REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Temat Dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kim są Aniołowie Biznesu

Business Angel najczęściej jest to zamożny inwestor, który dostarcza swój kapitał małym spółkom. Lokuje on swoje pieniądze w młode, dobrze prosperujące przedsiębiorstwa, które w przyszłości będą mu w stanie zwrócić kapitał, wraz z zarobkiem.

Umowy na czas określony a ustawa antykryzysowa

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców dotyczy wszystkich pracodawców. Tylko niektóre zapisy odnoszą się do tych, którym z powodu globalnej zapaści gospodarczej znacznie pogorszyły się wyniki finansowe.

Comiesięczne obowiązki prowadzących działalność gospodarczą

Własna działalność gospodarcza to nie tylko uprawnienia, ale również wiele obowiązków m.in. formalnych, o których przedsiębiorca musi pamiętać co miesiąc. Warto więc już na starcie mieć świadomość zobowiązań, które na siebie przyjmujemy. 

Jaka jest wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2010 r.

Podstawą obliczeń odpisu na zfśs w 2010 r. jest kwota 2794,25 zł. Na odprowadzenie pierwszej raty na konto funduszu firmy mają czas do 31 maja.

REKLAMA

Jak zbudować najlepszy zespół handlowców

Handlowcy są odpowiedzialni za realizację najważniejszego zadania dla powodzenia każdej firmy i dobrobytu jej właścicieli - sprzedaży. To oni pracują na rentowność przedsiębiorstwa i realizację jego celów budżetowych oraz wizerunek.

Tworzenie związku zawodowego przez pracowników - obowiązki pracodawcy

Pracodawcy, który przeszkadza w utworzeniu zgodnie z prawem organizacji związkowej lub niedopełnia obowiązku poboru składek związkowych, grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Narzędzia wspierania lojalności klientów i kontrahentów

Kluczem do uzyskania lojalności klientów i kontrahentów jest rzetelne i stałe monitorowanie poziomu ich satysfakcji oraz dbałość o wzajemne stosunki.

Zawieszenie przepisów prawa pracy

Jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, może zawrzeć z pracownikami porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż te wynikające z umów o pracę.

REKLAMA

Deklaracje VAT - jak wypełniać je poprawnie

Czynni podatnicy VAT muszą rozliczać się z tego podatku, składając stosowne deklaracje. Są trzy rodzaje deklaracji: VAT-7, VAT-7K i VAT-7D. Wybór odpowiedniego formularza zależy od stosowanego okresu rozliczeniowego.

Badania profilaktyczne pracowników

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, jeśli nie przedstawi on orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku.

Jak sporządzić i złożyć pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Od 1 stycznia 2010 r. wierzyciele, w tym m.in. przedsiębiorcy, mogą składać pozwy w postępowaniu upominawczym przez internet (tzw. e-pozwy). W drodze elektronicznego postępowania upominawczego można uzyskać m.in. wydanie przez sąd nakazu zapłaty.

Zwolnienie ze świadczenia pracy podczas wypowiedzenia a wynagrodzenie

Pracownik zwolniony z obowiązku świadczenia pracy podczas wypowiedzenia musi otrzymać wynagrodzenie. Może być ono równe np. wynagrodzeniu za przestój.

Sprawozdanie o należnej opłacie produktowej za 2009 r.

Do 31 marca 2010 r. przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach oraz organizacje odzysku działające w ich imieniu zobowiązani są do składania rocznych sprawozdań oraz samodzielnego obliczania i wpłacania należnej opłaty produktowej za 2009 r. Sprawozdanie należy złożyć marszałkowi województwa na formularzu OŚ-OP1.

Organizowanie dojazdu do pracy

Pracodawca, który zapewnia swoim pracownikom dojazd do miejsca pracy, nie zawsze będzie zobowiązany do doliczenia tego świadczenia do dochodu pracownika.

Utrata danych - jak temu zapobiec

Każdy użytkownik komputera posiada ważne, prywatne dane. Niestety, często dochodzi do ich utraty na skutek uszkodzenia nośnika czy też wykasowania przez wirusy. Co zrobić, aby  do tego nie dopuścić?

Jak po zmianie przepisów zatrudniać pracowników tymczasowych

Od 24 stycznia 2010 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W jej wyniku zniesiono niektóre ograniczenia dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych przez pracodawców użytkowników.

Jakie nowe deklaracje CIT obowiązują w 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat z tytułu należności licencyjnych oraz dywidendy w 2010 r. stosują nowe deklaracje CIT.

Kwalifikacje pracownika przy czasowym powierzeniu innej pracy

Powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę wymaga z reguły dokonania wypowiedzenia mu warunków pracy i płacy.

Obowiązki przedsiębiorców związane z gospodarką odpadami

Do końca marca 2010 r. upływa termin realizacji obowiązków sprawozdawczych i rozliczeń przedsiębiorców z ich obowiązków w zakresie gospodarki odpadami za 2009 r. Przypominamy o tym, kto i jakie sprawozdania powinien złożyć w marcu 2010 r.

Wadliwa praca ma wpływ na wynagrodzenie pracownika

Jednym z podstawowych praw pracownika jest otrzymanie wynagrodzenia za swoją pracę. Zasada ta może nie mieć zastosowania w przypadku niskiej jakości świadczonej pracy.

Informacja PIT-11 za 2009 r.

1 marca 2010 r. mija termin na sporządzenie i przesłanie podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu informacji PIT-11 za 2009 r. W każdym roku wystawienie tych informacji przysparza płatnikom szeregu problemów. To już „ostatni dzwonek”, aby zapoznać się z rozwiązaniem wielu z nich.

Plan urlopów na następny rok kalendarzowy

Sporządzenie planu urlopów poprzedza zbieranie wniosków urlopowych od pracowników. Plany sporządza się do końca poprzedniego roku kalendarzowego lub na początku tego roku, w którym pracownicy nabywają prawo do urlopu.

Wierzytelności nieściągalne w podatkach dochodowych

Przedsiębiorcy, którzy nie uzyskali zapłaty z tytułu zrealizowanych transakcji, mogą zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów. Muszą jednak spełnić kilka warunków.

Jakie są nowe zasady refundacji kosztów szkoleń pracowników z Funduszu Pracy

Od 2 stycznia 2010 r. pracodawcy uzyskali możliwość refundacji części kosztów szkolenia swojego pracownika ze środków Funduszu Pracy. Pracodawcy mogą również otrzymać refundację wynagrodzenia osoby bezrobotnej zatrudnionej na czas zastępstwa pracownika, który został skierowany na szkolenie.

Korektę roczną VAT za 2009 r. należy rozliczyć do 25 lutego 2010 r.

Podatnicy VAT składający comiesięcznie deklaracje VAT-7 powinni rozliczyć korektę roczną VAT odliczonego w 2009 r. do 25 lutego 2010 r. w deklaracji VAT-7 składanej za pierwszy okres rozliczeniowy 2010 r. Podatnicy VAT składający kwartalne deklaracje VAT, czyli deklaracje VAT-7K lub VAT-7D, mają nieco więcej czasu na dokonanie korekty (do 25 kwietnia 2010 r.).

Kiedy wykorzystać zaległy urlop

Urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednim roku kalendarzowym należy udzielić najpóźniej do końca marca bieżącego roku.

Bezzwrotna pomoc dla firm

W marcu 2010 r. ma ruszyć nowy program pomocowy dla firm. Granty mogą sięgnąć nawet 500 mln euro dla przedsiębiorcy.

Kontrola warunków pracy

Jeżeli inspektor pracy w czasie kontroli stwierdzi i udokumentuje naruszenie przepisów prawa pracy, ma obowiązek zastosowania przewidzianego prawem środka prawnego. Może nim być np. wydanie decyzji (nakazu, zakazu), skierowanie wystąpienia lub wniesienie powództwa.

Negatywne recenzje w internecie

Nie trzeba się bać niepochlebnych wpisów o firmie, produktach czy usługach. Trzeba na nie jednak szybko reagować.

Procedura zmiany warunków zatrudnienia

Pracodawca powinien zastosować wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy wówczas, gdy zmiana dotyczy istotnych warunków zatrudnienia albo jest niekorzystna dla pracownika.

Kto powinien złożyć informację podsumowującą VAT-UE za styczeń do 15 lutego 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe terminy składania informacji podsumowujących VAT-UE. Obecnie zasadą jest, że informacje podsumowujące są składane za okresy miesięczne. Część podatników nadal ma jednak prawo do składania deklaracji kwartalnych.

Obniżenie wpłat na PFRON

Warto wiedzieć, jaka jest struktura zatrudnienia osób niepełnosprawnych u naszego kontrahenta, szczególnie jeśli płacimy wysokie kary na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych.

Rezerwy - kryteria wyboru oraz perspektywy pozyskania

Co zrobić, kiedy firma ma kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej? Można sięgnąć po rezerwy – faktoring, kredyt kupiecki lub bankowy. Jednak co dalej?

Ustawa antykryzysowa a ochrona stosunku pracy

Przedsiębiorca starający się o pomoc państwa nie może spełniać przesłanek do ogłoszenia upadłości. Jednak gdy mimo otrzymanej i już wykorzystanej pomocy nadal nie odzyska w późniejszym okresie płynności finansowej, ma prawo ogłosić upadłość.

Tajemnica służbowa - jak chronić interes firmy

Naruszenie przepisów prawa, dotyczących ochrony informacji niejawnych, jest jedną z najczęściej występujących nieprawidłowości w systemie ochrony. Z reguły pojawia się w sposób niezamierzony, w wyniku niekompetencji pracowników bądź lekceważącego traktowania powierzonych im obowiązków.

Wachlarz pieniędzy pomocowych

Jasmine, Jeremie, Marco Polo II, Erasmus – to tylko niektóre programy pomocowe dla sektora MSP, skąd firmy mogą otrzymać zastrzyk pieniędzy na działalność podstawową, na rozwój czy inwestycje w innowacyjne projekty. Muszą tylko chcieć po nie sięgnąć.

Recykling - jak spełnić wymogi i uniknąć kar

Za niewypełnienie obowiązków w zakresie recyklingu przedsiębiorcy mogą być zobowiązani do uiszczenia dodatkowej opłaty produktowej wraz z odsetkami oraz podlegają karze grzywny.

Wynagrodzenie brutto i netto w 2010 r.

Pracodawca z tytułu łączącej go z pracownikiem umowy o pracę ustala wynagrodzenie w kwocie brutto. Kwota ta zostaje pomniejszona m.in. o składki na ubezpieczenia społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne, podatek dochodowy i w wyniku tego pracownik otrzymuje wynagrodzenie netto.

Kredyt podatkowy

Kredyt podatkowy jest preferencją przewidzianą dla małych przedsiębiorców. Polega na zwolnieniu danej jednostki z podatku dochodowego na początku prowadzenia przez nią działalności gospodarczej.

Regulamin pracy zakładowym źródłem prawa

Regulamin pracy jest zakładowym źródłem prawa. Jego postanowienia nie mogą być mniej korzystne niż ogólnie obowiązujące przepisy prawa pracy.

Tworzenie zfśs w 2010 r.

Jednym z narzędzi służących do realizacji działalności socjalnej przez pracodawców na rzecz osób uprawnionych jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Dla niektórych pracodawców tworzenie zfśs jest ustawowym obowiązkiem. Inni pracodawcy mogą go utworzyć dobrowolnie.

Jak wypełniać i do kiedy trzeba złożyć roczny PIT-4R

Po raz kolejny płatnicy podatku dochodowego będą wypełniać PIT-4R, czyli roczną informację PIT-4R o pobranych zaliczkach na podatek od dochodów za 2009 r. Termin złożenia formularza właściwemu urzędowi skarbowemu przypada na ostatni dzień stycznia. W tym roku ten dzień to niedziela, a zatem termin ulega przesunięciu na 1 lutego 2010 r.

Zwiększanie wartości przez zarządzanie

Zarządzanie płynnością finansową to nie tylko wskaźniki i cyfry w sprawozdaniach finansowych. To proces polegający na połączeniu umiejętności finansowych i codziennych operacji zachodzących w przedsiębiorstwie.

Jak rozliczać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych

Od 1 stycznia 2010 r. pracodawcy mają nowe obowiązki – muszą rozliczać i opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Pierwsze składki na FEP powinny zostać opłacone w lutym za styczeń 2010 r.

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych na 2010 rok

W 2009 r. zabrakło kompleksowej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która w dużym stopniu zmieniłaby ten podatek na 2010 r. Nie oznacza to jednak, że zmian w tym okresie nie było. Kilka z nich ma naprawdę duże znaczenie dla podatników.

Koszty ponoszone przez pracodawcę zatrudniającego pracownika w 2010 r.

Przedsiębiorca, zatrudniając pracowników na podstawie umowy o pracę, musi sfinansować wynagrodzenie brutto zatrudnionych oraz część składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Korekta VAT

Koniec roku podatkowego zmusza do ostatecznego rozliczenia się z fiskusem. Najwięcej problemów z reguły dotyczy podatku VAT.

Informację ZUS IWA za 2009 r. trzeba złożyć do 1 lutego 2010 r.

Do 1 lutego 2010 r. płatnicy składek muszą złożyć informację ZUS IWA za 2009 r. Na jej podstawie ZUS ustali wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującej poszczególnych płatników w kolejnym roku składkowym, który zacznie się 1 kwietnia 2010 r. Informację ZUS IWA za 2009 r. należy sporządzić na nowym druku, podając w nim kod PKD 2007.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej wynika z przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Działalność gospodarczą można zawiesić na okres od jednego miesiąca do 24 miesięcy. Jak tego dokonać? Jakie obowiązki spoczywają w związku z tym na przedsiębiorcach?

Korzyści i obowiązki wynikające z zatrudnienia emerytów i rencistów

Przepisy prawa pracy nie wprowadzają ograniczeń dotyczących podstawy wykonywania pracy przez emerytów i rencistów (umowa o pracę, zlecenie itp.). Dla firmy zatrudnienie osoby, która posiada uprawnienia do emerytury/renty, może okazać się korzystne finansowo. Wynikają z tego jednak również obowiązki wobec ZUS.

REKLAMA