Kategorie

Jak zabezpieczyć system IT?

Gąsiewski Grzegorz
inforCMS
Dzisiejsze programy antywirusowe, wykorzystywane do ochrony cyfrowych zasobów przedsiębiorstw, to aplikacje oferujące kompletną ochronę dla wszystkich typów rozwiązań sieciowych.

Stale monitorując przychodzące i wychodzące dane, najnowsze programy antywirusowe potrafią wykryć nie tylko wirusy, ale także oprogramowanie szpiegujące, konie trojańskie, spam i inne zagrożenia. Do wykrywania złośliwego oprogramowania firmy specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań systemów bezpieczeństwa danych wykorzystują różne techniki. Posługują się stałymi aktualizacjami baz sygnatur czy metodami heurystycznymi. Każda z nich powstaje jako odpowiedź na nowe zagrożenie.

Zabezpieczenie danych

Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa firmowych danych to zadanie, przed jakim staje administrator systemów informatycznych. Musi on dopasować program chroniący firmowe zasoby do zagrożeń, jakie niesie złośliwe oprogramowanie czy wyciek danych, adekwatnie do rozmiaru i złożoności firmowej sieci. Ważne jest także wdrożenie takiego systemu bezpieczeństwa danych, które będzie całkowicie nieodczuwalne dla użytkowników podczas codziennej pracy. Proces skanowania plików w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania powinien odbywać się w tle, nie angażując uwagi i nie spowalniając ich pracy.

Od czego zacząć?

Reklama

Przed dokonaniem wyboru programu antywirusowego należy dokładnie określić parametry, które dana aplikacja będzie musiała spełniać. Dodatkowym warunkiem jest elastyczność rozwiązania, która pozwoli administratorowi na szybką reakcję w sytuacji rozbudowy sieci informatycznej.

W przypadku ochrony strategicznych danych nie cena powinna być głównym czynnikiem, a skuteczność danego rozwiązania. Decydującym kryterium przy wyborze programu antywirusowego powinien być maksymalny stopień wykrywania zagrożeń przy minimalnym zgłaszaniu fałszywych alarmów. Pozostałe ważne elementy to czas skanowania w poszukiwaniu zagrożeń (zarówno skanowanie dogłębne, jak i skanowanie w locie), obciążenie systemu operacyjnego oraz częstotliwość odświeżania bazy wirusów.

Ochrona stacji roboczych

Podstawowym zabezpieczeniem każdej firmy powinna być ochrona stacji roboczych przed wirusami, spyware, adware oraz phishingiem, sprawdzając w czasie rzeczywistym wszystkie otwierane, uruchamiane i zapisywane zbiory, pliki pobierane z Internetu oraz pocztę elektroniczną. Ochrona stacji roboczych powinna dotyczyć zarówno tych znajdujących się w obrębie sieci korporacyjnej, jak i użytkowanych poza firmą (np. notebooki wykorzystywane przez mobilnych pracowników).

Bardzo ważnym elementem zabezpieczenia stacji roboczych jest zapora ogniowa (firewall), która kontroluje cały ruch przychodzący i wychodzący z komputera. Firewall chroni przed włamaniami hakerów, kradzieżą poufnych danych i haseł, a także przed próbami przejęcia kontroli nad komputerem.

Antywirusowe programy

Decydując się na zakup programu antywirusowego, warto sprawdzić, czy posiada ochronę przed niechcianymi i niepotrzebnymi wiadomościami e-mail (ochrona przed spamem na stacjach roboczych). Dzięki temu pracownicy nie będą tracili cennego czasu na czytanie i kasowanie niepotrzebnych wiadomości. Warto dodać, że wiadomości nieznanego pochodzenia mogą stać się źródłem zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem.

Ochrona serwerów plików

Jeśli w firmie znajdują się serwery plików, to także należy je chronić przed destrukcyjnym oprogramowaniem. Program antywirusowy powinien monitorować wszystkie zdarzenia na serwerze, a ochrona plików powinna odbywać się bez żadnego ograniczania dostępu do nich. Aplikacja chroniąca serwer powinna usuwać lub blokować dostęp do zainfekowanych plików, a następnie wysyłać powiadomienie do właściciela pliku i administratora. Pozwala to na zapobieganie rozprzestrzenienia się złośliwego oprogramowania w firmowej sieci.

Ochrona serwerów poczty

W przypadku wykorzystywania własnych serwerów pocztowych należy zainstalować oprogramowanie umożliwiające ochronę antywirusową i antyspamową poczty elektronicznej, zanim zostanie dostarczona na komputery pracowników. Program zainstalowany na serwerze pocztowym chroni i sprawdza wszystkie wiadomości przychodzące i wychodzące (oraz załączniki). Oprogramowanie to wykrywa w czasie rzeczywistym wszystkie rodzaje wirusów, robaków i programów adware i spyware, które mogą zainfekować system za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Administracja

Podczas administrowania stacji roboczych, serwerów plików oraz serwerów poczty w postaci rozproszonej sieci ważnym składnikiem jest konsola administratora. Umożliwia ona centralną administrację, konfigurację oraz monitorowanie całego systemu ochrony antywirusowej na poszczególnych stacjach roboczych i serwerach. To narzędzie pozwala na zaoszczędzenie czasu przy obsłudze rozległej sieci komputerowej. Dodatkowo intuicyjny i przyjazny interfejs konsoli zapewnia wysoką ergonomię pracy użytkowników oraz administratora. Administrator może zarządzać ochroną poszczególnych stacji roboczych - z jednej strony może wymuszać zdalne ustawienia czy akcje, z drugiej strony może generować raporty dotyczące wyników skanowania, aktywności wirusów, czy też aktualizacji programu i baz sygnatur na poszczególnych komputerach. Dodatkowo moduł zarządzania przez przeglądarkę internetową pozwala na wygodną konfigurację ochrony z dowolnego miejsca.

Grzegorz Gąsiewski

Specjalista ds. oprogramowania, Seven, www.AntywirusExpert.pl

 

Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zawieranie umów w formie elektronicznej, zarządzanie dokumentami online. Czy prawnicy pozbędą się papierów?

  Zawieranie umów w formie elektronicznej. Tak jak biznesmeni rozpoczynający swoją karierę w latach 80-tych i 90-tych są przyzwyczajeni do noszenia znacznej ilości gotówki w kieszeni, tak prawnicy są przyzwyczajeni do wszystkiego, co jest „na piśmie”, „stwierdzone pismem”, ma „formę pisemną”, itp. Jak słusznie wskazała Rzecznik Generalna TSUE (w swojej opinii w sprawie C-258/16), teksty zapisuje się od tysięcy lat na różnych nośnikach – na glinianych tabliczkach, papirusie, marmurze czy granicie. Współcześnie coraz powszechniej używa się jednak elektronicznych środków przekazu. Odchodzi się od utożsamiania formy pisemnej wyłącznie z formą papierową (wydrukiem papierowym).

  Jak firma powinna informować o realizacji zadania publicznego?

  Od 25 czerwca br. będą obowiązywały nowe regulacje dla beneficjentów programów finansowanych z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, w tym z PFRON. Jakie obowiązki informacyjne ma firma?

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Czy przedsiębiorca może sprawdzić kto jest zaszczepiony?

  Była wojna o maseczki, będzie o dowody szczepienia? Przedsiębiorcy mają wątpliwości, jak sprawdzać czy klient jest zaszczepiony. Jakie obowiązki ma pracodawca, a jakie prawa pracownik?

  Co 4 firma ma kłopoty ze spłata rat kredytu lub leasingu

  Co druga firma z sektora MŚP w ciągu ostatnich trzech miesięcy poniosła w związku z pandemią dodatkowe koszty. Pojawiły się problemy ze spłatą rat leasingu. Ale te wydatki to nie jedyne zmartwienie firm. Jakie kłopoty finansowe mają firmy?

  Rynek konsumenta. Kto kupuje zdalnie, a kto stacjonarnie?

  Zakupy przez internet zyskały przez pandemię. W wyniku kolejnych obostrzeń nakładanych na branżę i wielu tygodni niemal całkowitego zakazu handlu drogą stacjonarną dla wielu sklepów handel internetowy był jedynym kanałem dystrybucji.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Kiedy ruszy Krajowy Rejestr Zadłużonych?

  Krajowy Rejestr Zadłużonych miał zacząć działać w lipcu tego roku, ale poczekamy jeszcze na jego uruchomienie. Kto trafi do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!