REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć system IT?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Gąsiewski Grzegorz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejsze programy antywirusowe, wykorzystywane do ochrony cyfrowych zasobów przedsiębiorstw, to aplikacje oferujące kompletną ochronę dla wszystkich typów rozwiązań sieciowych.

Stale monitorując przychodzące i wychodzące dane, najnowsze programy antywirusowe potrafią wykryć nie tylko wirusy, ale także oprogramowanie szpiegujące, konie trojańskie, spam i inne zagrożenia. Do wykrywania złośliwego oprogramowania firmy specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań systemów bezpieczeństwa danych wykorzystują różne techniki. Posługują się stałymi aktualizacjami baz sygnatur czy metodami heurystycznymi. Każda z nich powstaje jako odpowiedź na nowe zagrożenie.

REKLAMA

Zabezpieczenie danych

Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa firmowych danych to zadanie, przed jakim staje administrator systemów informatycznych. Musi on dopasować program chroniący firmowe zasoby do zagrożeń, jakie niesie złośliwe oprogramowanie czy wyciek danych, adekwatnie do rozmiaru i złożoności firmowej sieci. Ważne jest także wdrożenie takiego systemu bezpieczeństwa danych, które będzie całkowicie nieodczuwalne dla użytkowników podczas codziennej pracy. Proces skanowania plików w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania powinien odbywać się w tle, nie angażując uwagi i nie spowalniając ich pracy.

Od czego zacząć?

REKLAMA

Przed dokonaniem wyboru programu antywirusowego należy dokładnie określić parametry, które dana aplikacja będzie musiała spełniać. Dodatkowym warunkiem jest elastyczność rozwiązania, która pozwoli administratorowi na szybką reakcję w sytuacji rozbudowy sieci informatycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku ochrony strategicznych danych nie cena powinna być głównym czynnikiem, a skuteczność danego rozwiązania. Decydującym kryterium przy wyborze programu antywirusowego powinien być maksymalny stopień wykrywania zagrożeń przy minimalnym zgłaszaniu fałszywych alarmów. Pozostałe ważne elementy to czas skanowania w poszukiwaniu zagrożeń (zarówno skanowanie dogłębne, jak i skanowanie w locie), obciążenie systemu operacyjnego oraz częstotliwość odświeżania bazy wirusów.

Ochrona stacji roboczych

Podstawowym zabezpieczeniem każdej firmy powinna być ochrona stacji roboczych przed wirusami, spyware, adware oraz phishingiem, sprawdzając w czasie rzeczywistym wszystkie otwierane, uruchamiane i zapisywane zbiory, pliki pobierane z Internetu oraz pocztę elektroniczną. Ochrona stacji roboczych powinna dotyczyć zarówno tych znajdujących się w obrębie sieci korporacyjnej, jak i użytkowanych poza firmą (np. notebooki wykorzystywane przez mobilnych pracowników).

Bardzo ważnym elementem zabezpieczenia stacji roboczych jest zapora ogniowa (firewall), która kontroluje cały ruch przychodzący i wychodzący z komputera. Firewall chroni przed włamaniami hakerów, kradzieżą poufnych danych i haseł, a także przed próbami przejęcia kontroli nad komputerem.

Antywirusowe programy

Decydując się na zakup programu antywirusowego, warto sprawdzić, czy posiada ochronę przed niechcianymi i niepotrzebnymi wiadomościami e-mail (ochrona przed spamem na stacjach roboczych). Dzięki temu pracownicy nie będą tracili cennego czasu na czytanie i kasowanie niepotrzebnych wiadomości. Warto dodać, że wiadomości nieznanego pochodzenia mogą stać się źródłem zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem.

Ochrona serwerów plików

Jeśli w firmie znajdują się serwery plików, to także należy je chronić przed destrukcyjnym oprogramowaniem. Program antywirusowy powinien monitorować wszystkie zdarzenia na serwerze, a ochrona plików powinna odbywać się bez żadnego ograniczania dostępu do nich. Aplikacja chroniąca serwer powinna usuwać lub blokować dostęp do zainfekowanych plików, a następnie wysyłać powiadomienie do właściciela pliku i administratora. Pozwala to na zapobieganie rozprzestrzenienia się złośliwego oprogramowania w firmowej sieci.

Ochrona serwerów poczty

W przypadku wykorzystywania własnych serwerów pocztowych należy zainstalować oprogramowanie umożliwiające ochronę antywirusową i antyspamową poczty elektronicznej, zanim zostanie dostarczona na komputery pracowników. Program zainstalowany na serwerze pocztowym chroni i sprawdza wszystkie wiadomości przychodzące i wychodzące (oraz załączniki). Oprogramowanie to wykrywa w czasie rzeczywistym wszystkie rodzaje wirusów, robaków i programów adware i spyware, które mogą zainfekować system za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Administracja

Podczas administrowania stacji roboczych, serwerów plików oraz serwerów poczty w postaci rozproszonej sieci ważnym składnikiem jest konsola administratora. Umożliwia ona centralną administrację, konfigurację oraz monitorowanie całego systemu ochrony antywirusowej na poszczególnych stacjach roboczych i serwerach. To narzędzie pozwala na zaoszczędzenie czasu przy obsłudze rozległej sieci komputerowej. Dodatkowo intuicyjny i przyjazny interfejs konsoli zapewnia wysoką ergonomię pracy użytkowników oraz administratora. Administrator może zarządzać ochroną poszczególnych stacji roboczych - z jednej strony może wymuszać zdalne ustawienia czy akcje, z drugiej strony może generować raporty dotyczące wyników skanowania, aktywności wirusów, czy też aktualizacji programu i baz sygnatur na poszczególnych komputerach. Dodatkowo moduł zarządzania przez przeglądarkę internetową pozwala na wygodną konfigurację ochrony z dowolnego miejsca.

Grzegorz Gąsiewski

Specjalista ds. oprogramowania, Seven, www.AntywirusExpert.pl

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA