Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak po zmianie przepisów zatrudniać pracowników tymczasowych

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
inforCMS
Od 24 stycznia 2010 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W jej wyniku zniesiono niektóre ograniczenia dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych przez pracodawców użytkowników.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych w razie zwolnień grupowych

Po nowelizacji pracodawca użytkownik może skorzystać z pracy pracowników tymczasowych bezpośrednio po zakończeniu zwolnień grupowych (art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). Przed zmianą przepisów pracodawca użytkownik mógł przyjąć do pracy pracowników tymczasowych dopiero po upływie 6 miesięcy od zakończenia zwolnień grupowych.

Pracodawca użytkownik nadal nie może jednak przyjąć pracownika tymczasowego na stanowisko, na którym w okresie ostatnich 3 miesięcy pracował pracownik, którego zwolniono z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 8 pkt 3 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Dłuższe terminy na wydanie świadectwa pracy

Omawiana nowelizacja zmieniła również sposób wydawania pracownikom tymczasowym świadectw pracy. Po zmianie przepisów agencja pracy tymczasowej powinna wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu 12 miesięcy pracy na jej rzecz (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). W takim przypadku agencja pracy tymczasowej wydaje świadectwo pracy w dniu upływu tego 12-miesięcznego terminu. Jeżeli wydanie świadectwa pracy w tym terminie nie jest możliwe, agencja pracy tymczasowej, nie później niż w terminie kolejnych 7 dni, przesyła albo doręcza świadectwo pracy pracownikowi tymczasowemu lub osobie upoważnionej przez niego na piśmie do odebrania świadectwa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Po zmianie przepisów agencja pracy tymczasowej wydaje pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy po zakończeniu 12 miesięcy pracy.

Jednak na wniosek pracownika agencja pracy tymczasowej musi wydać mu świadectwo pracy przed upływem 12 miesięcy pracy, jeżeli przed tym terminem nastąpiło rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). W takiej sytuacji agencja pracy tymczasowej musi wydać pracownikowi świadectwo pracy w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia przez niego żądania. Jeżeli nie jest możliwe wydanie pracownikowi świadectwa w tym terminie, agencja powinna je wydać w terminie kolejnych 7 dni.

W przypadku gdy pracownikowi tymczasowemu upłynie 12 miesięcy zatrudnienia w czasie trwania umowy o pracę, agencja pracy tymczasowej wydaje świadectwo pracy dopiero po zakończeniu tej umowy o pracę. Może się więc zdarzyć, że pracownik tymczasowy otrzyma świadectwo pracy po okresie dłuższym niż 12 miesięcy zatrudnienia w tej samej agencji pracy tymczasowej.

PRZYKŁAD

Pracownik tymczasowy zawarł z agencją pracy tymczasowej umowę na okres 5 miesięcy. Po jej zakończeniu nie zażądał świadectwa pracy. Następnie po 2 miesiącach przerwy podpisał z tą samą agencją pracy tymczasowej umowę o pracę na okres 9 miesięcy. W takim przypadku agencja pracy tymczasowej będzie musiała wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu tej drugiej umowy. W czasie trwania drugiej umowy minie pracownikowi łącznie 12 miesięcy zatrudnienia w tej agencji. Agencja pracy tymczasowej musi jednak wydać świadectwo pracy dopiero po zakończeniu umowy, w czasie której minęło pracownikowi 12 miesięcy pracy.

Przed nowelizacją przepisów agencja pracy tymczasowej musiała wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu każdej umowy o pracę, chociażby trwała ona kilka dni. Jedynie, kiedy bezpośrednio po zakończeniu jednej umowy agencja pracy tymczasowej zawierała z tym samym pracownikiem tymczasowym kolejną umowę, nie musiała mu wydawać świadectwa pracy. Miała jednak obowiązek wydać świadectwo pracy w takiej sytuacji na żądanie pracownika.

Dłuższe okresy zatrudnienia u jednego pracodawcy

Omawiana nowelizacja wydłużyła również maksymalny okres pracy u tego samego pracodawcy użytkownika. Dotychczas pracownik tymczasowy na rzecz jednego pracodawcy użytkownika mógł pracować maksymalnie przez 12 miesięcy w okresie obejmującym kolejnych 36 miesięcy. Po zmianie przepisów pracownik tymczasowy może pracować na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika przez 18 miesięcy na przestrzeni kolejnych 36 miesięcy (art. 1 pkt 3 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Nadal pozostała bez zmian regulacja pozwalająca na zatrudnienie pracownika tymczasowego na zastępstwo za nieobecnego pracownika maksymalnie przez 36 miesięcy u tego samego pracodawcy użytkownika (art. 20 ust. 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

• ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - Dz.U. Nr 221, poz. 1737

• art. 8 pkt 3, art. 20 ust. 2 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - Dz.U. Nr 166, poz. 1608; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 221, poz. 1737

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

  Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

  Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

  Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

  Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

  Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji w fazie uzgodnień technicznych

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie - mówi PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

  Składniki masy upadłości. Co syndycy wystawiali na sprzedaż w 2022 r.?

  Od domów i mieszkań, poprzez samochody i komputery, aż po widelce, kilogramy posypki czekoladowej i drewniane wiaderka. Oto, jakie przedmioty zostały wystawione na sprzedaż przez syndyków w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w 2022 r. pokazuje raport analityków MGBI.

  Jak smartfony ułatwiają życie mamom?

  75 proc. mam używa dziennika elektronicznego, by sprawdzać wyniki w nauce swojego dziecka. Co druga z nich robi to codziennie. Technologia pomaga także rodzicom najmłodszych. Co trzecia kobieta korzysta bądź korzystała z aplikacji monitorujących ciążę, a co piąta wykorzystuje smartfona do organizacji opieki nad dzieckiem. 

  Coraz więcej wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

  W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6% rdr. A do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi.

  Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

  Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

  Rośnie świadomość polskich firm na temat faktoringu

  Ostatnie lata pokazały, że polscy przedsiębiorcy wiedzą o faktoringu coraz więcej i coraz częściej wybierają tę opcję. Jaka jest kondycja polskiego faktoringu i czy dzięki niemu polskie firmy unikną utraty płynności?

  Matura 2023: co o egzaminie mówią maturzyści?

  Jak uczniowie oceniają tegoroczną maturę? Które zadania sprawiły im najwięcej trudności? Z jakich pomocy korzystali, przygotowując się do egzaminu? 

  Coraz więcej prądu z małych OZE. Fotowoltaika najbardziej opłacalna

  Najszybciej rozwijają się niewielkie farmy solarne, które pod koniec ubiegłego roku osiągnęły moc 2,5 GW i wytworzyły 4,6 TWh energii elektrycznej. W 73 proc. została ona sprzedana.

  Pięć tanich chwytów hakerów – jak nie dać się nabrać

  Phishing był i jest najczęstszym cyberprzestępstwem internetowym. Potwierdza to również raport FBI. Zgodnie z nim liczba zgłoszonych przestępstw związanych z phishingiem wzrosła o ponad 1560 procent w ciągu pięciu lat

  Jak przyciągnąć uwagę klientów marketów? Czy warto umieszczać reklamę na drzwiach sklepów?

  Z raportu firmy technologicznej Proxi.cloud wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polacy robili zakupy w dużych sieciach 15% częściej niż w 2022 roku, a same dyskonty odwiedziło 92% ogółu konsumentów. Jak wykorzystać ten trend by dotrzeć z reklamą do potencjalnego klienta? Odpowiadamy. 

  Jak wykorzystać cieplejsze dni do promocji firmy? Jak działać w OOH, by dotrzeć do większej liczby klientów?

  30 proc. Polaków w czasie wolnym spotyka się z przyjaciółmi i z rodziną, a co czwarty konsument uprawia sport. 23 proc. osób idzie do pubu lub restauracji, tyle samo osób wskazało, że wolny czas spędza w galeriach handlowych – wynika z najnowszych badań PayBack dotyczących aktywności Polaków po pracy i w dni wolne od obowiązków zawodowych. Ładna pogoda i zbliżające się lato to czas zwiększonej aktywności konsumentów. Chętniej opuszczają dom, widują się z przyjaciółmi czy spacerują. To ważny sygnał dla reklamodawców i odpowiedni czas na zainwestowanie w kampanię OOH.

  Papier toaletowy będzie jeszcze droższy!

  Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego o ponad 63% więcej niż jeszcze rok temu.

  31 maja 2023 r. upływa ważny termin dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

  31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r.

  Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

  Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

  Czy Instytucje Państwowe będą Korzystały z CBDC, aby zastąpić Bitcoina?

  Obecnie popularność kryptowalut jest związana nie z ich powszechną użytecznością, ale z możliwościami spekulacyjnymi. Odpowiedzią państwowych instytucji, w tym przede wszystkim banków centralnych jest stworzenie własnej wersji wirtualnych cyfrowych walut.

  Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

  Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

  Sztuczna inteligencja i medycyna: rewolucja?

  W 2023 r. generatywna sztuczna inteligencja weszła do powszechnej świadomości i biznesów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowania medyczne.

  Jak bezpiecznie kupić fizyczne złoto?

  W ostatnich tygodniach cena złota inwestycyjnego pobiła psychologiczną granicę 2000 USD, co spowodowało, że wiele osób poszukujących bezpiecznych aktywów zaczęło rozważać jego zakup. Jak nabyć złotą sztabkę lub monetę bezpiecznie?

  Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

  Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

  Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

  Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

  Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

  Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

  Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

  Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.