Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta VAT

Jacek Trusiński
Radca prawny
inforCMS
Koniec roku podatkowego zmusza do ostatecznego rozliczenia się z fiskusem. Najwięcej problemów z reguły dotyczy podatku VAT.

Współczynnik proporcji - korekta rozliczenia podatku w zakresie towarów i usług nie będących środkami trwałymi bądź wartościami niematerialnymi

Na zakończenie roku podatkowego przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT ma obowiązek dokonać korekty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które nie zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Taka korekta za rok podatkowy 2009 powinna zostać dokonana jednorazowo w deklaracji składanej za pierwszy okres rozliczeniowy (w zależności od wyboru podatnika: miesiąc albo kwartał) roku podatkowego 2010. Mówi o tym art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z jego treścią przedsiębiorca po zakończeniu roku podatkowego, w którym w swoich deklaracjach stosował - do wartości podatku naliczonego od czynności dających i niedających prawa do odliczenia podatku - wskaźnik proporcji ustalony na podstawie obrotów roku 2008, winien dokonać korekty kwoty podatku odliczonego, wyliczanego w roku 2009 o tę wstępnie ustaloną proporcję.

Taką korektę najprościej można wykonać według poniższego schematu:

1. wyliczamy całkowitą wartość podatku związanego ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną z podatku w roku podatkowym 2009;

2. wyliczamy wskaźnik proporcji, podstawiając do licznika proporcji całkowitą wartość sprzedaży opodatkowanej, zaś do mianownika wartość sprzedaży ogółem (zarówno opodatkowanej, jak i zwolnionej) w roku podatkowym 2009;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. wyliczamy kwotę podatku naliczonego związanego ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną, która w roku podatkowym 2009 powinna podlegać odliczeniu, poprzez zastosowanie wyliczonego wskaźnika z pkt. 2 do całkowitej wartości podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną z podatku - wartość z pkt 1.

4. ustalamy różnicę pomiędzy kwotą wyliczoną w pkt 3 (podatkiem podlegającym odliczeniu za rok 2009) a kwotą wstępnie odliczonego podatku w deklaracjach składanych w roku 2009 (sumą kwot podatku do odliczenia ze wszystkich deklaracji złożonych w roku 2009);

5. rozliczamy różnicę w deklaracji podatkowej składanej za styczeń 2010 (w przypadku przedsiębiorców, którzy wybrali kwartalną formę rozliczeń - za pierwszy kwartał 2010).

Uwaga! Korekty nie dokonuje się, jeżeli różnica pomiędzy proporcją odliczenia wstępnego a proporcją określoną po zakończeniu roku 2009 nie przekroczy 2%.

Przykład:

Przedsiębiorca na rok podatkowy 2009 ustalił wskaźnik sprzedaży opodatkowanej do wartości sprzedaży ogółem na 85% (na podstawie danych z poprzedniego roku podatkowego). W każdej deklaracji miesięcznej (lub kwartalnej) stosował ten wskaźnik, aby ustalić wartość podatku naliczonego w związku ze sprzedażą opodatkowaną, podlegającego odliczeniu. Wartość całego podatku naliczonego w roku podatkowym 2009 wyniosła 100 000 zł. W trakcie roku podatkowego podatnik, stosując wstępny współczynnik proporcji, odliczył zatem podatek w wysokości 85 000 zł (100 000 zł x 85%).

Składając deklarację za styczeń 2010 (I kwartał 2010), przedsiębiorca obowiązany jest dokonać korekty podatku odliczonego (85 000 zł). W tym celu ustala proporcję rzeczywiście zrealizowanej w roku 2009 sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem, która wyniosła 70%.

Oznacza to, że przysługujący mu do odliczenia podatek naliczony w związku ze sprzedażą opodatkowaną powinien wynieść 70 000 zł (100 000 zł x 70%).

Przeprowadzone wyliczenie stanowi dla przedsiębiorcy podstawę do korekty deklaracji za styczeń 2010 (I kwartał 2010), polegającej na zmniejszeniu kwoty podatku naliczonego (do odliczenia) za rok 2009 o kwotę 15 000 zł (85 000 - 70 000). Korektę (15 000 zł) wykazuje się w poz. 51 deklaracji VAT-7 i VAT-7K, przy czym gdyby za rok 2009 ostateczny współczynnik proporcji przyjął wartość z zakresu od 83% do 87%, korekta deklaracji nie byłaby konieczna.

Korekta rozliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Od 1 tycznia 2008 r. przedsiębiorcy nabywający środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, których wartość początkowa jest wyższa od 15 000 zł, mają obowiązek dokonać korekty podatku naliczonego przy ich nabyciu w ciągu kolejnych 5 lat podatkowych, przy czym roczna korekta dotyczy jednej piątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów (nie dotyczy opłat rocznych pobieranych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste), jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy - korektę robi się w ciągu 10 kolejnych lat, przy czym roczna korekta dotyczy jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości do 15 000 zł korektę dokonuje się jednorazowo. Korekta podatku naliczonego przy nabyciu (wytworzeniu) takich środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w trakcie roku podatkowego 2009, winna zostać dokonana w deklaracja za styczeń 2010 (I kwartał 2010 r.). Należy pamiętać, że korektę podatku naliczonego przy nabyciu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych o wartości do 15 000 zł należy zrobić po zakończeniu roku podatkowego, w którym zostały oddane do użytkowania. Innymi słowy, jeśli ich nabycie (wytworzenie) nastąpiło w roku 2009, ale nie zostały oddane do użytkowania, korektę podatku dokonamy dopiero po zakończeniu roku podatkowego, w którego trakcie zaczęto je użytkować.

Przykład:

Przedsiębiorca w lutym 2009 r. kupił środek trwały za cenę 100 000 zł + 22% VAT (cena brutto 122 000 zł). Wstępny współczynnik proporcji wyliczony, opierając się na roku podatkowym 2008 wyniósł 85%. Przedsiębiorca zatem odliczył w deklaracji za luty 2009 (lub za I kwartał 2009) kwotę 18 700 zł (22 000 zł x 85% = 18 700 zł). Po zakończeniu każdego roku, od 2009 do 2014, przedsiębiorca obowiązany jest dokonać korekty odliczenia (za pierwszy okres rozliczeniowy) w odniesieniu do kwoty podatku naliczonego równej 1/5 x 22 000 zł = 4400 zł. W roku 2009 ostateczna proporcja wyniosła 70%. Odliczenie podatku naliczonego winno zatem być zmniejszone w drodze korekty deklaracji VAT za styczeń 2010 (I kwartał 2010) o kwotę (85% - 70%) x 4400 = 660 zł. Według przedstawionego schematu przedsiębiorca będzie musiał dokonywać kolejnych korekt rocznych podatku naliczonego przy nabyciu (wytworzeniu) tego środka trwałego za lata od 2011 do 2014.

Jacek Trusiński

radca prawny

Kancelaria radców prawnych i adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin www.ptlegal.pl

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej sztucznej inteligencji w handlu

  Wartość wdrożeń sztucznej inteligencji na globalnym rynku detalicznym w 2023 roku ma wynieść 10,76 mld dolarów. To dopiero początek.

  Onboarding – wdrożenie do pracy zdalnie. Jak zwiększyć efektywność?

  Praca zdalna daje możliwości, które jeszcze kilka lat temu były nieosiągalne. Coraz więcej organizacji stawia na ten model, dając możliwość pracy z własnego domu czy nawet z drugiego końca świata. O ile samo działanie jest już w większości przypadków bezproblemowe, warto zwrócić uwagę na proces wdrożenia w świat nowej organizacji i nowych obowiązków. 

  Wymiana opon na letnie 2023. Kiedy, jak i za ile? Sprawdźmy

  Wymiana opon na letnie 2023, czyli dziś przygotujemy dla kierowców tabletkę wiedzy na ten temat. Kiedy zmienić opony, o czym pamiętać i ile to kosztuje w 2023 roku?

  Czy 2023 Będzie Znów Rokiem Obligacji? Co z akcjami?

  Ubiegły rok na rynkach finansowych stał bez wątpienia pod znakiem obligacji. Wzrosty oprocentowania obligacji wystąpiły na niemal wszystkich znaczących rynkach. Oprocentowanie obligacji rosło zarówno w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, jak i na amerykańskim rynku obligacji. Roczny wzrost na amerykańskich obligacjach dziesięcioletnich wyniósł 62,35%.

  Najem instytucjonalny – sektor PRS z ambitnymi planami budowy

  Przedłużający się konflikt w Ukrainie oraz znacznie obniżona zdolność kredytowa ludzi zwiększają popyt na wynajem mieszkań i tym samym wpływają na rozwój rynku PRS w Polsce. Według danych Eurostatu z 2021 roku, w Unii Europejskiej około 30 proc. ludności mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, podczas gdy w Polsce tylko około 13 proc.

  Czy można dostać mandat z kamery? I to na kilka sposobów

  Czy można dostać mandat z kamery? Oczywiście że tak. Co więcej, sposobów zdobywania nagrań służby mają co najmniej kilka. Poznajmy je.

  Mitsubishi L200 2024. Tak będzie wyglądać nowe wcielenie pick-up`a

  Mitsubishi L200 2024, czyli kolejna generacja modelu ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego. Co wiadomo o modelu?

  Volkswagen ID.2all. Tak będzie wyglądać elektryczne Polo?

  Volkswagen ID.2all zapowiada koncepcję dostępnej, elektrycznej mobilności dla Europejczyków. Jest rozmiarów modelu Polo. Trafi zatem do segmentu B.

  Na co zwracają uwagę najemcy mieszkań wybierając mieszkanie?

  Pieniądze to nie wszystko. Długa lista pytań od lokatorów do właścicieli mieszkań na wynajem                  

  Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

  Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

  Dane GUS o sprzedaży detalicznej – komentarz rynkowy

  Główny Urząd Statystyczny opublikował wczoraj dane na temat sprzedaży detalicznej w lutym 2023. Porównując rok do roku spadła ona aż o 5 proc. (rok temu w lutym zanotowano wzrost o 8,1 proc.), a w porównaniu ze styczniem spadek wyniósł 3,6 proc.

  Przewoźniku - dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia

  Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy są zobowiązani do spełnienia kolejnego obowiązku. Chodzi o przepis, wprowadzający konieczność zgłoszenia ilości zatrudnionych kierowców. W tym roku oświadczenie należy zgłosić już do 31 marca, a brak wypełnienia formalności może wiązać się poważnymi konsekwencjami dla przewoźników.

  Po kryzysie niektórych banków USA, cały świat patrzy na Fed

  Śmiało można stwierdzić, że dzisiejsza decyzja ws. stóp procentowych w USA, jest jedną z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych w ciągu ostatnich lat. Wszystko za sprawą niedawnych wydarzeń, gdy po rynkach rozlała się fala systemowych zagrożeń w sektorze bankowym. Jeszcze przed upadkiem SVB, rynkowy konsensus zakładał, że marcowe posiedzenie amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku pozostawi po sobie podwyżkę stóp o 50 pb. Przewidywania te spotkały się z falą krytyki ze strony największych banków na Wall Street. Sytuacja jednak uległa zmianie. Jaka więc będzie decyzja Fedu i co się zmieniło w kwestii dolara? 

  Coraz więcej Polek zakłada własny biznes

  Jednym z kluczowych wyzwań wymienianych przez respondentki jest niewystarczająca wiedza na temat formalności związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej oraz niechęć do ryzyka.

  SCT Warszawa. Warszawscy rodzice chcą ostrzejszych restrykcji

  SCT w Warszawie powstanie. Siedem postulatów wobec władz Warszawy wystosowała wspólna inicjatywa rodziców i ruchów społecznych. O co wnoszą?

  Kobieta z misją nie tylko gospodarczą

  Przedsiębiorcy, którzy w swoim regionie zrobili już wszystko, mogą nadal dużo zrobić w krajach gdzie brakuje tego, w czym oni się wyspecjalizowali. O misjach gospodarczych opowiada Beata Drzazga – Przedsiębiorca Wizjoner, który czerpie radość i energię z pomagania w biznesie i w życiu innym ludziom. 

  Mercedes GLB 2023. Lifting mocno delikatny. Zmian zbyt wiele nie ma

  Mercedes GLB 2023, czyli SUV niemieckiej marki przeszedł właśnie lifting. Co zmieniło się w modelu? Zmian prawie nie widać. To dobrze czy źle?

  Samochód do strefy czystego transportu. O czym pamiętać kupując auto używane?

  Samochód do strefy czystego transportu to pojęcie, którym Polacy interesują się coraz mocniej. O czym powinien pamiętać podczas zakupu mieszkaniec SCT?

  Kolizji mniej, ale likwidacja szkód coraz droższa...

  Kolizji mniej, ale likwidacja szkód coraz droższa? To zdanie idealnie opisuje zeszłoroczną sytuację na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

  Czy ChatGPT pomoże w walce z cyberprzestępczością?

  ChatGPT stał się groźnym narzędziem w rękach cyberprzestępców. Jednak, jak przekonują eksperci z Sophos, ten zaawansowany model językowy, zdolny do pisania i analizowania nawet dłuższych tekstów, może być również bardzo pomocny w walce z hakerami i internetowymi oszustami. Sztuczną inteligencję da się z powodzeniem wykorzystać do namierzania podejrzanej aktywności, filtrowania wiadomości e-mail czy przeciwdziałania cyberatakom z wykorzystaniem komponentów wbudowanych w system Microsoft Windows (LOLBin). 

  Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart. PHEV z rajdowym sznytem. Tylko sznytem

  Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart to nowa wersja japońskiego coupe SUV-a napędzanego hybrydą plug-in. Zmiany? Te dotyczą tylko stylizacji. Szkoda...

  Mercedes GLA 2023. Mały SUV z Niemiec przeszedł drobny zabieg

  Mercedes GLA 2023, czyli mniejszy z niemieckich SUV-ów przeszedł lifting. W jego ramach nieznacznie zmienił się design, ale i paleta silników.

  Toyota Hilux powstała w 1968 roku. Kończy właśnie 55 lat!

  Toyota Hilux zadebiutowała na rynku w roku 1968. A więc jak nietrudno policzyć, powoli zbliża się do wieku emerytalnego. Tyle że pick-up ani myśli się zatrzymywać!

  Polacy kochają mięso, jedzą je nawet 6 razy w tygodniu! Jakie wybierają najczęściej?

  Polacy jedzą dużo mięsa. Prawie czterech na dziesięciu badanych sięga po nie zazwyczaj 2-3 razy w tygodniu. Co trzecia osoba robi to nawet 4-6 razy w tym czasie. Na co dzień rodacy wybierają drób i wieprzowinę, ale ważne miejsca na liście zakupowej zajmują też ryby i owoce morza. Z kolei wołowina plasuje się wysoko w kategorii mięs jadanych od czasu do czasu. Natomiast dziczyzna i jagnięcina są rzadko wybierane przez konsumentów. Takie wnioski płyną z ogólnopolskiego badania Kantar Polska i Grupy BLIX, przeprowadzonego na próbie blisko 1,8 tys. konsumentów.

  Śniadanie biznesowe w Gdańsku: sygnaliści w firmie, zmiany w prawie pracy 2023, ochrona danych osobowych

  18 kwietnia 2023 r. w Gdańsku odbędzie się Śniadanie biznesowe – prawo w pigułce, poświęcone praktycznym zagadnieniom prawnym obowiązującym przedsiębiorców w 2023 r. Szkolenie organizuje Rödl & Partner. Partnerem medialnym szkolenia są: portal Infor.pl, organizacja pracodawców „Pracodawcy Pomorza”, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Polsko-Niemieckie Koło Gospodarcze, a także Brytyjsko-Polska Izba Handlowa. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.