REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Antywirusowe programy

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przestępcy coraz częściej wykorzystują internet do swoich kryminalnych celów. Posługują się najróżniejszymi metodami, m.in. przeprowadzają ataki typu phishing, pharming, rozsyłają konie trojańskie, wirusy, robaki. Jedyną ochroną na zagrożenia płynące z sieci są ochronne programy komputerowe.

Według najnowszego raportu firmy Symantec na temat zagrożeń pochodzących z internetu, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej atakujący skupiają się na łamaniu zabezpieczeń użytkowników w celu uzyskania korzyści finansowych. W 2008 r. 78% zagrożeń dla informacji poufnych obejmowało eksport danych użytkowników, a 76% rejestrowanie klawiszy naciskanych na klawiaturze w celu kradzieży informacji, np. hasła do rachunków bankowych. Ponadto 76% ataków typu phishing było kierowanych przeciwko firmom w branży usług finansowych. Co ciekawe, w 2008 r. w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki największy odsetek witryn internetowych, do których kierowani byli użytkownicy w wyniku ataków typu phishing, znajdował się w Polsce, stanowiąc 18% wszystkich znanych witryn tego typu. Te znajdujące się w Polsce witryny najczęściej korzystały z marek branży finansowej.

REKLAMA

Phishing, czyli łowienie pieniędzy

Phishing to popularna metoda cyberprzestępców, którzy wykorzystują pocztę elektroniczną do uzyskania danych dostępu do rachunków banków internetowych, sklepów online czy też portali aukcyjnych. Chwyt jest bardzo prosty: oszuści wysyłają masowo sfałszowane e-maile, które wyglądają tak, jakby w rzeczywistości pochodziły z banku lub sklepu internetowego. W tekście wiadomości adresat zostaje wezwany do zaktualizowania danych. W tym celu należy kliknąć na link podany w e-mailu i na stronie, która się wówczas otworzy, wpisać swoje dane dostępu. W ten sposób wyłudzone informacje oszuści wykorzystują do wykonywania przelewów bankowych lub zakupów online. E-maile tego rodzaju mają coraz bardziej profesjonalny wygląd. Wcześniej łatwo można było je rozpoznać ze względu na liczne błędy ortograficzne czy nieudolnie zredagowaną treść. Obecnie fałszerstwa są dla wielu użytkowników sieci nie do odróżnienia od wiadomości oryginalnych. Warto pamiętać, że banki lub inne instytucje nie mogą wysyłać tego rodzaju komunikatów.

Pharming - podstępne przekierowanie

Pharming, podobnie jak phishing, to nic innego jak próba uzyskania dostępu do internetowych danych użytkownika. Zamiast rozsyłać e-maile pod nieprawdziwymi nazwami, cyberprzestępcy przekierowują swoje potencjalne ofiary bezpośrednio na sfałszowane strony internetowe, mimo że użytkownik wprowadził prawidłowy adres internetowy. Logując się na takiej stronie padamy, ofiarą oszustów. Dlatego przy wprowadzaniu ważnych danych należy zachować szczególną czujność. Jeżeli w czasie połączenia nagle zniknęły symbole oznaczające nawiązanie bezpiecznej sesji, np. kłódka na pasku stanu przeglądarki czy też „s” w „https://” przed internetowym adresem banku, należy jak najszybciej przerwać dokonywaną transakcję lub zakupy i powiadomić bank lub sklep internetowy. Ponadto można się upewnić, sprawdzając certyfikat bezpieczeństwa danej strony - wystarczy dwa razy kliknąć na symbol kłódki. Certyfikat musi być wystawiony na oryginalnego operatora odwiedzanej strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szpieg w sieci czyli spyware, adware i koń trojański

Spyware i adware to szpiegowskie programy komputerowe, które dostają się do komputera najczęściej w sposób niezauważony i gromadzą informacje o użytkowniku. Spyware realizuje często cele finansowe i zmierza do zdobycia danych poufnych (np. haseł dostępu), przeszukując e-maile lub informacje z rozmów na czatach pod kątem wrażliwych informacji. Adware z reguły bada przyzwyczajenia użytkowników w czasie surfowania, gromadząc informacje o odwiedzanych stronach i przekazując je dalej. Często użytkownik komputera nieświadomie instaluje programy szpiegowskie jako element oprogramowania ściągniętego z internetu. Konie trojańskie to o wiele bardziej agresywna forma programów szpiegowskich. Potrafią np. ściągać szkodliwe programy lub wyśledzić wrażliwe dane. Po uruchomieniu zainfekowanego trojanem pliku program instaluje się na dysku twardym i zaczyna pracować.

Spam

To wszelkie rozsyłane masowo niechciane wiadomości, na których otrzymywanie odbiorca nie wyraził zgody, a które często zawierają treści reklamowe i pochodzą od nieznanych nadawców. Według szacunków firmy Symantec około 75 - 80% wszystkich wiadomości stanowi spam. Spam trzeba kasować, nie otwierając plików, zwłaszcza że często zawiera linki do złośliwych programów.

 

Jak zabezpieczyć komputer?

Chcąc chronić się przed tymi zagrożeniami, użytkownicy powinni zaopatrzyć się we wszechstronny program ochronny typu „internet security”. Tradycyjny program antywirusowy już nie wystarczy. Każdy komputer podłączony do internetu musi mieć program z takimi funkcjami, jak:

• system wykrywania i przeciwdziałania włamaniom, który zabezpiecza komputer przed atakami hakerskimi;

• mechanizm wykrywania nieznanych jeszcze zagrożeń, który pozwala je zidentyfikować na podstawie obserwacji zachowania danej aplikacji;

• zaporę ogniową;

• klasyczne mechanizmy wykrywania zagrożeń na podstawie tzw. sygnatur;

• wykrywanie i usuwanie programów szpiegowskich;

• ochronę przeglądarki internetowej;

• technologię NAC;

• mechanizmy zapewniające ochronę przed wykorzystaniem luk w systemie operacyjnym;

• rozwiązanie do walki ze spamem.

REKLAMA

Właściwy program zabezpiecza użytkowników nie tylko przed tradycyjnymi zagrożeniami, ale chroni również przez nowymi niebezpieczeństwami typu phishing. Ponadto program nie powinien zarzucać użytkownika zbyt wieloma komunikatami. Z punktu widzenia twórców oprogramowania nagłe komunikaty są istotne dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale dla użytkownika mogą wydać się niezrozumiałe i irytujące. Dlatego nowoczesny program musi sam ściągać aktualizacje, przeprowadzać okresowe skanowanie dysków w poszukiwaniu zagrożeń czy zarządzać ustawieniami zabezpieczeń (np. zapory ogniowej).

REKLAMA

Program ochronny powinien też aktualizować swoje bazy sygnatur możliwie jak najczęściej. Lepiej, aby producenci dostarczali aktualizacje w mniejszych pakietach, które nie obciążą łącza internetowego, ale będą dostępne na czas. Jest to spowodowane dynamicznym rozwojem nowych zagrożeń - laboratoria firmy Symantec odnotowują, że każdego dnia powstaje ich około 12 tysięcy. Liczba aktualizacji oprogramowania może sięgnąć nawet 200 dziennie. W przypadku braku odpowiedniej sygnatury program ochronny musi wykryć nowe zagrożenie, korzystając z tzw. mechanizmów behawioralnych, które analizują aplikacje na podstawie podejrzanych i niebezpiecznych zachowań.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielkości firmy i liczby komputerów. Z jej punktu widzenia ważna jest łatwość zarządzania całą infrastrukturą IT. W przypadku małej firmy zainstalowanie 'pudełkowych' programów na pojedynczych stacjach w zupełności wystarczy, a zarządzanie nimi nie sprawi problemów. W większej firmie takie podejście nie zda jednak egzaminu, ponieważ do zapewnienia odpowiedniego działania systemu i wysokiej wydajności pracowników działu informatycznego niezbędne jest wdrożenie zintegrowanego rozwiązania. Taka aplikacja powinna być zarządzana na wszystkich komputerach z poziomu jednej konsoli administracyjnej. Pozwoli to na łatwe i bardziej efektywne monitorowanie pracy wszystkich programów, ich aktualizowanie oraz sprawdzanie, czy pracownicy nie wykonują działań niezgodnych z polityką bezpieczeństwa, takich jak próba wyłączenia niektórych modułów programowych. Centralne zarządzanie to przede wszystkim znaczna oszczędność czasu dla pracowników IT. Jeżeli administrator chce zainstalować nowe poprawki do wybranego programu na kilkunastu komputerach, nie musi odwiedzać każdego stanowiska osobno - wystarczy, że wyda odpowiednie komendy ze swojego stanowiska pracy, a w tym samym czasie aktualizacje zostaną wysłane do wszystkich komputerów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA