reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy skarżą się na obowiązek przedstawienia dowodów

Firmy skarżą się na obowiązek przedstawienia dowodów

Nawet Trybunał Konstytucyjny miał wątpliwości i nie rozstrzygnął, czy zobowiązanie przedsiębiorcy do podania w pozwie wszystkich twierdzeń i dowodów na ich poparcie nie narusza konstytucji. Teraz wykładni przepisu ma udzielić Sąd Najwyższy.


Trybunał Konstytucyjny miał rozstrzygnąć, czy nałożenie na przedsiębiorcę dochodzącego roszczeń przed sądem gospodarczym obowiązku przedstawienia w pozwie od razu wszystkich dowodów, nawet na okoliczności, które pozwany może zgłosić dopiero w odpowiedzi na pozew, nie narusza jego prawa do sądu i przez to nie jest konstytucyjne. Chodzi o przepis art. 47912 kodeksu postępowania cywilnego w wersji obowiązującej aż do 20 marca 2007 r. Do tej pory w sądach do wielu spraw wniesionych przed tą datą stosuje się jeszcze tę wersje przepisu.

Artykuł 47912 zobowiązywał powoda do podania wszystkich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich później w toku postępowania Wyjątek od tej zasady mógł mieć miejsce tylko wówczas, gdyby powód wykazał, że powołanie dowodu w pozwie nie było możliwe, albo że potrzeba powołania go wynikła później.

Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo rozprawę. Postanowił zwrócić się do Sądu Najwyższego o udzielenie wykładni przepisów w związku z wątpliwościami dotyczącymi terminów składania dowodów. Chodzi szczególnie o wykładnię dotyczącą postępowania przed sądami apelacyjnymi.

Trybunał miał rozstrzygnąć o konstytucyjności przepisu rozpoznając połączone skargi konstytucyjne spółki Cyklon oraz przedsiębiorcy Pawła M. Spółka Cyklon przegrała sprawę w sądzie okręgowym o zwrot ceny za zakupione felgi, których wadliwość ujawniła się dopiero w toku eksploatacji oraz o wynagrodzenie szkody. Wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego został zgłoszony dopiero podczas trwającego postępowania w sądzie. Strona chciała w ten sposób udowodnić, że wada tkwiła w felgach i w niewłaściwym montażu. Z opinii biegłego wynikało, że felgi powinny być zamontowane w inny sposób, czyli przy użyciu pierścieni centrujących.

Natomiast sąd I instancji uznał wniosek za spóźniony twierdząc, że powód powinien wnieść go już w pozwie i oddalił powództwo. Natomiast sąd okręgowy oddalił apelację skarżącego. Dla obu sądów bez znaczenia pozostawał fakt, iż dowód z opinii biegłego jest dowodem szczególnego rodzaju, przeprowadzanym jedynie wówczas, gdy trzeba oprzeć się na wiadomościach specjalnych. W dodatku spółka twierdziła, że w chwili wnoszenia pozwu nie sposób było nawet przewidzieć, jakie okoliczności ostatecznie będą sporne, jakiego rodzaju twierdzenia i zarzuty podniesie strona przeciwna, z jakich środków dowodowych skorzysta.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama