Kategorie

Korekta VAT

Jacek Trusiński
Radca prawny
inforCMS
Koniec roku podatkowego zmusza do ostatecznego rozliczenia się z fiskusem. Najwięcej problemów z reguły dotyczy podatku VAT.

Współczynnik proporcji - korekta rozliczenia podatku w zakresie towarów i usług nie będących środkami trwałymi bądź wartościami niematerialnymi

Na zakończenie roku podatkowego przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT ma obowiązek dokonać korekty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które nie zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Taka korekta za rok podatkowy 2009 powinna zostać dokonana jednorazowo w deklaracji składanej za pierwszy okres rozliczeniowy (w zależności od wyboru podatnika: miesiąc albo kwartał) roku podatkowego 2010. Mówi o tym art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z jego treścią przedsiębiorca po zakończeniu roku podatkowego, w którym w swoich deklaracjach stosował - do wartości podatku naliczonego od czynności dających i niedających prawa do odliczenia podatku - wskaźnik proporcji ustalony na podstawie obrotów roku 2008, winien dokonać korekty kwoty podatku odliczonego, wyliczanego w roku 2009 o tę wstępnie ustaloną proporcję.

Taką korektę najprościej można wykonać według poniższego schematu:

1. wyliczamy całkowitą wartość podatku związanego ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną z podatku w roku podatkowym 2009;

2. wyliczamy wskaźnik proporcji, podstawiając do licznika proporcji całkowitą wartość sprzedaży opodatkowanej, zaś do mianownika wartość sprzedaży ogółem (zarówno opodatkowanej, jak i zwolnionej) w roku podatkowym 2009;

3. wyliczamy kwotę podatku naliczonego związanego ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną, która w roku podatkowym 2009 powinna podlegać odliczeniu, poprzez zastosowanie wyliczonego wskaźnika z pkt. 2 do całkowitej wartości podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną z podatku - wartość z pkt 1.

4. ustalamy różnicę pomiędzy kwotą wyliczoną w pkt 3 (podatkiem podlegającym odliczeniu za rok 2009) a kwotą wstępnie odliczonego podatku w deklaracjach składanych w roku 2009 (sumą kwot podatku do odliczenia ze wszystkich deklaracji złożonych w roku 2009);

5. rozliczamy różnicę w deklaracji podatkowej składanej za styczeń 2010 (w przypadku przedsiębiorców, którzy wybrali kwartalną formę rozliczeń - za pierwszy kwartał 2010).

Uwaga! Korekty nie dokonuje się, jeżeli różnica pomiędzy proporcją odliczenia wstępnego a proporcją określoną po zakończeniu roku 2009 nie przekroczy 2%.

Przykład:

Przedsiębiorca na rok podatkowy 2009 ustalił wskaźnik sprzedaży opodatkowanej do wartości sprzedaży ogółem na 85% (na podstawie danych z poprzedniego roku podatkowego). W każdej deklaracji miesięcznej (lub kwartalnej) stosował ten wskaźnik, aby ustalić wartość podatku naliczonego w związku ze sprzedażą opodatkowaną, podlegającego odliczeniu. Wartość całego podatku naliczonego w roku podatkowym 2009 wyniosła 100 000 zł. W trakcie roku podatkowego podatnik, stosując wstępny współczynnik proporcji, odliczył zatem podatek w wysokości 85 000 zł (100 000 zł x 85%).

Składając deklarację za styczeń 2010 (I kwartał 2010), przedsiębiorca obowiązany jest dokonać korekty podatku odliczonego (85 000 zł). W tym celu ustala proporcję rzeczywiście zrealizowanej w roku 2009 sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem, która wyniosła 70%.

Oznacza to, że przysługujący mu do odliczenia podatek naliczony w związku ze sprzedażą opodatkowaną powinien wynieść 70 000 zł (100 000 zł x 70%).

Przeprowadzone wyliczenie stanowi dla przedsiębiorcy podstawę do korekty deklaracji za styczeń 2010 (I kwartał 2010), polegającej na zmniejszeniu kwoty podatku naliczonego (do odliczenia) za rok 2009 o kwotę 15 000 zł (85 000 - 70 000). Korektę (15 000 zł) wykazuje się w poz. 51 deklaracji VAT-7 i VAT-7K, przy czym gdyby za rok 2009 ostateczny współczynnik proporcji przyjął wartość z zakresu od 83% do 87%, korekta deklaracji nie byłaby konieczna.

Korekta rozliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Od 1 tycznia 2008 r. przedsiębiorcy nabywający środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, których wartość początkowa jest wyższa od 15 000 zł, mają obowiązek dokonać korekty podatku naliczonego przy ich nabyciu w ciągu kolejnych 5 lat podatkowych, przy czym roczna korekta dotyczy jednej piątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów (nie dotyczy opłat rocznych pobieranych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste), jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy - korektę robi się w ciągu 10 kolejnych lat, przy czym roczna korekta dotyczy jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości do 15 000 zł korektę dokonuje się jednorazowo. Korekta podatku naliczonego przy nabyciu (wytworzeniu) takich środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w trakcie roku podatkowego 2009, winna zostać dokonana w deklaracja za styczeń 2010 (I kwartał 2010 r.). Należy pamiętać, że korektę podatku naliczonego przy nabyciu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych o wartości do 15 000 zł należy zrobić po zakończeniu roku podatkowego, w którym zostały oddane do użytkowania. Innymi słowy, jeśli ich nabycie (wytworzenie) nastąpiło w roku 2009, ale nie zostały oddane do użytkowania, korektę podatku dokonamy dopiero po zakończeniu roku podatkowego, w którego trakcie zaczęto je użytkować.

Przykład:

Przedsiębiorca w lutym 2009 r. kupił środek trwały za cenę 100 000 zł + 22% VAT (cena brutto 122 000 zł). Wstępny współczynnik proporcji wyliczony, opierając się na roku podatkowym 2008 wyniósł 85%. Przedsiębiorca zatem odliczył w deklaracji za luty 2009 (lub za I kwartał 2009) kwotę 18 700 zł (22 000 zł x 85% = 18 700 zł). Po zakończeniu każdego roku, od 2009 do 2014, przedsiębiorca obowiązany jest dokonać korekty odliczenia (za pierwszy okres rozliczeniowy) w odniesieniu do kwoty podatku naliczonego równej 1/5 x 22 000 zł = 4400 zł. W roku 2009 ostateczna proporcja wyniosła 70%. Odliczenie podatku naliczonego winno zatem być zmniejszone w drodze korekty deklaracji VAT za styczeń 2010 (I kwartał 2010) o kwotę (85% - 70%) x 4400 = 660 zł. Według przedstawionego schematu przedsiębiorca będzie musiał dokonywać kolejnych korekt rocznych podatku naliczonego przy nabyciu (wytworzeniu) tego środka trwałego za lata od 2011 do 2014.

Jacek Trusiński

radca prawny

Kancelaria radców prawnych i adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin www.ptlegal.pl

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Faktury VAT 2021
Faktury VAT 2021
Tylko teraz
Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak jeździć hybrydą? Oczywiście oszczędnie jeździć hybrydą

  Jak jeździć hybrydą? Dziś przygotowaliśmy pięć najważniejszych wskazówek dotyczących eco-drivingu w aucie o napędzie spalinowo-elektrycznym.

  NASCAR to amerykańskie F1? Trochę tak i trochę nie

  NASCAR - to hasło może niewiele mówić Europejczykom. Czy to tylko nudna jazda w kółko mocnym coupe? No właśnie nie.

  Nissan Townstar: lekki dostawczak i eko-napędy

  Nissan Townstar – według zapowiedzi firmy – ma zmienić zasady gry. To nowy, lekki dostawczak, który zaoferuje m.in. silniki benzynowe i elektryczne.

  Zaprzestanie spłaty kredytu frankowego

  Frankowicze, którzy spłacili już bankowi całą główną należność, mogą po konsultacji z prawnikiem rozważyć zaprzestanie dalszego płacenia rat - uważa Arkadiusz Szcześniak ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

  Oznakowanie CE

  Oznakowanie CE to wymóg, który wiele wyrobów musi posiadać, zanim trafi do sprzedaży. Oznakowanie CE wskazuje, że dany wyrób został zbadany przez producenta i uznany za spełniający wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

  Rynek najmu (wrzesień/październik 2021 r.) - ceny, oferty, trendy

  Na rynku najmu ożywienie. Ofert mieszkań i pokoi na wynajem ubyło, a stawki pną się w górę i to już od kilku miesięcy. Jest to efekt odbudowy gospodarki, powrotu studentów na uczelnie oraz rosnących kosztów utrzymania mieszkań.

  Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości w Polsce przez osobę mieszkającą za granicą

  Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości. Jakich formalności trzeba dopełnić, gdy osoba mieszkająca za granicą odziedziczyła nieruchomość położoną w Polsce i chce ją sprzedać? Jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży tej nieruchomości? Wyjaśnia Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości.

  Zasady etykietowania żywności

  Sprzedawcy żywności i napojów, muszą podawać niezbędne informacje o produktach w swojej ofercie, aby konsument końcowy mógł podjąć świadomą decyzję o ich zakupie.

  Obowiązki w zakresie postępowania z odpadami WEEE

  Produkcja, dystrybucja lub sprzedaż sprzętu elektrycznego i elektronicznego, takiego jak komputery, lodówki, telefony komórkowe, na mocy unijnych i krajowych przepisów oznacza obowiązek producenta, aby sprzęt ten był właściwe utylizowany i przetwarzany.

  Ubezpieczenia dla rolników z dopłatami z budżetu państwa

  Ubezpieczenia dla rolników z dopłatami. Poczta Polska rozpoczęła sprzedaż ubezpieczeń upraw rolnych objętych dopłatami z budżetu państwa. Ubezpieczenia rolne "Bezpieczne Uprawy' i "Bezpieczne Zwierzęta" oferowane przez Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych są sprzedawane w placówkach Poczty Polskiej. Producenci rolni mogą liczyć na dopłaty do 65 proc. składki ubezpieczeniowej z budżetu państwa.

  Kredyty hipoteczne z opcją "klucz za dług"

  Kredyty hipoteczne - "klucz za dług". Żaden bank nie wprowadził do swojej oferty kredytu hipotecznego z opcją "klucz za dług" – wynika z informacji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

  Uniwersalna ładowarka do urządzeń elektronicznych

  Uniwersalna ładowarka do urządzeń elektronicznych to mniej elektroodpadów i frustracji konsumentów. Po latach współpracy Komisji Europejskiej z branżą producentów urządzeń elektronicznych liczba ładowarek do telefonów komórkowych zmniejszyła się już z 30 do 3 w ostatniej dekadzie. Celem nowych przepisów jest ustanowienie wspólnego rozwiązania technicznego w zakresie ładowania wszystkich urządzeń.

  Wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich. Kilka dni na złożenie wniosku.

  Koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie pomocy finansowej na realizację swoich zadań statutowych. Termin na złożenie wniosku mija 30 września.

  Jak zwiększyć wartość firmy

  Firma i marka istnieją dla klientów. To fakt. Inwestorzy stanowią także równie ważną grupę interesariuszy. I jednych, i drugich (a przede wszystkim ich kapitał) przyciągają marki silne, spójne w swej komunikacji i poważane na rynku. Jak zatem zwiększyć wartość firmy i marki, jeśli wciąż jesteśmy na etapie aspiracji do zostania liderem? Odpowiadamy.

  Idealny sprzedawca – 3 kroki do sukcesu

  Idealny sprzedawca jest pożądanym obiektem przez firmy sprzedażowe. Jego największą wartością są umiejętności oraz marka, którą buduje każdego dnia. W obecnych, trudnych czasach, kiedy sprzedaż głównie jest w sieci idealny sprzedawca musi stać się dobrym doradcą. Nie ważny jest produkt, który sprzedajesz. Ważne jest to, że to Ty jesteś sprzedawcą. Co buduje markę idealnego sprzedawcy? Jakie cechy powinien posiadać dobry handlowiec? Czy cena ma znaczenie w handlu?

  Nie budujemy rynku mieszkaniowego, dlatego mieszkania szybko drożeją

  Rynek mieszkaniowy. W sierpniu budowano prawie 252 tys. mieszkań, to najwyższy wynik w historii. Jednak nadal bardzo nam daleko do rozwiązania problemów mieszkaniowych bo nie korzystamy z rozwiązań, które sprawdziły się w wielu krajach.

  Bańka cenowa na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań nie spadną dopóki stopy procentowe nie wzrosną

  Ceny mieszkań. Według szacunków, w ciągu ostatnich 2 lat ceny mieszkań wzrosły w wybranych miastach o ok. 1/3 lub więcej. W stolicy od stycznia do lipca tego roku metr kwadratowy podrożał nawet o 1 tys. złotych. Eksperci prognozują, że część metropolii osiągnie do końca br. wynik ponad 20% większy w relacji rocznej. Mimo znacznych wzrostów, nabywców zachęcają tanie kredyty. Ale jeśli te ostatnie podrożeją, to może nastąpić ograniczenie wzrostu cen na rynku nieruchomości, a nawet chwilowy ich spadek.

  Renta dożywotnia - od czego zależy jej wysokość

  Renta dożywotnia. O hipotece odwróconej możemy mówić w dwóch ujęciach: sprzedażowym i kredytowym. Model sprzedażowy to inaczej renta dożywotnia oferowana w Polsce przede wszystkim przez fundusze hipoteczne. W tym wypadku, w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości, senior otrzymuje świadczenia pieniężne aż do swojej śmierci i może dożywotnio zamieszkiwać swoje lokum. Model kredytowy hipoteki odwróconej niestety nie istnieje w Polsce w praktyce. To usługa, którą mogłyby oferować banki na mocy ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, ale dotychczas żaden nie zdecydował się na takie rozwiązanie. Od czego zależy wysokość świadczeń w przypadku renty dożywotniej?

  Mój Prąd 3.0 - kończy się budżet, trzeba się spieszyć ze składaniem wniosku

  Mój Prąd 3.0. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że kończy się budżet tegorocznej, trzeciej już edycji programu „Mój Prąd”, który wynosi 534 mln zł. Ta kwota alokacji wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zostało już złożonych ponad 162 tys. wniosków. Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków.

  Gaz SF6 tysiące razy bardziej szkodliwy niż CO2 wciąż stosowany w przemyśle

  Gaz fluorowy (sześciofluorek siarki, SF6) znajduje się na szczycie listy najbardziej szkodliwych gazów o globalnym potencjale cieplarnianym, z wynikiem 23,5 tys. razy wyższym niż CO2. Siedem lat temu Unia Europejska zakazała jego stosowania w produkcji m.in. butów sportowych czy opon samochodowych. Wciąż jednak jest wykorzystywany na dużą skalę w przemyśle. W efekcie jego stężenie w atmosferze w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosło ponad dwukrotnie (w tym samym czasie ilość CO2 wzrosła o 11%). Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu rozporządzenia – decyzję o całkowitym zakazie stosowania SF6 odroczyła do września br. Eksperci Eaton ostrzegają, że UE nie osiągnie neutralności klimatycznej bez rozwiązania tego problemu.

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, rolnicy mogą liczyć na wcześniejsze otrzymanie środków w ramach zaliczek na poczet corocznych dopłat bezpośrednich oraz działań obszarowych PROW - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Cyfrowa odporność firmy - skąd wziąć szczepionkę?

  Cyfrowa odporność firmy - jak ją uzyskać? Skąd wziąć "szczepionkę"? Oto 7 najważniejszych warunków odporności cyfrowej firmy.

  Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS? [Webinarium 29 września]

  29 września 2021 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS?”, podczas którego eksperci Fiabilis Consulting Group kompleksowo przedstawią nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. W trakcie webinarium omówione zostaną m.in. obecne i nadchodzące regulacje w kwestiach takich jak: nowe istotne terminy rozliczeń dla płatników składek, zasiłek chorobowy, składka wypadkowa czy postępowania kontrolne prowadzone przez ZUS. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?