REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak po zmianie przepisów zatrudniać pracowników tymczasowych

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 24 stycznia 2010 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W jej wyniku zniesiono niektóre ograniczenia dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych przez pracodawców użytkowników.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych w razie zwolnień grupowych

REKLAMA

Po nowelizacji pracodawca użytkownik może skorzystać z pracy pracowników tymczasowych bezpośrednio po zakończeniu zwolnień grupowych (art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). Przed zmianą przepisów pracodawca użytkownik mógł przyjąć do pracy pracowników tymczasowych dopiero po upływie 6 miesięcy od zakończenia zwolnień grupowych.

Pracodawca użytkownik nadal nie może jednak przyjąć pracownika tymczasowego na stanowisko, na którym w okresie ostatnich 3 miesięcy pracował pracownik, którego zwolniono z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 8 pkt 3 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Dłuższe terminy na wydanie świadectwa pracy

Omawiana nowelizacja zmieniła również sposób wydawania pracownikom tymczasowym świadectw pracy. Po zmianie przepisów agencja pracy tymczasowej powinna wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu 12 miesięcy pracy na jej rzecz (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). W takim przypadku agencja pracy tymczasowej wydaje świadectwo pracy w dniu upływu tego 12-miesięcznego terminu. Jeżeli wydanie świadectwa pracy w tym terminie nie jest możliwe, agencja pracy tymczasowej, nie później niż w terminie kolejnych 7 dni, przesyła albo doręcza świadectwo pracy pracownikowi tymczasowemu lub osobie upoważnionej przez niego na piśmie do odebrania świadectwa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Po zmianie przepisów agencja pracy tymczasowej wydaje pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy po zakończeniu 12 miesięcy pracy.

REKLAMA

Jednak na wniosek pracownika agencja pracy tymczasowej musi wydać mu świadectwo pracy przed upływem 12 miesięcy pracy, jeżeli przed tym terminem nastąpiło rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). W takiej sytuacji agencja pracy tymczasowej musi wydać pracownikowi świadectwo pracy w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia przez niego żądania. Jeżeli nie jest możliwe wydanie pracownikowi świadectwa w tym terminie, agencja powinna je wydać w terminie kolejnych 7 dni.

W przypadku gdy pracownikowi tymczasowemu upłynie 12 miesięcy zatrudnienia w czasie trwania umowy o pracę, agencja pracy tymczasowej wydaje świadectwo pracy dopiero po zakończeniu tej umowy o pracę. Może się więc zdarzyć, że pracownik tymczasowy otrzyma świadectwo pracy po okresie dłuższym niż 12 miesięcy zatrudnienia w tej samej agencji pracy tymczasowej.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownik tymczasowy zawarł z agencją pracy tymczasowej umowę na okres 5 miesięcy. Po jej zakończeniu nie zażądał świadectwa pracy. Następnie po 2 miesiącach przerwy podpisał z tą samą agencją pracy tymczasowej umowę o pracę na okres 9 miesięcy. W takim przypadku agencja pracy tymczasowej będzie musiała wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu tej drugiej umowy. W czasie trwania drugiej umowy minie pracownikowi łącznie 12 miesięcy zatrudnienia w tej agencji. Agencja pracy tymczasowej musi jednak wydać świadectwo pracy dopiero po zakończeniu umowy, w czasie której minęło pracownikowi 12 miesięcy pracy.

Przed nowelizacją przepisów agencja pracy tymczasowej musiała wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu każdej umowy o pracę, chociażby trwała ona kilka dni. Jedynie, kiedy bezpośrednio po zakończeniu jednej umowy agencja pracy tymczasowej zawierała z tym samym pracownikiem tymczasowym kolejną umowę, nie musiała mu wydawać świadectwa pracy. Miała jednak obowiązek wydać świadectwo pracy w takiej sytuacji na żądanie pracownika.

Dłuższe okresy zatrudnienia u jednego pracodawcy

Omawiana nowelizacja wydłużyła również maksymalny okres pracy u tego samego pracodawcy użytkownika. Dotychczas pracownik tymczasowy na rzecz jednego pracodawcy użytkownika mógł pracować maksymalnie przez 12 miesięcy w okresie obejmującym kolejnych 36 miesięcy. Po zmianie przepisów pracownik tymczasowy może pracować na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika przez 18 miesięcy na przestrzeni kolejnych 36 miesięcy (art. 1 pkt 3 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Nadal pozostała bez zmian regulacja pozwalająca na zatrudnienie pracownika tymczasowego na zastępstwo za nieobecnego pracownika maksymalnie przez 36 miesięcy u tego samego pracodawcy użytkownika (art. 20 ust. 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

• ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - Dz.U. Nr 221, poz. 1737

• art. 8 pkt 3, art. 20 ust. 2 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - Dz.U. Nr 166, poz. 1608; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 221, poz. 1737

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA