REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrata danych - jak temu zapobiec

Artur Jaworski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy użytkownik komputera posiada ważne, prywatne dane. Niestety, często dochodzi do ich utraty na skutek uszkodzenia nośnika czy też wykasowania przez wirusy. Co zrobić, aby  do tego nie dopuścić?

Co nam grozi

REKLAMA

Utrata danych to bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Często tracimy wszystkie najważniejsze pliki w najmniej oczekiwanym momencie, na skutek uszkodzenia nośnika, na którym są zapisane (najczęściej dysk twardy naszego komputera). Jeżeli dysk zostanie uszkodzony fizycznie, sprawa robi się poważna, gdyż odzyskanie danych z takiego nośnika wiąże się z wysokimi kosztami oraz nie daje nam gwarancji, że wszystkie dane odzyskamy.

Kolejnym powodem, z jakiego możemy utracić dane, są wirusy. Złośliwy „robak” może wyczyścić gruntownie nasz dysk twardy lub uszkodzić ważne dla nas dokumenty. Oczywiście dane można utracić na wiele różnych sposobów, takich jak przypadkowe wykasowanie, ale najczęstsze przypadki to właśnie działanie wirusów lub awaria dysku twardego.

Jak się bronić

Przed złośliwym wirusem możemy obronić się za pomocą programów antywirusowych - częste skanowanie komputera powinno uchronić nas przed atakiem złośliwych szkodników. Niestety żadne programy nie uchronią nas przed awarią dysku twardego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najprostszą ochroną przed utratą danych jest archiwizacja. Możemy ją wykonywać na wiele różnych sposobów, takich jak:

REKLAMA

Archiwizacja na płytach CD/DVD - bardzo często stosowana metoda archiwizacji. Metoda prosta lecz czasochłonna. Podstawowa wada tej metody to brak modyfikacji plików na wypalonym już nośniku. W przypadku gdy archiwizujemy dokumenty, które są cały czas przez nas modyfikowane, zmuszeni jesteśmy nagrywać na płytę nowe, zmodyfikowane pliki, zamiast nadpisać już istniejący. Niewątpliwą zaletą tej metody są koszty. Nośniki CD czy DVD możemy zakupić za niewielkie pieniądze.

Archiwizacja na dysku zewnętrznym - metoda coraz bardziej popularna ze względu na przystępność cen dysków zewnętrznych. Możemy ją podzielić na dwa rodzaje. W pierwszym przypadku montujemy dodatkowy dysk twardy w naszym komputerze i wykorzystujemy go tylko do archiwizacji. Oczywiście w takim przypadku jesteśmy narażeni na wirusy lub uszkodzenie nośnika na skutek np. awarii zasilacza.

Drugi rodzaj wykorzystania dysku zewnętrznego to zamontowanie nośnika w specjalnej obudowie, za pomocą której łączymy dysk zewnętrzny z komputerem wykorzystując złącze USB. W ten sposób nasze dane przez większość czasu leżą bezpiecznie na półce.

REKLAMA

Wykorzystanie macierzy RAID - Metoda zbliżona do archiwizacji za pomocą zewnętrznego dysku. W tym przypadku mamy podwójne zabezpieczenie, gdyż korzystamy z dwóch dysków twardych, na których zapisujemy dane. Pierwszy z dysków jest dyskiem podstawowym, natomiast drugi dysk wykorzystywany jest jako dysk asekuracyjny, dublujący pierwszy dysk twardy. W przypadku gdy pierwszy z dysków zostanie uszkodzony, drugi nośnik posiada wszystkie nasze dane.

Niestety metoda ma też wady, do których możemy zaliczyć przede wszystkim wysokie koszty, musimy zakupić dwa takie same dyski twarde. Dodatkowo pamiętajmy, że kupując przypuśćmy dwa dyski o pojemności 120 GB każdy, mamy do dyspozycji tylko 120 GB z racji podwójnego zapisu danych. Kolejną wadą tej metody jest długi zapis na nośnikach, dane zapisywane są dwukrotnie ze względu na dwa nośniki.

Archiwizacja w sieci - kolejna metoda archiwizacji, którą wybrało dość szerokie grono użytkowników. Polega ona na archiwizacji danych na serwerach wybranej firmy. Użytkownik wykupuje przestrzeń dyskową, na której przechowuje ważne dane.

Często możemy znaleźć darmowe serwery, które oferują ok. 100 MB przestrzeni dyskowej.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest, iż dane są dostępne wszędzie tam, gdzie posiadamy dostęp do internetu.

Magazynowanie danych na pamięciach FLASH - czyli nic innego jak użycie tak pospolitych w dzisiejszych czasach pendrive-ów. Urządzenia możemy nabyć w coraz bardziej przystępnych cenach, również pojemności tych nośników znacznie się zwiększyły. Wadą natomiast może okazać się mały rozmiar urządzenia, które łatwo można zgubić.

Każda z wymieniony powyżej metod uchroni nas przed utratą danych. Warto przeanalizować, która z metod jest dla nas najlepsza. Jeżeli posiadamy kilka bardzo ważnych dokumentów, których rozmiar nie przekracza kilkunastu megabajtów, nie ma sensu wykorzystanie np. macierzy RAID. W zupełności wystarczy nam pendrive niewielkiej pojemności lub archiwizacja w sieci. Jeżeli natomiast posiadamy kilkanaście gigabajtów zdjęć czy filmów z wakacji, warto zastanowić się nad użyciem dysku zewnętrznego jako magazynu. Pomyślmy zarówno o kosztach, jakie kryją się za każdą z metod, jak i o wygodzie archiwizacji. Jeżeli posiadamy 200 megabajtów danych warto kupić płytę CD jako nośnik magazynujący. Inaczej sprawa wygląda pod względem wygody, jeżeli nasze dane zajmują 100 gigabajtów. Warto wtedy zakupić dysk zewnętrzny o pojemności 120 GB zamiast 24 płyt DVD lub 144 płyt CD.

Jak widać każda z metod posiada plusy i minusy, warto abyśmy dopasowali metodę do naszych potrzeb. Nawet, jeżeli nam się to nie uda i metoda, którą wybierzemy, będzie dla nas niewygodna, w przypadku awarii naszego dysku twardego okaże się nieoceniona.

Artur Jaworski

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA