REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy firmy czują potrzebę korzystania z usług prawnika?

Firmy niekorzystające z pomocy prawnej stanowią 41% całości.
Firmy niekorzystające z pomocy prawnej stanowią 41% całości.

REKLAMA

REKLAMA

Rynek usług prawnych w sektorze przedsiębiorstw i urzędów publicznych jest jednym z filarów polskiego doradztwa prawnego. Jak przedstawia się współpraca przedsiębiorców z prawnikami i co stanie się z rynkiem usług prawniczych w sektorze przedsiębiorstw w najbliższym czasie?

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że dostępność usług prawniczych w naszym kraju w najbliższych latach ulegnie znacznemu wzrostowi. Obecnie w Polsce mamy ok. 38000 radców prawnych i adwokatów, a na jednego dyplomowanego prawnika przypada 1012 obywateli, co daje nam 11 miejsce w Europie. Jednak już w 2013 roku jeden prawnik będzie przypadał na 755 mieszkańców, co da nam miejsce w pierwszej dziesiątce państw europejskich. Powodem tak znacznego wzrostu dostępności usług prawniczych, jaki nastąpi w najbliższym czasie w Polsce jest to, że w 2009 roku przyjęto na I rok aplikacji ponad 11 000 absolwentów wydziałów prawa, a więc kilkakrotnie więcej niż w poprzednich latach.

REKLAMA

Polecamy: Czy firma w domu się opłaca

Czy nadchodzący wzrost dostępności usług prawniczych w Polsce sprawi, że nasi przedsiębiorcy masowo zaczną z nich korzystać?

REKLAMA

Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że tak się nie stanie! Według nich, z usług prawnika korzysta obecnie 59% firm w naszym kraju, które najczęściej czynią to w formie zatrudnienia radcy prawnego na etacie (22% badanych firm) lub stałej współpracy z kancelarią radcowską lub adwokacką (47%).

Firmy niekorzystające z pomocy prawnej stanowią 41% całości. Jednak tylko 29% z nich zadeklarowała, że zamierza zmienić taki stan rzeczy przez nawiązanie współpracy z prawnikiem lub kancelarią prawną w niedalekiej przyszłości. Należy podkreślić, że jedynie 14% firm jako przyczynę nieskorzystania z usług prawnika podało powód, że są one zbyt drogie! Główną przyczyną takiego stanu rzeczy (podaną przez 67% firm), jest prowadzenie przez przedsiębiorców działalności, która nie wymaga pomocy prawnej. Ponadto 25% przedsiębiorców w sytuacji kiedy mogła by z takiej pomocy skorzystać woli radzić sobie sama, rozwiązując problemy prawne przez wykorzystanie w tym celu internetu (36% badanych), opracowań pisanych takich jak komentarze, kodeksy czy podręczniki (21% badanych) lub po prostu radząc się znajomych lub rodziny nie będących prawnikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawione powyżej przyczyny niekorzystania przez przedsiębiorców z usług prawniczych z pewnością miały istotny wpływ na to, że zaledwie 25% z nich uważa, że w ostatnich 2 latach zwiększyła się częstotliwość takich usług, a aż 64% stwierdziła, iż jest ona na tym samym poziomie.

Można więc śmiało stwierdzić, że wzrost dostępności usług prawniczych, który nastąpi w najbliższym czasie w Polsce, nie wpłynie znacząco na wzrost odczuwania potrzeby korzystania z usług prawnika przez przedsiębiorców. Zdaniem twórców badań najbardziej pożądanym działaniem, które mogło by zmienić podejście do usług prawnych naszych przedsiębiorców jest wprowadzenie powszechnej edukacji prawnej w sektorze przedsiębiorstw.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Opracował: KRRP/TNS OBOP - Konrad Krzyszkowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA