REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus decyduje o liczbie kar

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca, który zwalnia pracowników, musi wystawić PIT-11. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem kary. Jeśli sytuacja powtarza się, organ podatkowy zdecyduje, ile sankcji nałożyć.

W ciągu 2007 roku (od stycznia do września) pracodawca rozwiązał umowę o pracę z kilkoma pracownikami. Nastąpiło to w różnych okresach roku, a pracownikami były osoby mieszkające na terenie działania różnych urzędów skarbowych.

REKLAMA

Pracodawca nie przekazał w terminie ani do urzędów skarbowych, ani byłym pracownikom informacji o osiągniętych dochodach PIT-11. Nieprawidłowości zostały wykazane dopiero podczas kontroli podatkowej przeprowadzonej u przedsiębiorcy.

- Czy pracodawca poniesie karę - pytał nas jeden ze zwolnionych pracowników.

Odpowiedź jest twierdząca. Jednak wątpliwości pojawiają się co do tego, ile kar na pracodawcę może zostać nałożonych: jedna czy kilka - za każdy niewystawiony PIT-11 oddzielnie.

Eksperci podatkowi mają różne zdania. Jedni uważają, że w opisanej sytuacji będziemy mieć do czynienia z jednym wykroczeniem skarbowym. Drudzy, że za każde niedopełnienie obowiązku powinna zostać nałożona oddzielna kara. Przeważają jednak opinie o karaniu za każdy występek osobno.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykroczenie skarbowe

Niezłożenie przez płatnika informacji o dochodach oraz o zaliczkach pobranych na podatek dochodowy swojego pracownika będzie stanowiło zgodnie z art. 79 par. 2 kodeksu karnego skarbowego (dalej k.k.s.) wykroczenie skarbowe.

Zgodnie z k.k.s. czyn ten jest zagrożony karą grzywny w granicach od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W tym wypadku grzywna zostanie określona w jednej decyzji wydanej przez urząd skarbowy.

- Urzędem skarbowym właściwym do rozpatrzenia tej sprawy będzie w przedstawionym stanie faktycznym urząd skarbowy płatnika, a nie poszczególnych podatników - podkreślił Grzegorz Gniadek, konsultant podatkowy w BDO Numerica.

Jedna nieprawidłowość

REKLAMA

Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, uważa, że omawiane wykroczenie powinno być zaklasyfikowane jako jeden czyn zabroniony, bowiem zostało podjęte w krótkich odstępach czasu w wykonaniu tego samego zamiaru lub z wykorzystaniem takiej samej sposobności.

Ponieważ zachowanie płatnika można zakwalifikować jako jeden czyn, przepisy proceduralne dotyczące przestępstw i wykroczeń karnych skarbowych wskazują na konieczność przeprowadzenia w tym przypadku postępowania przez jeden organ finansowego postępowania przygotowawczego.

- Rozstrzygałby zatem naczelnik urzędu skarbowego (urząd skarbowy) właściwy dla płatnika - potwierdził Paweł Jabłonowski.

Kilka kar

Pracodawca, który kilkakrotnie w ciągu roku nie wystawił PIT-11, powinien zostać ukarany za każdy błąd oddzielnie. Takiego zdania jest Ewa Opalińska, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej GLN, która stwierdziła, że w opisanej sytuacji pracodawca będący osobą fizyczną, który nie składał formularzy PIT-11 od stycznia do września, będzie odpowiadać na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego. W tym kontekście wątpliwe jest uznanie, że zachowania te stanowią jeden czyn zabroniony w rozumieniu art. 6 par. 2 k.k.s.

Przyjęcie ciągłości czynu zależy od podjęcia dwóch lub więcej zachowań w krótkich odstępach czasu w wykonaniu tego samego zamiaru lub z wykorzystaniem takiej samej sposobności.

REKLAMA

- W związku z tym płatnik nieskładający PIT-11 w momencie realizacji pierwszego czynu zabronionego powinien działać w zamiarze obejmującym wszystkie zachowania objęte znamieniem ciągłości. Taka kwalifikacja działań pracodawcy budzi wątpliwości - argumentowała Ewa Opalińska.

Jednocześnie dodała, że wskazówkami pomocnymi przy rozgraniczaniu czynów stanowiących odrębne przestępstwa, zgodnie z wyrokiem SN z 10 grudnia 1997 r. (sygn. akt IV KKN 206/97), mogą być (występujące łącznie) takie elementy, jak: wprowadzenie nowego (w stosunku do czynu głównego) przedmiotu przestępstwa, atakowanie innego rodzajowo dobra chronionego prawem, działanie na szkodę innego pokrzywdzonego. W przypadku nieskładania PIT-11 w odniesieniu do kilku pracowników, każde z działań pracodawcy powinno stanowić odrębne wykroczenie skarbowe.

- Urzędem skarbowym właściwym w zakresie wymiaru kary grzywny, na mocy art. 135 k.k.s., w wypadku gdy sprawcy zarzucono kilka wykroczeń skarbowych, a sprawy należą do właściwości różnych urzędów skarbowych jest urząd skarbowy, który pierwszy wszczął postępowanie - stwierdziła Ewa Opalińska.

Deklaracja roczna

Dorota Borkowska, doradca w Departamencie Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, zwróciła uwagę na fakt, że w przypadku rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę w ciągu roku płatnik informację PIT-11 przekazuje pracownikowi i urzędowi skarbowemu, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.

Płatnik odpowiada całym swoim majątkiem za niepobrany lub pobrany, a niewpłacony podatek.

- Rozliczeniu tego obowiązku od 2007 roku służy roczna deklaracja PIT-4R - wskazała Dorota Borkowska.

Jak stwierdziła nasza rozmówczyni - organem właściwym do weryfikacji obowiązków płatnika, w tym z tytułu sporządzania informacji PIT-11, mimo że informację tę przekazuje się do organu podatkowego właściwego według miejsca zamieszkania pracownika, jest organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania/siedzibę płatnika. Ten organ jest właściwy do otrzymywania deklaracji PIT-4R, z której wynika wysokość pobranych zaliczek i liczba podatników.

Płatnik, który nie złożył w terminie podatnikowi lub właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. Stawka dzienna nie ma stałej wartości i jest ustalana przez sąd.

- W zależności od liczby nie- złożonych PIT-11, płatnik będzie podlegał karze od każdej nie- złożonej informacji - podsumowała Dorota Borkowska.

29 lutego 2008 r. mija termin, do którego płatnik powinien sporządzić informację PIT-11 po przepracowaniu całego roku przez podatnika

Rozliczenia podatkowe pracodawców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA