REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć system IT?

Gąsiewski Grzegorz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejsze programy antywirusowe, wykorzystywane do ochrony cyfrowych zasobów przedsiębiorstw, to aplikacje oferujące kompletną ochronę dla wszystkich typów rozwiązań sieciowych.

Stale monitorując przychodzące i wychodzące dane, najnowsze programy antywirusowe potrafią wykryć nie tylko wirusy, ale także oprogramowanie szpiegujące, konie trojańskie, spam i inne zagrożenia. Do wykrywania złośliwego oprogramowania firmy specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań systemów bezpieczeństwa danych wykorzystują różne techniki. Posługują się stałymi aktualizacjami baz sygnatur czy metodami heurystycznymi. Każda z nich powstaje jako odpowiedź na nowe zagrożenie.

REKLAMA

Zabezpieczenie danych

Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa firmowych danych to zadanie, przed jakim staje administrator systemów informatycznych. Musi on dopasować program chroniący firmowe zasoby do zagrożeń, jakie niesie złośliwe oprogramowanie czy wyciek danych, adekwatnie do rozmiaru i złożoności firmowej sieci. Ważne jest także wdrożenie takiego systemu bezpieczeństwa danych, które będzie całkowicie nieodczuwalne dla użytkowników podczas codziennej pracy. Proces skanowania plików w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania powinien odbywać się w tle, nie angażując uwagi i nie spowalniając ich pracy.

Od czego zacząć?

REKLAMA

Przed dokonaniem wyboru programu antywirusowego należy dokładnie określić parametry, które dana aplikacja będzie musiała spełniać. Dodatkowym warunkiem jest elastyczność rozwiązania, która pozwoli administratorowi na szybką reakcję w sytuacji rozbudowy sieci informatycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku ochrony strategicznych danych nie cena powinna być głównym czynnikiem, a skuteczność danego rozwiązania. Decydującym kryterium przy wyborze programu antywirusowego powinien być maksymalny stopień wykrywania zagrożeń przy minimalnym zgłaszaniu fałszywych alarmów. Pozostałe ważne elementy to czas skanowania w poszukiwaniu zagrożeń (zarówno skanowanie dogłębne, jak i skanowanie w locie), obciążenie systemu operacyjnego oraz częstotliwość odświeżania bazy wirusów.

Ochrona stacji roboczych

Podstawowym zabezpieczeniem każdej firmy powinna być ochrona stacji roboczych przed wirusami, spyware, adware oraz phishingiem, sprawdzając w czasie rzeczywistym wszystkie otwierane, uruchamiane i zapisywane zbiory, pliki pobierane z Internetu oraz pocztę elektroniczną. Ochrona stacji roboczych powinna dotyczyć zarówno tych znajdujących się w obrębie sieci korporacyjnej, jak i użytkowanych poza firmą (np. notebooki wykorzystywane przez mobilnych pracowników).

Bardzo ważnym elementem zabezpieczenia stacji roboczych jest zapora ogniowa (firewall), która kontroluje cały ruch przychodzący i wychodzący z komputera. Firewall chroni przed włamaniami hakerów, kradzieżą poufnych danych i haseł, a także przed próbami przejęcia kontroli nad komputerem.

Antywirusowe programy

Decydując się na zakup programu antywirusowego, warto sprawdzić, czy posiada ochronę przed niechcianymi i niepotrzebnymi wiadomościami e-mail (ochrona przed spamem na stacjach roboczych). Dzięki temu pracownicy nie będą tracili cennego czasu na czytanie i kasowanie niepotrzebnych wiadomości. Warto dodać, że wiadomości nieznanego pochodzenia mogą stać się źródłem zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem.

Ochrona serwerów plików

Jeśli w firmie znajdują się serwery plików, to także należy je chronić przed destrukcyjnym oprogramowaniem. Program antywirusowy powinien monitorować wszystkie zdarzenia na serwerze, a ochrona plików powinna odbywać się bez żadnego ograniczania dostępu do nich. Aplikacja chroniąca serwer powinna usuwać lub blokować dostęp do zainfekowanych plików, a następnie wysyłać powiadomienie do właściciela pliku i administratora. Pozwala to na zapobieganie rozprzestrzenienia się złośliwego oprogramowania w firmowej sieci.

Ochrona serwerów poczty

W przypadku wykorzystywania własnych serwerów pocztowych należy zainstalować oprogramowanie umożliwiające ochronę antywirusową i antyspamową poczty elektronicznej, zanim zostanie dostarczona na komputery pracowników. Program zainstalowany na serwerze pocztowym chroni i sprawdza wszystkie wiadomości przychodzące i wychodzące (oraz załączniki). Oprogramowanie to wykrywa w czasie rzeczywistym wszystkie rodzaje wirusów, robaków i programów adware i spyware, które mogą zainfekować system za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Administracja

Podczas administrowania stacji roboczych, serwerów plików oraz serwerów poczty w postaci rozproszonej sieci ważnym składnikiem jest konsola administratora. Umożliwia ona centralną administrację, konfigurację oraz monitorowanie całego systemu ochrony antywirusowej na poszczególnych stacjach roboczych i serwerach. To narzędzie pozwala na zaoszczędzenie czasu przy obsłudze rozległej sieci komputerowej. Dodatkowo intuicyjny i przyjazny interfejs konsoli zapewnia wysoką ergonomię pracy użytkowników oraz administratora. Administrator może zarządzać ochroną poszczególnych stacji roboczych - z jednej strony może wymuszać zdalne ustawienia czy akcje, z drugiej strony może generować raporty dotyczące wyników skanowania, aktywności wirusów, czy też aktualizacji programu i baz sygnatur na poszczególnych komputerach. Dodatkowo moduł zarządzania przez przeglądarkę internetową pozwala na wygodną konfigurację ochrony z dowolnego miejsca.

Grzegorz Gąsiewski

Specjalista ds. oprogramowania, Seven, www.AntywirusExpert.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA