REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezzwrotna pomoc dla firm

Anna Wiśniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W marcu 2010 r. ma ruszyć nowy program pomocowy dla firm. Granty mogą sięgnąć nawet 500 mln euro dla przedsiębiorcy.

W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego powstaje nowy program pomocowy dla przedsiębiorstw. Rozporządzenie określające zasady udzielania dotacji ma wejść w życie do końca marca 2010 r. Wsparcie ma mieć formę bezzwrotnych grantów na inwestycję.

REKLAMA

Według projektu rozporządzenia, o pomoc będą mogły ubiegać się firmy, które nie były zagrożone 1 lipca 2008 r., ale z powodu kryzysu finansowego i gospodarczego stały się zagrożone po tym terminie. W odróżnieniu więc od ustawy antykryzysowej (weszła w życie 22 sierpnia 2009 r.), która uzależnia przyznanie pomocy m.in. od spełnienia sztywnego kryterium spadku dochodów, nowy program pomocowy nie określa autorytarnie, co oznacza „zagrożenie”.

Jeżeli urzędnicy nie narzucą w tym względzie własnych wymagań, program może się stać atrakcyjną formą wsparcia dla firm.

O dotacje nie będą mogły ubiegać się firmy z sektora rybołówstwa i produkcji rolnej oraz niektórych firm przetwórstwa i obrotu produktami rolnymi. Wsparcia nie będzie można przeznaczyć na produkcję przeznaczoną na eksport. Nie dostanie jej również przedsiębiorca, na którym ciąży obowiązek zwrotu pomocy publicznej.

Wszystko zależy od marszałków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Program pomocowy ma być finansowany z regionalnych programów operacyjnych, a decyzje o przystąpieniu do niego będą podejmować marszałkowie województw. Dotacje otrzymają więc tylko firmy z województw, które przystąpiły do programu. Najprawdopodobniej nie wszystkie regiony będą go wdrażać.

Ponadto władze regionów, które będą realizować program, określą też szczegółową procedurę przyznawania pomocy. Sukces nowego instrumentu wspierania przedsiębiorców zależy więc od samorządów i od tego, czy uda im się szybko przygotować zaplecze administracyjne dla programu. Jest to tym bardziej ważne, że dotację mogą być przyznawane tylko do końca 2010 r.

Środki na inwestycje

Ze środków programu można będzie realizować lub kontynuować inwestycje związane z produkcją, świadczeniem usług, zmianą profilu oraz zakupem usług doradczych, prawnych, finansowych lub technicznych związanych z poprawieniem efektywności firmy. Do wydatków kwalifikowanych będą zaliczane koszty:

• zakupu materiałów budowlanych, maszyn, urządzeń technicznych, narzędzi, przyrządów i aparatury;

• zakupu nowych lub używanych środków trwałych w rozumieniu przepisów o rachunkowości oraz ich instalację i uruchomienie, jeżeli będą:

- wykorzystywane wyłącznie na cele projektu objętego pomocą,

- podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości,

- nabyte od osób trzecich niezależnych od wspieranej firmy na warunkach rynkowych,

- stanowić aktywa przedsiębiorcy firmy przez co najmniej 5 lat, a w przypadku mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy - co najmniej 3 lata;

• adaptacji gruntów, budynków, budowli, maszyn, urządzeń, aparatury lub wyposażenia (m.in. wyburzenia, rozbiórki, rekultywacji terenu, robót budowlanych, remontów, modernizacji, adaptacji oraz budowa, przebudowa, modernizacja infrastruktury technicznej, przede wszystkim wodnej, kanalizacyjnej, transportowej, energetycznej, gazowej, deszczowej, telekomunikacyjnej oraz sieci specjalistycznych);

• nadzoru technicznego i budowlanego;

• kupna wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej lub z zakresu organizacji i zarządzania;

u zakupu usług doradczych, prawnych, finansowych lub technicznych, bezpośrednio prowadzących do poprawy efektywności firmy.

Pomoc dla jednego przedsiębiorcy może sięgnąć 500 tys. euro i 100% kosztów kwalifikowanych. Dobrą wiadomością jest także to, że pomoc ta może był łączona z innymi dotacjami, bez względu na ich formę czy źródło (np. z pomocą regionalną). Wyjątkiem jest pomoc de minimis.

Ułatwienia

Przedsiębiorca, który otrzyma dotację, nie będzie mógł znacząco zmodyfikować projektu przez 5 lat. Przy czym mikro, małe i średnie firmy mogą zwrócić się do samorządu województwa, by ograniczył ten okres do lat 3. Wymiana maszyn i urządzeń w tym okresie nie będzie traktowana jako modyfikacja projektu.

Podstawą przyznania wsparcia będzie wniosek zawierający:

1) nazwę przedsiębiorcy;

2) tytuł i miejsce realizacji projektu;

3) cel realizacji projektu;

4) opis projektu;

5) opis rezultatów realizacji projektu;

6) planowane terminy rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu;

7) wartość projektu;

8) wydatki kwalifikowane;

9) wnioskowaną kwotę dofinansowania;

10) źródła finansowania projektu.

Do wniosku przedsiębiorca będzie musiał dołączyć dokumenty pozwalające ocenić jego sytuację finansową. Przy czym listę tych dokumentów określi samorząd województwa. Najprawdopodobniej więc będą się one różnić w zależności od regionu.

Przed udzieleniem dotacji przedsiębiorca będzie też musiał przedstawić oświadczenia o otrzymanej pomocy publicznej.

Anna Wiśniewska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

REKLAMA

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA