REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć system IT?

Gąsiewski Grzegorz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejsze programy antywirusowe, wykorzystywane do ochrony cyfrowych zasobów przedsiębiorstw, to aplikacje oferujące kompletną ochronę dla wszystkich typów rozwiązań sieciowych.

Stale monitorując przychodzące i wychodzące dane, najnowsze programy antywirusowe potrafią wykryć nie tylko wirusy, ale także oprogramowanie szpiegujące, konie trojańskie, spam i inne zagrożenia. Do wykrywania złośliwego oprogramowania firmy specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań systemów bezpieczeństwa danych wykorzystują różne techniki. Posługują się stałymi aktualizacjami baz sygnatur czy metodami heurystycznymi. Każda z nich powstaje jako odpowiedź na nowe zagrożenie.

REKLAMA

Zabezpieczenie danych

Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa firmowych danych to zadanie, przed jakim staje administrator systemów informatycznych. Musi on dopasować program chroniący firmowe zasoby do zagrożeń, jakie niesie złośliwe oprogramowanie czy wyciek danych, adekwatnie do rozmiaru i złożoności firmowej sieci. Ważne jest także wdrożenie takiego systemu bezpieczeństwa danych, które będzie całkowicie nieodczuwalne dla użytkowników podczas codziennej pracy. Proces skanowania plików w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania powinien odbywać się w tle, nie angażując uwagi i nie spowalniając ich pracy.

Od czego zacząć?

REKLAMA

Przed dokonaniem wyboru programu antywirusowego należy dokładnie określić parametry, które dana aplikacja będzie musiała spełniać. Dodatkowym warunkiem jest elastyczność rozwiązania, która pozwoli administratorowi na szybką reakcję w sytuacji rozbudowy sieci informatycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku ochrony strategicznych danych nie cena powinna być głównym czynnikiem, a skuteczność danego rozwiązania. Decydującym kryterium przy wyborze programu antywirusowego powinien być maksymalny stopień wykrywania zagrożeń przy minimalnym zgłaszaniu fałszywych alarmów. Pozostałe ważne elementy to czas skanowania w poszukiwaniu zagrożeń (zarówno skanowanie dogłębne, jak i skanowanie w locie), obciążenie systemu operacyjnego oraz częstotliwość odświeżania bazy wirusów.

Ochrona stacji roboczych

Podstawowym zabezpieczeniem każdej firmy powinna być ochrona stacji roboczych przed wirusami, spyware, adware oraz phishingiem, sprawdzając w czasie rzeczywistym wszystkie otwierane, uruchamiane i zapisywane zbiory, pliki pobierane z Internetu oraz pocztę elektroniczną. Ochrona stacji roboczych powinna dotyczyć zarówno tych znajdujących się w obrębie sieci korporacyjnej, jak i użytkowanych poza firmą (np. notebooki wykorzystywane przez mobilnych pracowników).

Bardzo ważnym elementem zabezpieczenia stacji roboczych jest zapora ogniowa (firewall), która kontroluje cały ruch przychodzący i wychodzący z komputera. Firewall chroni przed włamaniami hakerów, kradzieżą poufnych danych i haseł, a także przed próbami przejęcia kontroli nad komputerem.

Antywirusowe programy

Decydując się na zakup programu antywirusowego, warto sprawdzić, czy posiada ochronę przed niechcianymi i niepotrzebnymi wiadomościami e-mail (ochrona przed spamem na stacjach roboczych). Dzięki temu pracownicy nie będą tracili cennego czasu na czytanie i kasowanie niepotrzebnych wiadomości. Warto dodać, że wiadomości nieznanego pochodzenia mogą stać się źródłem zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem.

Ochrona serwerów plików

Jeśli w firmie znajdują się serwery plików, to także należy je chronić przed destrukcyjnym oprogramowaniem. Program antywirusowy powinien monitorować wszystkie zdarzenia na serwerze, a ochrona plików powinna odbywać się bez żadnego ograniczania dostępu do nich. Aplikacja chroniąca serwer powinna usuwać lub blokować dostęp do zainfekowanych plików, a następnie wysyłać powiadomienie do właściciela pliku i administratora. Pozwala to na zapobieganie rozprzestrzenienia się złośliwego oprogramowania w firmowej sieci.

Ochrona serwerów poczty

W przypadku wykorzystywania własnych serwerów pocztowych należy zainstalować oprogramowanie umożliwiające ochronę antywirusową i antyspamową poczty elektronicznej, zanim zostanie dostarczona na komputery pracowników. Program zainstalowany na serwerze pocztowym chroni i sprawdza wszystkie wiadomości przychodzące i wychodzące (oraz załączniki). Oprogramowanie to wykrywa w czasie rzeczywistym wszystkie rodzaje wirusów, robaków i programów adware i spyware, które mogą zainfekować system za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Administracja

Podczas administrowania stacji roboczych, serwerów plików oraz serwerów poczty w postaci rozproszonej sieci ważnym składnikiem jest konsola administratora. Umożliwia ona centralną administrację, konfigurację oraz monitorowanie całego systemu ochrony antywirusowej na poszczególnych stacjach roboczych i serwerach. To narzędzie pozwala na zaoszczędzenie czasu przy obsłudze rozległej sieci komputerowej. Dodatkowo intuicyjny i przyjazny interfejs konsoli zapewnia wysoką ergonomię pracy użytkowników oraz administratora. Administrator może zarządzać ochroną poszczególnych stacji roboczych - z jednej strony może wymuszać zdalne ustawienia czy akcje, z drugiej strony może generować raporty dotyczące wyników skanowania, aktywności wirusów, czy też aktualizacji programu i baz sygnatur na poszczególnych komputerach. Dodatkowo moduł zarządzania przez przeglądarkę internetową pozwala na wygodną konfigurację ochrony z dowolnego miejsca.

Grzegorz Gąsiewski

Specjalista ds. oprogramowania, Seven, www.AntywirusExpert.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA