REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informację ZUS IWA za 2009 r. trzeba złożyć do 1 lutego 2010 r.

Joanna Goliniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do 1 lutego 2010 r. płatnicy składek muszą złożyć informację ZUS IWA za 2009 r. Na jej podstawie ZUS ustali wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującej poszczególnych płatników w kolejnym roku składkowym, który zacznie się 1 kwietnia 2010 r. Informację ZUS IWA za 2009 r. należy sporządzić na nowym druku, podając w nim kod PKD 2007.

Informację ZUS IWA za 2009 r. muszą złożyć płatnicy składek, którzy łącznie spełnili następujące warunki:

REKLAMA

• byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2010 r. (art. 31 ust. 7 ustawy wypadkowej),

• w 2009 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego przeciętnie co najmniej 10 ubezpieczonych (art. 28 ust. 2 ustawy wypadkowej),

• byli wpisani do rejestru REGON w dniu 31 grudnia 2009 r. (art. 29 ust. 1 ustawy wypadkowej).

Co oznacza „nieprzerwane zgłoszenie”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe, który był zgłoszony w ZUS nieprzerwanie w 2009 r., jest taki płatnik, który w każdym miesiącu 2009 r. zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej jedną osobę.

ZUS IWA za 2009 r. nie mają zatem obowiązku składać płatnicy, którzy chociaż w jednym miesiącu 2009 r. nie zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego ani jednej osoby (lub nie są płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe w styczniu 2010 r.).

Termin złożenia ZUS IWA za 2009 r.

Termin złożenia informacji ZUS IWA za dany rok kalendarzowy upływa 31 stycznia następnego roku (art. 31 ust. 6 ustawy wypadkowej). Jednak w 2010 r. ostatni dzień terminu (31 stycznia) przypada w niedzielę. Dlatego ZUS IWA za 2009 r. należy przekazać wyjątkowo do 1 lutego 2010 r.

Nowy wzór druku ZUS IWA

Informację ZUS IWA za 2009 r. należy sporządzić na nowym, poprawionym formularzu. Druk ZUS IWA jest załącznikiem nr 2 do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Uchwalone rozporządzenie ma mieć moc obowiązującą od 1 stycznia 2010 r.

Jak wypełnić ZUS IWA

Większość pól formularza ZUS IWA należy wypełnić tak samo jak druki składane za ubiegłe lata. Należy jednak pamiętać o tym, by wpisać kod PKD 2007 (a nie PKD 2004).

Blok I „Dane organizacyjne”:

REKLAMA

• w polu 01 - należy wpisać identyfikator informacji ZUS IWA (numer/rok) - 01 2009 - numer 01 oznacza informację ZUS IWA pierwszorazową, numery od 02 do 30 będą oznaczać ewentualnie składane korekty ZUS IWA, 2009 oznacza rok, za który składana jest informacja ZUS IWA),

• w polu 02 - należy wpisać 6-znakowy kod terytorialny jednostki terenowej ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek. Kody terytorialne jednostek terenowych ZUS znajdują się w słowniku zawartym w programie Płatnik i w poradniku opublikowanym na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl),

• pola 03-05 należy pozostawić puste,

• w polu 06 - należy wpisać znak i numer decyzji pokontrolnej, w przypadku gdy korekta informacji ZUS IWA składana jest w następstwie ustaleń kontroli ZUS.

Blok II „Dane identyfikacyjne płatnika składek”:

• należy w nim podać te same dane, jakie wykazywane są we wszystkich innych drukach składanych w ZUS. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na podanie prawidłowych identyfikatorów numerycznych płatnika składek, z jakimi jest on aktualnie zgłoszony w ZUS (NIP/REGON/PESEL).

Blok III „Dane o liczbie ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego”:

REKLAMA

• w polu 01 - należy wpisać liczbę ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego. Liczbę ubezpieczonych należy ustalić, dzieląc sumę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy 2009 r. przez 12 miesięcy.

Ustalając liczbę ubezpieczonych, należy uwzględniać wszystkie osoby, które w danym miesiącu 2009 r. podlegały przynajmniej jeden dzień ubezpieczeniu wypadkowemu. Każdą osobę należy uwzględniać jako jednego ubezpieczonego, nawet jeśli w jednym miesiącu podlegała ubezpieczeniom z kilku tytułów (np. osobę, która po ustaniu w trakcie miesiąca umowy zlecenia, z której podlegała ubezpieczeniu wypadkowemu, została zatrudniona w tej samej firmie na podstawie umowy o pracę).

 

Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych nie należy brać pod uwagę osób:

• które podlegały ubezpieczeniom społecznym, ale nie podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu (np. zleceniobiorców wykonujących pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez płatnika, którzy do końca 2009 r. nie podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu),

• które przez cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego bądź zostały powołane do odbywania zasadniczej służby wojskowej,

• za które za dany miesiąc są rozliczane składki lub wykazywane świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych (tj. w miesiącu, za który składany jest imienny raport miesięczny za daną osobę, mimo że nie podlegała ona ubezpieczeniu wypadkowemu ani przez jeden dzień).

Blok IV „Zestawienie danych do ustalenia kategorii ryzyka dla płatnika składki”:

• w polu 01 - należy wpisać rodzaj przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), ujęty w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia 2009 r. Jest to 5-znakowy kod z zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacyjnego REGON aktualnego 31 grudnia 2009 r. W informacji ZUS IWA za 2009 r., odmiennie niż w informacjach za poprzednie lata, należy podać kod PKD 2007 (a nie kod PKD 2004).

WAŻNE!

W informacji za 2009 r. i za lata następne należy podać pięcioznakowy kod PKD według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007) określonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r.

• w polu 02 - należy wpisać liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem, które miały miejsce w 2009 r. W liczbie tej uwzględnia się pracowników poszkodowanych w wypadkach przy pracy, które zostały zarejestrowane w rejestrze wypadków nie wcześniej niż 1 stycznia 2009 r. i nie później niż 31 grudnia 2009 r., oraz innych ubezpieczonych (podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu), poszkodowanych w wypadkach przy pracy, dla których karta wypadku została sporządzona nie wcześniej niż 1 stycznia 2009 r. i nie później niż 31 grudnia 2009 r. Jeżeli w 2009 r. ani jeden ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu wypadkowemu nie został poszkodowany w wypadku przy pracy, należy wpisać cyfrę „0”.

• w polu 03 - należy wpisać liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich, które miały miejsce w 2009 r. Liczbę tych osób należy ustalić tak samo jak przy wypełnianiu pola 02, uwzględniając jednak tylko wypadki ciężkie i śmiertelne.

SŁOWNICZEK

wypadek ciężki - wypadek, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia naruszający podstawowe funkcje organizmu, choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy albo trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała

wypadek śmiertelny - wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wypadku

Liczba poszkodowanych podana w polu 03 nie może być wyższa od liczby wykazanej w polu 02.

• w polu 04 - należy wpisać liczbę zatrudnionych w warunkach, w których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, według stanu na 31 grudnia 2009 r. Ustalając liczbę tych osób, należy brać pod uwagę wyłącznie pracowników, tj. osoby pozostające w stosunku pracy w myśl przepisów Kodeksu pracy. Każdego pracownika należy uwzględniać w tej liczbie tylko jeden raz. Przy ustalaniu liczby zatrudnionych stosuje się zasady obowiązujące przy wypełnianiu działu 2 (wiersz 1, rubryka 1) sprawozdania o warunkach pracy (Z-10), sporządzanego dla celów GUS.

Blok V „Adres do korespondencji płatnika składek” oraz blok VI „Oświadczenie płatnika składek” należy wypełnić w taki sam sposób, jak podobne bloki w innych dokumentach składanych w ZUS.

Forma składania ZUS IWA

Informację ZUS IWA płatnik składek przekazuje w takiej samej formie, jaka obowiązuje go w odniesieniu do innych dokumentów określonych przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeżeli płatnik składek zobowiązany jest do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych przez teletransmisję danych w formie dokumentów elektronicznych, to również informacja ZUS IWA powinna być przekazana w formie elektronicznej.

• art. 3 ust. 4 i 5, art. 28 ust. 2, art. 29 ust. 1, art. 31 ust. 6-8 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322

• załącznik nr 2 do projektu z 3 listopada 2009 r. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (w dniu oddania numeru do drukarni nie zakończyły się prace legislacyjne nad tym projektem)

Joanna Goliniewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA