REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrata danych - jak temu zapobiec

Artur Jaworski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy użytkownik komputera posiada ważne, prywatne dane. Niestety, często dochodzi do ich utraty na skutek uszkodzenia nośnika czy też wykasowania przez wirusy. Co zrobić, aby  do tego nie dopuścić?

Co nam grozi

REKLAMA

Utrata danych to bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Często tracimy wszystkie najważniejsze pliki w najmniej oczekiwanym momencie, na skutek uszkodzenia nośnika, na którym są zapisane (najczęściej dysk twardy naszego komputera). Jeżeli dysk zostanie uszkodzony fizycznie, sprawa robi się poważna, gdyż odzyskanie danych z takiego nośnika wiąże się z wysokimi kosztami oraz nie daje nam gwarancji, że wszystkie dane odzyskamy.

Kolejnym powodem, z jakiego możemy utracić dane, są wirusy. Złośliwy „robak” może wyczyścić gruntownie nasz dysk twardy lub uszkodzić ważne dla nas dokumenty. Oczywiście dane można utracić na wiele różnych sposobów, takich jak przypadkowe wykasowanie, ale najczęstsze przypadki to właśnie działanie wirusów lub awaria dysku twardego.

Jak się bronić

Przed złośliwym wirusem możemy obronić się za pomocą programów antywirusowych - częste skanowanie komputera powinno uchronić nas przed atakiem złośliwych szkodników. Niestety żadne programy nie uchronią nas przed awarią dysku twardego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najprostszą ochroną przed utratą danych jest archiwizacja. Możemy ją wykonywać na wiele różnych sposobów, takich jak:

REKLAMA

Archiwizacja na płytach CD/DVD - bardzo często stosowana metoda archiwizacji. Metoda prosta lecz czasochłonna. Podstawowa wada tej metody to brak modyfikacji plików na wypalonym już nośniku. W przypadku gdy archiwizujemy dokumenty, które są cały czas przez nas modyfikowane, zmuszeni jesteśmy nagrywać na płytę nowe, zmodyfikowane pliki, zamiast nadpisać już istniejący. Niewątpliwą zaletą tej metody są koszty. Nośniki CD czy DVD możemy zakupić za niewielkie pieniądze.

Archiwizacja na dysku zewnętrznym - metoda coraz bardziej popularna ze względu na przystępność cen dysków zewnętrznych. Możemy ją podzielić na dwa rodzaje. W pierwszym przypadku montujemy dodatkowy dysk twardy w naszym komputerze i wykorzystujemy go tylko do archiwizacji. Oczywiście w takim przypadku jesteśmy narażeni na wirusy lub uszkodzenie nośnika na skutek np. awarii zasilacza.

Drugi rodzaj wykorzystania dysku zewnętrznego to zamontowanie nośnika w specjalnej obudowie, za pomocą której łączymy dysk zewnętrzny z komputerem wykorzystując złącze USB. W ten sposób nasze dane przez większość czasu leżą bezpiecznie na półce.

REKLAMA

Wykorzystanie macierzy RAID - Metoda zbliżona do archiwizacji za pomocą zewnętrznego dysku. W tym przypadku mamy podwójne zabezpieczenie, gdyż korzystamy z dwóch dysków twardych, na których zapisujemy dane. Pierwszy z dysków jest dyskiem podstawowym, natomiast drugi dysk wykorzystywany jest jako dysk asekuracyjny, dublujący pierwszy dysk twardy. W przypadku gdy pierwszy z dysków zostanie uszkodzony, drugi nośnik posiada wszystkie nasze dane.

Niestety metoda ma też wady, do których możemy zaliczyć przede wszystkim wysokie koszty, musimy zakupić dwa takie same dyski twarde. Dodatkowo pamiętajmy, że kupując przypuśćmy dwa dyski o pojemności 120 GB każdy, mamy do dyspozycji tylko 120 GB z racji podwójnego zapisu danych. Kolejną wadą tej metody jest długi zapis na nośnikach, dane zapisywane są dwukrotnie ze względu na dwa nośniki.

Archiwizacja w sieci - kolejna metoda archiwizacji, którą wybrało dość szerokie grono użytkowników. Polega ona na archiwizacji danych na serwerach wybranej firmy. Użytkownik wykupuje przestrzeń dyskową, na której przechowuje ważne dane.

Często możemy znaleźć darmowe serwery, które oferują ok. 100 MB przestrzeni dyskowej.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest, iż dane są dostępne wszędzie tam, gdzie posiadamy dostęp do internetu.

Magazynowanie danych na pamięciach FLASH - czyli nic innego jak użycie tak pospolitych w dzisiejszych czasach pendrive-ów. Urządzenia możemy nabyć w coraz bardziej przystępnych cenach, również pojemności tych nośników znacznie się zwiększyły. Wadą natomiast może okazać się mały rozmiar urządzenia, które łatwo można zgubić.

Każda z wymieniony powyżej metod uchroni nas przed utratą danych. Warto przeanalizować, która z metod jest dla nas najlepsza. Jeżeli posiadamy kilka bardzo ważnych dokumentów, których rozmiar nie przekracza kilkunastu megabajtów, nie ma sensu wykorzystanie np. macierzy RAID. W zupełności wystarczy nam pendrive niewielkiej pojemności lub archiwizacja w sieci. Jeżeli natomiast posiadamy kilkanaście gigabajtów zdjęć czy filmów z wakacji, warto zastanowić się nad użyciem dysku zewnętrznego jako magazynu. Pomyślmy zarówno o kosztach, jakie kryją się za każdą z metod, jak i o wygodzie archiwizacji. Jeżeli posiadamy 200 megabajtów danych warto kupić płytę CD jako nośnik magazynujący. Inaczej sprawa wygląda pod względem wygody, jeżeli nasze dane zajmują 100 gigabajtów. Warto wtedy zakupić dysk zewnętrzny o pojemności 120 GB zamiast 24 płyt DVD lub 144 płyt CD.

Jak widać każda z metod posiada plusy i minusy, warto abyśmy dopasowali metodę do naszych potrzeb. Nawet, jeżeli nam się to nie uda i metoda, którą wybierzemy, będzie dla nas niewygodna, w przypadku awarii naszego dysku twardego okaże się nieoceniona.

Artur Jaworski

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA