REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady wykorzystania części zamiennych samochodów i innych urządzeń

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Podrecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

1 listopada wchodzi w życie nowelizacja prawa własności przemysłowej. Największe zainteresowanie wywołują regulacje dotyczące zakresu ochrony wzorów przemysłowych, czyli tzw. klauzuli napraw.


REKLAMA

Zmiany, jakie wprowadza ta ustawa, mają znaczenie zarówno dla procedur stosowanych przed Urzędem Patentowym RP, jak i wyznaczania treści praw wyłącznych i ich ochrony. Wśród nowych przepisów wymienić należy regulacje zasady uznawania w Polsce skutków międzynarodowej rejestracji znaków towarowych udzielanej w trybie porozumienia madryckiego o międzynarodowej rejestracji znaków i protokołu do tego porozumienia. Wprowadzona została również możliwość dokonywania zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej, a także prowadzenia korespondencji w postaci elektronicznej.


Ograniczenie praw wyłącznych

REKLAMA


Wśród zmian, które wywołują jednak największe zainteresowanie, wskazać należy na regulacje dotyczące zakresu ochrony wzorów przemysłowych, a ściślej przepis wprowadzający tzw. klauzulę napraw. Przyjęte obecnie rozwiązanie jest powszechnie przedstawiane jako przejaw liberalizacji rynku polegający na możliwości produkowania i sprzedaży części zamiennych przez niezależnych producentów. Celem tej zmiany jest wprowadzenie konstrukcji pozwalających na ograniczanie treści praw wyłącznych, które przysługują uprawnionym z rejestracji wzorów przemysłowych. Jej skutkiem powinno być natomiast, jak wynika z uzasadnienia rządowego projektu ustawy, zapobieganie zawyżaniu cen na części zamienne, które pochodzą od producentów wyłącznie uprawnionych do chronionych dotychczas wzorów przemysłowych.


Aby właściwie zrozumieć nową regulację, przypomnieć należy jednak krótko ogólne zasady obowiązujące w zakresie ochrony wzorów przemysłowych, którymi mogą być wytwory złożone i ich części składowe. Prawem z rejestracji objęty może być bowiem przedmiot składający się z wielu wymienialnych części składowych umożliwiających jego rozłożenie i ponowne złożenie (tzw. wytwór złożony); części składowe, jeżeli po ich włączeniu do wytworu złożonego pozostają widoczne w trakcie jego zwykłego używania, przez które rozumie się każde używanie, z wyłączeniem konserwacji, obsługi lub naprawy; oraz część składowa, jeżeli może być przedmiotem samodzielnego obrotu. Szczególną przesłanką ochrony części składowej produktu złożonego jest więc swoista wizualność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Liberalizacja rynku motoryzacyjnego

REKLAMA


W myśl nowego art. 1061 ust. 1 i 2 prawa własności przemysłowej - ochrona z tytułu prawa z rejestracji wzoru nie przysługuje wytworowi, który stanowi część składową wytworu złożonego, używaną do naprawy tego wytworu w taki sposób, by przywrócić mu jego wygląd początkowy. Osoby trzecie mogą korzystać z wytworu, o którym mowa w ust. 1, poprzez jego wytwarzanie, oferowanie, wprowadzanie do obrotu, import, eksport lub używanie wytworu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowany, lub poprzez składowanie takiego wytworu dla takich celów.


Jak wynika z zacytowanego przepisu, wprowadzana zmiana będzie miała duże znaczenie dla wszystkich rynków części zamiennych, w szczególności rynku motoryzacyjnego. Skutkiem nowelizacji zwiększy się zatem niewątpliwie możliwość wykorzystywania w naprawach pojazdów części zamiennych, które pochodzą bezpośrednio od producentów, którzy nie są związani z koncernami umowami licencyjnymi. Klauzula napraw dotyczy jednak nie tylko samochodów, ale wszelkiego typu urządzeń, w których stosuje się części zamienne znamienne swoją postacią. Zwrócić należy równocześnie uwagę, że możliwości produkcji części składowych dotyczy jedynie widocznych elementów, takich np. jak elementy karoserii, zderzaki, lusterka czy reflektory. Części zamienne, które nie spełniają tej cechy i są chronione jako wzory przemysłowe, nadal będą produkowane wyłącznie przez uprawnionych producentów. Można więc przewidywać, że nowa regulacja powinna wpłynąć korzystnie na zwiększenie konkurencyjności i obniżenie cen. Nie można jednak zapominać, że zwiększenie produkcji części zamiennych może wiązać się również z obniżeniem jakości towarów, ponieważ wzór przemysłowy to zewnętrzna postać wytworu. Postać wytworu lub jego części jest formą, która powstaje np. przez cechy linii, konturów lub kształtów i przedstawia w istocie wygląd produktu. Wytworem jest natomiast sam przedmiot. Wybór materiałów i technologii używanych do wykonywania samych wytworów, którymi są również części zamienne, zależy natomiast od każdego producenta. Przedsiębiorcy niedysponujący zaawansowanymi technologiami produkcji mogą więc wytwarzać części zamienne o takich samych kształtach, ale ich właściwości, w szczególności takie cechy jak trwałość, mogą różnić się od oryginalnych części zamiennych produkowanych przez producenta samochodów lub jego kooperantów.


Rozwiązania Unii Europejskiej


Podsumowując tę część nowelizacji należy odnieść się do prawa Unii Europejskiej, gdzie obowiązuje Dyrektywa 98/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 października 1998 r. w sprawie prawnej ochrony wzorów (Dz.U.UE L z 28 października 1998 r., Dz.U.UE.L.98.289.28; Dz.U.UE-sp. 13-21-120) oraz rozporządzenie Rady WE nr 6/2002 z 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych. Omawiana klauzulę napraw jest w chwili obecnej dopuszczalna przez przepisy europejskie. Takie rozwiązanie obowiązuje już w innych krajach członkowskich (np. Włochy, Wielkiej Brytania, Irlandia, Holandia, Belgia, Hiszpania). Nie oznacza to jednak, że w państwach członkowskich nastąpiło całkowite zbliżenie przepisów prawnych dotyczących stosowania wzorów chronionych do celów pozwalających na reperację złożonego produktu w taki sposób, by przywrócić mu oryginalny (początkowy) wygląd, w przypadku kiedy produkt zawierający lub objęty wzorem tworzy część składową złożonego produktu, którego wygląd warunkuje istnienie ochrony wzoru. W tym zakresie nadal występują różnice zasad ochrony (np. Niemcy, Francja). Nie ma również ustanowionej ochrony dla wzorów wspólnotowych, które odnoszą się do produktu lub zawierają się w produkcie stanowiącym część składową produktu złożonego, od którego wyglądu uzależniony jest wzór i który wykorzystywany jest do celów naprawy produktu złożonego, w celu przywrócenia mu pierwotnego wyglądu.


USPRAWNIANIE PROCEDUR

Złagodzone zostały wymogi procedury dla zgłaszających, zwłaszcza w części dotyczącej korzystania z wcześniejszego pierwszeństwa, a także usunięcia braków w części dotyczącej zgłoszeń, które nie spełniają wymogów jednolitości wynalazku i wzoru użytkowego. Wobec przystąpienia Polski do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich niezbędna stała się również potrzeba modyfikacji uregulowań przepisów dotyczących prowadzenia rejestru patentowego w części odnoszącej się do patentów europejskich.


Nowelizacja w zasadniczy sposób wpłynie więc na działalność Urzędu Patentowego związaną z udzielaniem praw wyłącznych na przedmioty własności przemysłowej. Można również sądzić, że jej głównym zadaniem będzie usprawnienie procedur dokonywania zgłoszeń, łagodzenie wymagań formalnych i ułatwienie dostępu do informacji oraz wzmocnienie podstaw do dochodzenia roszczeń wobec naruszających prawa wyłączne.


PAWEŁ PODRECKI

adwokat w Kancelarii Prawnej Traple Konarski Podrecki, adiunkt Instytutu Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

- Ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz.U. nr 136, poz. 958)

 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA