Kategorie

Utrata danych - jak temu zapobiec

Artur Jaworski
inforCMS
Każdy użytkownik komputera posiada ważne, prywatne dane. Niestety, często dochodzi do ich utraty na skutek uszkodzenia nośnika czy też wykasowania przez wirusy. Co zrobić, aby  do tego nie dopuścić?

Co nam grozi

Utrata danych to bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Często tracimy wszystkie najważniejsze pliki w najmniej oczekiwanym momencie, na skutek uszkodzenia nośnika, na którym są zapisane (najczęściej dysk twardy naszego komputera). Jeżeli dysk zostanie uszkodzony fizycznie, sprawa robi się poważna, gdyż odzyskanie danych z takiego nośnika wiąże się z wysokimi kosztami oraz nie daje nam gwarancji, że wszystkie dane odzyskamy.

Kolejnym powodem, z jakiego możemy utracić dane, są wirusy. Złośliwy „robak” może wyczyścić gruntownie nasz dysk twardy lub uszkodzić ważne dla nas dokumenty. Oczywiście dane można utracić na wiele różnych sposobów, takich jak przypadkowe wykasowanie, ale najczęstsze przypadki to właśnie działanie wirusów lub awaria dysku twardego.

Jak się bronić

Przed złośliwym wirusem możemy obronić się za pomocą programów antywirusowych - częste skanowanie komputera powinno uchronić nas przed atakiem złośliwych szkodników. Niestety żadne programy nie uchronią nas przed awarią dysku twardego.

Najprostszą ochroną przed utratą danych jest archiwizacja. Możemy ją wykonywać na wiele różnych sposobów, takich jak:

Reklama

Archiwizacja na płytach CD/DVD - bardzo często stosowana metoda archiwizacji. Metoda prosta lecz czasochłonna. Podstawowa wada tej metody to brak modyfikacji plików na wypalonym już nośniku. W przypadku gdy archiwizujemy dokumenty, które są cały czas przez nas modyfikowane, zmuszeni jesteśmy nagrywać na płytę nowe, zmodyfikowane pliki, zamiast nadpisać już istniejący. Niewątpliwą zaletą tej metody są koszty. Nośniki CD czy DVD możemy zakupić za niewielkie pieniądze.

Archiwizacja na dysku zewnętrznym - metoda coraz bardziej popularna ze względu na przystępność cen dysków zewnętrznych. Możemy ją podzielić na dwa rodzaje. W pierwszym przypadku montujemy dodatkowy dysk twardy w naszym komputerze i wykorzystujemy go tylko do archiwizacji. Oczywiście w takim przypadku jesteśmy narażeni na wirusy lub uszkodzenie nośnika na skutek np. awarii zasilacza.

Drugi rodzaj wykorzystania dysku zewnętrznego to zamontowanie nośnika w specjalnej obudowie, za pomocą której łączymy dysk zewnętrzny z komputerem wykorzystując złącze USB. W ten sposób nasze dane przez większość czasu leżą bezpiecznie na półce.

Reklama

Wykorzystanie macierzy RAID - Metoda zbliżona do archiwizacji za pomocą zewnętrznego dysku. W tym przypadku mamy podwójne zabezpieczenie, gdyż korzystamy z dwóch dysków twardych, na których zapisujemy dane. Pierwszy z dysków jest dyskiem podstawowym, natomiast drugi dysk wykorzystywany jest jako dysk asekuracyjny, dublujący pierwszy dysk twardy. W przypadku gdy pierwszy z dysków zostanie uszkodzony, drugi nośnik posiada wszystkie nasze dane.

Niestety metoda ma też wady, do których możemy zaliczyć przede wszystkim wysokie koszty, musimy zakupić dwa takie same dyski twarde. Dodatkowo pamiętajmy, że kupując przypuśćmy dwa dyski o pojemności 120 GB każdy, mamy do dyspozycji tylko 120 GB z racji podwójnego zapisu danych. Kolejną wadą tej metody jest długi zapis na nośnikach, dane zapisywane są dwukrotnie ze względu na dwa nośniki.

Archiwizacja w sieci - kolejna metoda archiwizacji, którą wybrało dość szerokie grono użytkowników. Polega ona na archiwizacji danych na serwerach wybranej firmy. Użytkownik wykupuje przestrzeń dyskową, na której przechowuje ważne dane.

Często możemy znaleźć darmowe serwery, które oferują ok. 100 MB przestrzeni dyskowej.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest, iż dane są dostępne wszędzie tam, gdzie posiadamy dostęp do internetu.

Magazynowanie danych na pamięciach FLASH - czyli nic innego jak użycie tak pospolitych w dzisiejszych czasach pendrive-ów. Urządzenia możemy nabyć w coraz bardziej przystępnych cenach, również pojemności tych nośników znacznie się zwiększyły. Wadą natomiast może okazać się mały rozmiar urządzenia, które łatwo można zgubić.

Każda z wymieniony powyżej metod uchroni nas przed utratą danych. Warto przeanalizować, która z metod jest dla nas najlepsza. Jeżeli posiadamy kilka bardzo ważnych dokumentów, których rozmiar nie przekracza kilkunastu megabajtów, nie ma sensu wykorzystanie np. macierzy RAID. W zupełności wystarczy nam pendrive niewielkiej pojemności lub archiwizacja w sieci. Jeżeli natomiast posiadamy kilkanaście gigabajtów zdjęć czy filmów z wakacji, warto zastanowić się nad użyciem dysku zewnętrznego jako magazynu. Pomyślmy zarówno o kosztach, jakie kryją się za każdą z metod, jak i o wygodzie archiwizacji. Jeżeli posiadamy 200 megabajtów danych warto kupić płytę CD jako nośnik magazynujący. Inaczej sprawa wygląda pod względem wygody, jeżeli nasze dane zajmują 100 gigabajtów. Warto wtedy zakupić dysk zewnętrzny o pojemności 120 GB zamiast 24 płyt DVD lub 144 płyt CD.

Jak widać każda z metod posiada plusy i minusy, warto abyśmy dopasowali metodę do naszych potrzeb. Nawet, jeżeli nam się to nie uda i metoda, którą wybierzemy, będzie dla nas niewygodna, w przypadku awarii naszego dysku twardego okaże się nieoceniona.

Artur Jaworski

 

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  5 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?