REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezzwrotna pomoc dla firm

Anna Wiśniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W marcu 2010 r. ma ruszyć nowy program pomocowy dla firm. Granty mogą sięgnąć nawet 500 mln euro dla przedsiębiorcy.

W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego powstaje nowy program pomocowy dla przedsiębiorstw. Rozporządzenie określające zasady udzielania dotacji ma wejść w życie do końca marca 2010 r. Wsparcie ma mieć formę bezzwrotnych grantów na inwestycję.

REKLAMA

Według projektu rozporządzenia, o pomoc będą mogły ubiegać się firmy, które nie były zagrożone 1 lipca 2008 r., ale z powodu kryzysu finansowego i gospodarczego stały się zagrożone po tym terminie. W odróżnieniu więc od ustawy antykryzysowej (weszła w życie 22 sierpnia 2009 r.), która uzależnia przyznanie pomocy m.in. od spełnienia sztywnego kryterium spadku dochodów, nowy program pomocowy nie określa autorytarnie, co oznacza „zagrożenie”.

Jeżeli urzędnicy nie narzucą w tym względzie własnych wymagań, program może się stać atrakcyjną formą wsparcia dla firm.

O dotacje nie będą mogły ubiegać się firmy z sektora rybołówstwa i produkcji rolnej oraz niektórych firm przetwórstwa i obrotu produktami rolnymi. Wsparcia nie będzie można przeznaczyć na produkcję przeznaczoną na eksport. Nie dostanie jej również przedsiębiorca, na którym ciąży obowiązek zwrotu pomocy publicznej.

Wszystko zależy od marszałków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Program pomocowy ma być finansowany z regionalnych programów operacyjnych, a decyzje o przystąpieniu do niego będą podejmować marszałkowie województw. Dotacje otrzymają więc tylko firmy z województw, które przystąpiły do programu. Najprawdopodobniej nie wszystkie regiony będą go wdrażać.

Ponadto władze regionów, które będą realizować program, określą też szczegółową procedurę przyznawania pomocy. Sukces nowego instrumentu wspierania przedsiębiorców zależy więc od samorządów i od tego, czy uda im się szybko przygotować zaplecze administracyjne dla programu. Jest to tym bardziej ważne, że dotację mogą być przyznawane tylko do końca 2010 r.

Środki na inwestycje

Ze środków programu można będzie realizować lub kontynuować inwestycje związane z produkcją, świadczeniem usług, zmianą profilu oraz zakupem usług doradczych, prawnych, finansowych lub technicznych związanych z poprawieniem efektywności firmy. Do wydatków kwalifikowanych będą zaliczane koszty:

• zakupu materiałów budowlanych, maszyn, urządzeń technicznych, narzędzi, przyrządów i aparatury;

• zakupu nowych lub używanych środków trwałych w rozumieniu przepisów o rachunkowości oraz ich instalację i uruchomienie, jeżeli będą:

- wykorzystywane wyłącznie na cele projektu objętego pomocą,

- podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości,

- nabyte od osób trzecich niezależnych od wspieranej firmy na warunkach rynkowych,

- stanowić aktywa przedsiębiorcy firmy przez co najmniej 5 lat, a w przypadku mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy - co najmniej 3 lata;

• adaptacji gruntów, budynków, budowli, maszyn, urządzeń, aparatury lub wyposażenia (m.in. wyburzenia, rozbiórki, rekultywacji terenu, robót budowlanych, remontów, modernizacji, adaptacji oraz budowa, przebudowa, modernizacja infrastruktury technicznej, przede wszystkim wodnej, kanalizacyjnej, transportowej, energetycznej, gazowej, deszczowej, telekomunikacyjnej oraz sieci specjalistycznych);

• nadzoru technicznego i budowlanego;

• kupna wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej lub z zakresu organizacji i zarządzania;

u zakupu usług doradczych, prawnych, finansowych lub technicznych, bezpośrednio prowadzących do poprawy efektywności firmy.

Pomoc dla jednego przedsiębiorcy może sięgnąć 500 tys. euro i 100% kosztów kwalifikowanych. Dobrą wiadomością jest także to, że pomoc ta może był łączona z innymi dotacjami, bez względu na ich formę czy źródło (np. z pomocą regionalną). Wyjątkiem jest pomoc de minimis.

Ułatwienia

Przedsiębiorca, który otrzyma dotację, nie będzie mógł znacząco zmodyfikować projektu przez 5 lat. Przy czym mikro, małe i średnie firmy mogą zwrócić się do samorządu województwa, by ograniczył ten okres do lat 3. Wymiana maszyn i urządzeń w tym okresie nie będzie traktowana jako modyfikacja projektu.

Podstawą przyznania wsparcia będzie wniosek zawierający:

1) nazwę przedsiębiorcy;

2) tytuł i miejsce realizacji projektu;

3) cel realizacji projektu;

4) opis projektu;

5) opis rezultatów realizacji projektu;

6) planowane terminy rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu;

7) wartość projektu;

8) wydatki kwalifikowane;

9) wnioskowaną kwotę dofinansowania;

10) źródła finansowania projektu.

Do wniosku przedsiębiorca będzie musiał dołączyć dokumenty pozwalające ocenić jego sytuację finansową. Przy czym listę tych dokumentów określi samorząd województwa. Najprawdopodobniej więc będą się one różnić w zależności od regionu.

Przed udzieleniem dotacji przedsiębiorca będzie też musiał przedstawić oświadczenia o otrzymanej pomocy publicznej.

Anna Wiśniewska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA