REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrata danych - jak temu zapobiec

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Artur Jaworski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy użytkownik komputera posiada ważne, prywatne dane. Niestety, często dochodzi do ich utraty na skutek uszkodzenia nośnika czy też wykasowania przez wirusy. Co zrobić, aby  do tego nie dopuścić?

Co nam grozi

REKLAMA

Utrata danych to bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Często tracimy wszystkie najważniejsze pliki w najmniej oczekiwanym momencie, na skutek uszkodzenia nośnika, na którym są zapisane (najczęściej dysk twardy naszego komputera). Jeżeli dysk zostanie uszkodzony fizycznie, sprawa robi się poważna, gdyż odzyskanie danych z takiego nośnika wiąże się z wysokimi kosztami oraz nie daje nam gwarancji, że wszystkie dane odzyskamy.

Kolejnym powodem, z jakiego możemy utracić dane, są wirusy. Złośliwy „robak” może wyczyścić gruntownie nasz dysk twardy lub uszkodzić ważne dla nas dokumenty. Oczywiście dane można utracić na wiele różnych sposobów, takich jak przypadkowe wykasowanie, ale najczęstsze przypadki to właśnie działanie wirusów lub awaria dysku twardego.

Jak się bronić

Przed złośliwym wirusem możemy obronić się za pomocą programów antywirusowych - częste skanowanie komputera powinno uchronić nas przed atakiem złośliwych szkodników. Niestety żadne programy nie uchronią nas przed awarią dysku twardego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najprostszą ochroną przed utratą danych jest archiwizacja. Możemy ją wykonywać na wiele różnych sposobów, takich jak:

REKLAMA

Archiwizacja na płytach CD/DVD - bardzo często stosowana metoda archiwizacji. Metoda prosta lecz czasochłonna. Podstawowa wada tej metody to brak modyfikacji plików na wypalonym już nośniku. W przypadku gdy archiwizujemy dokumenty, które są cały czas przez nas modyfikowane, zmuszeni jesteśmy nagrywać na płytę nowe, zmodyfikowane pliki, zamiast nadpisać już istniejący. Niewątpliwą zaletą tej metody są koszty. Nośniki CD czy DVD możemy zakupić za niewielkie pieniądze.

Archiwizacja na dysku zewnętrznym - metoda coraz bardziej popularna ze względu na przystępność cen dysków zewnętrznych. Możemy ją podzielić na dwa rodzaje. W pierwszym przypadku montujemy dodatkowy dysk twardy w naszym komputerze i wykorzystujemy go tylko do archiwizacji. Oczywiście w takim przypadku jesteśmy narażeni na wirusy lub uszkodzenie nośnika na skutek np. awarii zasilacza.

Drugi rodzaj wykorzystania dysku zewnętrznego to zamontowanie nośnika w specjalnej obudowie, za pomocą której łączymy dysk zewnętrzny z komputerem wykorzystując złącze USB. W ten sposób nasze dane przez większość czasu leżą bezpiecznie na półce.

REKLAMA

Wykorzystanie macierzy RAID - Metoda zbliżona do archiwizacji za pomocą zewnętrznego dysku. W tym przypadku mamy podwójne zabezpieczenie, gdyż korzystamy z dwóch dysków twardych, na których zapisujemy dane. Pierwszy z dysków jest dyskiem podstawowym, natomiast drugi dysk wykorzystywany jest jako dysk asekuracyjny, dublujący pierwszy dysk twardy. W przypadku gdy pierwszy z dysków zostanie uszkodzony, drugi nośnik posiada wszystkie nasze dane.

Niestety metoda ma też wady, do których możemy zaliczyć przede wszystkim wysokie koszty, musimy zakupić dwa takie same dyski twarde. Dodatkowo pamiętajmy, że kupując przypuśćmy dwa dyski o pojemności 120 GB każdy, mamy do dyspozycji tylko 120 GB z racji podwójnego zapisu danych. Kolejną wadą tej metody jest długi zapis na nośnikach, dane zapisywane są dwukrotnie ze względu na dwa nośniki.

Archiwizacja w sieci - kolejna metoda archiwizacji, którą wybrało dość szerokie grono użytkowników. Polega ona na archiwizacji danych na serwerach wybranej firmy. Użytkownik wykupuje przestrzeń dyskową, na której przechowuje ważne dane.

Często możemy znaleźć darmowe serwery, które oferują ok. 100 MB przestrzeni dyskowej.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest, iż dane są dostępne wszędzie tam, gdzie posiadamy dostęp do internetu.

Magazynowanie danych na pamięciach FLASH - czyli nic innego jak użycie tak pospolitych w dzisiejszych czasach pendrive-ów. Urządzenia możemy nabyć w coraz bardziej przystępnych cenach, również pojemności tych nośników znacznie się zwiększyły. Wadą natomiast może okazać się mały rozmiar urządzenia, które łatwo można zgubić.

Każda z wymieniony powyżej metod uchroni nas przed utratą danych. Warto przeanalizować, która z metod jest dla nas najlepsza. Jeżeli posiadamy kilka bardzo ważnych dokumentów, których rozmiar nie przekracza kilkunastu megabajtów, nie ma sensu wykorzystanie np. macierzy RAID. W zupełności wystarczy nam pendrive niewielkiej pojemności lub archiwizacja w sieci. Jeżeli natomiast posiadamy kilkanaście gigabajtów zdjęć czy filmów z wakacji, warto zastanowić się nad użyciem dysku zewnętrznego jako magazynu. Pomyślmy zarówno o kosztach, jakie kryją się za każdą z metod, jak i o wygodzie archiwizacji. Jeżeli posiadamy 200 megabajtów danych warto kupić płytę CD jako nośnik magazynujący. Inaczej sprawa wygląda pod względem wygody, jeżeli nasze dane zajmują 100 gigabajtów. Warto wtedy zakupić dysk zewnętrzny o pojemności 120 GB zamiast 24 płyt DVD lub 144 płyt CD.

Jak widać każda z metod posiada plusy i minusy, warto abyśmy dopasowali metodę do naszych potrzeb. Nawet, jeżeli nam się to nie uda i metoda, którą wybierzemy, będzie dla nas niewygodna, w przypadku awarii naszego dysku twardego okaże się nieoceniona.

Artur Jaworski

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

REKLAMA