Kategorie

Jak po zmianie przepisów zatrudniać pracowników tymczasowych

Marek Skałkowski
inforCMS
Od 24 stycznia 2010 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W jej wyniku zniesiono niektóre ograniczenia dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych przez pracodawców użytkowników.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych w razie zwolnień grupowych

Po nowelizacji pracodawca użytkownik może skorzystać z pracy pracowników tymczasowych bezpośrednio po zakończeniu zwolnień grupowych (art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). Przed zmianą przepisów pracodawca użytkownik mógł przyjąć do pracy pracowników tymczasowych dopiero po upływie 6 miesięcy od zakończenia zwolnień grupowych.

Pracodawca użytkownik nadal nie może jednak przyjąć pracownika tymczasowego na stanowisko, na którym w okresie ostatnich 3 miesięcy pracował pracownik, którego zwolniono z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 8 pkt 3 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Dłuższe terminy na wydanie świadectwa pracy

Omawiana nowelizacja zmieniła również sposób wydawania pracownikom tymczasowym świadectw pracy. Po zmianie przepisów agencja pracy tymczasowej powinna wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu 12 miesięcy pracy na jej rzecz (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). W takim przypadku agencja pracy tymczasowej wydaje świadectwo pracy w dniu upływu tego 12-miesięcznego terminu. Jeżeli wydanie świadectwa pracy w tym terminie nie jest możliwe, agencja pracy tymczasowej, nie później niż w terminie kolejnych 7 dni, przesyła albo doręcza świadectwo pracy pracownikowi tymczasowemu lub osobie upoważnionej przez niego na piśmie do odebrania świadectwa pracy.

WAŻNE!

Po zmianie przepisów agencja pracy tymczasowej wydaje pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy po zakończeniu 12 miesięcy pracy.

Reklama

Jednak na wniosek pracownika agencja pracy tymczasowej musi wydać mu świadectwo pracy przed upływem 12 miesięcy pracy, jeżeli przed tym terminem nastąpiło rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). W takiej sytuacji agencja pracy tymczasowej musi wydać pracownikowi świadectwo pracy w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia przez niego żądania. Jeżeli nie jest możliwe wydanie pracownikowi świadectwa w tym terminie, agencja powinna je wydać w terminie kolejnych 7 dni.

W przypadku gdy pracownikowi tymczasowemu upłynie 12 miesięcy zatrudnienia w czasie trwania umowy o pracę, agencja pracy tymczasowej wydaje świadectwo pracy dopiero po zakończeniu tej umowy o pracę. Może się więc zdarzyć, że pracownik tymczasowy otrzyma świadectwo pracy po okresie dłuższym niż 12 miesięcy zatrudnienia w tej samej agencji pracy tymczasowej.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik tymczasowy zawarł z agencją pracy tymczasowej umowę na okres 5 miesięcy. Po jej zakończeniu nie zażądał świadectwa pracy. Następnie po 2 miesiącach przerwy podpisał z tą samą agencją pracy tymczasowej umowę o pracę na okres 9 miesięcy. W takim przypadku agencja pracy tymczasowej będzie musiała wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu tej drugiej umowy. W czasie trwania drugiej umowy minie pracownikowi łącznie 12 miesięcy zatrudnienia w tej agencji. Agencja pracy tymczasowej musi jednak wydać świadectwo pracy dopiero po zakończeniu umowy, w czasie której minęło pracownikowi 12 miesięcy pracy.

Przed nowelizacją przepisów agencja pracy tymczasowej musiała wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu każdej umowy o pracę, chociażby trwała ona kilka dni. Jedynie, kiedy bezpośrednio po zakończeniu jednej umowy agencja pracy tymczasowej zawierała z tym samym pracownikiem tymczasowym kolejną umowę, nie musiała mu wydawać świadectwa pracy. Miała jednak obowiązek wydać świadectwo pracy w takiej sytuacji na żądanie pracownika.

Dłuższe okresy zatrudnienia u jednego pracodawcy

Omawiana nowelizacja wydłużyła również maksymalny okres pracy u tego samego pracodawcy użytkownika. Dotychczas pracownik tymczasowy na rzecz jednego pracodawcy użytkownika mógł pracować maksymalnie przez 12 miesięcy w okresie obejmującym kolejnych 36 miesięcy. Po zmianie przepisów pracownik tymczasowy może pracować na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika przez 18 miesięcy na przestrzeni kolejnych 36 miesięcy (art. 1 pkt 3 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Nadal pozostała bez zmian regulacja pozwalająca na zatrudnienie pracownika tymczasowego na zastępstwo za nieobecnego pracownika maksymalnie przez 36 miesięcy u tego samego pracodawcy użytkownika (art. 20 ust. 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

• ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - Dz.U. Nr 221, poz. 1737

• art. 8 pkt 3, art. 20 ust. 2 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - Dz.U. Nr 166, poz. 1608; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 221, poz. 1737

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  5 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rynek motoryzacyjny w Polsce. 5 razy więcej aut przez 30 lat

  Rynek motoryzacyjny w Polsce rozwija się. Ostatnie 30 lat minęło pod znakiem 5-krotnego wzrostu ilości samochodów i wzrostu długości dróg.

  Letnie rekordy wypadków drogowych. Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Wypadki. Połowa wakacji za nami. W ubiegłym roku to właśnie sierpień był miesiącem z niechlubnym rekordem największej liczby wypadków. W tym roku w pierwszej połowie letniego sezonu urlopowego liczba zgłoszonych w ramach assistance spraw była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czy w 2021 r. idziemy na kolejny rekord? Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Check engine: LPG winne pojawienia się kontrolki?

  Check engine: LPG może powodować świecenie się błędu? W niektórych przypadkach tak. To jednak nie wina instalacji, a na ogół gazownika lub usterki.

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki informuje, że z ofert wolnorynkowych (nie podlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE) korzysta już ponad 37 proc. klientów w gospodarstwach domowych (ponad 5,8 mln). Tylko w czerwcu 2021 sprzedawcę prądu zmieniło 2,3 tys. odbiorców. Od początku 2021 r. takiej zmiany dokonało 22 tys. odbiorców: ponad 17 tys. klientów indywidualnych i prawie 5 tys. biznesowych. Od 2007 roku sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło łącznie prawie 929 tys. odbiorców.

  Cennik Lexusa NX startuje od 200 tys. zł

  Cennik Lexusa NX został przygotowany dla polskiego rynku. Za bazową wersję hybrydową trzeba zapłacić co najmniej 200 tys. zł.

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?