REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Temat Dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki podatek od firmowych nieruchomości

Grunty, budynki biurowe czy też magazynowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Stawki tego podatku ustala każda gmina.

Fiskus decyduje o liczbie kar

Pracodawca, który zwalnia pracowników, musi wystawić PIT-11. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem kary. Jeśli sytuacja powtarza się, organ podatkowy zdecyduje, ile sankcji nałożyć.

Przedsiębiorcy wierzą wciąż w dobrą passę

U progu 2008 roku sprawdziliśmy nastroje wśród przedsiębiorców - jak widzą koniunkturę w najbliższych miesiącach.

Jakie zmiany w PIT i VAT od nowego roku

Przedsiębiorcy powinni przygotować się do zmian w PIT i VAT. Warto przede wszystkim zapoznać się z nowymi wskaźnikami skali i limitami VAT. Według nich będzie trzeba dokonywać rozliczeń od 2008 roku.

REKLAMA

Obowiązujące limity kapitału zakładowego utrudniają założenie przedsiębiorstwa

Ministerstwo Gospodarki zamierza obniżyć minimalną wysokość kapitału zakładowego spółek. Prawnicy zaś proponują nowy typ spółki.

Przedsiębiorcy potrzebują wolności gospodarczej

Prawo powinno być tworzone dla jego adresatów i przy ich udziale. Dlatego należy je konsultować już od czasu przygotowania założeń do nowych przepisów, a nie dopiero na etapie przygotowanego projektu. Wtedy dokonanie zmian jest już trudne.

Właściwy dobór kadr poprawia pozycję firmy na konkurencyjnym rynku

Zawody stają się coraz bardziej wyspecjalizowane i wymagające konkretnych kwalifikacji i umiejętności. Coraz mniejsze znaczenie ma narodowość fachowca.

Ryczałtowcy nie przejdą na liniowy PIT

Podatnik, który straci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, musi rozliczać PIT na zasadach ogólnych. Od 2008 roku utrata ryczałtu w trakcie roku będzie skutkować opodatkowaniem tylko według skali progresywnej. Przedsiębiorca nie będzie miał prawa do liniowego PIT i wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

REKLAMA

Przekaz elektroniczny zamiast papierowych wydruków

Eksperci ubezpieczeniowi proponują, żeby małe firmy przesyłały dokumenty do ZUS drogą elektroniczną. Przedsiębiorcy chcą uproszczenia dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych do ZUS. ZUS zaoszczędzi na zmniejszeniu liczby papierowych dokumentów wymagających przetworzenia.  

Koncesje ułatwią partnerstwo

Wspólne inwestycje podmiotów publicznych i przedsiębiorców będą możliwe dzięki wprowadzeniu koncesji na usługi i roboty budowlane.

Warunki prowadzenia firmy w Polsce i Irlandii

Szybka rejestracja firmy przez internet, zwiększenie kwoty wolnej od podatku, mniejsze obciążenia pracodawców i pracowników - te irlandzkie rozwiązania warto by wprowadzić w Polsce.

Mniej przedsiębiorców będzie prowadzić pełną księgowość

Z 800 tys. do 1,2 mln euro ma zwiększyć się limit do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Taką zmianę jeszcze w tym tygodniu przygotuje Ministerstwo Gospodarki. Dzięki temu wiele małych firm uniknie dodatkowych obowiązków księgowych.

Nawet 5 lat więzienia za pirackie aplikacje w firmie

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na korzystanie z pirackiego oprogramowania, nie mogą czuć się bezpiecznie. Za posiadanie nielegalnego software'u grożą surowe kary finansowe, a nawet więzienie. Firma, która popełniła takie przestępstwo, traci wiarygodność na rynku, a przez to również klientów.  

Co przeszkadza polskim przedsiębiorcom

Projekty ustaw o swobodzie działalności gospodarczej oraz o partnerstwie publiczno-prywatnym będą gotowe w tym roku, a rejestrowanie działalności gospodarczej w jednym okienku będzie możliwe w 2008 roku - zapowiada Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

Inwestycje zagraniczne mogą sięgnąć rekordowego poziomu

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zagraniczni przedsiębiorcy bezpośrednio zainwestowali w Polsce ponad 9,7 mld euro. To prawie o 2 mld euro więcej niż w tym samym okresie 2006 roku. Szacuje się, że w przyszłym roku wartość inwestycji zagranicznych może sięgnąć nawet 15,5 mld euro.

Kłopoty firm ze znalezieniem pracowników

Od czasu przystąpienia do UE polskie firmy stworzyły prawie 1,8 mln nowych miejsc pracy. W Polsce pracuje obecnie ponad 15,4 mln osób i jest to najlepszy wynik od 1989 roku. Problemem przestało być bezrobocie, a staje się brak osób chętnych do pracy.  

Nie będzie kas fiskalnych dla nowych grup podatników

Z końcem 2007 roku mają wygasnąć niektóre zwolnienia dla stosowania kas rejestrujacych. Resort finansów opracował już kolejny projekt rozporządzenia przyznającego na kolejne pół roku te same ulgi. Do 30 czerwca 2008 r. m.in. prawnicy i lekarze nie będą objęci obowiązkiem instalowania nowych urządzeń.

Kary za bezprawne zwolnienia

Pracodawcy mogą zapłacić nawet kilkusettysięczne odszkodowania za bezprawne zwolnienie podwładnych. Trybunał Konstytucyjny uznał, że na podstawie kodeksu cywilnego pracownicy mają prawo żądać od byłych szefów rekompensaty np. za utratę prawa do odprawy, wcześniejszej emerytury czy nagród jubileuszowych.  

Firmy skarżą się na obowiązek przedstawienia dowodów

Nawet Trybunał Konstytucyjny miał wątpliwości i nie rozstrzygnął, czy zobowiązanie przedsiębiorcy do podania w pozwie wszystkich twierdzeń i dowodów na ich poparcie nie narusza konstytucji. Teraz wykładni przepisu ma udzielić Sąd Najwyższy.

Tajemnice przedsiębiorstwa należy chronić

Zasada jawności postępowania o udzielenie zamówienia publicznego powoduje, że dokumenty składane przez oferentów są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Przedsiębiorcy biorący w nim udział powinni więc chronić te informacje, które mają dla nich wartość gospodarczą.

Naciąganie wyniku może grozić upadłością firmy

Ponad połowa przedsiębiorstw, które upadły, wykazywała papierowe zyski. W rzeczywistości firmy te nie miały pieniędzy na spłatę swoich długów. Tym, którzy manipulują sprawozdaniami finansowymi, grożą surowe kary.  

Nowy limit zmniejszy liczbę ryczałtowców

Od 1 stycznia 2008 r. zmieni się limit dla ryczałtu z 250 tys. na 150 tys. euro. Ryczałtu nie będzie się płacić, gdy obroty w 2007 roku przekroczą mniejszy próg. Nowe kwoty spowodują, że mniej podatników skorzysta z tej formy rozliczeń.  

Wsparcie finansowe na inwestycje realizowane przez przedsiębiorców

W zależności od regionu przedsiębiorcy mogą dostać różne dotacje na taką samą inwestycję. Rekordowo niskie dotacje - około 100 tys. zł - wstępnie zaproponowało firmom z województwa mazowieckiego. Także przedsiębiorcy z województw śląskiego, małopolskiego i pomorskiego dostaną niższe wsparcie.  

Jak rozliczać sprzedaż majątku firmowego

Ryczałtowcy płacą 1,5 proc. od przychodu ze sprzedaży ruchomości. Prowadzący księgę płacą podatek od dochodu ze sprzedaży. Od lokali mieszkalnych podatek jest taki jak w obrocie cywilnym.

Bony towarowe to dobry prezent dla pracownika

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia wywołują wzrost zainteresowania bonami towarowymi. Dominują bony w wersji papierowej, choć coraz częściej pracownicy korzystają z kart elektronicznych. Rośnie popularność bonów turystycznych.

Zostało 10 dni na kontrolę techniczną budynków wielkopowierzchniowych

Do 30 listopada właściciele i zarządcy dużych obiektów, jak np. magazyny, biurowce, sklepy wielkopowierzchniowe, muszą przeprowadzić kontrolę ich stanu technicznego. Eksperci mają jednak wątpliwości, które budynki muszą być sprawdzone.

Bez sankcji kary będą jednolite

Przedsiębiorcy ponoszą różną odpowiedzialność za popełniane błędy. System kar, zwłaszcza stosowanie 30-proc. sankcji VAT, jest surowszy dla osób prawnych.

Jak określić nazwę firmy

Każdy przedsiębiorca musi oznaczyć nazwę, pod którą prowadzi działalność. Firma osoby fizycznej powinna zawierać jej imię i nazwisko. Natomiast firma spółki handlowej określa jej formę prawną.  

Rozliczenia z ZUS: wzrosną koszty prowadzenia firm

Od przyszłego roku ponad 800 tys. płatników składek będzie musiało korzystać z tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego. ZUS uważa, że nałożenie takiego obowiązku na wszystkich płatników jest nieuzasadnione i może powodować problemy. Zdaniem pracodawców, nowe wymogi staną się kolejną barierą przy zakładaniu i prowadzeniu firm.  

Wynalazki można zgłaszać w formie elektronicznej

Nie wystarczy uproszczenie zasad zgłaszania pomysłów przez wynalazców. Aby mogli opatentować więcej wynalazków, muszą wzrosnąć nakłady na naukę i badania.

Zakaz pracy w handlu w święta można omijać

Resort pracy i PIP różnie interpretują przepisy zabraniające pracy w handlu w święta. Pracodawcy, którzy nie wskażą handlu jako głównej działalności, mogą omijać ten zakaz. Koalicja PO-PSL zapowiada zmianę przepisów dotyczących otwierania placówek handlowych.

Fiskus ma zamiar opodatkować firmowe pakiety medyczne

Fiskus różnie interpretuje opodatkowanie usług medycznych oferowanych przez pracodawców. Do tej pory cena ryczałtowa pakietu za wszystkich pracowników nie podlegała PIT. Teraz wartość ryczałtowej opłaty przypadającej na pracownika jest jego przychodem.

Co czeka branże na początku 2008 roku

Wzrost gospodarczy w pierwszych miesiącach 2008 roku będzie słabszy niż rok wcześniej, ale to efekt statystyki. Zagrożeniem dla kondycji firm jest ciągła presja na wzrost płac, co może przełożyć się na wzrost cen towarów. Sprawdziliśmy, co się może wydarzyć w ośmiu kluczowych branżach na początku przyszłego roku.

Kamery pomagają inspekcji kontrolować pracodawców

Inspektorzy pracy mogą przeprowadzać u pracodawców niezapowiedziane kontrole o każdej porze dnia i nocy. Aby zdobyć dowody, Państwowa Inspekcja Pracy może monitorować firmy za pomocą nagrań wideo.

Spółka odpowiada za przestępstwa prezesa

Spółka prawa handlowego lub inny podmiot zbiorowy, który uzyskał korzyść z popełnienia przestępstwa przez osobę fizyczną, podlega odpowiedzialności karnej. 

Wypłaty dla niepełnosprawnych i firm mogą być zagrożone

Od 7 listopada niepełnosprawni mogą starać się o dofinansowanie założonej przez siebie firmy. Aby wypłacić pieniądze jeszcze w tym roku, rady powiatu muszą podjąć specjalne uchwały. Możliwe, że niektórzy niepełnosprawni i pracodawcy ich zatrudniający otrzymają środki dopiero w połowie 2008 roku.

Renciści zapłacą więcej za prowadzenie firmy

Od 2008 roku renciści prowadzący firmę będą wpłacać do ZUS wszystkie składki ubezpieczeniowe. PFRON zrefunduje składkę emerytalną i rentową, a właściciele firm opłacą składkę do Funduszu Pracy i wypadkową. Zaraz na początku 2008 roku renciści-przedsiębiorcy muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie zgłosić do ZUS.

Części zamienne mogą być tańsze

Od 1 listopada drobne firmy będą mogły produkować części zamienne do urządzeń wytwarzanych przez wielkie koncerny, pod warunkiem że części te będą wykorzystywane tylko do napraw. Dotyczy to aut, sprzętu AGD i RTV.

Łączenie spółek kapitałowych ponad granicami

Krajowe spółki kapitałowe będą mogły łączyć się z zagranicznymi spółkami kapitałowymi w takim samym zakresie, w jakim mogą to czynić między sobą spółki krajowe.

Procedury budowlane trzeba znacznie skrócić i uprościć

Załatwienie wszystkich formalności potrzebnych do rozpoczęcia inwestycji zajmuje minimum rok. Brak planów zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia inwestowanie. Inwestorzy postulują skrócenie procedur inwestycyjnych i uproszczenia przy rozpoczęciu prac.

Zakaz pracy w placówkach handlowych w dni świąteczne

W piątek weszły w życie przepisy zakazujące pracy w placówkach handlowych w święta. Handlować mogą właściciele sklepów, franczyzobiorcy oraz zatrudnieni na umowy cywilne. Wbrew stanowisku PIP wolne powinni mieć także pracownicy stacji benzynowych.

Kto straci na podatku liniowym

Osoby fizyczne prowadzące działalność mogą co roku wybierać formę opodatkowania. Od 2008 r. będą obowiązywać wyższe progi skali podatkowej. Podatek liniowy będzie opłacalny przy dochodzie ponad 4 tys. zł miesięcznie.

Nowe zasady wykorzystania części zamiennych samochodów i innych urządzeń

1 listopada wchodzi w życie nowelizacja prawa własności przemysłowej. Największe zainteresowanie wywołują regulacje dotyczące zakresu ochrony wzorów przemysłowych, czyli tzw. klauzuli napraw.

Przedsiębiorstwa nie odpowiadają za popełnione przestępstwa

Spółki oraz przedsiębiorstwa, które uzyskały korzyść z popełnienia przestępstwa, nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej. Zdaniem prawników przyczyną tego są niejasne przepisy oraz niewiedza sądów i prokuratorów.

Jak opodatkowana jest sprzedaż przedsiębiorstwa

Zbycie całego przedsiębiorstwa jest transakcją, do której nie stosuje się przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że podatnik sprzedający takie przedsiębiorstwo nie ma obowiązku zapłaty VAT z tego tytułu.

Zmiany zachęcą do darowizn

Obecnie przedsiębiorcom nie opłaca się przekazywanie darowizn. Podstawą opodatkowania VAT jest bowiem wartość nabycia darowanej rzeczy. Nowelizacja ustawy o VAT zmieni dotychczasowe niekorzystne przepisy.

Spółki będą finansować nabywanie własnych akcji

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego podjęła decyzję o zniesieniu zakazu finansowania przez spółki akcyjne własnych akcji. Jest to najdalej idąca zmiana w polskim prawie spółek dokonywana w ramach zmian związanych z nowelizacją Dyrektywy Kapitałowej.

Pracodawca zapłaci za internet telepracownika

16 października weszły w życie przepisy kodeksu pracy regulujące zatrudnienie w formie telepracy. Pracodawcy zapewnią telepracownikom sprzęt informatyczny i zadbają o bhp ich miejsca pracy.

Firmy będą musiały zatrudnić zwolnionego pracownika po wyroku sądu pierwszej instancji

Minister sprawiedliwości przygotował projekt ustawy, który ma przyspieszyć wydawanie wyroków w sądach pracy. Pracodawcy od razu wykonają wyrok sądu rejonowego, jeśli ten uzna złożone pracownikowi wypowiedzenie za bezskuteczne lub przywróci go do pracy.

Powinien wystarczyć internetowy wydruk z KRS

Internetowe wydruki z Krajowego Rejestru Sądowego mają takie samo znaczenie prawne jak papierowe odpisy, wyciągi i zaświadczenia.

REKLAMA