzie miesięcznym. W tym przypadku, wydaje się, że zastosowanie okresów kwartalnych całkowicie wyczerpuje wartości poznawcze tej miary i częstsze jej wykorzystywanie, choć możliwe, wydaje się nie być konieczne.

Przeczytaj również: Jak od nowego roku rozliczymy samochody ciężarowe

REKLAMA

Ogromną zaletą DIR, dla mniej znających teorię finansów, jest fakt, że wskaźnik ten wyliczany jest w dniach. Przez to jest on bardzo sugestywny. Wyliczony dla danej firmy DIR informuje przez ile dni przedsiębiorstwo może funkcjonować dzięki już posiadanym płynnym aktywom, bez potrzeby dopływu środków z kolejnego okresu. Zarząd, znając aktualną wartość DIR i zarysowujący się trend oraz mając własne preferencje, co do oczekiwanej jego wartości, jest w komfortowej sytuacji, mogąc, na tej podstawie, podejmować działania, aby ustabilizować DIR na właściwym (oczekiwanym) poziomie.

Firma na dzień 31 grudnia, posiada 75 564 pln gotówki (w kasie i na rachunkach bankowych, w tym lokaty), zbywalne papiery wartościowe (obligacje państwowe, w których ulokowała część nadwyżek finansowych) o wartości 81 548 pln i należności w kwocie 153 756 pln. Szacuje się, że planowane wydatki roczne będą na poziomie nie większym niż 1 830 000 pln, a koszty niegotówkowe to 215 000 pln. Te dane wystarczą do wyliczenia wskaźnika:

Gdzie:
Ap – aktywa płynne, na które składa się gotówka; zbywalne papiery wartościowe i należności;
Dw – szacowane wydatki dziennie w skali roku (360 dni), na które składa się koszt własny sprzedaży; koszty eksploatacyjne i pozostałe wydatki gotówkowe.
Kn – Koszty niegotówkowe - przykładem odpisy amortyzacyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawiając podane w przykładzie wartości otrzymamy:

69 dni. Nieco ponad dwa miesiące, teoretycznie, firma może funkcjonować bez dopływu kolejnych środków gotówkowych. Trudno oceniać czy to wynik dobry czy zły. Żeby taka ocena stała się możliwa potrzebujemy więcej informacji. Po pierwsze, jak już napisano wyżej, dobrze jest znać trend wskaźnika z wyliczeń za wcześniejsze okresy. Po drugie, zarząd powinien mieć własne oczekiwania w tym zakresie i odnieść je do aktualnych wyliczeń. Po trzecie wreszcie, świetnie by było znać szacunkowe wartości DIR dla branży, w jakiej firma się specjalizuje, na obszarze swojego oddziaływania.

Polecamy serwis Finanse

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA