REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy firmy czują potrzebę korzystania z usług prawnika?

Firmy niekorzystające z pomocy prawnej stanowią 41% całości.
Firmy niekorzystające z pomocy prawnej stanowią 41% całości.

REKLAMA

REKLAMA

Rynek usług prawnych w sektorze przedsiębiorstw i urzędów publicznych jest jednym z filarów polskiego doradztwa prawnego. Jak przedstawia się współpraca przedsiębiorców z prawnikami i co stanie się z rynkiem usług prawniczych w sektorze przedsiębiorstw w najbliższym czasie?

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że dostępność usług prawniczych w naszym kraju w najbliższych latach ulegnie znacznemu wzrostowi. Obecnie w Polsce mamy ok. 38000 radców prawnych i adwokatów, a na jednego dyplomowanego prawnika przypada 1012 obywateli, co daje nam 11 miejsce w Europie. Jednak już w 2013 roku jeden prawnik będzie przypadał na 755 mieszkańców, co da nam miejsce w pierwszej dziesiątce państw europejskich. Powodem tak znacznego wzrostu dostępności usług prawniczych, jaki nastąpi w najbliższym czasie w Polsce jest to, że w 2009 roku przyjęto na I rok aplikacji ponad 11 000 absolwentów wydziałów prawa, a więc kilkakrotnie więcej niż w poprzednich latach.

REKLAMA

Polecamy: Czy firma w domu się opłaca

Czy nadchodzący wzrost dostępności usług prawniczych w Polsce sprawi, że nasi przedsiębiorcy masowo zaczną z nich korzystać?

REKLAMA

Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że tak się nie stanie! Według nich, z usług prawnika korzysta obecnie 59% firm w naszym kraju, które najczęściej czynią to w formie zatrudnienia radcy prawnego na etacie (22% badanych firm) lub stałej współpracy z kancelarią radcowską lub adwokacką (47%).

Firmy niekorzystające z pomocy prawnej stanowią 41% całości. Jednak tylko 29% z nich zadeklarowała, że zamierza zmienić taki stan rzeczy przez nawiązanie współpracy z prawnikiem lub kancelarią prawną w niedalekiej przyszłości. Należy podkreślić, że jedynie 14% firm jako przyczynę nieskorzystania z usług prawnika podało powód, że są one zbyt drogie! Główną przyczyną takiego stanu rzeczy (podaną przez 67% firm), jest prowadzenie przez przedsiębiorców działalności, która nie wymaga pomocy prawnej. Ponadto 25% przedsiębiorców w sytuacji kiedy mogła by z takiej pomocy skorzystać woli radzić sobie sama, rozwiązując problemy prawne przez wykorzystanie w tym celu internetu (36% badanych), opracowań pisanych takich jak komentarze, kodeksy czy podręczniki (21% badanych) lub po prostu radząc się znajomych lub rodziny nie będących prawnikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawione powyżej przyczyny niekorzystania przez przedsiębiorców z usług prawniczych z pewnością miały istotny wpływ na to, że zaledwie 25% z nich uważa, że w ostatnich 2 latach zwiększyła się częstotliwość takich usług, a aż 64% stwierdziła, iż jest ona na tym samym poziomie.

Można więc śmiało stwierdzić, że wzrost dostępności usług prawniczych, który nastąpi w najbliższym czasie w Polsce, nie wpłynie znacząco na wzrost odczuwania potrzeby korzystania z usług prawnika przez przedsiębiorców. Zdaniem twórców badań najbardziej pożądanym działaniem, które mogło by zmienić podejście do usług prawnych naszych przedsiębiorców jest wprowadzenie powszechnej edukacji prawnej w sektorze przedsiębiorstw.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Opracował: KRRP/TNS OBOP - Konrad Krzyszkowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA