REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sporządzić i złożyć pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emilia Bartkowiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. wierzyciele, w tym m.in. przedsiębiorcy, mogą składać pozwy w postępowaniu upominawczym przez internet (tzw. e-pozwy). W drodze elektronicznego postępowania upominawczego można uzyskać m.in. wydanie przez sąd nakazu zapłaty.

Złożenie pozwu w formie elektronicznej jest prostsze niż składanie jego tradycyjnego odpowiednika i nie wymaga wizyty w sądzie. Niższa jest także opłata sądowa. Przedstawiamy krótką instrukcję rejestracji powoda w e-sądzie i składania e-pozwów.

REKLAMA

Kto może złożyć e-pozew

Z możliwości składania e-pozwów mogą korzystać trzy kategorie użytkowników:

• o profilu podstawowym (tj. osoby fizyczne, które są uprawnione do uwierzytelniania się na danym koncie),

• o profilu pełnomocnika zawodowego (radcowie prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, radcowie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• o profilu powoda masowego (za których ustawa uznaje użytkowników komunikujących się z e-sądem za pomocą przeznaczonego do tego celu własnego oprogramowania).

Wymagania techniczne systemu teleinformatycznego dla utworzenia pism procesowych z wykorzystaniem przez użytkownika masowego własnego oprogramowania przeznaczonego do komunikacji z systemem teleinformatycznym e-sądu udostępniane są za pośrednictwem stron internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl).

Gdzie należy przesyłać e-pozwy

E-pozwy należy kierować do Sądu Rejonowego w Lublinie, XVI Wydział Cywilny za pośrednictwem strony internetowej www.e-sad.gov.pl. Sąd ten, jako jedyny właściwy, został wyznaczony do rozpoznawania spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym, a zatem w elektronicznym postępowaniu upominawczym rozpoznaje on także sprawy należące według właściwości do innych sądów rejonowych.

Czy jest określony górny limit przedmiotu sporu

Nie. E-sąd rozpatruje wszystkie pozwy elektroniczne wnoszone z terenu całego kraju, bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Zakres przedmiotowy tego postępowania obejmuje m.in. roszczenia pieniężne, na zasadzie analogicznej do regulacji zawartej w art. 498 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego; dalej: k.p.c. W elektronicznym postępowaniu upominawczym mogą być rozpatrywane również sprawy gospodarcze, jednak z wyłączeniem stosowania tych przepisów k.p.c., które regulują postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych.

Jakie są warunki techniczne złożenia e-pozwu

Złożenie pozwu (lub innego pisma procesowego) w elektronicznym postępowaniu upominawczym następuje poprzez wniesienie go tzw. drogą elektroniczną do e-sądu. Jest to możliwe pod warunkiem posiadania aktywnego konta użytkownika w systemie teleinformatycznym e-sądu oraz legitymowania się ważnym certyfikatem służącym do składania podpisu elektronicznego.

PRZYKŁAD

Rejestracja konta w systemie (https://www.e-sad.gov.pl/rejestracjaUzytkownika.aspx)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak się zarejestrować jako użytkownik

REKLAMA

Rejestracja w systemie teleinformatycznym odbywa się poprzez stronę www.e-sad.gov.pl. Na tej stronie internetowej, w zakładce „Rejestracja konta użytkownika”, znajdą Państwo wniosek rejestracyjny konta użytkownika. Pola oznaczone gwiazdką (*) są polami obowiązkowymi. Rejestracja konta użytkownika, uwierzytelnianie użytkownika, składanie pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-sądu są operacjami w pełni bezpiecznymi, realizowanymi za pośrednictwem łącz szyfrowanych (https).

Pełnomocnicy zawodowi (radcowie prawni, adwokaci) po wypełnieniu, wydrukowaniu i podpisaniu wniosku rejestracyjnego pobranego ze strony www.e-sad.gov.pl muszą go złożyć do właściwej okręgowej izby radców prawnych/okręgowej rady adwokatów. Wniosek rejestracyjny konta użytkownika właściwa rada danego samorządu przesyła e-sądowi (tj. Sądowi Rejonowemu w Lublinie, XVI Wydział Cywilny) po potwierdzeniu danych w nim zawartych.

Konto użytkownika w systemie teleinformatycznym zostaje założone po podaniu przez wnioskodawcę imion i nazwiska, numeru PESEL, numeru dokumentu tożsamości, miejsca urodzenia, adresu poczty elektronicznej, adresu do korespondencji, wskazaniu nazwy użytkownika i hasła oraz po dokonaniu automatycznej weryfikacji imion, nazwiska oraz numeru PESEL w zbiorze PESEL.

WAŻNE!

Każdy użytkownik ma obowiązek niezwłocznie aktualizować dane wskazane we wniosku rejestracyjnym.

Warunki, jakim powinno odpowiadać hasło dostępowe do konta danego użytkownika, są udostępniane przez e-sąd. Przez hasło rozumie się poufne dane do składania podpisu elektronicznego. Użytkownik za pośrednictwem systemu teleinformatycznego jest uprawniony do zmiany tego hasła.

Jak jest udostępniane konto (uwierzytelnienie)

Zarejestrowane konto jest udostępniane użytkownikowi wyłącznie po uwierzytelnieniu. W przypadku pełnomocników zawodowych (radców prawnych, adwokatów) uwierzytelnienie następuje za pomocą podpisu elektronicznego. W przypadku użytkownika będącego osobą fizyczną, a nie będącego pełnomocnikiem zawodowym, uwierzytelnienie następuje przez podanie nazwy użytkownika i hasła.

Uwierzytelnienie następuje w systemie teleinformatycznym, na stronie internetowej www.e-sad.gov.pl, w zakładce „Panel logowania”.

Po dokonaniu przez użytkownika uwierzytelnienia, tj. po dokonaniu przez system jego identyfikacji na potrzeby uzyskania przez niego dostępu do konta, użytkownik może wnieść pismo procesowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

UTWORZENIE I WNIESIENIE PISMA PROCESOWEGO W ELEKTRONICZNYM POSTĘPOWANIU UPOMINAWCZYM KROK PO KROKU

I. Wniesienie e-pozwu

1. Wniesienie pisma procesowego (e-pozwu) za pomocą systemu teleinformatycznego przez użytkownika (osobę fizyczną, która jest uprawniona do uwierzytelniania się na danym koncie).

Wniesienie e-pozwu następuje poprzez:

a) uwierzytelnienie użytkownika,

b) utworzenie pisma w systemie teleinformatycznym,

c) nieodwracalne zainicjowanie procedury uiszczenia opłaty sądowej za pomocą udostępnianego przez system teleinformatyczny mechanizmu zapewniającego identyfikację wnoszącego opłatę (jeżeli z wniesieniem danego pisma związana jest opłata sądowa).

2. Wniesienie pisma lub pism przez użytkownika masowego.

Użytkownik masowy tworzy pismo procesowe z wykorzystaniem własnego oprogramowania przeznaczonego do jego komunikacji z systemem teleinformatycznym e-sądu. Wniesienie e-pozwu następuje poprzez:

a) utworzenie pisma z wykorzystaniem własnego oprogramowania przeznaczonego do komunikacji z systemem teleinformatycznym e-sądu,

b) uwierzytelnienie użytkownika,

c) wprowadzenie pisma do systemu teleinformatycznego,

REKLAMA

d) nieodwracalne zainicjowanie procedury uiszczenia opłaty sądowej za pomocą udostępnianego przez system teleinformatyczny mechanizmu zapewniającego identyfikację wnoszącego opłatę (jeżeli z wniesieniem danego pisma związana jest opłata sądowa).

3. Użytkownik będący radcą prawnym, adwokatem, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa może tworzyć i wnosić pisma procesowe zarówno tak jak użytkownik o profilu podstawowym, jak i użytkownik masowy.

 

II. Potwierdzenie wniesienia e-pozwu

Niezwłocznie po wniesieniu pisma procesowego do e-sądu w opisany sposób system teleinformatyczny wytwarza elektroniczne potwierdzenie wniesienia pisma i automatycznie umieszcza je w elektronicznych aktach sprawy.

Jeżeli do wniesienia pisma procesowego w elektronicznym postępowaniu upominawczym wymagane jest łączne współdziałanie więcej niż jednej osoby, po utworzeniu pisma w systemie teleinformatycznym wymagane jest także:

a) wskazanie przez użytkownika sposobu reprezentacji oraz nazw użytkowników dla pozostałych osób, które są uprawnione do łącznego działania za stronę, i zatwierdzenie treści pisma bez jego wniesienia,

b) ujawnienie pisma w systemie teleinformatycznym pozostałym użytkownikom,

c) zatwierdzenie treści tego pisma procesowego przez pozostałych użytkowników.

III. Data wniesienia e-pozwu

Datą wniesienia pisma procesowego (e-pozwu) drogą elektroniczną jest data wprowadzenia pisma do systemu teleinformatycznego e-sądu.

Załączniki do pozwu

W pozwie o wydanie nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym powód ma obowiązek wskazać dowody na poparcie swoich twierdzeń. Dowodów tych nie należy dołączać do pozwu. Pozew powinien zawierać numer:

1) PESEL powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania,

2) NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, jeżeli powód jest obowiązany do jego posiadania, oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku, numer w innym właściwym rejestrze lub ewidencji.

Opłacenie pozwu

W elektronicznym postępowaniu upominawczym opłaty sądowe należy uiszczać wyłącznie za pomocą mechanizmów gwarantujących nieodwracalne zainicjowanie procedury opłacenia pisma i identyfikację wnoszącego opłatę, udostępnionych przez system teleinformatyczny e-sądu. Na koszty związane ze złożeniem pozwu w formie elektronicznej składają się dwa elementy: opłata sądowa od pozwu oraz opłata manipulacyjna (prowizja) za uregulowanie tej opłaty w formie elektronicznej.

Od pozwu wnoszonego w elektronicznym postępowaniu upominawczym pobierana jest czwarta część opłaty sądowej, przy czym nie może być ona mniejsza aniżeli 30,00 zł (art. 19 ust. 2 pkt 2 i art. 20 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych; dalej: ustawa o kosztach). W zależności od wartości przedmiotu sporu będzie to czwarta część od opłaty stałej wskazanej dla postępowania uproszczonego (np. 1/4 z 300,00 zł - art. 28 ustawy o kosztach), albo też czwarta część od opłaty sądowej pobieranej w zwykłym postępowaniu (tj. 1/4 z 5% - art. 13 ustawy o kosztach).

Do opłaty sądowej doliczana jest opłata manipulacyjna na rzecz operatora płatności (eCard SA). Jest ona uzależniona od wysokości opłaty sądowej i wynosi od 1,80% do 2,60% opłaty sądowej.

WAŻNE!

System teleinformatyczny obsługujący elektroniczne postępowanie upominawcze umożliwia wniesienie pisma podlegającego opłacie tylko po stwierdzeniu, że pismo zostało opłacone.

Doręczenie e-pozwu

Doręczenie elektroniczne pism w elektronicznym postępowaniu upominawczym wymaga zamieszczenia doręczanego pisma w elektronicznych aktach sprawy oraz odbioru korespondencji. System teleinformatyczny e-sądu, niezwłocznie po doręczeniu pisma w sposób wyżej opisany, wytwarza i automatycznie umieszcza w elektronicznych aktach sprawy elektroniczne potwierdzenie odbioru korespondencji, wskazujące:

a) doręczane pismo,

b) użytkownika, któremu pismo doręczono,

c) datę i sposób doręczenia.

Użytkownik może wskazać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-sądu użytkowników uprawnionych do odbioru pism, a także w każdym czasie zmienić takie wskazanie.

Dostęp do akt sprawy

Uprawniony użytkownik, w toku sprawy, poprzez swoje konto ma wgląd do elektronicznych akt sprawy za pośrednictwem strony internetowej www.e-sad.gov.pl - zakładka: „Dostęp do akt sprawy i nakazów”.

• art. 1 ustawy z 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 26, poz. 156

• art. 50528-50537 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. Nr 43, poz. 296; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 3, poz. 13

• § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 grudnia 2009 r. w sprawie trybu doręczeń elektronicznych w elektronicznym postępowaniu upominawczym - Dz.U. Nr 226, poz. 1831

• § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 18 grudnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. Nr 221, poz. 1747

• § 1-5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 grudnia 2009 r. w sprawie sposobu wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną w elektronicznym postępowaniu upominawczym - Dz.U. Nr 226, poz. 1832

• § 2-5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 grudnia 2009 r. w sprawie trybu zakładania konta oraz sposobu posługiwania się podpisem elektronicznym w elektronicznym postępowaniu upominawczym - Dz.U. Nr 226, poz. 1830

• § 1-2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 15 grudnia 2009 r. w sprawie ustalenia sądu rejonowego, któremu przekazuje się rozpoznawanie spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym należących do właściwości innych sądów rejonowych - Dz.U. Nr 220, poz. 1728

• art. 13, 19, 20 i 28 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. Nr 167, poz. 1398; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 26, poz. 156

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

REKLAMA

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA