reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat Dnia

Podwójne karanie za niepłacenie składek

Aktualizacja: 12.04.2011

Płatnik, który nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne, może zostać za to ukarany zarówno w postępowaniu przed ZUS, jak i w postępowaniu przed sądem. Takie podwójne karanie za ten sam czyn Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją RP. »

Profilaktyczne badania lekarskie - zmiana w Kodeksie pracy

Aktualizacja: 11.04.2011

W związku z ostatnią zmianą Kodeksu pracy od 21 marca 2011 r. pracodawca nie musi już kierować na wstępne badania lekarskie wszystkich osób, które chce ponownie zatrudnić. »

E-sąd, czyli jak uzyskać nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Aktualizacja: 07.04.2011

Jak wynika z praktyki gospodarczej, uruchomienie e-sądu okazało się prawdziwą rewolucją i największym sukcesem wymiaru sprawiedliwości do tej pory. Postępowania przed e-sądem w większości dotyczą sporów między przedsiębiorcami a osobami zalegającymi w regulowaniu zobowiązań, np. z tytułu opłat za prąd, telefon, czynsz, gaz, wodę itp. »

Ustalanie przyczyn wypadku przy pracy

Aktualizacja: 07.04.2011

Za wypadek przy pracy należy uznać nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Czy - jak się często uważa - każdy wypadek w pracy będzie zakwalifikowany jako wypadek przy pracy? Poznajmy przesłanki, które o tym decydują. »

E-mailing, mass-mailing, mail-marketing

Aktualizacja: 05.04.2011

Wyniki badań pokazują szokujące w pierwszej chwili liczby, mówiące jak często jesteśmy atakowani przez reklamy, informacje marketingowe, superoferty. Za pomocą elektronicznych działań: newsletterów czy ofert promocyjnych można znacznie poprawić wizerunek firmy, ale także szybko i w nieprzemyślany sposób bardzo go pogorszyć. »

Zawieranie umowy przy zamówieniach publicznych

Aktualizacja: 03.04.2011

Umowa w sprawie zamówienia publicznego jest zwykłą umową cywilnoprawną, która wieńczy tryb przetargowy w zamówieniach publicznych. Dopiero na tym etapie pojawiają się często trudności związane z terminem i zakresem prac, a także z interpretacją postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia czy konkretnych zapisów ofertowych. »

Inspektorzy ZUS kontrolują firmę

Aktualizacja: 01.04.2011

Kontrolę wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatników składek przeprowadzają inspektorzy kontroli ZUS. W trakcie przeprowadzania kontroli mają oni prawo m.in. do badania wszelkich ksiąg, dokumentów finansowo-księgowych i osobowych oraz przesłuchiwania świadków. »

Zmiany w VAT: rozliczenie zakupu złomu

Aktualizacja: 01.04.2011

1 kwietnia br. wchodzi w życie większość regulacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Według nowych zasad będzie rozliczany m.in. zakup złomu. »

Jakie zmiany niesie „ustawa żłobkowa”

Aktualizacja: 29.03.2011

Od 1 kwietnia zaczynają obowiązywać przepisy, które bardzo ułatwią zorganizowanie opieki nad dziećmi w wieku do ukończenia 3 lat. Część rozwiązań „ustawy żłobkowej” będą mogli zastosować pracodawcy. »

Odliczanie VAT od cateringu

Aktualizacja: 22.03.2011

Dotychczas organy podatkowe pozwalały na odliczanie VAT od cateringu. Opierały swoje stanowisko na odmiennej klasyfikacji statystycznej cateringu w stosunku do usług gastronomicznych. Od 1 stycznia 2011 r., na skutek nowelizacji ustawy o VAT, Polska Klasyfikacja Towarów i Usług nie odgrywa już decydującej roli w rozliczeniach VAT. »

Podwyżka musi być. Presja płacowa wyzwaniem pracodawców

Aktualizacja: 24.03.2011

Po okresie długotrwałego ograniczenia podwyżek wynagrodzeń z początkiem 2011 roku niemal trzech na czterech Polaków oczekuje zwiększenia wynagrodzenia. Jednocześnie, w opinii samych pracowników, nadal duża grupa pracodawców nie odbudowała strat wynikających z kryzysu. »

Bilans 2010. Co należy rozumieć przez dzień sporządzenia sprawozdania finansowego

Aktualizacja: 21.03.2011

Ustawa o rachunkowości, przepisy prawa podatkowego oraz Kodeks spółek handlowych nie zawierają jednoznacznego wskazania, jaki dzień należy uznać za dzień sporządzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy. »

Podstawy promocji firm w Internecie

Aktualizacja: 22.03.2011

Pytanie o zasadność promocji w Internecie przestało być aktualne. Internet często okazuje się narzędziem marketingowym bardziej skutecznym niż TV i prasa. Wyraźnie wzrasta liczba firm, które postrzegają Internet jako ważny kanał komunikacji marketingowej i przeznaczają coraz większe środki na promocję internetową. Obecnie zamiast pytać, czy warto się promować w Internecie, trzeba zapytać o obszary i techniki skutecznego marketingu internetowego. Poniżej omówienie najbardziej opłacalnych miejsc promocji. »

Zeznanie roczne przedsiębiorców za 2010 r.

Aktualizacja: 31.03.2011

Do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych przez przedsiębiorców służą zeznania PIT-36(16) (w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej) i PIT-36L(6) (w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym). W zeznaniach tych przedsiębiorcy oprócz przychodów z działalności gospodarczej rozliczają również wiele innych przychodów. »

Pracodawca może „obserwować” pracowników

Aktualizacja: 17.03.2011

Nierzadko pracownicy wykonują w miejscu pracy czynności zupełnie z nią niezwiązane. Jednak rozwój techniki umożliwia pracodawcy kontrolę efektywnego wykorzystywania czasu pracy przez podwładnych. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama